en Inbreker ontkomt botsend met Enquete over plaats markt politieauto aan aanhouding IJLST SNEKERWKOERIER til 3! de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van Sijbrandabuurster botste in Kleine Kerkstraat Glaasje op, niet verzekerd en auto rijp voor de schrootpers Alcohol in het bloed en rijden in een onverzekerde auto plus schuld aan een botsing, dat alles zal de 22-jarige H. M. uit Sijbrandaburen kunnen worden aangerekend. Zaterdaga vond kwam hij, teveel links rijdend in de Kleine Kerkstraat (waarom was niet duidelijk), in botsing met de auto van de 23-jarige G. K. uit Sneek. M. werden blaas- en bloedproef afgenomen. De wagen was in een bijzonder slechte staat. Hij deed er dan ook vrijwillig afstand van. Het vehikel zal een laatste rustplaats vinden via de schrootpers. NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN e.o Het nieuws van de dag: het is 5. Inde begroting 1977 was om de jaarlijk- burgemeester en wethouders van Sneek zonder veel moeite gelukt om ,.*7 l -*—'7-* beleid” de gemeenteraad een sluitende begroting voor het jaar 1978 aan te bieden. Achteraan in en de Dronken man bedreigt 16-jarige met mes van ■y I SNEEKER NIEUWSBLAD Totale begroting Sneek voor het eerst boven f 100 miljoen Niet minder dan drie bootjes moesten zaterdagmiddag Anne Huitema op de Witte MAANDAG 10 OKTOBER 1977 132ste JAARGANG No. 81 Opgeteld vormen de ontelbare cijfertjes van de hoofdstukken I tot en met XIV namelijk 100.556.783,12. De gewone dienst, het meer „dagelijkse huishoudboekje” maakte daarvan uit: 61.387.561 gulden. De post onvoorzien is daarin evenals vorig jaar 197.400,-, opnieuw zeven piek per Sneker. De tevoren daartoe schriftelijk en monde ling rijp gemaakte behandeling van de nieu we begroting zal in de „oude” gemeente raad plaats vinden op woensdag 21 decem ber. de uit Joure. klaagde over een pijnlijke knie. Beiden zijn voor behandeling en nader onderzoek naar het Sint Antonius Ziekenhuis gebracht. De voertuigen wer- In de aanbiedingsbrief van de begroting ’78 stellen b en w met enige voldoening, dat ondanks de voortgaande kostenstijgingen de begroting weer sluitend gemaakt kon worden en dat dat is gebeurd met hand having van hetzelfde beleid en met het rekening houden van door de raad tot en met juni 1977 genomen besluiten. Het kollege heeft het onderste niet uit de kan behoeven te halen, hoewel er altijd meer wensen zijn dan er geld beschikbaar is. In de beschrijvingsbrief noemen burgemees ter en wethouders een zestal punten op, die de taak van ambtenaren en kollege niet bizonder moeilijk hebben gemaakt om de zaak „rond” te krijgen: „Wij mogen konkluderen, dat met de integrale beleidsplanning in de achter ons liggende jaren vorderingen zijn gemaakt. Er werd een doelstellingsnota vastgesteld; de prioriteiten tussen de verschillende projekten konden worden bepaald. Dit (vervolg zie pagina 3) Eerder op de dag vond op de Molenkrite in Sneek een frontale botsing plaats tussen een DA F en een Opel, beide bestuurd door Snekers. Hoe een en ander kon plaatsvinden is de politie nog niet duidelijk. De 64-jarige S. H. wilde een geparkeerde auto passeren en week daarvoor uit naar links. M. H. (34) reed met zijn DA F mogelijk niet uiterst rechts. S. H. grote kapitaaluitgaven, buiten de in 1977 in het kader van de meerjarenplanning voorgestelde, niet mogen worden verwacht. Dit zou immers in strijd zijn met het van de integrale planning. De afdeling voorliching van de gemeente Sneek zal dinsdagmorgen het publiek op de markt aan het Grootzand gaan enquête ren. Het gaat om de vraag of de markt aan het Grootzand moet blijven, of moet ver huizen naar de Singel. Om het publiek ook ter plekke nog zo goed mogelijk op de hoogte te stellen zullen op, de Eierbrug en de Middenbrug borden worden gezet met informatie over de mo gelijkheden. Het Grootzand is de van ouds bekende plaats. De marktkramen zijn hier gekombineerd met de winkels en de markt ligt min of meer in de winkelroute. De Singel biedt met de marktkramen aan twee kanten het publiek de kans om heen en terug te lopen. Bovendien, er is meer ruimte en ook ruimte voor een uitbreiding van de markt. „In staat van dronkenschap eens anders veiligheid bedreigen”. Aldus luidt in ambte lijke termen de euveldaad waaraan de 25- jarige