Maar de mentaliteit op de weg? IJLST TEVREDEN MET DE MAATREGELEN VERKEER I ,,v a <nH ,Grunnegers’ probeerden toren Amicitia binnen te worstelen Volksdansen Marktenquete op 1 november Droogte schade Gaasterland bijna anderhalf miljoen Officieel Orgaan en van k ff H l., de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST s r ■b I fv ««mi i jt. Sas 1i I H I S' 3 00 X ■■BU - Uitwijkende truck met buizen in sloot Gevulde kollektebussen uit fietstas gestolen r~ £'5 te,® te '1 Jfe I pwa1 LW. 1 De entourage was wel niet I I i helemaal je dat voor Volks- I 11 dansen, maar dat mocht dins dagavond de pret niet drukken in de Ulster sportzaal „de Utherne”. In het kader van de gg openingsweek kwam de Volks dansgroep in aktie (nog steeds manloos overigens), terwijl verder Stanfries gymnastiek, de muziekvereniging Concor dia en haar drumband het tal rijke publiek vermaakten. Tot nu toe is de week vol fes tiviteiten al een groot sukses geweest en hebben vele Ul sters al kennis gemaakt met de mogelijkheden die de hal biedt. Vanavond, morgen en zaterdag zijn nog een aantal aktiviteiten, zie daarvoor el ders. (Foto Studio Ger Dijs). en de Blijdschap, maar ook wel de nodige op- en aanmerkingen, dat waren de reaktie van de PCP-fraktie op het verkeersplan (een heel wijdse benaming voor een voorstel met maatregelen, aldus burge meester H. W. F. Mumsen), dat de Ulster raad dinsdagavond kon behandelen. Blijdschap omdat er eindelijk wat gebeurt, op- en aanmerkingen omdat de PCP hier en daar iets wil aanpassen, maar een vraagteken bij „of de mentaliteit van de verkeersgebruiker wel verbeteren zal”. Want daar zal alles van afhangen. te jV H«t Sneelter Nieuwblad i. een gecombineerde nHg„e van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIIFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKER^KQERIER t f f 3# s sis de zijde X ten uit het voorstel, we berichtten er maan dag reeds „wiidweidich” over, draaide uit op bijna een one-party-show van de PCP. Mevrouw J. Nooitgedagt-Oranje kwam met de suggestie om een drietal bewoners Eén troost, op zaterdag 19 november zal de toren beslist in de foyer staan. Want zonder de Martinitoren is een „veziede” niet kom pleet. Belangstellenden zijn, zo verzocht het bestuur nog te vermelden, van harte welkom. Via de telefoonnummers 12723, 12729 en 12716 kan men alle informatie krijgen. „Pait en Grait”, die gedurende het seizoen het wel en wee van de vereniging in de gaten houden om dat met-een kwinkslag te behan delen, trachten de Martinitoren Amicitia binnen te krijgen. DONDERDAG 27 OKTOBER 1977 132ste JAARGANG No. 86 S. WAS SE MA AP .„One-man-show”- te Dingen die al geweest zouden zijn komen nog. De enquete naar de plaats van de Sneker goederenmarkt, die op 11 november werd afgelast, zal thans definitief gehouden worden op dinsdag 1 november. Voorts zal de eerste op 31 oktober geplande openbare vergadering van de overleggroep stads vernieuwing thans gehouden worden op dinsdag 8 november. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Sss waarbij als ïeenbijstand 377.000 vereniging nog Een moeilijk punt vond hij dat het kollege geen cijfers over de kosten had genoemd. Voor mevrouw Koopmans Woog dat laatste zelfs bijzonder zwaar. Ze verklaarde zonder kostenoverzicht niet akkoord te kunnen gaan met de maatregelen, zoals het kollege zich die voorstelde. Er was tijd genoeg geweest om dat onderdeel van het plan voor te bereiden, aldus mevrouw Koopmans. Dinsdagmorgen is op de weg tussen Nijland en Wolsum, even