Liever maatwerk dan konfektie Kleuren-tv als afscheidskado I il Straks rustig in een stoel zitten en zeer aktief zijn? C.D.A,-Gaasterland: verhoging belasting toetsen aan begroting snekerWkoerier voor Akkerman van ,De Him’ Harm Wiersma en Jan de Leeuw 3 schuiven Najaarsbeurs ’77 open 11 B en ill IJLST Filmweek Sneek in herfstvakantie I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Mi g de opening S“S' Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o en de I <55 I 2 fa* Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Een spannende dampartij ging gisteravond vooraf aan de opening van de vierde Najaarsbeurs Sneek. Wereldkampioen Harm Wiers ma trad namelijk in het strijdperk van de honderd vakjes tegen de plaatselijke favoriet Jan de Leeuw, in het beursleven de voorzitter van de stichting die de Najaarsbeurs telkens weer organiseert. SB e. Be -c I 8 e cf A Sneek niet minder dan veertig films worden vertoond. Kortom: it DONDERDAG 6 OKTOBER 1977 132ste JAARGANG No. 80 bezorgdheid, ook i weer volledig bezet. Het gestelde doel komt steeds dichterbij. De Najaarsbeurs wordt meer en meer een ^presentatiepodium voor de Zuidwesthoek. aisuwMDi ipnmrnifcUD^ ^uvcxm iruk *m OMmuur Voordat Wiersma aan zet kwam, had de voorzitter van het Stichtingsbestuur. J. de Ceeuw, al enkele woorden kunnen zeggen. Hij toonde zich blij met de belangstelling met name van de standhouders. Enige we ken geleden leken er paniekerige situaties te zullen ontstaan, maar geen reden tot bezorgdheid, ook nu is de Najaarsbeurs Maar ook niet minder en dat had het CDA liever. Steegenga, blijkbaar de financiële deskundige in de kombinatie, presenteerde het evenwel wat ongeluk kig. Hij zag achter het woord trendma tig. dat gebruikt was in de toelichting op het voorstel, blijkbaar een andere bete kenis, dan de overige frakties in de raad. I Op verzoek van het ministrie van binnen landse zaken leek het kollege te komen met dit voorstel, zo viel op te maken uit de toelichting van de heer Van Heemstra, om al teveel stagnatie hij de beoordeling van de diverse stukken te voorkomen, zag dit de partment liever vandaag dan morgen de goed te keuren belastingen in haar brievenbus. En wat de (te hoge) tarieven zelf betreft, het staat de raad altijd- vrij in december de verhogingen terug te draaien. zoekjes te vereren, al wordt natuurlijk evenzo gehoopt op een flinke belang stelling van de kant van de ouderen. Aan de entreeprijzen zal het niet liggen, die zijn ongetwijfeld aan de „populaire” kant gehouden: per film betaalt men vijf gulden, een dagkaart kost een tien tje en een passe-partout dertig gulden, kassa van het theater kaarten worden gekocht. „Men kan zeer aktief zijn terwijl men rustig in een stoel zit". Die uitspraak schijnt de heer S. Akkerman eens van Claparède geleend te hebben voor een artikel over „Onze kwekelingen en hun opleiding in de-praktijk. Op haar beurt sprak mevrouw drs. M. Pastoor-Koopman over iets om „passief aktief mee bezig te zijn toen ze gistermiddag in de Christelijke Pedagogische Akademie „De Him" een kleurentelevisie aan de scheidende direkteur aanbood. Namens het bestuur van de school. Met ingang van vandaag kunnen aan de tijdens de filmdagen een informatiestand kassa van hot -jn de benedenhal in te richten. De bezoe kers zullen middels een enquête-formulier gevraagd worden naar hun bevindingen, waarna - indien de initiatiefnemers zich een gunstig beeld hebben gevormd - de hele opzet zo mogelijk „geprolongeerd" wordt. (Elders in dit nummer staat een B. en w. bedoelden er simpel mee dat de inflatie doorberekend werd. Overigens, zo stelde burgemeester H. L. Sixma van Heemstra tijdens de debatten, kon het wel eens zijn dat de gemeente ondanks de verhogingen zou interen. Steegenga en de zijnen wilden het echter zoeken in bespa ringen. Hij sprak van beleidsombuigingen op sommige punten, maar op welke, dat lichte hij niet toe. Het beste kon dat beoordeeld worden bij de behandeling van de begroting. SCHORSING Naar aanleiding van deze toelichting wilde de heer Steegenga overleg plegen met zijn fraktiegenoten. Altijd toegestaan, aldus de voorzitter. Al was het alleen maar om de aanwezige V.O.S.