H.O. boos over gebiedsanneksatie voor Spinnekopje IJLST r Kapers op de kust van I Milieuraad wil overplaatsing van overslagbedrijf Fernhout 1 Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en 1 werd bereikt. De Sportnota op zichzelf bestaat uit 36 1 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o De raad van Gaasterland heeft zich dinsdagavond nadrukkelijk gedistancieerd van de gemeente grenzen, zoals die door Gedepu teerde Staten in haar voorstel aan de Kroon zijn aangegeven. Zoals bekend behelsde het eerste plan een vormig van één groot Zuidwesthoek-geheel. Hiertegen is nadrukkelijk geprotesteerd. Niet alleen door Gaasterland alleen, maar door de gehele Zuid westhoek gezamenlijk. Gevolg was dat Sloten en Gaasterland werden samengevoegd en dat in de Zuidwesthoek een tweedeling en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Si I kf W'VfI SNEEKER NIEUWSBLAD Ui GAASTERLAND distancieert (vervolg zie pagina 29) Sportnota Wymbritseradeel zet alles duidelijk op een rij (vervolg zie pagina 19) ■m ■M 86 tennissers, 79 badmintonners, 53 tafe- tennissers, 50 judoka’s, 43 wielrenners, 33 schaatsers en 30 schakers. Natuurlijk trap- Mevrouw W. T. Spoelstra-Postmus bena drukte dat de FNP alleen de herindeling aksepteert als de bevolking dat wil. Vandaar dat zij zich nu volledig achter de woorden van eerdere sprekers kon stellen. C. Gaastra (PvdA) knoopte aan zijn afkeuring over de euvele daad van Frieslands hoogste bestuurs- kollege de vraag hoe het nu verder moet. De gemeenten moeten voor hun inwoners de zaak nu zo goed mogelijk in de gaten houden, gaf hij zelf als antwoord. gemeente niet met één, maar met twee „Eiland-problemen” zit opgescheept. Red.) spinnekop is achter de rug. Die bestond uit overleg tussen de gemeenten Sneek Wymbritseradeel en de DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 88 J. COENDERS (CDA) - zakelijk bekijken - BINNENSPORT In de Sportnota signaleert men in de eerste Ju „Op het gebied van de sportvoorzieningen zal in de gemeente Wymbritseradeel nog het een en ander moeten gebeuren”. Die slotsom wordt getrokken in een Sportnota, die de Kulturele Raad van Wymbritseradeel heeft samengesteld in opdracht van de gemeente Wymbritseradeel. Met gevoel voor verhoudingen en mogelijkheden wordt er echter meteen aan toegevoegd: „Ook op andere terreinen waarop de gemeente werkzaam is, zullen nog veel wensen bestaan en gezien de beperkte middelen zal telkens een afweging van prioriteiten plaats moeten vinden”. Toch spreekt de nota-kommissie de wens uit, „dat de nota een positieve bijdrage zal leveren aan het beleid dat de gemeentelijke overheid zal volgen ten aanzien van de sport”. In januari komt de Sportnota in de gemeenteraad. Boer (gemeentebelangen) was de eerste die er wat van zei. De bevolking van het betrokken gebied had moeten worden ge hoord, meende hij. De heer J. Coenders (CDA) stelde, dat de raad nooit voorge staan had dat Gaasterland gebiedsuit breiding wenste. één molentje, dat Sneek en het hunne beschouwen. Bedoeld wordt het spinnekop-watermolentje, dat aan Top staat - nog juist op het grondgebied van de Een en ander kwam aan de orde toen bij de ingekomen stukken een brief van g.s. behandeld werd, waarin de reakties van de gemeentebesturen op de herindelings- plannen werden meegedeeld. Er moet nu gewacht wórden op de principe-uitspraak van de kroon. B. en w. stelden daarom voor die brief maar voor kennisgeving aan te nemen. Maar er werd nog wel even een besluitje aan vastgeknoopt. Indertijd heeft de raad namelijk besloten g. s. te vragen aan de kroon mee te delen dat Gaasterland liever