SNEKÉBHK'BRffiB De Haan na 100 kilometer zo fris als een hoentje De 42-jarige „veteraan” Jelle de Haan uit Sneek heeft zaterdag in Winschoten voor een kranige stunt gezorgd door de honderd kilometer lange „Run ’77” zonder noemenswaardige problemen tot een goed einde te brengen. De „vliegende postbode” legde het bijzonder fraaie parkoers af in negen uur en tien minuten, hetgeen hem een 29e plaats opleverde. Geen geringe prestatie als men weet dat er in totaal 110 deelnemers aan de start verschenen - vorig jaar waren dat er nog slechts 35 - en dat nummer laatst er meer dan een uur langer over deed. De snelste was de Noor Berg, hij finiste in de tijd van 6.35 uur. Opvallend was dat slechts vijftien lange-afstandslopers de brui er aan moesten geven, een gevolg van het feit dat iedereen zich terdege had voorbereid. Ongetwijfeld een „must”, want op een dergelijk lang trajekt zijn inzinkingen praktisch niet te voorkomen. Vandaar ook dat de organisatie een verplichte massagestop had ingelast na zestig en tachtig kilometer. Niettemin verklaarde De Haan, die in zijn Horror-clubgenoten Theo Huisman en Minne Zijlstra een voortreffelijk funktionerd verzorgingsduo had, de man met de hamer niet te zijn tegengekomen. Dat bleek geen grootspraak, want De Haan zag er inderdaad, onder de gegeven omstandigheden, behoorlijk monter uit. Na wekenlange verhoren groot aantal misdaden opgehelderd de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van IJLST ff Ifw iï - MW Hommertser scholieren in Sneek mishandeld Tas tussen de spaken; fietser naar ziekenhuis DU blad verschijnt bovendien donderdags hels-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o en de PTT-Zelfbeschermingsploeg winnaar in Oldeberkoop De Bedrijfs Zelf Beschermingsploeg van de PTT in Sneek (de technische dienst, de giro èn de post) heeft zaterdag in Oldeber koop de eerste prijs gewonnen bij de Noor delijke wedstrijden voor BZB-teams. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SÉpt 34 SNEEKER NIEUWSBLAD IS t Hofstra-Branger, de tweede sekrelaresse. I MAANDAG 26 SEPTEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 77 bloedneus en vermoedelijk een gebroken neusbeen op. Laatstgenoemde moest naar het ziekenhuis voor behandeling. De da- Ze vond onder meer, dat ook de Skots- ploech er op uit moet zijn op tijd jongeren aan te trekken om het vaandel hoog te houden. Voorzitter Nauta kon haar op dat punt geruststellen: „We hebben zelfs een wachtlijst met veel jonge kandidaatleden voor ons dansgezelschap!” mensen, die veelal van heinde en ver waren gekomen om het 25-jarig bestaan. Burgemeester Van Haersma Buma bezegel- yr namens de gemeente Sneek met het drukken van de ploech. Van links naar rechts: G. van der Zwaag, de dansleider uit Rauwerd, en verder de bestuursleden J. Bons, mevrouw C. Schrale-Langeraap uit Ysbrechtum (se- kretaresse en al van de oprichting af lid van de Skotsploech), voorzitter F. C. Nauta, penningmeesteresse mevrouw L. Cnossen-de Jong, L. Moedt (tweede voorzitter) en L. Griek. Toen de foto door Studio Ger Dijs werd gemaakt ontbrak nog mevrouw C. Hoeveel groepen er onder de 147 waren, die niét uit Groot Brittania afkomstig wa- De donatriceclub van de visclub De Baars viste zaterdag bepaald niet achter het net, en ving persé geen bot met de meer dan driehonderd kinderen in de leeftijd van zes tot en met veertien jaar, die zich zaterdagmorgen om tien uur verzamelden voor het gemeentehuis om zich later tussen Zwettebrugen Laatste Stuiver aan het Zwettewater te nestelen voor het houden van een heuse viswedstrijd. Nadat één van de animatrices van de wedstrijd, mevrouw Sjoerdje Meijer (met assistentie van haar man Cees), verzamelen had geblazen, maakte men met ’t draaiorgel Milord van Mulder een eretochtje door de binnenstad. Eerst had de voorzitter van de Sneker Sportraad, de heer J. Ytsma, de jongelui nog veel sukses toege wenst en een medaille beschikbaar ges teld voor de „koning” van de vispartij. Die koningsprijs ging later naar L. Let ten, die niet minder dan 23 visjes met zijn simmetje uit De Zwette naar boven haal de. Letten had zijn eerste „beet” reeds toen diskuswerpster Bea Wiarda nog maar nauwelijks het hoornsignaal voor de start had gegeven. De organisatoren - de dames kregen veel hulp van de man nen van De Baars - hadden de jeugd in groepen verdeeld naar leeftijd De uit slagen van het massale visfestijn werden omstreeks half één bekendgemaakt. In de leeftijdsgroepvan zes tot en met acht jaar was de uitslag: l. L. Dottinga, 2. D. Berkenpas, 3. L. Vermaning, 4. Peter Mulder. De ekstra prijs van de jongste deelnemers was voor Paul Mulder, die twee visjes te pakken kreeg en toch een voetbal won. Groep negen tot en met elf jaar-, l. L. Letten (ook koning), 2. F. Tichelaar, 3. L. Steigenga te Workum, 4. L. Rollema. Groep twaalf tot en met veertien jaar: 1. B. Venema te Hennaard, 2. L de Leeuw, 3. Lena Meester, 4. M. Steginga. Op de foto van Studio Ger Dijs ziet men de verzamelde visjeugd in de Markstraat. Er namen aan deze wedstrijden totaal-BZB ploegen deel uit acht bedrijven in Noord- Nederland. Het ging om Alle afdelingen van de BZB: de EHBO, de Brandweer dienst. de berichtendienst en de reddings- groepen. Op de tweede plaats eindigde Post Heerenveen. »Rhythm Stars« in Londen suksesvol De 33-jarige Sneker J. de Rapper uit Ysbrechtum is vrijdagavond omstreeks half acht met zijn fiets over de kop geslagen. Vermoedelijk kwam zijn polstasje, dat aan het stuur hing, tussen de spaken. Hij maak te een salto en liep bij het neerkomen op het asfalt van de Prins Hendrikkade een sleutelbeenfraktuur en vermoedelijk een hersenschudding op. In het Sint Antonius Ziekenhuis, waar hij per ambulance naar toe is gebracht, werd gekonstateerd dat De Rapper vrij ernstig hoofdletsel had opgelo- pen. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Willem Wittennans werden aangepakt Ït dZ^teTal opgeschoten knapen. Gezien de plaats waar bezeerde rug; Brouwer liep een hevige een en ander gebeurde, is het vermoeden I gewettigd dat alkohol in het spel was. De 19-jarige Durk Brouwer en de 18-jarige ders zijn door de politie ingesloten. vlaggengroepen, eksersitieteams, drum bands, harmonie-orkesten, trompetter- na korpsen, brassbands, fluitkorpsen, doel- het zakspelers en wat er maar meer van dat soort showgroepen te bedenken valt. Het was een groots gebeuren waarover men in de krant van donderdag meer kan lezen en zien. „Skotsploech makke der in folslein jubileumjièr fan!” ,Jimme hawwe d’r in folslein jubileumjièr fan makke, mei hichtepunten foar stêd en folkloristische dansgroepen, bleken verte- omkriten. Hjoed steane jimsels efkes yn ’e bilangstelling. Lit dizze resepsje jimme genwoordigers te hebben gezonden naar inspiraesje jaen foar de kommende fearnsieul”. Dat kompliment kreeg en die overweging deze feestelijke herdenking van het 25- werd zaterdagmiddag aan de Snitser Skotsploech meegegeven door mr. B. van Haersma jang bestaan van de Snitser Skotsploech. Buma. En dat Fries van de burgemeester van Sneek kon men beluisteren in hotel Als vertegenwoordigster van de andere Hanenburg, waar het bestuur handen vol werk had met het drukken van handen van groepen feliciteerde mevrouw Rieke Rose- de „Skotsers” te feliciteren met boom van de Grönniger Daansers. Ons meereizend redaktielid Tjitsche de Vries ren, heeft onze zegsvrouwe in de drukte meldde gisteravond telefonisch uit Londen, niet kunnen ontdekken. Wel was er in dat naar het applaus gemeten de Rhythm ieder geval een tweede groep uit Neder- Stars erg veel sukses hebben geoogst bij het land bij het défilé aanwezig. Die schijnt défilé, dat zondag voor Buckingham Palace afkomstig te zijn uit Eems. De kilometers in de Britse hoofdstad werd gehouden ter lange optocht werd gadegeslagen door gelegenheid van de Kroningsfeesten. Als meer dan tienduizend kijkers (althans, die vertegenwoordiger van de hele Britse stonden bij het Buckingham Palace). Mee- koninklijke familie werd de parade afgeno- marcheren deden majorette pelotons, men door de Hertog van Glouchester. De leden van Rhythm Stars waren afloop overigens wel hondsmoe van gebeuren, want de lange stoet van 147 groepen uit Groot Brittania - waaronder enkele vertegenwoordigers van andere lan den - had uren werk om het paleis te passeren. Om half tien zondagmorgen was men vertrokken uit de hotels of de kosthui zen en om half negen in de avond was men pas weer terug op de punten waarvan men elf uren tevoren was