Recron Friesland over Rekreëren Eerste a» Direkteur Sipkens-mavo met vervroegd pensioen Schepen naar rustiger gebieden geen soelaas „Afsluitdijk 1940” aan mr. Rijpstra aangeboden en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST p Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o en de Tielsa en Flyer achterhoede Na 1978 bekostiging Leao Sneek eindelijk op scholenplan rijk Het S.«E« Nieuwsled 1. een 9«<,mlin«,de uitgave ,an NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, ORIIFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEK.ERk{KQERIFR MAVO), de heer S. Muizelaar, van toepassing gebied (met al zijn beperkende maatrege- i vanuit Jolles vanuit Den Helder naar zijn kommandopost in „De Wijnberg” in Sneek kwam om over de kapitulatievoorwaarden Ook de vervangend onderdirekteur, de heer Muizelaar, had vast moeten stellen dat Roelfsema gewoon geen man was die schepen moeten buiten de regeling val len. Bovendien moet de opbrengst niet toevloeien naar de algemene middelen. MAANDAG 31 OKTOBER 1977 132ste JAARGANG No. 87 een goed mens die veel vrienden heeft weten te maken.” „Ik ben een bevoorrecht mens dat ik met zoveel vrienden onder elkaar afscheid kan nemen en dat ik de mogelijkheid heb gehad de taak van onderwijzer te vervullen. Toen ik in 1936 mijn diploma in de zak had, waren de omstandigheden voor het onderwijs niet hoopgevend. Ik ben heel wat scholen afgeweest om aan werk te komen. Nadat ik in 1962 vanuit Kollum naar Utrecht vertrok, kreeg ik in 1967 het gevoel weer terug te moeten keren naar Friesland.” Dank ging vooral naar de kinderen en de ouders die hen naar de school hebben gestuurd waar hij op dat ogenblik les gaf. „Zij hebben het ten slotte mogelijk gemaakt dat ik mijn vak kon uitoejenen. De heer Roelfsema is er van overtuigd, dat de gemeente Sneek er goed aan heeft gedaan Brouwer tot zijn opvolger te benoemen. „Dit is mijn grootste kado, want ik weet dat mijn werk nu in goede handen is. Hij zal waarschijnlijk wel het een en ander veranderen, maar daar hebben we vertrouwen in.” De toename van de belangstelling voor rustige vaarwateren zal deels worden ver oorzaakt door het vluchten van water sporters uit de drukke centra en deels door c. w zal niet aan leegloop bloot staan. De plaats van 1 onmiddelijk ingenomen door nieuwe te reporters. MM® GROEI Uiteraard neemt de Recron op verschillen de plaatsen stelling tegen wat in de nota Rekreëren wordt gezegd. Dat voor wel vaart. mobiliteit en verstedeling een kon- stante, langzame groei wordt gewenst, kan men onderschrijven, maar „ten aanzien van de vrije tijd ontwikkeling is die garan tie allesbehalve zeker, gezien de situatie op de arbeidsmarkt.” Men vraagt zich af waarom een onderzoek naar de ekonomische betekenis van de re- van het streekplan zelf ter visie zal worden gesteld. Beter was het geweest nu 'jf omdat juist deze gegevens essentieel kunnen j i voor het bepalen van het rekreatiebeleid in Friesland in de komende tien jaar. Nieuwe verblijfsrekreatieterreinen bij be staande woonkernen hebben voor- en na delen Die laatsten zijn in de nota niet (vervolg zie pagina drie) ruzie zocht of dit maakte. „Zelfs wanneer er een vergadering was geweest waar nogal i wer den gedaan, verontschuldigde hij zich. Hij zo goed beheersen. Nooit sprong hij eens uit de band en misschien moet hij daarom wel vijf jaar voor het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn- werk als onderwijzer vaarwel zeggen. Hij heeft een hoog normbesef, en dat sprak mij het