Sneker P. V. zich vorige week don derdag bezondigde. In normaal Nederlands: V. had een slokje teveel gedronken en stond in die toestand op de Parkstraat met een mes te zwaaien. Hij stak in op een 16-jarige jongen, die evenwel niet werd geraakt. V. mocht op het politiebureau zijn roes uitslapen en kon vervolgens, na door de recherche gehoord te zijn, weer naar huis. Een dringend advies van de Sneker politie aan de dames: houdt uw tas in de gaten en laat haar niet onbeheerd staan. Ditmaal was zij eigendom van de uit IJlst afkom stige verkoopster T. Rollema. Tijdens haar werkzaamheden bij Eringa’s damesmode- zaak, had mevrouw Rollema haar tas on der de toonbank staan. Toen zij iets uit de tas moest gebruiken, bleek deze verdwe nen. In de tas zat een portemonnee met 65 gulden. Vrijdag werd het Akkerman-feest in de christelijke pedagogische akademie „de Him voortgezet en afgesloten. 7.oals vorige week gemeld, werd woensdag officieel af scheid van de direkteur genomen. Onder het motto „in de Him, over de Him, door de Him” kwamen leerlingen en oud-leerlingen bijeen in de aula. Er werd gezongen, ge- sketcht” en gepraat. Want niet alleen was hel een afscheid van de man die ruim twintig jaar „baas” over deze voormalige kweek- school was, maar tevens werd het als een reünietje beschouwd. Tot bp de late uurtjes werd er gefeest. Eén van de aanwezigen was Wil Steunebrink van Studio Ger Dijs die I een „woordvoerder” van de sprekende pers op de plaat zette. Onze kollega kondigt zo te zien een forumgesprek af en geeft het sein I voor een lied. de politiewagen aanknalde. Vervolgens werd de zijkant van de politie Renault geschampt, waarna de bestelwagen met grote snelheid verdween. De patrouillewagen van de Sneker Her mandad zette de achtervolging in en wist via de Lemmerweg en de Scher- hemstraat op de Morrahemstraat vrij dicht achter de vluchtende auto te ko men. De bestuurder van deze wagen stopte abrupt, schakelde in de achteruit en liet zijn auto tegen de voorzijde van de politieauto botsen. Wederom ging de bestelauto er weer van door. In de tijd die nodig was de politieau to weer rijvaardig te krijgen, slaagde de inzittende van de bestelwagen erin via de Piekezijlstraat naar het Kaatsland te rijden. Daar sprong hij uit de auto en verdween in het nachtelijke duister. De bestelauto bleek anderhalf uur eerder in Leeuwarden te zijn gestolen. Met grote letters stond de firmanaam op de zijkant: Haag Tapijthandel B.V. In de wagen wer den goederen aangetroffen, die afkomstig waren van een inbraak in een benzinesta tion te Leeuwarden. (Overigens werden in die nacht op meerdere plaatsen in Frie sland benzinestations gekraakt). Drie kwartier later werd in Sneek een personenauto, eigendom van de heer O. Schilstra, wonende aan de Lemmerweg ges tolen. De Lada (kenteken 09-AS-25) is vermoedelijk door de man gestolen, die pok de kapriolen met de Haag bv-wagen op zijn geweten heeft. Overigens kon door de duisternis niet waargenomen worden of er naast de bestuurder nog iemand in de bestelwagen en de tweede gestolen wagen zat. Het onderzoek naar de identiteit van de dader(s) is in samenwerking met de gemeentepolitie van Leeuwarden ter hand genomen. se lasten te dekken van aanvullende wer ken in het kader van de werkloosheidsbe strijding. een bedrag van 200.000 uitge- Gebeujxte deze aanrijding tegen twaalven, een paar uur eerder knalden op de Bols- warderweg een auto en een motor tegen elkaar. De 20-jarige H. J„ bestuurder van een Opel, wilde benzine tanken bij het den beschadigd, station van Ozinga. J. sorteerde daarom voor en gaf richting aan naar links. Dit werd te laat of in het geheel niet opgemerkt door de bestuurder van een motorfiets. Deze, de Sneker A. T. (19). reed tegen de linkerzijde van de auto van zijn plaatsgenoot en viel vervolgens op straat. Hij brak zijn rechterpols. - rechts. S. H. is voor nader onderzoek naar Zijnduo-passagier.de 19-jarige De Wree- het ziekenhuis gebracht. Wat op het eerste gezicht een simpele kontröle leek te worden, is vrijdagmorgen in Sneek ontaard tot een komplete achtervolging in de stijl van bepaalde Amerikaanse t.v.