DE „BRUINE ZEILVAART” IS IJLST snekerWkoerier - B WEER OP HET IJSSELMEER K Brandweer waarschuwt voor „zwarte” schoorsteenvegers I ■I ll .ia Pater Agterberg (52) overleden Amsterdams wethouder heropent „De Hoop en F Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL w i! |i!E s® i||IS 7 Het Sneeker Nieuwsblad is 99 - 4 Sinterklaas zal de 5-jarigen ontvangen Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o I en de Chauffeur mist kruising Politie hield twee verdachten aan De bruine vaart herleefde gisteren in Workum. Klippers, skütsjes, kleine visserscheepjes, ze lagen allemaal verzameld voor de sluis. In de loods van de gerestaureerde werf „de Hoop” hadden de opvarenden zich verzameld tot Reid het sein gaf om in de bovenzaal van het sluiscafé Séburch bijeen te komen. De schipperskielen, de eigengebreide vesten, de klompen, dat alles bracht de sfeer van de oude zeilvaart terug. Inbraak in motorkruiser Al een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD (vervolg zie pagina 21) DONDERDAG 20 OKTOBER 1977 132ste JAARGANG No. 84 - irwuHiuTimimmu^ mxu m <Mmnu Voor de derde maal organiseerde de Wor- kumer architekt Reid drie evenementen: de beurtvaart Workum-Amsterdam v.v., de strontrace naar het Zuid-Hollandse Sassen- heim en de visserijdagen. Reid heeft overi gens meer pijlen op zijn zeilboog, oftewel weet er meer zeilen bij te trekken. Zoals bekend organiseert hij ook de jaarlijkse eenmanszeilwedstrijden op IJsselmeer en Waddenzee. Sint Nikolaas is weer van plan om bij de officiële ontvangst in het gemeentehuis - zaterdagmiddag 19 november na de aan komst en de intocht in Sneek - kinderen, die op 5 december 1977 vijf jaar worden persoonlijk de hand te schudden een ekstra kadootje te overhandigen. De ou ders van de op 5 december 1972 geboren kinderen uit Sneek en omgeving worden verzocht een en ander door te geven aan het sekretariaat van de Goed Heiligman in Sneek. Dat dient dan te gebeuren via een briefje aan Postbus 11 te Sneek. Een moderne overeenkomst tussen de twee steden zag hij in het aantal sche pen dat jaarlijks passeert. Workum zo wel als Amsterdam tellen 5500 pas santen in hun sluizen (al ligt de IJmui- der toegangspoort van de hoofdstad verder van het centrum dan die van Workum en verschillen de afmetingen van de vaartuigen ook enigermate). Mr. Goekoop was blij nu eens buiten Amsterdam een werf te mogen openen. Daarvoor was hij zelfs vanuit Rotterdam nog nooit gevraagd. Voor de stichting had hij dan ook een prent van „konkurrent” Kromhout meegenomen, terwijl hij het gemeentebestuur borrelglaasjes aanbood. Als dank voor de bereidheid de officiële plechtigheid te verrichten bood de voorzit ter van het stichtingsbestuur, burgemeester mr. J. J. L. Pastoor ,van Workum, de Amsterdamse wethouder een zilveren brij- lepel met inskriptie aan. (vervolg zie pagina 21) Bij Gemeentebedrijven kwamen klachten binnen, dat na het schoonmaken van schoorstenen, kachels en cv-apparatuur de zaken niet meer naar behoren funktioneer- den. Een onderzoek van de Brandweer bracht eveneens aan het licht, dat na het onoordeelkundig schoonmaken toestanden waren ontstaan, die brandgevaarlijke situa ties hadden opgeleverd. Zo bleken verbro ken gasaansluitingen - vrijwel altijd nodig als men wil vegen en de kachel een schoonmaakbeurt wil geven - ondeugdelijk te zijn gemonterd en was er roet in haarden en kachels, en tussen .kachel en schoor