het hele plan niet ziet doorgaan. Om onheil te voorkomen moet dat verzoek ingetrokken worden, aangezien men zich met een samenvoeging met Sloten wel kan verenigen. Wat zal Sloten nu doen? was daarop de vraag uit de raad. Het enig mogelijke is, aldus burgemeester H. L. Sixma van Heemstra, dat die raad ook een dergelijk verzoek om intrekking indient. In de laatste plannen van g.s. zijn evenwel toch korrekties aangebracht. De nieuwe grenzen van Gaasterland/Sloten volgen aan de westelijke kant de natuurlijke „af bakening” van Fluessen, Morra en het kanaal naar Staveren. Dat betekent dat Hemelumer Oldeferd gebied moet gaan missen. Dat had kwaad bloed gezet in de raad van deze gemeente. Men verweet het de Gaasterlanders eigenlijk. En dat terwijl H.O. juist was toegetreden tot het overlegorgaan van de zeven gemeenten, het „anti-herindelings-komité”. rijk. Bijna 28 procent van de leden van alle verenigingen tezamen beoefenen de voetbalsport. Gymnastiek komt op tegen Van de vijfhonderd bezoekers van de goederenmarkt op het Grootzand in Sneek hebben dinsdag 328 hun voorkeur uitgesproken voor de markt op de Singel. Van de ondervraagden zagen 168 de markt liever gehandhaafd op de traditionele plaats op het Grootzand. Er waren er verder nog vier, die het Martiniplein wel een geschikt plekje voor het dinsdagse gebeuren vonden. Onder de vijfhonderd mensen, die door twee enquêteurs van de gemeentelijke voorlichtingsdienst werden ondervraagd waren 160 mannen en 340 vrouwen. Van de vijfhonderd ondervraagden bleken er 422 iedere week een bezoek aan de goederenmarkt te brengen. Uit Sneek kwamen 414 mensen. De rest van buiten de stad. Onder meer vijftien uit IJlst, acht uit Scharnegoutum, zes uit Oppenhuizen en vijf uit Lemmer. De andere niet-Snekers kwamen als „eenlingen” uit diverse plaatsen uit de omgeving van Sneek. Eén van de ondervraagden bleek een „verdwaald” persoon uit Hippolytushoef... Dat 65,6 procent van de ondervraagden zich heeft uitgesproken voor de markt op de Singel wil helemaal nog niet zeggen dat de zaak nu beslist is. De uitslag van de enquete zal deel uitmaken van de besluitvorming in deze kwestie. Andere zaken die in de overweging mee zullen spelen zijn onder meer de meningen van de Vereniging van markthandelaren en de winkeliersvereniging Grootzand. Bij de beschouwingen zullen voorts nóg een aantal zaken op de weegschaal gelegd worden; bijvoorbeeld of een markt op de Singel te rijmen valt met het verkeerscirkulatieplan waaraan nog driftig gesleuteld wordt. (Op de foto van studio Ger Dijs ondervraagt de heer H. van der Winden van de Voorlichtingsdienst van de gemeente Sneek een „slachtoffer”). Fram had duidelijk gemaakt dat men van deze maatschappij weinig soelaas kon ver wachten. Een oplossing werd gevonden in het trans porteren van bezoekers met het busje plus dit Medisch Kinderhuis van Balk naar Rijs en terug. Mooi Gaasterland stelt busje plus VERVOERSPLICHT Er was nog een puntje bij de ingekomen stukken, dat enig gespreksstof opleverde. De kwestie van het momenteel ontbreken van het openbaar vervoer tussen „Mooi Gaasterland” en Balk. Overleg met de i ervan dat het overplaatsen en het weer bedrijfs klaar maken ongeveer honderdduizend gul den zal kosten. Het bedrag lijkt ons aan de hoge kant, maar eigenlijk kunnen we daar als molen-leek weinig zinnigs over zeggen. Aan het overleg van de fase geld-en-techniek zullen deelnemen: opnieuwe de gemeenten Wymbritseradeel en Sneek, Lankhorst Touwfabrieken in Sneek, de molenkonsulent in de provincie Friesland (en dat is ingenieur T. Lubbers uit Harlingen), de Stichting de Hollandse