w’ IJLST snekerWoerier BOERDERIJ in Tinga zal verkocht worden I i ‘Tg Mi lit ff fik' Feestje in „IT SKÜLPLAK” I en ra 5 n Mina produceerde 100.000 kg melk ■Jl Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL m WW I r t O Gewonde bij aanrijding onder Scharnegoutum 1-' ft te I I. M I Md k Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEH e.o FZ F ’P 'I Sneker kwam op linker weghelft teS te <>4^1 s... en tie f;.. Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD K- ‘f f f - - '1 - L’ 5 SNEEKER NIEUWSBLAD Wel, niet, wèl fietsers op I overgebracht. K. moest blaas- en bloed- l i MAANDAG 14 NOVEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 91 belastingtarieven (met vijf procent) zullen eveneens worden behandeld. GEEN ERNSTIGE PROBLEMEN In het raadsvoorstel merken b. en w. ook op, dat tijdens de proeftijd niet gebleken is dat het fietsen op de Oosterdijk in het algemeen ernstige problemen oplevert. Er is sprake van een redelijk „samenspel” tussen fietsers en voetgangers. De storende invloed wordt ech ter groter naarmate het drukker is. In de rijksbijdrageregeling is gesteld, dat. waar nog geen aanzet voor een plan aan wezig is, maar men wel het vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen tot ontwikkeling wil brengen, men stellig voor moeilijkheden zal komen te staan om snel een plan op te stellen. De kriteria zullen in de aanloopfase dan ook soepel gehanteerd worden. Dat komt voor Wymbritseradeel en IJlst goed uit, want ervaring met dit Als minderheid in het kollege blijft wet houder B. de Vries ook tegen de aanmoedigingsubsidies omdat hij meent dat de deelnemers de kosten zelf wel kunnen dragen. Maar... in dit verband willen b. en w. het belang van de fietsers niet uit het oog verliezen. Het sluiten van de Oos terdijk zou immers betekenen, dat een aantrekkelijke en veilige route verloren gaat. Gaat de Oosterdijk dicht dan moeten de fietsers in vele gevallen gebruik maken van het Kleinzand, en die wordt na de sluiting In de nacht van één uur is bij een goutum de Sijbrandabuurster H. Tuil ge- Het echtpaar Peeke van der Goot en Jetske Leentjes - hij tegen de negentig jaar en zij zes-en-tachtig - vieren van daag in het gereformeerd bejaarden centrum „It Skülplak” in Sneek hun 65-jarige huwelijksfeest. Men maakt er in het flatje van het tehuis een klein feestje van. Ondermeer de vier dochters komen deze grote dag op bezoek. Elders in de krant kunt u er meer over lezen. (Foto Studio Ger Dijs) Na het uitzoeken van wat er is en welke F mogelijkheden er zijn (ook wat betreft begroting bord met inskriptie overhandigde. Het jubi leumfeest was overigens al om twee uur begonnen in de Manege. Dat gebeurde met demonstraties Waarin alle leden van de Waterpoorters en de nauw daarmee samen werkende landelijke rijvereniging „Tusken de Marren” uit Woudsend mee konden doen. Een echt familiekonkoersje dus, want de band „Tusken de Marren” (met onge veer twaalf leden) en de „Waterpoorters” (vijftig rijdende leden en 35 donateurs- leden) is sinds vorig jaar gelijk aan die tussen broer en zuster. Het programma, dat er inging als koek en wat de tijd betreft een beetje uit de hand liep, bestond uit een openingsparade, een dressuurkaroussel, een voltige, een .Johannes Teemstra-solo”, een presentatie van aangespannen paarden, een historisch overzicht '37-'77, een a la fleche (waarvan boven een foto van Studio Ger Dijs) en demonstraties springen klasse B en springen klasse LMZ. En dat springen gebeurde in verband met het jubileumfeest gekostumeerd. «imwurarnmuwtjnm hi amnxa» In het plan wordt inleidend gezegd, dat de gemeenteraden van IJlst en Wymbritsera deel er de voorkeur aan hebben gegeven om een gezamenlijke werkgroep te vor men, omdat