vertrokken. Ondanks de vermoeienissen was de stemming bij de Snekers uitstekend. In de wijk waar de Friezen waren ingekwartierd had men zaterdagavond voor de gasten - er waren in de buurt zo’n tien korpsen woonachtig of gehuisvest - een feestje op touw gezet. Het werd een gezellige verbroederingsavond, maar de geplande barbaque ging de mist in vanwege de regen. Men maakte er toen een binnenhappening van en daarbij gingen de beentjes dapper van de vloer. Vijfendertig inbraken in Sneek en tweeëntwintig buiten de Waterpoortstad, dat is de oogst die een aantal weken verhoren van een aantal Snekers de politie heeft opgeleverd. Verder bleek het viertal verantwoordelijk te zijn voor acht diefstallen zonder braak of diefstallen uit auto’s en zes van die aard buiten Sneek, waaronder ook zijn begrepen enkele pogingen tot joyriding. Daarnaast werden vernielingen aan een vijftal auto’s in Sneek en enkele pogingen tot inbraak in een woning of bedrijfspand opgelost. Tot dusver werd tegen helers van gestolen goederen proces-verbaal opgemaakt. Bij de -- radio’s en platenspelers, gereedschap, ko- bij Van der Meer en Roodbergen op het J industrieterrein in Sneek. Er werd een ruit Voorzover de vernield en uit het magazijn van deze t aan een verzekerings- groothandel in radio-t.v.-apparatuur maatschappij ter beschikking moeten wor- verdwenen vijf portable kassetterekorders. den gesteld, zijn deze teruggegeven aan de Vrijdagavond is tussen elf en één uur het benadeelden of zal dit op korte termijn grijs leren jasje van de Sneker J. van der plaatsvinden. Woude verdwenen uit de vrije gardarobe van een bar-dancing aan de Marktstraat in De verdachten S.J., P.K., P.H. en H.F. Sneek. Een schadepost van ongeveer drie- zijn door de officier in verzekerde be- honderd gulden voor de Waterpoortstad - zijn door de officier in verzekerde be- honderd gulden waring gesteld. De anderen zijn na bewoner. Jimme hawwe d’r in folslein jubileumjièr fan makke, mei hichtepunten foar stêd inspiraesje jaen foar de kommende fearnsieul”. Dat kompliment kreeg Sneek kon men beluisteren in hotel verhoor op vrije voeten gesteld in'af wachting van hun berechting. helers werden een paar televisietoestellen. Overigens is vorige week weer ingebroken peren siervoorwerpen en een model zeil boot in beslag genomen, goederen niet aan een ploech tot behoud van het Frysk-eigene, een I 'y - vond om goed te omschrijven. Hoe dan ook mr. Van Haersma Buma vond de skotsers „Warbere ambassadeurs fan dy’1 J*je kinne”. Voorzitter kunt worden bewijst wel het feit, dat dat de Sneker burgemeester toe- De „lokwinsk” van Van Haersma Buma deratie, meende, dat de jubilaris er trots op de na zijn toespraak zijn felicitaties gold ook de bijdragen die de Snitser Skots- kan zijn, dat ’t de ,skotseritus’ heeft veroor- o J - - zaakt. Hij wees ook op het grote belang hand van de voorzitter van de Snitser Skots- begrip, dat de burgemeester moeilijk voor het bewaren van de oude Friese kleding, dat zijdelings een gevolg is van het bestaan van de folkloristische dansgroep”. En dat je bij het verantwoord dansen oud F. C. Nauta bleek het erg leuk te vinden, OpnChters als Luut Koopman en Abe c i. u..een tog. jjrouwer er nOg vitaal bijlopen”. spraakje in het Fries had ingestudeerd. Hij ^lle negen folkloristische dansgroepen van kaatste de dank terug omdat de Snitser de afdeling Noord van de Federatie van Skotsploech vrijwel nooit zonder sukses een beroep op medewerking op de ge meente doet. Ook de gemeentepolitie staat altijd klaar om de helpende hand te bie den, aldus de heer Nauta. Van ver waren onder meer gekomen de twee vertegenwoordigers van de Fede ratie van folkloristische groepen in Ne derland. Van die twee sprak de heer W. G. Hilhorst uit Soest het jubilerende bestuur toe. „V hebt er 25 jaar mee voor gezorgd, dat de oude Friese dansen voor het nageslacht bewaard zijn gebleven en tevens een stuk Friese kuituur uitgedragen. De Snitser Skotsploech liep er bij nationale en inter nationale festivals altijd korrekt gekleed en gedisciplineerd bij”. De heer Joh. C. Kuiken uit Leeuwarden, de voorzitter van de afdeling Noord (Gro ningen, Friesland en Drenthe) van de Fe- '""d ij x

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1