sterkste aan.” De heer Talsma wist, dat de heer B. Brouwer, die de heer Roelfsema gaat opvolgen, de baan ambieert en dat er genoeg argumenten waren geweest om hem te benoemen. De heer Brouwer beschreef de heer Roelfsema als een loyale man met een groot verantwoor delijkheidsgevoel, die zich volledig voor de school en kollega’s inzet. „In deze tien jaar hebben we nooit ruzie gehad, en dan mag je toch wel van een goede samenwerking spreken. Ik heb veel van hem geleerd.” In 190 bladzijden wordt de situatie rond de Afsluitdijk en de strijd die zich daar af speelde, uiteengezet. Niet alleen aan de hand van getuigeverklaringen (enkele oud strijders waren vrijdag in ’t provinciehuis aanwezig), maar ook met behulp van wat er in de Nederlandse en Duitse archieven is gevonden. Middels situatieschetsen wordt de strijd duidelijk gemaakt. Bovendien zijn een groot aantal authentieke foto’s opge nomen. Het boek is een uitgave van Hol- landia BV te Baarn. De Tielsa en de Flyer, de beide Neder landse deelnemers aan de Whitbread Round the World zeilrace, bevinden zich op het tweede trajekt niet in de voorste linies. Omgerekend aan de hand van de handikap, zo meldden de organisatoren gisteren, bezet de Flyer de elfde en de Tielsa de vijftiende plaats. Vorige week dinsdag vertrokken de schepen van Kaap stad Verwacht wordt dat het veld in de cember in Auckland ;(Nieuw Zeeland) zal arriveren. Overigens is dit tweede trajekt één van de zwaarste van de hele wedstrijd. Enkele schepen hadden dit weekend al te kampen met zware storm. Blijkens een mededeling in de Staatscou rant is een school voor lager ekonomisch en administratief onderwijs in Sneek op het scholenplan 1978/1979/1980 geplaatst. In totaal werden 683 aanvragen beoordeeld, waarvan 486 al eens eerder door de molen zijn gegaan. Slechts 130 stuks werden gehonoreerd, waarbij 90 stuks 1978 als eerst jaar van subsidie kregen toegewezen. Tot die groep behoort Sneek niet. De school zal wat dat betreft nog een jaartje geduld moeten hebben. Als te verwachten omvang qua aantal leerlingen is 215 opgegeven. De school gaat uit van de Vereniging voor Algemeen Beroepsonderwijs en Algemeen Vormend Onderwijs te Sneek. In de water- poortstad funktioneert al een dergelijke opleiding, als onderdeel van de christelijke scholengemeenschap „W. G. Baarda”. Ver der zijn aanvragen uit Leeuwarden, Frane- ker, Buitenpost en Drachten gehonoreerd. „Eenvoud siert de mens.” Deze spreuk vond waarnemend adjunkt-direkteur van de R. J. Sipkensschool (gemeentelijke school voor 1.1.2- C. 7 op direkteur de heer J. Roelfsema. Per 1 november is aan de direkteur eervol ontslag felle uitspraken door hem of anderen verleend en ter gelegenheid hiervan werd hij vrijdagmiddag in de aula van de school te Sneek letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes gezet. Veel vrienden, kollega’s, oud- zocht altijd de fout bij zichzelf. Niettemin leerlingen en leden van de gemeenteraad waren aanwezig. Hiermee betuigden ze de J A waardering die ze voor de heer Roelfsema niet alleen als onderwijzer maar eveneens als mens hebben. De Recron-Friesland betwijfelt of de toename van vaartuigen in de rustige wateren gepaard zal gaan met een verlichting van de druk in volle gebieden, zodat een nivellering ontstaat. Dat blijkt uit de reaktie die deze organisatie, waar in een groot aantal rekreatiebedrijven in Friesland is verenigd, aan het provinciaal bestuur heeft gezonden. Het merengebied zal slechts stabilisenngs- Twee avonden werden besteed aan het