Aantal werkloze mannen in SNEEK blijft hoog: 424 Baptist S. H. van der Werf Ridder in de Orde van ON snekerXKQERïeh Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL van en r In Sneek weer aantal inbraken (I Auto tegen bromfietser IJLST A T IJ J ;T: O Rekreana pas in het najaar van volgend jaar BUS MET VERGIF NA OPROEP INGELEVERD en de Raadsleden De Boer en Meijer in Fries Komité „Stop Neutronenbom” Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD GESLAAGD ||Mb '"'f •O ESI SNEEKER NIEUWSBLAD s e MAANDAG 17 OKTOBER 1977 132ste JAARGANG No. 83 Wat Sneek betreft was er van een kleine verlaging van de werkloosheid onder de mannen geen sprake. Het aantal liep de laatste maand op van 412 naar 424 en dat is 7,2 procent van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. 1 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis Ir GA ASTERLAND, SLOTEN e.c u il Een dubbele beenbreuk en vermoedelijk een hersenschudding. Dat waren de gevol gen voor de 20-jarige bromfietser Johannes Nauta uit Heeg nadat hij zaterdagmiddag omstreeks vier uur door een personenauto werd aangereden op het kruispunt Stads rondweg en Zuidwesthoekweg. a Het Rekreana-bestuur koos deze nieuwe data in overleg met de Vereniging van Alleen Ameland, Hindeioopen. Oost- stellingwerf. Vlieland en Westdongeradeel komen boven Sneek uit. De cijfers over augustus en september 1977 waren voor Wymbritseradeel 72-75, Sloten 3-1. Gaas- terland 28-43 en IJlst 22-21 De werkloosheid van mannen bereikte in Friesland eind september een nivo van 5195 en was 227 minder dan eind augustus van dit jaar. Sneek bleef stijgen. Het getal 5195 betekent, dat 4,7 procent van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking in onze provincie momenteel geen werk heeft. In de maand september van 1976 daalde de werkloosheid ook een beetje. Toen lag het totaal op 6008. Vredestempeltje geeft DBS kon thuis tegen Sudosa/H niet tot winst komen. Met 3-1 werd deze wed strijd verloren, ondanks een goede inzet van de zijde van de Balksters. Gezien het vertoonde spel zullen voor de Balk sters in de toekomst zeker de nodige puntjes nog wel weggelegd zijn. „In deze tijd van nemen en geven zijn we blij dat we dit tempeltje in ontvangst kunnen nemen”, aldus de heer Pleging. Hij bedankte vooral de mensen die hier hun vrije uurtjes in hadden gestoken, en even eens de leveranciers van het materiaal, dat vaak onder reduktie werd verkregen. Even eens door het feit dat de mannen geheel pro-deo hadden gewerkt. Er was zelfs een bedrag overgebleven, dat door de heer Pleging aan de heer H. F. de Boer werd overhandigd. De Boer maakte zijn komplimenten over Op het jaarlijkse kongres van de Unie van Baptistengemeenten op kasteel Hoensbroek heeft de burgemeester van de gemeente Hoensbroek namens de Koningin de benoeming bekend gemaakt van de heer W. H. van der Werf uit Sneek tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De hoge koninklijke onderscheiding was voor velen een grote verrassing, in de eerste plaats voor de heer Van der Werf zelf. georganiseerd werd door de gemeente Heerlen-Sittard-Treebeek en die bezoch werd door driehonderd afgevaardigder van gemeenten uit heel Nederland. De heer S. H. van der Werf woont aan de Lemmerweg 56 in Sneek. leidde tot vooi enkele jaren de groothandel in verven var Van der Feer. waar hij zich intussen ze goed als uit heeft teruggetrokken. het oude in '69 gesloopt. Op die plaats werd het in 1814 gebouwd, en in 1945 herbouwd. Onder meer met het geld dat restte van de aktie „Bomen voor Gaasterland’' kon een geheet nieuw tempeltje worden gerealiseerd. Om 't een zo goed mogelijke gelijkenis te geven werden weer oude Friese stenen ge bruikt van het tempeltje dat in 1969 wérd afgebroken. Nauta kwam van de kant van IJlst en reed de kruising over toen het licht op groen sprong. De door de 22-jarige Sneker straat- maker VW bestuurde auto kwam uit de richting Bolsward en reed tegen de brom fietser, die enkele meters werd wegge slingerd. Twee fietsers, die eveneens over staken, ontsprongen de dans. VW verklaar de later, dat hij bij de nadering van de kruising het licht van groen op geel zag springen, maar dat hij te dicht bij de streep was om nog