Molen, de Provincie Friesland en het Prins Bemhardfonds. De Stichting de Friese Molen en het Gild Fryske Mounders zijn genegen ook adviezen te geven. Het is te hopen, dat overleg tot zakendoen leidt. En mocht men met de subsidiëring niet hele maal rond komen: er ligt al een suggestie om de schenking van vijftigduizend gulden van Yoshida te besteden aan een „speels monu mentje” op het Waagplein. Wij nemen de vrijheid er een tweede mogelijkheid naast de leggen; omdat het zonde zou zijn, dat ie mand met de spinnekop aan de haal gaat.... zich van nieuwe g.s. -grenzen chauffeur beschikbaar, terwijl de gemeente de kosten van vervoer zal betalen en dat betreft een bedrag van vierhonderd gul den. Overigens gaat het hier alleen om de zondagsdienst. 'i De Sportnota op zichzelf bestaat uit 36 door 33/4 van de sporters in Wymbrits. De pagina’s en bevat een uitgebreid overzicht enige wielerclub in de gemeente zit in van wat er aan verenigingen en sportak- Nijland kommodaties in Wymbritseradeel voor handen is. Als we goed geturfd hebben is 1 en die telt 43 leden, dat is op de kop af één procent. Leuk is het misschien om even van de de gemeente in totaal 75 sportverenigingen percentages af te stappen en getallen te - noemen: in Wymbritseradeel zitten 1086 min of meer aktieve voetballers, 996 gym nasten, 414 volleyballers, 377 biljarters, 286 de 26 procent 'en tussen de tien' en "elf dammers, 285 watersporters, 150 kaatsers, procent van de sporters houdt zich (voor namelijk) bezig met het volleyballen. De damverenigingen zijn talrijk, maar het percéntage van deze (denk)sporters beslaat pen of slaan meer mensen tegen een bal of het totaal balletje, spelen er honderden meer een potje biljart, schaak of dam - de getallen slaan op sporters, die lid zijn van een „slechts” zeven procent van aantal sportbeoefenaren in Wymbrit seradeel. Biljarters en zeilers winnen het van de dammers wat het aantal betreft: vereniging op club, negen procent is lid van een van de vele biljartclubs en ruim zeven procent is lid van de zeilverenigingen in Oppenhuizen- Uitwellingerga, Heeg en Woudsend. De typisch Friese kaatssport wordt beoefend Dat de verandering van de lijnen buiten Gaasterland is om gegaan werd door alle fraktiewoordvoerders verzekerd. M. de Alle molens, die vroeger in de gemeente Sneek stonden zijn bij wijze van spreken van Funktionarissen van de gemeente hebben dat een redelijk verlangen genoemd. Er zouden nadere voorstellen van de kant van het gemeentebestuur komen”, aldus de heer De Vries over deze kwestie. Over de motie van de Milieuraad wilde de heer De waren de klachten over het zware verkeer Vries nog wel even kwijt: „Het is onrede- door de Boeierstraat en de overlast door lijk van de Milieuraad, dat men alleen óns stuivend zand. de schuld van de overlast in de schoenen schuift. Er zijn méér vestigingen op het Van de kant van Fernhout verzekerde ons Eiland, die van zwaardere vrachtauto’s de bedrijfsleider, de heer R. H. de Vries, gebruik maken en wat het stuivende zand dat de BV Fernhout „in principe geen betreft: sinds enige tijd is dicht bij ons in moeite heeft met een overplaatsing van het de buurt het bedrijf van de firma Grebe bedrijf. We zien zelf wel in, dat de situatie gevestigd en die doet precies hetzelfde wat op den duur moeilijk houdbaar is. Aan de w'j doen?” andere kant is het zo, dat we ons dertig jaar (Het heeft er nu dus veel van, dat de geleden aan de Valkstraat vestigden en dat toen rondom ons geen mens woonde. In een door de Milieuraad van de gemeente Mochten we gedwongen worden om ons Sneek aangenomen motie wordt het kolle- elders