Nieuw voorstel b en w Sneek over plaats Sudergoa kreeg veel respons r sneker'Mkoerier „Hiele lytse Gerbrandy op enquete in „Tien Dorpen” p en IN REAKTIE VAN GS AAN MINISTER OVER HERINDELING de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van IJLST Man verongelukt I ITöJf 1 Begin juni in Sneek weer wielerwedstrijd I ii M 2 o „Uit de Marktstraat” O? '4 b. II Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GA ASTERLAND. SLOTEN e.o Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave Gistermorgen is naast de christelijke agrarische school aan de Meeuwenlaan 8 te Sneek de eerste van een reeks palen de grond ingegaan die als fundament voor een aantal nieuwe leslokalen dient. Op de foto van Studio Ger Dijs: in de kabine van de heimachine de heer W. Wind uit Tjerkgaast, voorzitter van het schoolbestuur, die het karwei opknapte. Hij werd door een grote schare leerlin gen gadegeslagen. Uitbreiding van het lesprogramma maakt het noodzakelijk dat er een aantal lokalen bijkomen. In het programma zijn dierenverzorging, plantenverwerking en plantenteelt opge nomen. Vooral laatstgenoemd vak heeft er toe geleid dat er steeds meer meisjes interesse voor deze school hebben ge kregen. Bouwbedrijf Draisma uit Mak- kum is veertien dagen geleden begonnen met de werkzaamheden. Er zullen ge bouwd worden een aula, een natuur- scheikunde-, biologie lokaal en een ruimte waar metaal en hout kan worden bewerkt. De leraren krijgen een ruimte waar ze kunnen vergaderen en daarnaast komt er ook nog een lerarenkabinet. Het bestaande schoolkompleks wordt tegelijkertijd met de aanbouw van de nieuwe lokalen gerenoveerd. en de van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Inbrekers in Sneek betrapt B— ba 1 Geen enkel woord over verlangens van SNEEK nister. Leeszaal over enkele jaren in verpleeghuis (Foto Studio Ger Dijs) reeds te zijn overleden. leden. Het kollege van burgemeester en A. van Zwieten uit Sloten wegens ziekte van voorzitter J. F. A. van Straaten uit Witmarsum, werd verder onder meer de begroting voor 1978 vastgesteld. DONDERDAG 10 NOVEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 90 SNEEKER NIEUWSBLAD Zij spreken er daarom hun verbazing over uit dat de wijziging van de grenzen nu afhankelijk wordt gesteld van het initiatief van de gemeente Sneek. In ditnummerisals bijlage opgenomen (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). kwenties daarvan. De wijziging van I standpunt van gedeputeerde staten bete kent voor Sneek dat het als afzonderlijke ■lima ^voo« wm aa «uiuua WAARSCHUWING De heer Roest knoopte er aan vast, dat na het verkrijgen van een volledig over zicht begonnen zal worden met het per dorp opstellen van een programma van wat er dient te gebeuren, hoe en via wie. Wel werd er vanuit de vergadering waarschuwend op geattendeerd (met name door de heer B. W. Cazemier), dat men bij de dorpsbewoners geen (te) hoge verwachtingen mag wekken. Sudergoa zal de plannen voor het onder- wijsopbouwwerk stefk blijven verdedigen zo vinden burgemeester en wethouders, voor de hand dat in dat geval aandacht wordt besteed aan de toekomstige positie van die gemeente en dat ook voor haar, zoals dat ten aanzien van andere grotere steden in Friesland is gebeurd, mogelijkheden wor- Hoog genoteerd stond de belangstelling voor nieuwbouwplannen in de diverse dor pen. Ook daarover echter realistische ant woorden waaruit bleek, dat men in de eerstkomende tien jaar een aantal van tien tot twintig nieuwe woningen van verschil lend type bij de dorpen voldoende vond. Wensen bleken er met name te leven inzake verbetering van woonomgeving en leefklimaat. Verlangens inzake verlichting, sport- en spelmogelijkheden haalden een hoge score. Over het wonen in een dorp waren de mensen over het algemeen erg tevreden. De gemeenschapszin werd alom als positief ervaren. Ook de nieuwkomers blijken zich vrijwel altijd spoedig bij de „sfeer” aan te kunnen passen. Deze eerste indrukken over de resultaten van de en quete werden gisteravond in de algemene bestuursvergadering van Sudergoa gedaan door de heer J. Roest. De bewijslast wordt hierdoor verlegd naar Sneek en de verantwoordelijkheid voor een gemeentelijke herindeling, die aan de te stellen eisen voldoen, op de gemeente afgeschoven. Dat overleg met de buurge meenten over de werkwijze zal plaats vin den staat los van de noodzaak tot grenswij ziging als zodanig, aldus burgemeester en