reageren op de nota Rekreëren, zoals bekend een gebied (met al zijn beperkende maatrege- onderdeel van de voorstudie naar het Streekplan Friesland. len) zijn in het hoogseizoen, hoopt de Recron. Naar haar mening mag dat in voor en naseizoen niet het geval zijn. De organi satie is een voorstander van jachthavens buitendijks aan de IJsselmeerkust; maar, zo vraagt men zich af. dan moet ook maar de watersportgroei. Het konsentratiebeleid moge lijk zijn. hen, die het gebied gaan mijden, wordt wa- SNEEKER NIEUWSBLAD Hoe zou het in Europa gegaan zijn als de geallieerden eerder hun verantwoordelijkheid hadden beseft ten opzichte van Hitler Duitsland? Zou het dan ooit zover gekomen zijn? Dat vroeg mr. H. Rijpstra, konunissaris van de koningin in de provincie Friesland zich vrijdagmiddag af. Hij deed dat nadat hij uit handen van Luitenant kolonel E. H. Brongers het eerste eksemplaar van „Afsluitdijk 1940” had ontvangen. Dit boek behandelt de eerste oorlogsdagen in het noorden van Nederland en met name de gevechten, die bij de Afsluitdijk werden geleverd. Mr. Rijpstra noemde de weerstand die gebo- tingkommadant Schout bij nacht Jolles den werd typerend voor de moed van de Nederlandse strijdkrachten. Uit ervaring wist hij hoe het er voor stond met de bewapening. Mr. Rijpstra werd in de meida gen van 1940 zelf opgeleid aan de school voor reserveoffïcieren. Met paarden kon geoefend worden, maar geschut was aan de school niet beschikbaar. Terug naar deze tijd. Dat de parades op bescheidener schaal zullen voorkomen- vond de CdK niet erg, mits de bewapening van het Nederlandse leger maar optimaal blijft en de discipline goed, zodat over een prima funktionerend leger kan worden beschikt. Naar zijn mening kan dit boek een bijdrage leveren aan het streven naar het behoud van de nationale zelfstandig heid. Voorafgaande aan de overhandiging van het eerste eksemplaar had de auteur een uiteenzetting gegeven over de situatie in die meidagen van 1940. Duitsland viel op drie fronten aan: een luchtlandingsdivisie (een primeur in de oorlogsvoering) werd uitgeworpen boven Den Haag en omge ving en verder rukten de invallers via het zuiden, het midden en het noorden van ons land op. De bedoeling van de Noordelijke stoot was over de Afsluitdijk de vesting Hol land (Noord- en Zuid-ftolland en Utrecht) binnen te trekken. De Neder landers konden er weinig tegenover, stellen. De bewapening was van matige kwaliteit, in de noordelijke provincies lagen te weinig manschappen. Vandaar dat die het konsigne hadden gekregen, de vijand vertragend, terug te trekken naar de Afsluitdijk. Enkel daar was een optimale verdediging te organisëren. Aan beide zijden, bij Den Oever en Komwerderzand, waren kaze matten gebouwd (gefinancierd uit gelden van de Zuiderzeewerken), die zelfs in deze tijd nog modem te noemen zijn. De Eerste Cavaleriedivisie onder generaal- majoor Feldt werd volledig tegengehou den. Pas toen ons land kapituleerde, na het bombardement op Rotterdam en de drei ging voor de andere steden, staakte het vuren op de Afsluitdijk. De bevelhebber op de dijk, kapitein Boers, bracht aan de kop het kontakt met de vijand tot stand. De Duitse opperbevelhebber eiste dat ves te onderhandelen. (Dit laatste is overigens ontleend aan het boek zelf, en niet aan de toespraak van de heer Brongers). Dat de heer Roelfsema een eenvoudig mens is, bevestigde wethouder mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta eveneens woor delijk. „De heer Roelfsema houdt er niet van om in