steen, achtergebleven. Na klachten moest men via Gemeentebedrijven erkende in stallateurs sturen om de mankementen te verhelpen. Met aandrang vestigen Gemeentebe drijven en Brandweer er dan ook de aan dacht op, dat men het schoonmaken van schoorstenen en kachels over moet laten aan erkende installateurs of schoor steenvegers. Erkende installateurs houden zich echter niet altijd bezig met het schoon maken van de schoorsteen. Daarvoor hou den zich in Sneek een aantal bonafide In de vroege morgenuren reed de twintig jarige J. O. uit Adorp maandag in dichte mist richting Sneek, met een te hoge snel heid, waardoor hij een kruising miste en rechtdoor ging. Een paar schrikhekken werden geramd, waarna de auto, die zwaar werd beschadigd, tegen een modderbult tot stilstand kwam. SCHIPPERSKUNST De schipperskunst staat voorop bij al deze wedstrijden, want dat het wedstrijden zijn staat buiten kijf. De deelnemers aan de Single-Handed zijn verplicht een aantal opdrachten uit te voeren, die zowel op het gebied van de navigatie als op dat van een goed zeemanschap liggen. Dat de Single-Handed niet gemakkelijk is, bleek de laatste jaren overduidelijk. In 1976 bereikte geen enkele deelne mer de eindstreep. Diegenen, die wel in Workum arriveerden, bleken duidelijk in de fout te zijn gegaan. Dit jaar kwamen drie zeilers aan. Insiders vra gen zich echter af of de prijs, traditio neel een zilveren Workumer brijlepel, wel uitgereikt wordt. De vraag rijst dan ook of Reid de op drachten niet te zwaar maakt, niet teveel vergt van de deelnemers. Voorspeld wordt dat de belangstelling voor dit evenement zal De gemeentepolitie van Sneek heeft gister avond twee personen aangehouden, die verdacht worden van diefstal. De eerste was de 25-jarige B. K. uit Bolsward, die op het Martiniplein een auto probeerde te stelen. Hij had al een ruitje vernield toen attente passanten de politie opmerkzaam maakten op de vreemde aktiviteiten van K. Uit zijn huis werd later opgehaald de I8-jarige M.F.J. uit Sneek, die na sluitings tijd de winkel van het Shell- benzine-station aan de Goeman Borgesius- straat was binnengedrongen. Nadat de alarminstallatie in werking was getreden ging J. er vandoor. Men had hem echter herkend. Een inbraak in de Ballenbak bij de midget golfbaan is nog niet opgehel- derd. Men vermiste daar gisteren een cassette-recorder. In het afgelopen weekend werd door de' Duitser L. K. W. Pilling uit Düsseldorf aangifte gedaan van inbraak in zijn motorkruiser, gelegen in ,’t Var Ontvreemd waren een megafoonver- sterker, een draagbare radio en zes reddingsvesten. bedrijven beschikbaar. De schoonmakers daarvan hebben een kursus gevolgd, mede voor het demonteren en monteren van gasaansluitingen. Nu schrijft de brandpreventie voor dat men de schoorsteen schoon dient te hou den. De Brandweer is zelfs bevoegd om straffend op te treden als men de zaken laat vervuilen. Mocht men zo gauw geen adres weten van een goed- en veiligwer- kend schoonmaakbedrijf, dan kan men dat altijd via de Brandweer of Ge meentewerken aan de weet komen. Bij het natrekken van de verhalen over de „zwarte” schoorsteenvegers kwam het Gemeentewerken en Brandweer ter ore, dat de malafide schoonmakers van schoorstenen en kachels soms niet schroom den een rekening te presenteren tot een bedrag van enkele honderden guldens! Brandweerkommandant W. Slob; „Om het zacht te zeggen, je reinste beunhazerij. Nog