het de bedoeling is de nieuwe voorzieningen zo dicht mogelijk bij de bevolking te brengen. Daarbij past een eigen werkgroep, die de wensen en behoef ten zo goed mogelijk moet trachten op te sporen en als pleitbezorger kan optreden. VLz van de heer Sj. Bouma te Tjerkgaast wat de melkproduktie betreft de 100.000 kilogram is gepasseerd. Overleg tussen de Stichting voor de rund- veeverbetering en het Fries rundvee- stamboek heeft er toe geleid, dat er vrijdag het dorpshuis „De Driuwpólle” in Wouds- 2 december een bezichtiging wordt end De boerderij Groot Tinga is, nu er een prachtig multifunktioneel centrum in Sneek-Zuid staat aan te komen, niet meer nodig als wijkvoorziening. Van het plan om er een kinderboerderij van te maken is men al eerder afgestapt. Toch heeft de boerderij verlenen van maksimum f 465,- in het begrotingstekort. In een vorige vergadering stelde het kolle ge voor om de subsidiering over 1978 van het Vrouwencentrum op te nemen in het programma voor het vormings- en ont wikkelingswerk. Een verzoek om een gel- december 1977 wilde het kollege destijds afwijzen. Op aandrang van de raad werd het hele subsidievraagstuk voor het Vrouwencentrum uit het programma voor ontwikkelingswerk gelicht. De raad wilde het apart bekijken en krijgt nu, na een beteré begroting, een ander voorstel voor- doeleinden. Daarbij staat voorop, dat de gelegd. omgeving er geen hinder van mag onder vinden. lij ieder geval dient stalling van dieren te worden uitgesloten. Het erf zal voornamelijk als sier(tuin) ingericht moe ten worden. Verboden zal worden het Wel of niet fietsverkeer toestaan op de Sneker Oosterdijk. De winkeliersvereniging voelt er voor het te laten zoals het is. Wel fietsen dus. Een gemeentelijke enquete leverde wat de score betreft een draw op; vijftig procent voor en de andere helft tegen. Bij een onderzoek van de winkeliers bleek het overgrote merendeel van het winkelende publiek tegenstander van fietsverkeer op de Oosterdijk-Promenade. Burgemeester en wethouders staan, nu er eigenlijk na de proefperiode een definitieve beslissing moet vallen, ook een beetje met tien voeten in vijf schoenen. Tenslotte is echter besloten aan de gemeente raad voor te stellen om het maar te laten zoals ’t is; wel fietsen, met uitzondering van de zaterdag. Als het Verkeerscirkulatieplan klaar is ziet men wel weer. stallen van caravans en boten op het erf. In de verkoopbepalingen zal ook een klausule worden opgenomen, die spekulatie tegen gaat. Na het ontvangen van een „duidelijk in het bestemmingsplan Tinga-Duinterpen evenwichtiger” begroting van het Vrouwen- een plaats behouden. De gemeente Sneek is nu van plan de boerderij openbaar te verkopen. Voorwaarde zal zijn dat het „plan en programma vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen”, dat één werkgroep uit de gemeente Wymbritseradeel en IJlst hebben opgesteld, kan dan ook beslist nog niet bogen op een afgerond beeld van de toekomst. - Zo ongeveer zeggen b en w van Wymbritseradeel het in de aanbieding van het plan en programma in het kader van de rijksbijdrageregeling voor het vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen, dat komende donderdag in de raadsvergadering zal worden behandeld. om zich aan te sluiten bij de GEEN SPRAKE VAN Uit de inventarisatie is echter gebleken, dat ke verenigingen zijn ondanks de aanwezigheid van een honderd- - - tal kursusmogelijkheden in Zuidwest- Friesland, er bijna helemaal nog geen spra- met het doel „bevordering ke is van feitelijk vormingswerk voor volwassenen. Verreweg het grootste deel autonomie (zelfstandigheid) van de kursussen ligt namelijk in het re- ten kreatieve vlak. centrum stellen b en w aan de gemeente raad voor om het Vrouwencentrum