Nieuwe Christelijke lagere school voor BAKHUIZEN Wymbritseradeel dacht alleen aan zichzelf’ ÉBF en van Markthandelaren vragen Sneek aan de Singel te mogen blijven r de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan W I h ff fX'r Dit blad verschijnt bovendien a|| donderdags huis-aan-huls in IJLST GAASTERLAND, SLOTEN e.o Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de snekerXKOERISB Het bericht in het Sneeker Nieuwsblad van afgelopen maan dag, dat Wymbritseradeel het winkelpand Nauwe Noorder horne 30 wil aankopen om er een sekretarie-afdeling van te maken, is bij de winkeliers ingeslagen als een atoombom. Het was kom pleet paniek. Men kon zich een voudig niet vóórstelien, dat een buurgemeente begint met „het afbreken” van de gloednieuwe Noorderhorne Promenade, die pas na veel kosten, moeite en overleg tot stand is gekomen. Rh 5 ff- s m WW r./- SNEEKER NIEUWSBLAD Winkeliers gebelgd over archief in Noorderhorne f A 131 TOTAAL VERLOREN Ook al zou het een tijdelijke oplossing zijn, dan nog acht het bestuur van de Stichting Noorderhorne Promenade het pand als winkel totaal verloren omdat er dan al zoveel geld in geïnvesteerd zal zijn, dat het onmogelijk is voor een middenstander het - zeg over tien jaar - te kopen om dan wéér te verbouwen tot winkel. De burgemeester van Gaasterland de heer H. L. Sixma baron van Heemstra omschreef de school als „een avontuur met feestelijke mijlpaal”. „De school bestaat uit drie kunstwerken. Ten eerste het direkte stuk kunst, dat in de hal van de school hangt en door Coby Doeven- dans is gemaakt, maar ook het werk aan de school in zijn vorm en het feit, dat deze er nu kant en klaar staat”, aldus de burgemeester. DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 76 Naar mening van de heer J. P. Unema, inspekteur van het lager onderwijs, kon deze school alleen maar tot stand ko men omdat vooral het bestuur hier erg nauw bij betrokken is. „Het houdt hier echter niet mee op. Deze mensen stellen tevens interesse in het reilen en zeilen van de school. Het is een permanente stimulator, die nieuwe impulsen en ge dachten aan het personeel en daarmee tevens aan de kinderen overbrengt. Een jaar of drie terug had men in de Nauwe Noorderhorne al bezwaren te gen het kopen door de gemeente Sneek van het pand Nauwe Noorderhorne 12, dat nadien ingericht is als sekretarié- afdeling voor Maatschappelijk Werk en Sportzaken. Na de absolute belofte van Sneek, dat men niet meer panden aan zijn winkelbestemming zou onttrekken werd het plan voor de Promenade ver der uitgewerkt. school waar 1Ö7 kinderen onderricht genieten, van drie leraren en een lera res, kan nu veel meer gedaan worden aan de algehele ontwikkeling van de leerlingen. de „rietwinkel” te kopen kwam aan de orde toen het Schoonheidskommissie bezwaren opperde tegen het oor spronkelijke plan van Wymbritseradeel om het ruimtegebrek op te lossen door twee units te bouwen op de garage achter het gemeentehuis. Voor die units en enkele interne verbouwingen werd toen 300.000 uitgetrokken. Vanwege het 75-jarig bestaan van de school, werd gisteravond in „De Klink” te Koudum feest gevierd. Het slagen van deze avond werd mede bepaald door de toneelvereniging „Hemelum” Leden, ouders, oud bestuursleden en oud leerlingen waren van de partij. Morgen is er voor belangstellenden gelegenheid om de school te bezichtigen. De heer P.. J. van der Linder, hoofd van de Rooms Katholieke basisschool St. Anthonius in Bakhuizen, kwam het bestuur en alle andere mensen die nauw betrokken waren geweest bij het tot stand komen van de nieuwe Christelijke lagere school zijn gelukwensen uit spreken. „Nu hoeven we geen jaloerse blikken meer naar elkaar te werpen”. Dit sloeg op het feit dat de kinderen van de christelijke lagere school twee jaar geleden het oude gebouw van de Rooms Katholieke school ter be schikking kregen. Laatstgenoemde mocht zich toen namelijk al verheugen op een geheel nieuw gebouw. Oud voorzitter van het schoolbestuur, de heer D. Dijkstra, aan wie het vorig jaar de eer was om de eerste steenleg ging te verrichten, was er verheugd over, dat terwijl er toch een bouwachterstand van twaalf weken was ontstaan, de school gelijk met het 75- jarig bestaan geopend kon worden. De leerlingen zijn er echter al weer zes weken geleden ingetrokken. „Zij voelen zich daar al helemaal op hun gemak”, aldus hoofdonderwijzer de heer Harke- ma. Ze hebben ruimte om zich te ont wikkelen. Het schoolplein is wel bijna twee keer zo groot dan het vorige,waar door ze nu meer ruimte hebben om te spelen. Eveneens is, er binnen door architekt de heer L. Zijlstra prachtig gespeeld met de mogelijkheden