Begroting 78 kon sluitend worden gemaakt Eerste Ulster Zakenbeurs een sukses: 1100 bezoekers IJLST ™ker>(kqerier „NU DONDERS GOED OP UW SNELHEID LETTEN!” ■I Sneker Kantonrechter mr. Gielen de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van 4B - £5 Grouster Krite Toaniel foar Krite Snits mei in Italiaensk stik... In bytsje frjemd en foarsitter Piter Attema warskóge d'r by de trije ütfieringen al foar: it stik spilet hielendal yn Italië en net yn Toppenhuzen! Dochs: oer 't ge neraal wie it bisünder slagge, seit us „kritikus”, dy’t foar dizze Man neergeslagen op Schaapmarktplein en de Proces-verbaal wegens ontucht 13-jarig meisje Hei Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zonder verder kommentaar op het feit als zodanig stellen burgemeester en wethouders van Wymbritseradeel in een „nota ter geleide”, dat de ontwerp begroting 1978 sluitend kon worden gemaakt. Op het eindbedrag van ƒ28.388.165 van de gewone dienst staat een raming voor „onvoorzien” van 184.418, maar daar moet bij in aanmerking genomen worden, dat er reeds enkele reserveringen zijn geraamd. Van belang voor de inwoners van Wymbritseradeel is, dat voor de gemeentelijke heffingen de tarieven met vijf procent verhoogd zullen worden. Voorgesteld zal worden ook de onroerend-goedbelasting met eenzelfde percentage te verho gen. SNEEKER NIEUWSBLAD officier het er niet bij zal laten zitten. niet- „U moet de snelheidsmeter van uw auto in het vervolg donders goed in de gaten les had „gezin en MAANDAG 7 NOVEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 89 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o lijke problemen samen brengend: „Ondanks een sluitende ontwerp-begroting kunnen wij de talrijke waarschuwingen over de grote problemen (energie- en Gemeentelijke tarieven ook in Wymbritseradeel omhoog AKSENTVERLEGGING Die aksentverlegging, ook in het beleid ten aanzien van de dorpen, verheugt het kolle ge zeer. „Het zal nu zaak zijn, dat bij de komende herzieningen van bestemmings plannen rekening zal worden gehouden met deze nieuwe beleidslijn van de kant van de provincie. Daardoor ontstaan mo gelijkheden inzake woningbouw, maar ook met betrekking tot de vestiging van bedrij ven. Aan de andere kant is het niet de bedoe ling van b en w om. wanneer bestemmings plannen met royale kapaciteit worden goedgekeurd, zónder voldoende motivatie op grote schaal de woningbouw te stimule ren. Eerste eis zal zijn, dat de sfeer van hel dorp behouden blijft en dat er voldoende relatie is tussen dorp en nieuwkomende bedrijven en/of inwoners. Een aantal thans in de stuurgroep behandelde herzieningen van uitbreidingsplannen zullen in 1978 aan de raad aangeboden worden. Dat zijn die voor Nijland, Folsgare, Oudega. Gaast- meer, Oppenhuizen-Tsjerkewyk, Jutrijp en Gauw. De gemeenteraad van Wymbritseradeel zal de ontwerp-begroting op 17 november in de sekties behandeling. Dat geschiedt ach ter gesloten deuren. Op woensdag 2i de cember volgt de definitieve vaststelling in een openbare vergadering. de Stichting Houtzaagmolen de Rat te at tenderen op de „stand van de molen”, die bemand was door de i molenaars/instrukteurs H. J. C. van der Woude, P. Hoogeveen en vraag over molens was hun te dol en bij een bedankje wezen ze slechts op de kollektebus Een goed waar men iets in kon doen voor de res tauratie, die mei ’78 geheel voltooid zal zijn. Q (5 o s o wezig. De inflatie in ons land heeft verontrustende vormen aangenomen, al is er de laatste maanden een verbetering ingetreden”. achterstand weg te werken door een forsere Het kollege van Wymbritseradeel zegt verhoging dan voor dit betreffende jaar toelaatbaar wordt geacht. Dat is ook de reden van een vijf-procents verhoging van „EIGEN PAROCHIE” Burgemeester Mumsen maakte meteen even van de gelegenheid gebruik om voor „eigen parochie” te preken, door als voorzitter van _t er verder van: „Ook op hoog nivo schijnt men met de inflatie ernst te willen maken, maar een afdoende verbetering op korte de onroerend-goedbelasting. Vorig jaar termijn lijkt haast onmogelijk”, werd een verhoging aangehouden van maksimum zeven procent. De hogere over heid heeft de gemeentebesturen echter Op het Schaapmarktplein in Sneek werd