wethouders. Na een lange tijd ervan verstoken te zijn geweest, kunnen de liefhebbers uit Sneek het volgend jaar hun hart weer ophalen bij een originele amateur-wielerwedstrijd. Een eksakte datum is nog niet ’geprikt’, zoals dat heet, maar dat de tachtig kilometer lange koers op een doordeweekse avond in begin juni wordt verreden, staat wel vast. Een Bij de eerste voorstellen over een plaats voor de leeszaal werd geen rekening ge houden met het altematief-Verpleeghuis omdat er toen nog geen toestemming bij de stichting De lelannen was binnengekomen voor de bouw van een somatische afdeling bij het grote verpleeghuis aan De Harste. (vervolg zie pagina 33) staten in de afgelopen tien jaar een aktief beleid hebben gevoerd om tot een gemeen telijke herindeling te komen die aan hoge eisen van de toekomst voldoen. Stil alarm maakte de politie van Sneek er in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks vier uur op attent, dat er bij juwelier-horlogerie Schurer aan de Oos- terdijk iets gaande was. Agenten die zich naar de winkel haastten konden door dé vernielde voorruit zo naar binnen stappen. Men trof er twee mannen aan, die druk doende waren een plastiekzak met buit te vullen. Ze werden gearresteerd en in het buro ingesloten. Het bleken twee 53-jarige Italianen: V.E. met als woonplaats Hooge- zand en S.V. die geen vaste verblijfplaats heeft. Dinsdagavond omstreeks zeven uur is de 75-jarige Pieter Lolkema uit Oppenhuizen op de rijksweg 43 aangereden en vrijwel op slag gedood. Lolkema kwam bij het Industrieterrein op onverklaarbare wijze met zijn rijwiel op de rijksweg terecht. Nadat hij al was ge schrokken van een Franse auto werd hij even aangetipt door de wagen van de 28-jarige L.V. uit Drachten. De man kwam daarbij in de berm terecht. V. stopte en zag dat Lolkema overeind krabbelde en in het donker weer verder fietste. Vlak daarop werd hij frontaal geschept door de auto van de 21-jarige U.Y. uit Sint Nicolaasga die van de kant van Sneek kwam. Het slachtoffer werd naar het Sint Antonius Ziekenhuis vervoerd, maar daar bleek hij paar weken geleden werd hiertoe een ko- mité in het leven geroepen, dat in samen werking met de wielervereniging Olym- phia uit Heerenveen de organisatie voor zijn rekening neemt. I De Lemmerwegwijk- west (Kaatsland-Sperkhemstraat) is als parkoers aangewezen. ’’Zelfstandig” bestuur voor wij kcentrum zuid De leiding van het multifunktionele centrum Sneek-Zuid zal worden opgedragen aan een zogenaamde „beheerskommissie eks artikel 61 van de gemeentewet”. Dat betekent, dat die kommissie (het bestuur zou men kunnen zeggen) nogal zelfstandig kan optreden en een groot stuk zeggenschap over het gebouwenkompleks krijgt. Burgemeester en wethouders hebben voor deze vorm gekozen in verband met de wens om het beheer over het centrum, dat een belangrijke plaats in de wijk zal gaan innemen, dichter bij de bevolking te brengen. Met het instellen van een kommissie-61 wordt bereikt, dat de samenstelling en werkwijze zo wordt, dat voldoende waar borgen aanwezig zijn voor inspraak en medezeggenschap van allen, die van de centrale akkommodatie gebruik maken. Als de gemeenteraad met het idee van b en w akkoord gaat zal de kommissie de vol gende bevoegdheden krijgen over: de inge- b”;* in het wijkcentrum en het vaststellen van de voorwaarden daarvoor; het aanstellen en in dienst nemen van personeel, nodig in verband met de uitoefening van de De respons op de enquete van de Welzijns- bij CRM. Dat blijkt nodig, omdat Zuid- stichting Sudergoa in het kader van het west Friesland de enige regio in Nederland „Tien dorpen projekt” is buitengewoon is, die serieuze plannen op dit terrein heeft groot geweest. Meer dan negentig procent voorbereid, maar landelijk gezien het on- van de formulieren werd ingevuld. De ant- derwijsopbouwwerk na een korte bloeipe- woorden zijn daarop aan een komputer riode is verwaterd zodat het op de begro- toevertrouwd en kortgeleden begon men ting van CRM al niet meer voor komt. met dekoderen. Een kompleet overzicht is In de vergadering, geleid door de heer H. nog niet voorhanden, maar uit de eerste overzichten is gebleken, dat de inwoners van de tien proefdorpen nuchter, redelijk en beredeneerd hebben gereageerd. beheersfunktie; het verrichten van alle de overige beheersdaden, voortvloeiende uit haar beheersopdracht. Overleg tussen ge meente en de participanten in het kom- pleks, het bestuur van de