-kursisten op de publieke tribune kennis te laten maken met dit facet van het raadswerk. Maar eer de zes Christen-Demokraten zich in de katakom- ben van het Balkster raadhuis terug trokken. wilde wethouder mevrouw A. Brandenburg-Vogelzang nog wel iets zeg gen. (vervolg zie pagina 17) Tussen maandag 17 en donderdag 21 oktober zullen in het cultureel-centrum Amicitia te Sneek niet minder dan veertig films worden vertoond. Kortom: een buitenkansje voorde ctnofiel. Een en ander werd mogelijk gemaakt door de Culturele Raad van Sneek en is het resultaat van een innige samenwerking tussen het Fries Film Circuit en Joh. Miedema b.v. Bij de filmkeuze is gekeken naar de niet- kommerciële produkties die niettemin de moeite waard zijn en door het FFC. we gens bepalingen van de Nederlandse Bios coop Bond, niet in roulatie genomen kun nen worden. Daarbij is getracht die films naar Sneek te halen die op de een of andere wijze bij elkaar passen. Aldus zul len op de eerste dag uitsluitend Nederland- ...J en staan de Amerika, Oost- n Frankrijk centraal. Hoewel het FFC/Joh. Miedema b.v. een r gistermorgen op een fraai uitgevoërd programmaboekje hebben laten verschijnen - waarin summiere be schrijvingen van alle te vertonen films -. heeft men toch gemeend het publiek een ekstra service te moeten verlenen door programma-overzicht). stichtingsbestuur”, trok hij de vergelijking door. Hij wenste de standhouders sukses in „hun zware spel met de ekonomische krachten”. En daarmee was de vierde Na jaarsbeurs geopend en kon Advendo, die vooraf al een so in de akoetisch niet al te beste Veemarkt- Leeuw meldde dat er drie „stands" waren geplaatst. Zijn verwachting is dat volgend jaar een groter stuk gebruikt moet worden en dat. ter gelegenheid van het eerste lustrum, een tent aan de hal moet worden gebouwd, maar dat ligt nog in de schoot der toekomst verbolgen. Het CDA-Gaasterland wil liever de tarieven van de gemeentelijke belastingen verhogen afgemeten aan de begroting, dan uit te gaan van de vijf procents-konfektie. Dat bleek dinsdagavond duidelijk in de raad. De Christen-Demokraten wilden namelijk niet a la minuut akkoord gaan met de belastingverhogingen, zoals het kollege van burgemeester en wethouders die in hun achterhoofd hadden. Bij monde van M. Steegenga werd gesteld dat het beter zou zijn dit onderwerp te behandelen gelijktijdig met de begroting. Dan immers is een stuk voorhanden, waaruit de financiële plannen van de gemeente blijken. De door zijn vrouw en kinderen omringde Oranje Nassau - kreeg naast die kleurente- heer Simon Akkerman - enkele maanden levisie nóg een aantal geschenken aange- geleden benoemd tot Ridder in de Orde van boden, zoals waardebonnen en bloem stukken. Met uitzondering van het aanpak ken van die dingen was hij gedwongen om „rustig in zijn stoel" een hele serie toe spraken aan te horen, die met bepaalde variaties veelal op hetzelfde neerkwamen. Mevrouw Pastoor had het al gezegd; ..Het is vandaag een feestelijke dag. doorspekt met weemoed". En ook die tegengestelde stemmingen klonken door in de speeches. Vreugde omdat de heer Akkerman een loopbaan van ruim veertig jaar bij het onderwijs kon afsluiten en wat weemoed omdat het onderwijs een bekwaam man moet missen. Die bekwaamheden („Soms leek hij te kunnen toveren", zei de rektor van het Bogerman College, drs. C. de Graaff), stelde Akkerman de laatste 22 jaar in dienst van de Christelijke Kweekschool, later de Pedagogische Akademie. „Met