na de eerste bocht, een truck met oplegger, geladen met rioolbui zen, in de sloot beland. Dat gebeurde doordat de wagen moest uitwijken voor een naderende betonmixer. De truck, bestuurd door de 55-jarige F. de V. uit Drachten, raakte met de wielen in de rechterberm en zakte daardoor weg. #3 a si van „Amicitia”, waaraan ook ónze vereniging met een eenakter een steentje bijdroeg. Er werd toen verteld, dat er een mogelijkheid was om in de foyer een toneel te bouwen. De tafeltjes en stoeltjes konden blijven staan, zodat de gezellige sfeer bij de „Grunneger Veziedes” behouden kon blij ven”. en nu verhuist de vereniging voor haar „veziedes” naar het Culturele Centrum. Ten aanzien van de hoge snelheden in de Ylostinslaan (de verbinding tussen Nijezijl en de S tads laan), werd gesteld dat door het leggen van ekstra bochten in de straat vertragingen kunnen worden ingebouwd. Enerzijds zal enig openbaar groen moeten sneuvelen, anderszijds kan dat aan de andere van de bocht worden gekompenseerd. Het seizoen van de verenigingen kent drie vaste bijeenkomsten, één in het najaar, één ter gelegenheid van oud- en-nieuw en één in het vooijaar. Cen traal staan daarbij echte Groninger toneelstukken, uit te voeren door de eigen toneelploeg of door die van de zusterverenigingen van Drachten of Leeuwarden. Verder is er koffie (met Groninger koek), een verloting en uiter aard een dansje na. worden, door een gele streep, schriftelijk vanwege het kollege van de beweegrede nen op de hoogte te stellen. Op de publie ke tribune werd gesuggereerd het kol lege maarpersoonlijk onderhet genot van ’n borreltje de zaak uit te laten leggen. Waar na men het kollege al een feestelijke polo naise tussen de (fout) geparkeerde auto’s zag houden. Er kwamen uit de raad nog een aantal voorstellen, waarvan het kollege nota nam of toezegde ze te zullen onderzoe ken. Verlichting bij de school naast het Stadhuis en achter het gemeentehuis (mevrouw Koopmans), duidelijk aange ven parkeervakken inde parkeerhavens (PCP) en parkeerplaatsen op een ande re plaats dan naast de christelijke kleu terschool bijvoorbeeld. Er werd nog even herinnerd aan de problemen waarvoor vrachtwagen chauffeurs komen te staan als ze via de Sudergoweg IJlst willen bereiken. Vlak voor de brug begint namelijk een stuk B-weg. Dit wordt te laat aangegeven, waardoor de meeste kombinaties maar doorrijden met alle konsekwenties voor de historische panden aan de Ee- en Galamagracht. Opnieuw zal bij Rijks waterstaat worden aangedrongen op in alle talen, deels omdat raadslid J. H. Stokker wegens blijde omstandigheden thuis zich verekskuseerde en mevrouw M. A. Wijbenga-van der Meulen als wethou der het voorstel had meevoorbereid. een duidelijk aangeven van het B-weg zijn op de Lemmerweg. Het knelpunt in deze zaak is evenwel dat niet de hele Sudergoweg B-weg is. De Grootzand-goederenmarkt werd enige tijd geleden voor een paar weken verplaatst naar de Singel omdat het Grootzand open gebroken moest worden in verband met de centrale riolering. De Singel was een nood oplossing, maar bleek later toch een voor velen aantrekkelijk alternatief als definitie ve plaats. Daarmee kwam de marktplaats in diskussie. Het gemeentebestuur voert nu over de zaak overleg met onder meer de winkeliersvereniging Grootzand en zal op 1 november naar de voorkeur van het marktpubliek vragen. Borden bij de ingan gen van de markt zullen informatie over de mogelijkheden geven. De overleggroep stadsvernieuwing komt 8 november bijeen in het