te kunnen stoppen. De benoeming tot Ridder geschiedde op grond van de ontelbare aktiviteiten, die de thans 64-jarige heer Sybren Hendrik van. der Werf heeft verricht voor de Baptisten gemeenten zowel op plaatselijk als lande lijk nivo. In Sneek was Van der Werf diaken, ouderling, en plaatsvervangend voorzitter van de kerkeraad. Op zijn initia tief werd ook de landelijke centrale voor Baptisten zondagsscholen opgericht. Voorts was hij lid van de Jeugdraad van de Nederlandse Baptisten Jeugdbeweging, lid van de beheerskommissie van het jeugd- kamphuis Renderlo in Epe, voorzitter van het Baptistencentrum De Vinkenhof te Bos en Duin te Bilthoven, bestuurslid van het pensioen- en invaliditeitsfonds van de Unie van Baptistengemeenten en lid van het dagelijks bestuur van de Unie- kommissie, waarvan hij na als lid en voor zitter is afgetreden. Van het hoogste bestuursorgaan van de Unie van Baptistengemeenten, de Unie- kommissie. maakt de heer Van der Werf al zes jaar deel uit. Het laatste jaar was hij voorzitter en in die funktie opende hij op kasteel Hoensbroek ook de jaarvergade ring van de Unie van Baptisten, die dit jaar Vrijdagmiddag was het personeel van Donker b.v„ het kuituur technisch bedrijl en tuinarchitektuur aan De Harste. een bus met het vergif grammaxone paraquat kwijt. Toen men aan de Rijperahemstraai bezig was met het bespuiten van de strui ken werd na het vullen van de spuitttankjes de bus niet direkt opgeborgen. Later bleek hij spoorloos. De hoveniers waarschuwden de politie en de brandweer. De omroepwa- gen van de brandweer werd ingeschakeld en maakte in de omgeving van deRijpera hemstraat bekend, dat de bus met vergifti ge vloeistof was verdwenen en dat het spui gevaar opleverde. Niet lang daarna meldde zich een dertien-jarige jongen, die de bus had meegenomen en gewoon thuis hac neergezet. Na het horen van de oproef haastte de knaap zich om zich van he gevaarlijke goedje te ontdoen. Je kunt op het ogenblik niet over de weilan den heen kijken, of er wordt druk najaars- werk verricht. Eén van de karweitjes, die om deze tijd van het jaar geklaard moeten worden, is het „hekkeljen". De sloten, die door de weilanden lopen, zitten weer vol met overbodige plantengroei en andere rommel die verwijderd moet worden. Op de weg van Woudsend naar Ypecolsga zijn op het ogen blik de heren J. de Jong en A. A ukes druk bezig. Door middel van een grote vork wordt de troep uit de sloten gehaald. Er gaan wel veertien dagen overheen, voordat de klus achter de rug is. Dit komt omdat de mannen op gezette tijden van de dag ander werk hebben, dat eveneens aan kant moet. Dit is dus ébht een klusje voor tussendoor, dat in deze tijd van het jaar door bijna alle boeren noodzakelijkerwijs moet worden uitgevoerd. In het voorjaar is er helemaal geen tijd voor, want dan staat er eveneens weer ander werk te wachten. dan in 1970. Enerzijds kan deze sterke toename van de werkloosheid onder de vrouwen toegeschreven worden aan een verhoogde wens om deel te nemen aan het arbeidsproces, terwijl anderzijds de ar beidsmarkt onvoldoende groei vertoont van het aantal arbeidsplaatsen voor vrou wen. Met name is dat te zien in de kantorensektor. Door het aanhoudend hoge nivo van de werkgelegenheid in de bouwsektor kan ook in september de werkloosheid bij de mannen teruggedrongen worden. Dat ge beurde met 71. Als gevolg van seizoenin vloeden steeg de werkloosheid in de hore- casektor met 101. In september stond 24,5 procent van de werkloze mannen in Friesland langer inge schreven dan een jaar. Bij de vrouwen was dat 13,4 procent. Rijsterbos weer aksènt Zaterdag is het volledig afgewerkte Vredes- de manier waarop de mannen het tempel- hopen dat het hier nog lang en onbe- tie weer in zijn oude vorm hebben gekon- schadigd zal kunnen blijven staan. „Het tempeltje in het Rijsterbos overgedragen. strueer(j en herbouwd. „Het bos heeft nu tempeltje is tenslotte een teken van vrede”. Dit gebeurde onder vrij grote belang- weer een aksènt gekregen en het is te aldus De Boer. stelling, mede van vele oud-Gaasterlanders en mensen die nauw betrokken zijn geweest bij de bouw van het tempeltje. Hiernaast waren ook aanwezig de burgemeester van Gaasterland, de