afgezien van de gevaren waaraan men zich bloot stelt en de kosten die men moet maken om de zaak weer in het reine te brengen.” Voor de goede orde; een wél be trouwbare schoorsteenveger en een erkend installateur verzekerden ons, dat de hor- male prijs voor het vegen van een schoor steen cirka twintig gulden is en voor het schoonmaken van een kachel tussen de 45 tot 55 gulden. Een artistiek verantwoorde opname van het nieuwe, landelijk aandoende voet- bruggetje, dat het werkvoorzienings- schap Waghenbrughhe heeft gebouwd over de Zwette. Het vormt ter hoogte van de ijsbaan aan de Leeuwarderweg een verbinding tussen het rustieke jaag pad langs het Sneker Bos en het uitbreidingsplan „De Zwette”. Gezien de foto (van studio Ger Dijs) belooft dit een plekje te worden voor tekenaars en schilders.... Pater dr. Marinus A. J. Agterberg uit Achlum is dinsdag overleden in het Sint Antonius Ziekenhuis te Sneek. Pater Ag terberg werd vijf weken geleden opgenomen in het ziekenhuis waar al spoedig bleek, dat men hem niet meer kon genezen. De pater werd op 1 maart J925 in Utrecht geboren en werd dus 52 jaar. Eén en dertig- jaar geleden trad pater Agterberg toe tot de orde der Augustijnen. Hij woonde jarenlang in het klooster bij het huidige vormingscentrum Vinea Domi-; ni in Witmarsum. Pater Agterberg was lid van de KVP geweest toen hij in Friesland mede voor de oprichting van de Politieke Partij Radikalen zorgde. In 1970 werd hij voor de PPR lid van de provinciale staten van Friesland. Vier jaar later bleef hij als „eenmansfraktie” over. Een jaar tevoren was hij voor zijn partij lid van de Eerste Kamer geworden. Vorig jaar bedankte pa ter Agterberg voor de staten van Friesland. Op doktersadvies moest hij het toen al een beetje kalmer aan doen. Tijdens de afgelo pen maand heeft de pater in het Sint Antonius Ziekenhuis in alle kalmte af scheid genomen van een reeks vrienden en bekenden. SCHEEPSTIMMERWERF IN WORKUM GERESTAUREERD Bij de Sneker Brandweer en bij Gemeente bedrijven Sneek is men allerminst te spre ken over de aktiviteiten, die een stuk of drie „zwarte” schoorsteenvegers in Sneek de laatste tijd plegen te ontwikkelen. De verbondenheid tussen Amsterdam en Workum dateert niet van de herinvoering (al is het dan eenmaal per jaar in het kader van de Visserijdagen) van de beurtdienst Workum-Amsterdam vice versa. Driehonderd jaar geleden voeren er al schepen tussen het voormalige Zuiderzeehaventje en Neerlands Hoofdstad. De Workumers hadden een eigen ligplaats in Amsterdam, namelijk in ’t Water, wat nu het Damrak heet. Om die verbondenheid te symboliseren had de Stichting Zwolsman Scheepstimmerwerf de Amsterdamse wethouder voor de havens, mr. C. H. Goekoop, uitgenodigd de geres taureerde timmerwerf „de Hoop” te heropenen. Hij zag gistermorgen een aantal historische parallellen. Zowel in Amsterdam als in Workum moesten op een bepaald moment werven verdwijnen als gevolg van een veranderde konjuktuur, die ook in de scheepsbouw zijn sporen achterliet. Maar beide „slachtoffers”. Kromhout in Am sterdam en De Hoop iri Workum, werden door de liefhebbers van het eerlijke hout gered. Wethouder Goekoop van Amsterdam over handigt burgemeester Pastoor een prent met een havengezicht, waarop centraal de hoofd- stedelijke konkurrent van „de Hoop” staat: ’t Werf Kromhout, (foto studio Ger Dijs). SNEEKER NIEUWSBLAD

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1