gemeentelijk info'r- matiecentrum aan de Kruizebroederstraat. Er zal toelichting gegeven worden op de aanpak van de stadsvernieuwing in het algemeen, het struktuurplan voor de binnenstad en het verkeerscirkulatieplan. Het gevolg van deze manoeuvre was verder dat de rioolbuizen begonnen te schuiven. Een deel kwam in de sloot terecht, terwijl een ander deel door de achterwand de kabine binnen schoot. Gelukkig zat de chauffeur aan de „hoge kant” en had hij geen bijrijder bij zich. Daardoor bleef de schade beperkt tot materiële. Zo’n 26 ton aan buizen „dempte” de sloot. Met behulp van twee kraanwagens van de Sneker firma Nekem is de kombinatie weer op de weg gezet en zijn de buizen uit de sloot verwij derd. KLOKKESTOEL De gemeente zal de klokkestoel van Ruiga- huizen overnemen. Voor de symbolische jvan één gulden, maar.... er zit een addertje onder het gras (dat eigendom blijft van N.H.-kerk Harich). De gemeente zal namelijk dit historische objekt (één van de twee in de gemeente) gaan opknappen. En daarvoor moet 5200 - worden neerge teld. Gedacht wordt het werk op te dragen aan het Werkvoorzieningsschap Wag- henbrugghe, waardoor het als 90- procentsobjekt kan worden uitgevoerd. Dat alles duurder is geworden, blijkt uit een simpele vergelijking van twee be dragen in één voorstel. In februari ’72 kreeg de raad een voorstel om 2500 gulden uit te trekken voor het opmaken van een restauratieplan voor de toren in Wijckel. Nu, ruim vijf jaar later, wil men hiervoor 4300 gulden voteren. De dienst gemeentewerken leek de raad toen de meest geëigende instantie om het plan op te stellen. Zij heeft inmiddels opmetingen verricht en op tekening gesteld, maar het uitwerken van het definitieve plan laat men liever over aan een deskundige. Het kollege zegt die te hebben gevonden in de Sneker architekt J. D. van der Molen, die ruime ervaring heeft in dit werk. Het zal overi gens aangemeld worden als A.C.-objekt, omdat restauratie op basis van de monumentenregeling niet mogelijk blijkt. De verenigingen van Plaatselijk Belang in Gaasterland doen nog wel eens wat voor de gemeente, bijvoorbeeld advies uitbrengen of meespelen bij grondaankopen voor de aanleg van wegen. Daardoor hebben deze organisa ties ekstra kosten. De gemeente wil die eenmalig per jaar vergoeden door met in gang van 1977 steeds 150 gulden per vereni ging beschikbaar te stellen. f. Het kollege kon de cijfers nu wel geven. Vanwege ziekte bij dienst gemeentewerken had het echter even geduurd eer de bereke ningen klaar waren. Globaal geschat komt het belangrijkste deel van het projekt (de verbreding van een kruispunt, het leggen van een slakkenbaan onder het zwaar- verkeer-trajekt en het aanleggen van par keerhavens) op ruim 90.000 gulden. MENTALITEIT „Het is een heel voorstel met veel parkeer verboden. Er staat echter weinig in over ó- auto’s die van de weg moeten met alle gevaren van dien”, konstateerde de PCP- woordvoerder S. Wassenaar. Van de hoor zitting, die aan de behandeling ver vooruit jn de Sikko Sjaerdemalaan die gedupeerd was geweest, had hij meer verwacht. Hij vroeg zich af wanneer de veiligheid nu eigenlijk voldoende verzekerd is. Regels en wetten kunnen wel gesteld worden, maar ook belangrijk is, dat de mentaliteit van de weggebruiker zich aanpast „en dan zeg ik: hoe ver moeten we gaan”. Een dame uit Sneek, die bezig was kollektebussen in te zamelen, kwam op een minder prettige manier van enkele eksem- plaren af. 7.e had haar fiets bij de tweede flat in de Furmerusstraat