heer H. L. Sixma van Heemstra, en de burgemeester van Sneek, de heer B. van Haersma Buma. Met een handdruk en woorden van waardering werd aan de voorzitter van Stichting Rijsterbos, de heer P. Pleging het tempeltje overge dragen. Met tientallen andere mensen uit de „uit eenlopende lagen” van de bevolking van Friesland hebben ook de Sneker raads leden W. T. de Boer (Progressief Sneek) en C. Meijer (CPN) een oproep ondertekend om steun te betuigen aan het landelijk initiatief „Stop de „Neutronenbom". Het Friese Initiatiefkomité noemt de neu tronenbom het „meest sinistere en speciaal op de verdelging van mensen gericht wa pen”. Het zegt in de oproep om een volkspetitie te tekenen ook: „De Friese bevolking kan niet in onverschilligheid afwachten nu èn de Verenigde Staten en de andere Natolanden pogingen doen om het wapen als „aanvaardbaar” te introduceren. Ook de Nederlandse regering heeft hier mee te maken en dient geen enkele ondui delijkheid te laten bestaan over haar posi tie in dit vraagstuk”. Aan de Akademie voor Lichamelijke Opvoeding slaagde te Groningen de heer Mar. van Gorkum, vroeger te Sneek. De werkloosheid onder de vrouwen blijft omhoog gaan: in september kwamen er 37 bij en oat bracht het totaal op 2693 en dat is 10,9 procent van de vrouwen die werken of werk zoeken. Sinds 1970 is het aantal werkloze vrouwen in Friesland met rasse schreden gestegen. In ’70 stonden er nog slechts 350 werkzoekende vrouwen inge schreven. Dat liep gestaag op via 441, 563, 733, 1237, 1813 en 2320 in de jaren tussen ’70 en ’76 en is thans dus 2693. In septem ber 1977 stonden er dus 7.7 keer zoveel vrouwen als werkloos te boek in Friesland Bij de onderdelen en apparatenhandel ge broeders Ferwerda bv aan de Professoi Zenikstraat op het Sneker industrieterreir aan de Oppenhuizerweg werden donderdag voor achtduizend gulden aan goederen ver mist aan auto-radio’s, boormachines, slijp machines, luidsprekers en antennes. Inbre kers bleken door een uitgenomen ruit naai binnen te zijn gekomen. Inbraken werden vorige week ook ge pleegd bij het benzinestation Fritsma aar de Frittemaleane (schade 600) en bij he benzinestation Veenema aan de Valkstraa waar voor duizend gulden artikelen uit de shop werden gehaaid. Uit het christelijk Vormingscentrum aan de Jan van Nassau- straat werd in de nacht van donderdag of vrijdag een sterio-kombinatie met geluids boxen ontvreemd. Ook hier werd een raatr geforceerd. Intussen is de door O. Schilstra. wonenc aan de Lemmerweg, vermiste auto in Am sterdam teruggevonden. Het betrof hier de wagen, die in de ochtend van vrijdag f oktober werd meegenomen door de be manning van een gestolen vrachtauto, dit er onde'r meer van verdacht wordt inbra ken te hebben gepleegd en met de vracht auto een paar maal een surveillancewager van de Sneker politie te hebben geramc toen agenten de papieren wilden kon troleren. Op de foto van Studio Ger Dijs enkele van de vele mensen die zaterdag getuige waren van de overdracht van het Vredestempeltje in het Rijsterbos. In juni van dit Jaar werd door jonkheer Louis F. A. G. van Swinderen een herdenkingssteen in het toen in aanbouw zijnde Vredestempeltje gemetseld. Precies aan de andere kant van het bospad als waar nu dit nieuwe tempeltje is herrezen werd De eerstvolgende Rekreanatentoonstelling Daar de Rekreana altijd gehouden wordt in de Frieslandhal in Leeuwarden zal ge- na de Hiswa (in 1978 van 10 maart tot en houden worden van 4 tot en met 8 novem- met 19 maart) en de Frieslandhal op ber 1978. Dat is aanzienlijk later dan Paasmaandag (27 maart) door de traditio- anders; de twaalf voorgaande tentoon- nele Internationale Hondententoonstelling stellingen werden gehouden in maart of bezet zal zijn, had het Rekreana-bestuur de april. tentoonstelling in Leeuwarden willen orga niseren van 1 tot en met 5 april. Veel standhouders opperden bezwaren tegen deze data, zodat besloten werd de expositie Standhouders, daar het niet mogeïijk bleek te verschuiven naar het begin van novem- in het vootjaar van ’78 voor de expositie ber, een tijdstip, waaraan de exposanten de een aanvaardbaar tijdstip te vinden. voorkeur gaven. ‘Set

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1