in de stad te vestigen dan zal de ge van burgemeester en wethouders ver- gemeente echter aan ons een geldelijke zocht er voor te zorgen, dat de firma bijdrage moeten verlenen in de kosten. Fernhout BV (het overslagbedrijf op het Eiland) op zo kort mogelijke termijn naar elders in de gemeente wordt verplaatst, bijvoorbeeld naar de nieuwe insteekhaven aan de Houkesloot. Aanleiding voor het verzoek aan b en w van de Milieuraad dum. Sneek vist achter het net - zo werd beweerd. Nu niet direkt schrikken, want van ellende inelkaar gestort, of de bouwvallen de kant van de direktie van Lankhorst heeft werden uit voorzorg afgebroken om ongeluk- men met de hand op het hart de verzekering ken te voorkomen. Dat dat is gebeurd vinden gegeven, dat tegen diverse adspirant-kopers vandaag-de-dag een heleboel mensen nóg nadrukkelijk „nee” is gezegd en dat de spijtig. Inderdaad, jammer dat geen mens er gemeente Sneek nog steeds de eerste keus naar heeft omgezien; niemand de moeite heeft. En Sneek? Van die zijde zei men, dat heeft genomen de grote molens te onderhou- de wil om het molentje te behouden geen den nadat ze voor de eigenaren als zaag- punt is. Fase één van het overleg over de maalmolen geen rendement opleverden, een- spinnekop is achter de rug. Die bestond uit voudig omdat stoom en elektriciteit het overleg tussen de gemeenten Sneek en malen of zagen onafhankelijk maakten van Wymbritseradeel en de BV Lankhorst. de wind. De molens in Sneek legden één Daarbij is men tot de slotsom gekomen, dat voor één het loodje omdat ze al verdwenen de mooiste plaats voor de molen zou zijn aan waren, of té ver af getakeld toen er mensen of de Houkesloot, aan de andere kant van het verenigingen-tot-behoud-van op de proppen water waar het nu staat. Tegen de overplaat- kwamen om ze als bezienswaardig monu- sing van het ene stukje Wymbritseradeel ment veilig te stellen. In tegenstelling tot naar het andere had men bij Wymbrit- Woudsend en IJlst - om dicht bij huis te seradeel geen bezwaar. Restauratie is ook blijven, want in Friesland zijn er nog zo’n nodig want het watervijzelmechaniek is be- vierhonderd molens en molentjes - miste schadigd. Het wil nog wel draaien, maar het Sneek wat dit betreft de boot. Toch is er nog geval is niet meer normaal te stoppen.... Aan de Snekers als het afbreken en herbouwen zou uiteraard een herstel gepaard moeten gaan - pas dan kan men er vrede mee hebben. Over behoud en plaats is men het dus wel eens. Volgende gemeente Wymbritseradeel. Eigenaresse is punt vormden de financiële en „technische” echter een van oudsher Snéker bedrijf: aspekten. Ruwe schattingen spreken Lankhorst Touwfabrieken BV. In de ge meenteraad van Sneek is het molentje al een paar maal op het tapijt verschenen. Ruim een jaar geleden kwam het voor het laatst ter sprake. Als we ons goed herinneren in verband met de aanleg van de tweede in steekhaven aan de Houkeslootkant, in het „verste” industrieterrein. Zoals het een goe de raad betaamt zag men vooruit en vreesde, dat de spinnekop in de toekomst volledig ingekapseld zou worden door de nieuwe vestigingen. De wens werd toen geuit het molentje te behouden als monumentje en sieraad voor het waterrijke landschap aan de Houkesloot. Bij Lankhorst staat men ook op het standpunt, dat het niet verloren moet gaan. Wat heeft zich intussen afgespeeld rondom het molentje? Geruchten wilden, dat Lankhorst het had verkocht aan een groep mensen met belang stelling voor molens. Die zouden het na aankoop willen demonteren, herstellen en weer opbouwen in de omgeving van Kou-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1