het middelpunt van de belang stelling te staan. Naar zijn manier van optreden, hij gaat altijd zeer korrekt en nauwkeurig te werk, is het een echte wiskunde-man. Daarnaast komt hij heel eenvoudig over, en was hij een goed hoofdonderwijzer.” NOOIT UIT DE BAND De heer Roelfsema nam in 1967 de vakatu- re als hoofdonderwijzer aan de R. J. Sip kensschool aan. Zijn loopbaan begon ech ter in 1936. Aan de Rijkskweekschool te Appingedam behaalde hij zijn onderwij zersakte. Voordat hij in de Waterpoortstad kwam stond hij in Oude-Pekela, Kollum, Oosterwijk en Utrecht voor de klas. De heer J. Talsma, die de heer Roelfsema niet alleen als kollega uit zijn beginjaren als leraar kende maar nog regelmatig kontakt met hem heeft, merkte op dat hij wel eens jaloers op hem was geweest. „Hij kon zich (Foto Studio Ger Dijs). Op 11 januari van dit jaar heide mr. B. van Haersma Buma als voorzitter van de Stichting „De leldnnen” aan De Harste in Sneek de eerste paal in de grond voor het grote psycho-geriatrische verpleeghuiskompleks. Hel was toen'winters guur weer. Donderdag middag mocht de burgemeester van Sneek de vlag in top hijsen omdat het hoogste punt werd bereikt. Opnieuw trof hij het niet bizonder met het weer, want door de spanten heen van het grote gebouw van de hoofdingang verdween de driekleur in de mist en de motregen. Dat nam niet weg. dat de verzamelde bouwers aan hel verpleeghuis - met straks 140 bedden - de handeling met een applaus vergezelden. Alles is tot nu toe immers vlot verlopen en als de winter geen roet in het eten gooit is het verpleeghuis in de zomer van 1979 klaar. Daarna hoopt men meteen door te kunnen gaan met de bouw van de somatische afdeling. De -1. principeioestemmingen daarvoor zijn inmiddels door de minister afgegeven. Het bereiken 'tSf. van het hoogste punt van een bouwobjekt gaal meestal gepaard mei het plaatsen van een SS boomtak aan de nokspanten. Gebruikelijk is ook, dat de bouwvakkers getrakteerd worden op een biertje en dan nog wat drinkgeld krijgen. Voordat mr. Van Haersma Buma de vlag hees haalde de heer Hielke Jorritsma van Bouwbedrijf Jorritsma BV te Bolsward (de i hoofdaannemer) die traditie nog even aan. maar hij wilde er in zoverre toch van afwijken, dat de hele schare werd uitgenodigd voor een hapje en een drankje in restaurant Piso. En in dat etablissement werd na het gebakje en het eerste drankje, maar vóór de overhandiging van de envelopjes met bonussen, de gelegenheid door dr. H. W. ter Haar, de geneesheer- direkteur van Nieuw Tautenburg te Noordbergum. te baat genomen om het gezelschap eens i eenvoudig maar duidelijk uit te leggen waarvoor en voor wie men nu eigenlijk ijverig aan het bouwen is. (Foto Studio Ger Dijs). BEPERKINGEN De Recron vindt, dat de bestaande jacht- havenkapaciteit moet worden uitgebreid. Bovendien kunnen er meer verblijfsrekrea- tiecentra aan het water komen. De bereik baarheid van de rustige gebieden kan vol gens de organisatie beter worden, terwijl voor vaste ligplaatsen buiten de havens strenge beperkende voorschriften dienen te kreatie pas in het kader worden opgesteld. Voor tijdelijke hgplaat- sen kunnen deze wat soepeler zijn. Een en ander moet worden gefinancierd zijn uit een provinciale vaarbelasting. De Recron suggereert daar het aantal pk s motorvermogen en de boot lengte in te verdiskonteren. De vaarbelasting moet echter wel naar draagkracht worden geheven en beroepsvaart c.q. verhuur- al cijfers te produceren. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1