tot het kreëren van ruimte. De meeste wan den zijn voorzien van schuifsystemen waardoor de vier lokalen tot één geheel kunnen worden omgetumd. Op de De kwestie zit de heren van de Stichting erg hoog, want zij hebben de laatste jaren de Andere kant uitgewerkt: „ge sloten” panden zoveel mogelijk terug brengen in de staat van winkel, om de Promenade levendig te houden. Hoewel er slechts weinig tijd rest zal het bestuur van de Stichting Noorderhorne Promenade nog proberen een gesprek te arrangeren met burgemeester en wethou ders van Wymbritseradeel. Ook zullen de bezwaren van de „Promenade” schriftelijk aan het gemeentebestuur van Wymbrit- Sneek werd gisteren een betrouwbaar en trouw kassier armer en Witmarsum kreeg er een boer bij, die vanaf heden - met zijn zuster Janke - meer aandacht kan besteden aan het beheer van zijn boerderij. In de grote raadzaal van het gemeentehuis nam het hele personeel van de gemeente Sneek gistermid dag afscheid van de heer T. U. Hengst, die na 44 jaar werkzaam te zijn geweest op de afdeling financiën (hij 'begon in ’33 in het kantoor in de Oude Waag) afscheid nam omdat hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Burgemeester mr. B. van Haersma Buma kon zich moeilijk voorstel len hoe dat voor iemand is; zolang zijn beste krachten geven aan één en dezelfde gemeen te en hoe het afscheid nemen is voor een man, die aangesteld werd toen burgemeester De Hoop er nog was „We zijn u zeer erkentelijk voor uw toewijding en trouw en de gemeente wil die dank onderstrepen met jeen autoradio”. Gemeentesekretaris drs. G. Middeldorp sprak namens het sekretarieper- soneel tot een man, „die al bij Sneek werkte toen ik nog in het embryonale stadium verkeerde”. Een enveloppe met inhoud vorm de de dank voor de ondervonden vriendschap en kollegialiteit. De heer E. Kapma, het hoofd van de afdeling financiën, liet zijn afscheidstoespraakje volgen door een sche merlamp. De vitale heer Hengst had ten slotte na het drukken van tientallen handen van kollega’s en oud-kollega’s nog voldoen de kracht over om iedereen, mede namens zijn zuster, erg hartelijk te bedanken voor het geweldige afscheidsgebeuren. Over de karrière van de heer Hengst kan men elders in de krant nog meer lezen. (Foto Studio Ger i Dijs). klein beetje van onze kant had willen bekijken had men op z’n minst tot de slotsom moeten komen, dat er eerst ook even met ons gepraat had moeten worden”. „Als men het bij Wymbritseradeel ook seradeel worden voorgelegd in de hoop de maar een klein beetje van onze kant gemeenteraad van „Wymbrits” nog over te halen gebruik te maken van andere alter natieven, die reeds zijn geopperd. NAAM Ds. T. W. Dekker was degene die de officiële opening mocht voltrekken, maar hij was tevens de man, die de naam voor de school had bedacht. Dit was echter niet een twee drie gebeurd. Christophoris Munsterus was namelijk van 1640 tot 1651 dominee in Hemelum. Hierna werd hij professor aan de Friese akademie in Franeker. Ds. Dekker overhandigde de Pieter Wouda heeft gisteravond de IJlst- loop op zijn naam weten te brengen. Hij legde het 7'Z> kilometer lange parkoers af in de tijd van 21.30.4, ruim tien sekonden sneller dan Yde Kooistra, die 21.40.7 liet noteren. Willem Radelaar werd vierde (22.18.9) en ’’good old” Cees Clement legde beslag op de vijfde plaats: 22.45.2. De loop, die werd gehouden in het kader van de Ulster stadsfeesten, gold tevens als clubkampioenschap voor de a.v. Horror uit Sneek. Een van de (helaas) weinige niet- Horror-mensen was de 60-jarige Ulster Beetstra, die zich als veertiende klasseerde in de voortreffelijke tijd van 27.58.3. Voordat deze loop van start ging, kon het vrij talrijke publiek genieten van jeugdiger vuurwerk. Zo won Gurbe Wiarda in de jongste groep (1100m. in 4.14) en zegevier de Ties Kuiken in- de jongensgroep tot en met veertien jaar (1700m. in 5.52). Zijn vrouwelijke tegenvoeter, Ingrid Blondeau, knelde naar een eerste plaats in de tijd van 6.02. De trimloop leverde een zege op voor Otto Spliet. De Heger had over de 5 km /een tijd nodig van 18.16. Aan déze laatste wedstrijd nam een zestigtal enthousiaste hardlopers deel. Na afloop reikte mevrouw B. de Vries, lid van het organiserend komi- té, de prijzen uit. f „En nu dit”, aldus de heer Visser. We stonden perpleks. Toen er maandagmor gen geruchten gingen dat „de”gemeente de winkel van mevrouw Klein had ge kocht dachten we aan de gemeente Sneek, herinnerden ons de gemaakte af spraak en staken ons licht op. We hoor-t den, dat Sneek niets had gekocht of in optie genomen. De krant bracht toen de oplossing. Daarin stond het plan van Wymbritseradeel en