Akkerman verdwijnt weereen van de tweede generatie uit de nieuwe kweek- opleiding; een man die ook veel aktivitei- ten ontplooide op landelijk gebied", aldus drs. Th. Hadderingh. hoofdinspekteur op leiding kleuter- en lager onderwijs. Burgemeester mr. B. van Haersma Buma belichtte de vertrekkende direkteur even vanuit drie invalshoeken: als oud bestuurs lid van de school, als bestuurder van de gemeente en als vroegere buurman. „De Him” noemde de burgemeester een; „rijke schakel in de keten van onderwijsin stellingen in Sneek. Een PA ook. die in den lande goed staat aangeschreven. Bij de aanbieding van het fraaie kado moest mevrouw Pastoor nog even kwijt, dat het schoolbestuur het als 'n ramp zou be schouwen als bij de plannen tot centralisatie van de onderwijzersopleiding in Friesland de PA in Sneek „op de tocht" zou komen te staan. Na de pauze kregen nog een aantal spre kers de gelegenheid de heer Akkerman te bedanken en de beste wensen mee te geven voor de toekomst. Daaronder waren de heer J. Valster namens de VDCOO. direk teur J. Bos van de CPA Mariënburg te Leeuwarden, oud-docent van „De Him" de heer G. Slob en de opvolger van de heer Akkerman, de heer D. T. E. van der Ploeg. Morgenavond zal het allemaal nog eens dunnetjes en wat informejer overgedaan worden. Dan krijgen oud-leerlingen en vroegere studenten de gelegenheid om Ak kerman de hand te drukken tijdens een reunieachtig afscheidsfeestje. M. STEEGENGA - verhogingen op maat - Rechts Wiersma en links De Leeuw in aktie H terwijl ze bezig zijn de vierde Najaarsbeurs 2 open te schuiven. Een standpunt waar de b. uit het kollege het CDA niet gemakkelijk af kon praten. Aan de post onvoorzien is immers te ontlenen of de belastingen wel zo omhoog moeten als het kollege dat nu aan de raad voorstelt, meenden de konfessionelen. Overigens hadden b. en w. zich keurig aan de richtlijnen van Den Haag gehouden: vijf procent en niet meer. SNEEKER NIEUWSBLAD Daarbij is getracht die films ijze bij elkaar passen. Aldus zul- se films worden vertoond volgende draaidagen Europa, Duitsland en Met opzet. zo wet perskonferentie gezegd, is de"filmweek in de herfstvakantie gepland, dit om vooral jongeren de kans te geven het Amicitia Theater met de nodige be- De kansen voor De Leeuw leken groot, maar toch ook weer klein. Wiersma met 20 witten De Leeuw te lijf. Het was de bedoeling dat de laatste met zijn ene zwarte schijf alle witte van het bord zou slaan. Op het eerste gezicht een hopeloze opgave voor het dam- wonder, maar hij slaagde er voortreffelijk in. Daarmee was Wiersma evenwel nog niet van zijn verplichtingen af. Hij moest de 1 beurs immers officieel openen. Dat deed hij met een toespraak, waarin hij parallel len trok tussen de damsport en het zaken leven. Wiersma: „het lijkt gemakkelijker Het animo onder de belangstellenden stijgt dan het in werkelijkheid is. De tournooien voortdurend, reden temeer om ook vol zijn bittere ernst en er wordt hard ge- gend jaar de vijfde, een jubileum, beurs op werkt”. Net als in het zakendoen, dien je te zetten. overal op bedacht te zijn. Het genot, de Nadat de echtgenotes van de bestuursleden vreugde in het spel weerspiegelen zich later bloemen in ontvangst hadden genomen, echter in het resultaat. trok het gezelschap genodigden, op uitno diging van ceremoniemeester G. R. Gram- VOORUITDENKEN berS' langs de stands. In het gezelschap verschillende burgemeesters, onder meer ^t, V°Tltden^en 8®bieurti hier door het d‘e van Sloten, Wymbritseradeel en Ulst. en gemeenteraadsleden Het buurde ver volgens niet lang meer of de belangstellen den konden bezit nemen van de beurs, die op het buitenterrein een verlengstukje stuk muziek had weggegeven Wat dat buitenterrein betreft, de heer De hal, een hymne aanheffen. f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1