-series. Rond een uur of vijf in de vroege ochtend zag een surveillancewagen van de gemeentepolitie van Sneek een grote bestelauto de rondweg ten zuiden van de waternoortstad oprijden. Teneinde de papieren te kunnen kontroleren, gaf de politie een stopteken aan de bestuurder van de wagen. De bedoeling was te stoppen op een par- keerstrook aan de rondweg tegenover de chr. LTS. De beide wagens stonden daar al bijna stil toen de bestuurder van de bestel wagen gas gaf en tegen de achterzijde van „op basis van ongewijzigd trokken. Nu de meerjarenplanning verder principe de gemeenteraad een vorderingen Wat die integrale beleidsplannen betreft r en wethouders in de aanbiedingsbrief, dat het verleidelijk is bij het ingaan van de laatste zittingsperiode van de raad een tussentijdse belans op te maken. Het kollege zegt: De Emmenaar A. Schuitema hield Eddy Drost uit Langweer zaterdag op het Open Damtoernooi van Lankhorst Touwfabrieken b.v. van het winnen van de felbeerde hoofdklasse-beker af. Bei den hadden de volle puntenbuit in de wacht gesleept, maar het zou niettemin toch Schuitema worden die met het kleinood naar het Drentse zou terugke ren. In totaal namen aan dit, voor de vijftiende maal plaatsgrijpende toernooi 159 damlustigen deel, een dam- evenement dat in het kultureel-centrum Amicitia ’s morgensvroeg om tien uur een aanvang nam en ’s avonds tegen negenen zijn beslag kreeg. (Foto Studio Ger Dijs). is uitgebouwd achten b en w het niet juist een zo groot ongespecificeerd bedrag op de begroting te zetten. De post is nu niet opgenomen, wèl is een aantal met name zeggen burgemeester die ramingen komt voor het eerst genoemde werken geraamd, die in ACW- in de geschiedenis van Sneek het Ai^zesd^punL dTde” begroting gunstig algemeen-totaai boven de hon- heeft beïnvloed wordt aangevoerd: in de derd miljoen gulden. gemeentebegroting ’77 was een stelpost van 60.000 opgenomen voor jaarlijkse lasten van kapitaaluitgaven die in de perio de september tot en met december ’76 zouden worden geraamd, maar bij het opstellen van de ontwerp-begroting nog niet bekend waren. Dit hebben b en w bij de nieuwe begroting niet gedaan. Het kol lege blijkt van mening, dat de lasten van „MEEVALLERTJE” 1. De veranderingen in de voorschriften voor de met rijkssteun gebouwde wonin gen. De wijziging van de rentetoerekening aan het woningbedrijf betekende, dat over de jaren tot en met 1977 nog een bedrag van rond de 1.600.000 aan dit bedrijf in rekening gebracht kan worden. Het kollege is van mening, dat dit „meevallertje” voor lopig aan de algemene reserve van de gemeente toegevoegd dient te worden. Over de bestemming hebben b en w zich nog niet beraden, ook al omdat de studie over het toekomstige beleid bij het woningbedrijf nog niet helemaal is afge rond. 2. Uit de gewijzigde voorschriften volgde ook, dat de tekorten op het ontstoppen van afvoeren en het onderhoud van tuinen ten laste van de algemene bedrijfsreserve (bij het woningbedrijf) gebracht kunnen wor den. Dat beïnvloedde de algemene dienst gunstig tot een bedrag van 59.405,-. 3. Er kon weer rekening gehouden wórden met een minder sterke stijging van de salarispost. 4. Het rijk wïl afstappen van het systeem, dat de uitkering voor het buitengewoon lager onderwijs wordt gebaseerd op de uitgaven van de drie aan het uitkeringsjaar voorafgaande jaren. Dit zogenaamde „dakpannensysteem” bracht met zich mee, dat nieuwe uitgaven in eerste instantie voor rekening van de gemeente bleven. Deze methode zal worden vervangen door een systeem waarbij de werkelijke kosten van de gemeente zullen worden vergoed. Brekken assistentie verlenen om de 1071/2 cm lange en 22'/: pond wegende snoek binnenboord te krijgen. Drie kwartier lang was de Jutrijperfn hevig gevecht verwikkeld met de taaie snoek; zelfs toen de roofvis in „onmacht op de boekdelltng lag, wilde het dier zich nog niet gewonnen geven. „We hadden er een hele klauw aan”, vertelde Huitema later, die helemaal niet het plan had op snoek te vissen. „Ik vis op snoekbaars, maar als je zo’n joekel tegenkomt, laat je hem natuurlijk niet lopen Aldus Huitema, die een bamboe net aan liet rukken om de snoek aan boord te kunnen scheppen. Het ligt in zijn bedoeling het dier te laten opstoppen. Opvallend is het nummer op de flank van de vis: 1951, wellicht wordt daarmee het jaartal bedoeld. (Foto Studio Ger Dijs). -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1