dat was werkelijk de eerste keer dat we er van hoorden....! Na een voorbereidingsperiode van zes jaar is gistermiddag in Bakhuizen de nieuwe Christelijke lagere school geopend. Dit was echter niet het enige feit dat werd gevierd. Naast de opening van het nieuwe gebouw was er tevens het 75-jarig bestaan van de school, dat werd herdacht. Op de dag af kon de aannemer het geheel afleveren. Ds. T. W. Dekker werd door de kinderen als persoon aangewezen om de school officieel te openen. Hij deed dit door middel van een vrij grote sleutel, die weer precies in het sleutelgat in de haldeur paste. De naam van de school werd door de kinderen, middels het vormen van de letters, die hen op de rug waren bevestigd, bekend gemaakt. De „Christophoris Munsterus school” werd hierbij geopend verklaard. Vanwege het feit, dat de kinderen de school al zes weken geleden in gebruik namen en zich hier al goed thuis voelden, vertoonden ze voor de school, op het plein, enkele traditionele spelletjes. In bijzijn van een groot aantal genodigden voerde voor zitter de heer J. Dijkstra in de rekreatie- ruimte van het nieuwe gebouw het openingswoord. Hij ging nog even terug in de tijd. „Toen we enkele jaren geleden de oude school wilden laten Verbouwen, maar te horen kregen dat dit financieel gezien geen haalbare kaart was, waren we blij dat we in die tijd niet verder hebben gezeurd om toch onze zin te krijgen, nu hebben we hier tenminste deze prachtige school staan. Wat de Noorderhome-mensen nog het allermeeste steekt is, dat men meent voor een voldongen feit te zijn gesteld, omdat het komplete voorstel over de aankoop, reeds volgende week donderdag in de gemeenteraad van Wymbritseradeel be handeld zal worden. De voorzitter van de Stichting Noorder horne Promenade, de heer Pierre Visser: „Ik heb het gevoel, dat men bij Wymbrit- seradeel alleen aan zichzelf gedacht heeft en geen rekening gehouden heeft ‘met onze belangen. Hoe komt men anders op het idee om in de nieuwe wandelprome- nade een winkelpand aan zijn be stemming te onttrekken. We voelen ons in de maling genomen en vele midden standers in onze straten zijn gebelgd over het feit, dat een gemeente, die de mond vol heeft over inspraak, zonder enig voor overleg met ons een stukje Sneek wil „inpikken”. Het is eenvoudig onvoor stelbaar. Het twee verdiepingen bevattende pand Nauwe Noorderhorne 30 is de vroegere „rietwinkel” van mevrouw Klein, en ligt tussen het café de Kopermolen en de bloemenzaak van Brandsma. De winkel was in eerste instantie verkocht aan de zoon van mevrouw Klein. Via-via gaf de laatste „via” het ter verkoop in handen van ontwikkelingsburo Bos en, Wind. De gemeente Wymbritseradeel legde er vorige week voor 155.000 een optie op. De koop zou doorgaan als de ge meenteraad er donderdag 29 september mee akkoord gaat. Om het pand geschikt te maken voor het doel moet Wymbrit- seradeel er nog eens voor 220.000 in vertimmeren. Het is de bedoeling het verbouwde pand onder meer te gebrui ken als een archiefruimte. Aangezien Wymbritseradeel hoopt in de toekomst een nieuw gemeentehuis te kunnen bouwen op het grondgebied van de nieuwe gemeente „Wymbritseradeel- IJlst”, zou hier van een tijdelijke oplos sing sprake zijn. Het plan om daarvoor Bij het gemeentebestuur van Sneek is een verzoek binnengekomen van de Centrale Vereniging voor de ambulante (markt)handel waarin verzocht wordt om de dinsdagse goederenmarkt voortaan definitief op de Singel te mogen houden. Uit een intussen door het gemeentebestuur en de marktkooplieden gehouden enquete is gebleken dat het grootste deel voor handhaving van de huidige, tijdelijke, plaats voelt. Uit verzamelde inlichtingen blijkt voorts, dat ook het publiek het vanwege de dubbele rij marktkramen, en wat meer ruimte, prettig vindt oin aan de Singel bij de stalletjes inkopen te doen of gewoon rond te neuzen. Met de verschillende groepen belanghebbenden zal binnen afzienbare tijd een gesprek plaatsvinden. Eén van die belanghebbenden is uiteraard de winkeliersvereniging het Grootzand. De penningmeester van die vereniging, de heer F. Middelhoff, durfde als mening van het bestuur wel te vertolken, dat „er naar gestreefd dient te worden, dat de situatie op het Grootzand zo spoedig mogelijk wordt hersteld en dat de markt naar zijn traditionele plaats terug dient te komen. Het bestuur heeft overigens de situatie inzake het verlangen van de marktkooplieden, nog niet met de leden onder ogen gezien.” heer C. A. Harkema, hoofd van de school, een ingelijst portret van de man, die aanleiding was geweest voor de naam van de school. f 'f-f,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1