Vereniging voor christelijk schoolonderwijs en de Wijkver- eniging Lemmerweg-west, hebben tot de keuze van een artikel-61-kommissie geleid. Het was ook de wens van het ministerie bruikneming van de verschillende ruimten van CRM. TEN HOOGSTE NEGEN De beheerskommissie zal bestaan uit tenminste zeven en ten hoogste negen wethoüder zal uit zijn midden één lid voor de kommissie aanwijzen, de ge meenteraad wijst één raadslid aan en het bestuur van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs afdeling Sneek benoemt er ook één. Verder dienen de besturen van de Vereni ging van christelijk schoolonderwijs en de wijkvereniging Lemmerweg-west elk twee leden te benoemen. Brengt men de beheerskommissie op negen leden dan zul len door de gemeenteraad nog twee leden worden benoemd. Na overleg van de kom missie dienen b en w daartoe aanbevelin gen van twee personen in. Bij de samen stelling van die tweetallen wordt uitgegaan van een evenwichtige vertegenwoordiging van de gebruikers van het wijkcentrum aan de Molenkrite, dat, zoals bekend, ruimten omvat voor specifieke onderwijsdoel einden en ruimten voor meervoudig ge bruik. De gemeenteraad van Sneek kan dinsdag de knoop doorhakken wat de vestigingsplaats betreft voor de openbare leeszaal en bibliotheek. Het kollege van burgemeester en- wethouders stelt nu voor de Oude Koemarkt en het Oude Kerkhof maar te vergeten en de „gebouwen met erf” van het Gereformeerd Verpleeghuis aan de Wijde Nootderhome te kiezen. Er wordt meteen krediet gevraagd van ƒ150.000 voor het maken van een plan voor aanpassing en verbouwing. Met het bestuur van het verpleeghuis is overeen stemming bereikt over verkoop aan de gemeente tegen een prijs die taksateurs van beide partijen zullen zien te bepalen. Worden die het niet eens, dan zal een derde waarde-schatter worden aangewezen. J -’ Het gemeentebestuur van Sneek heeft er gemeente wordt gehandhaafd. Het ligt, moeite mee, dat gedeputeerde staten in hun ------- - reaktie aan de minister van binnenlandse zaken over de gemeentelijke herindeling in Friesland zelfs niet opmerkzaam is ge maakt op de noodzaak van een wijziging van de grenzen van de gemeente Sneek. Burgemeester en wethouders hebben daar- den geschapen voor een verantwoorde ont- om brieven over deze kwestie verzonden wikkeling op lange termijn. Het naar zowèl gedeputeerde staten als de mi- gemeentebestuur van Sneek heeft er begrip nister- voor dat het voor gedeputeerde staten in de zeer korte periode die na de peiling van het Het kollege stelt dat de voorstellen inzake standpunt van Provinciale Staten ter be de gemeentelijke herindeling ingrijpend schikking stond niet mogelijk gewijzigd zijn en spreekt zijn verbazing uit over het feit, dat er in geen enkel opzicht aandacht wordt geschonken aan de konse- teerde Staten hadden de ministerechterop i van Sneek opmerkzaam moeten maken. Burgemeester en wethou ders van Sneek stellen dat gedeputeerde ■M-i 7- Wy ha lieding en learlingen fan dizze skoalle destiids tankber west dat se andert jown hawwe op ’e oprop fan üs mentor Algra om in bijdrage to jaen foar it greate stdnbyld fan Piter Sjoerds Gerbrandy. En dêrom binne wy nou hjir komd om in hiele lytse Gerbrandy oan ’e skoalle mei syn namme to jean''. Dat waren gistermiddag de woorden van master B. F. Keulen, die namens het Sneker komité tot oprichting van een stand beeld voor Gerbrandy in de christekijke basisschool aan de Frieswijkstraat in Sneek één van de drie „proejbeeldjes” kwam aan bieden die de beeldhouwster Maria van Everdingen destijds heeft gemaakt om een keuze te kunnen maken voor het definitieve grote gedenkteken, dat nu op het Schaap- marktplein staat. Bij de aanbieding liet de heer Keulen de geschiedenis de revu passeren van de leider van het Londense oorlogskabi- net. Het handzame beeldje werd in ontvangst genomen door dominee J. J. Kuiper, de voorzitter van de Vereniging voor christelijk schoolonderwijs in Sneek, die het op zijn beurt overdroeg aan de heer W. de Vries, hoofd van de Gerbrandyschool. Het zal een passend plaatsje in de school krijgen. Bij de overdracht waren onder meer aanwezig me vrouw Maria van Everdingen en de leden van het Sneker komité tot oprichting, de heren D. Brouwer, K. Doevendans, G. Oppe- wal en A. Gerrits. was om tot een afgerond advies aan de minister van binnenlandse zaken te komen. Gedepu- het de problemen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1