zaterdagavond omstreeks half negen een man aangetroffen, die groggy op de stenen lag. Het bleek de 6l-jarige J. W. Erich, die in Hilversum woont, maar tijdelijk in Sneek logeert. De man was volgens zijn zeggen door drie of vier mannen mis handeld. Hij klaagde over erge hoofdpijn en misselijkheid. Op advies van een dokter werd Erich naar het Sint Antonius Zieken huis gebracht waar hij de nacht doorbracht om op verhaal te komen. Hoe de mishandelings-vork precies in de steel zit heeft de politie niet kunnen achterhalen. Men zou graag door eventuele getuigen over het geval geïnformeerd worden. waarin we nog steeds leven, nog niet heeft geleid tot een drastische ombui ging van de overheidsuitgaven naar een lager nivo. Ook ruimer en landelijk bezien is het welvaarspeil bij de konsumptie-uitgaven nog duidelijk aan- Volgend jaar zeer zeker weer een Ulster Zakenbeurs. Dat was het besluit, dat zater dagavond onmiddellijk werd genomen nadat de eerste beurs onder auspiciën van de Ulster Winkeliersvereniging een sukses was gebleken. En dat slagen grondde men vooral op de elfhonderd bezoekers, die vrijdagavond van zeven tot tien uur en zaterdag van één tot tien een kijkje kwa men nemen in de nieuwe sporthal De Utheme. Vrijdagavond werd de Zakenbeurs offi cieel geopend door de burgemeester van IJlst, de heer H. W. F. Mumsen, die op dat moment alleen nog maar kon hópen, dat alles op zijn pootjes terecht zou komen. Per slot van rekening is het altijd een gokje als men voor de eerste keer iets nieuws organi seert. Organisator en Manus van Alles, de heer E. Hekman had er overigens alle ver trouwen in toen hij de burgemeester inleid de bij de standhouders en wat vroege kijkers, die zich hadden verzameld in de fraaie kantine van de sporthal in woonwijk De Rat. De heer Hekman vond, dat een woord van dank wel op zijn plaats was aan de veertien Ulster winkeliers en bedrijven die zich „in het avontuur hadden gestort”. Die waarderende woorden wilde burgemeester Mumsen in zijn openings woord wel even benadrukken, „al hebben helaas nog niet dlle Ulster zakenlieden kunnen besluiten om mee te doen”. De heer Mumsen wees ook nog even op de voorlichtingsstands van dé gemeenten Wymbritseradeel en IJlst waar men alle mogelijke informatie kon krijgen waarvoor men anders speciaal naar het gemeentehuis moet. „Die stands getuigen tevens van onze wederzijdse gevoelens”. De gemeentepolitie van Sneek heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 48- jarige Sneker S.H. wegens het plegen van ontuchtige handelingen met een meisje van dertien jaar. Na onderzoek is de man naar Leeuwarden overgebracht waar hij voor de officier van justitie geleid zal worden. de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. De raadsman van P. wilde houden! Dat ik u geen onvoorwaardelijke daarop maar direkt van hoger beroep af- ontzegging van de rijbevoegdheid opleg is zien, maar het had er alles van weg. dat de beslist geen verdienste van uzelf. Ik zal ditmaal nog eenmaal rekening houden met uw gezin en uw baan. Het zal hem alleen aan liggen of de kans benut wordt, die ik u hierbij gaf.” Kantonrechter J. H. M. Gielen gaf vrijdag de 42-jarige adjunkt-direkteur Johannes P. uit Lemmer flink de wind van voren omdat hij enige tijd geleden op weg van Lemmer naar Sneek door Hommerts-Jutrijp was gereden met een snelheid'van zekér honderd en tien kilometer per uur, terwijl men in dat tweelingdorp niet harder mag dan zeventig. Normaal komt men voor een snelheids overtreding niet direkt voor de Kanton rechter, maar onderdirekteur P. had al een „mooi lijstje” bekeuringen wegens het overtreden van de maksimum snelheid. Zelfs had de officier van justitie hem al een keer voor het hekje geroepen. P. had toen verstek laten gaan en kreeg een boete en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Een tijdje was het daarna goed gegaan, maar toen begon het op nieuw; een transaktie, nog een transaktie en toen dat geval in Hommerts. Het was de officier te gortig geworden en nu de ver dachte wel was verschenen (met een raads man) kon mr. Bueno niet nalaten om te zeggen: „Het is weer zover. Nu de verdachte in de gaten heeft, dat ik van plan ben een önvoor- waardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid te vragen, komt hij naar de zitting. En natuurlijk met een raadsman, nu Leiden in Last is. Ik vind dat de maat vol is en vraag een boete van 150 gulden en twee maanden onvoorwaardelijke ontzegging. Mr. Gielen trok daarop óók fel van leer, nadat de raadsman had gevraagd de boete desnoods tot duizend gulden te verhogen en dan daarnaast een ontzegging met een proeftijd. Van die hoge boete wilde mr. Gielen niets weten. Die leek hem onge bruikelijk hoog. Nadat hij de verdachte de gelezen streek hij terwille van baan” de hand nog één keer over het hart: vonnis 250 gulden boete en drié maanden voorwaardelijke ontzegging van meester ook even op het punt „waarom een zakenbeurs in een spèrtzaal”. Hij stel de, dat men vóór de bouw van de sportzaal beurs uit tot een jaarlijks gebeuren. Na de officiële opening door burgemeester H. W. F. Mumsen maakte het gezelschap een rondwandeling over de Eerste Ulster Zakenbeurs, die een dag later met zijn elfhonderd bezoekers een sukses bleek te zijn. In het midden achter de fietssturen de heer Mumsen, links daar naast organisator Hekman en geheel rechts H. de Blauw, die de stand van Wymbritseradeel weer bemande en rechts naast burgemeester Mumsen oud- wethouder Frankena. (Foto Studio Ger geen ruimte in IJlst had, groot genoeg voor Dijs). een dergelijk gebeuren. „Het is echter vrijwillige nooit de bedoeling geweest van de Utheme een soort evenementenzaal te maken. Der-' G. Potma. Geen gelijke manifestaties als deze beurs zullen tot de grote uitzondering blijven behoren, en gezond bedrijfsleven is voor IJlst onontbeerlijk en daarom besloot het gemeentebestuur aan dit gebeuren mede werking te verlenen. En de winkeliers In zijn openingsspeech kwam de burge- krijgen nu eens de kans om te tonen, dat het niet nodig is bepaalde inkopen buiten de stad IJlst te doen. Hopelijk groeit de De situatie op de arbeidsmarkt vinden b en w eveneens verontrustend. „De werkloos heid in Wymbritseradeel ligt echter bene- medegedeeld, daï voor 1978 moet worden den het landelijk en provinciaal gemiddel- volstaan met ten hoogste vijf procent. Deze de. Dat is normaal voor i.„. lagere norm past in het streven om de geïndustrialiseerde gemeenten.” inflatie te bestrijden. Vaste kostenkompen- De buiten-gemeentelijke met de gemeente- saties, zowel in lonen als prijzen, be stendigen namelijk het inflatiepeil”, aldus b en w van Wymbritseradeel. In de nota schrijft het kollege verder, Je grote problemen „dat de bijzondere ekonomische situatie grondstoffenschaarste bijvoorbeeld) niet naast ons neerleggen”. In dit verband stel len b e w de vraag; „Zal er een aanmerke lijk lager voorzieningsnivo moeten komen en is dat dus een onafwendbare zaak of men daar nu aan wil of niet?” In de nota ten geleide van de begroting 1978 zeggen b en w over de bestuurlijke problemen van het afgelopen jaar: „De standpunten over de gemeentelijke her indeling in onze provincie zijn in eerste instantie bekend geworden. De ge meente Wymbritseradeel wordt niet zonder meer opgedoekt. Het raadsbesluit van IJlst en Wymbritsera deel over de samenvoeging van deze twee gemeenten heeft erkenning gevonden op provinciaal nivo. De aandacht konsentreert zich nu op de situatie Sneek enerzijds en Ulst/Wymbritseradeel anderzijds. We zul len daarbij blijven opkomen voor de af zonderlijke struktuur voor het gebied van beide gemeenten.” Voor de toekomst van Wymbritseradeel vindt het kollege ook de gemeenteraads verkiezingen in 1978 van belang. „Juist het demokratisch recht om eigen vertegen woordigers te mogen benoemen is één van de peilers van het gemeentelijk bestel”. Onder „bestemmingsplannen” halen b en w artikelen aan waaruit blijkt, dat er een opleving is in de belangstelling voor de friese kuituur en het fries-eigene, waarmee samengaat een sterker worden van het streven naar identiteit van de friese dorpen en een toenemende belangstelling voor het wonen en leven daar. Over het verhogen van de tarieven met vijf procent staat in de beschrijvingsbrief, dat „de tekorten op de dienstverrichtingen niet dienen op te lopen, want het is niet moge lijk om bijvoorbeeld na twee jaar de 9.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1