gestald om in één van de woningen een bus in ontvangst te nemen. De behandeling van de verschillende pun- EKSTRA BOCHTEN In grote lijnen kon de raad zich wel verenigingen met de plaatsen waar het kollege zich parkeerverboden heeft ge dacht. Men vroeg zich wel af of er voldoende mogelijkheden in de omgeving van bij voorbeeld de Ylostinslaan (omgeving Nij Ylostins) zijn om de verdwijnende auto’s „Noa ainige joaren in muziekschoule onnerdak had hebben, goan wie noa roem 30 joar ta*ct ,*s °”tstaan tijdens de opening weer op olie stee terug, waor ook de oprichting van onze verainen ploats had het en de eerste poar joar de oavonden hold worren binnen en wel in de Foyer van t Amicitia Theater”. Een stukje „Grunneger sproake” uit „Lutje Nijsblad” van de Verainen „Grunnen” in Sneek. Dertig jaar geleden werd de vereni ging door Waterpoortstedelijke Groningers in Amicitia opgericht. In de loop der jaren vond men op verschillende plaatsen onder dak, maar oude liefde bleek niet te roesten De droge zomer van 1976 heeft de gemeen te Gaasterland in eerste instantie bijna anderhalf miljoen gulden gekost. Dit blijkt de Ïeenbijstand aanmerkelijk hoger. Om uit een voorstel aan de raad, waarin ge- precies te zijn 744.100. Ten laste van vraagd wordt de betreffende bedragen in de Gaasterland blijft totaal 76 en 77 opge- begrotingen voor 76 en 77 te verwerken. Dit op verzoek van het provinciaal bestuur. ■H Daarnaast heeft de vereniging nog een kaartclubje dat in het winterseizoen zes a zevenmaal in „Onder de Linden” bijeen- komt om een wedstrijdje te spelen. Overi gens is het niet een vereniging voor alleen oudere-ex-Grunnen. Jongeren zijn ook welkom. Overigens telt het ledenbestand volop jongeren en ouderen. Vanwege de verhuizing moest het symbool van de vereniging, de Martinitoren, naar Amicitia worden overgebracht. „Pait en Grait” (de heer A. E. Meijerhof en zijn eega A. Meijerhof-Beekhuis) werden met het karwei belast. Gestoken in een bij de plechtigheid behorend kostuum, trachten zij het gevaarte naar binnen te loodsen, maar vanwege de omvang mislukte dit, SNEEKER NIEUWSBLAD Mevrouw W. Koopmans-Kuipers beperkte zich tot het geven van een algemene be schouwing, hoefde overigens ook weinig. Op te kunnen vangen. Borden die naar de verder te doen, omdat de PCP haar zaakjes parkeerplaatsen verwijzen zouden bijzon- grondig voor elkaar had. De PvdA zweeg jer 0_ wor(jen gesteld, aldus de heer Wassenaar. Toen zij weer bij haar rijwiel kwam, ble ken uit de fietstas zes gevulde bussen verdwenen te zijn. Dat was gelukkig niet de hele oogst van een middagje verzame len. De dame had ook een aantal in haar boodschappentas. De politie van Sneek hield in verband met deze diefstal twee jongens van twaalf jaar aan, die de verze gelde bussen van de Vrouwelijke Hulp Verlening hadden opengemaakt. De helft van het geld, zo wordt geschat, was ver dwenen. Vermoedelijk gaat het om een bedrag van vijfenzeventig gulden. SFEER BEHOLDEN Dat gebeurt pas een jaar na de officiële opening in oktober 1976. Waarom nu pas? Sekretaris P. Zwier; „Een zéér goed kon- Overigens hoeft de gemeente dit bedrag niet volledig op te brengen. Negentig pro cent wordt door het rijk vergoed. In 1976 werd a fond perdu uitgekeerd ruim 200.000 prijs gulden, blijft gulden moet worden gevoegd. De „giften” waren dit jaar lager, 163.000 gulden, maar precies te zijn ƒ744.100. Ten laste van teld) 149.210,-. Dit kan gedekt worden uit de saldireserves.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1