Sneek over de periode 1 september 1977 tot 1 bouwwerk een bestemming in de woonsfeer januari 1978 een aanmoedingssubsidie te krijgt en de koper er „iets moois” van maakt. De vroegere eigenaar, de heer Piet Stilma. heeft inmiddels een woning toegewezen gekregen en zal de boerderij per 1 decem ber van dit jaar verlaten. Gloednieuw is de boerderij allerminst. Het bouwjaar is om streeks 1800. Het verkeert in matige staat, delijke toelage over september tot en met maar er zijn plenty kooplustigen voor. Aan de verkoop willen burgemeester en wet houders van Sneek persé duidelijke bepa lingen verbinden. In de eerste plaats zal de boerderij voor permanente bewoning moe ten dienen. De hoeve zal verder alleen gebruikt mogen worden voor omschreven naar tweebaans) voorbij Uitwellingerga een aanrijding plaats. De Blauwhuister T. P. Hobma, komende uit de richting Joure. remde af. De achter hem rijdende 47-jarige tandtechnicus H.J.M.M. uit Sneek volvoer- Er zal een klein feestje worden gebouwd georganiseerd van het bedrijf van de heer vanwege het feit, dat stamboekkoe Mina 3 Bouma aan de Strjitwei 18 in Tjerkgaast. Men kan dan ook de „honderdduizend kilogramkoe” met stamboeknummer 352.239 bekijken. De, coöperatieve zuivel industrie „De goede verwachting” biedt die dag om twee uur een receptie aan in bezichtiging wordt encj Voorzitter Pier Breimer en de andere be stuursleden van de landelijke rijvereniging „de Waterpoorters” kwamen zaterdag avond in hotel Hanenburg in Sneek handen te kort om de felicitaties in ontvangst te nemen tijdens de receptie, die gehouden werd in verband met het veertig-jarig be staan. De kleine bovenzaal puilde al gauw uit en daarom werden de eerstkomenden spoedig doorverwezen naar de grote feest zaal, waar later de beentjes van de vloer gingen. Redevoeringen werden er tijdens de ontvangst niet gehouden en he.< run tal bloemstukken beperkte zich tot net genoeg om de zaal een feestelijke aanblik te geven. Dat had een grondige oorzaak, want op de uitnodigingen voor de receptie had men gesteld; „Rozen verwelken, bloemen ver gaan, maar de wens voor een bijdrage voor ons hindernispark blijft bestaan”... Een uitzondering vormde de heer G. Geertsma die het jubilerend bestuur namens de Vere niging van Sneker Zakenlieden een tinnen Wymbritseradeel en IJlst één plan voor het vormingswerk Het gaat hier om een geheel nieuw terrein en een nieuwe vorm van samenwerking. Het lokalen) zijn op het programma voor ’77- ’78 een aantal kursusmogelijkheden ge plaatst en zijn er begrotingen voor ge maakt. Het rooster vermeldt onder meer kursussen Fries (door de AFUK) in Op penhuizen, Blauwhuis en Ysbrechtum, een VOS-kursus te Blauwhuis (Fryske Kultuer- ried), diverse kursussen te Gauw van de plaatselijke Vrouwenverenigingen. Docen ten en organisaties zijn verder beschikbaar voor: gesprekstechniek, weven en wand kleden maken, EHBO en bewegingsleer. De plaatsen daarvoor zijn nog niet aange wezen. Het verschil in de uitslag van de enquetes ligt hem waarschijnlijk aan de manier waarop ze gehouden zijn. Die van de gemeente Sneek bestond uit de mogelijk heid tot het invullen van een vragenlijst in „Uit de Marktstraat”. Alle Snekers konden daar dus op reageren, ook al komen die bijvoorbeeld zelden in het stadscentrum. De Oosterdijk-winkeliers beperkten zich bij de enquete tot het stellen van vragen aan het winkelende publiek en droeg dus een minder algemeen karakter. Verder is het waarschijnlijk, dat het tijdstip waarop het onderzoek werd gehouden van invloed is geweest. De winkeliers enqueteerden namelijk gedurende het hoogseizoen. Juist in die tijd levert het fietsverkeer op de Oosterdijk meer problemen op dan gedu rende de rest van het jaar. Oosterdijk-Promenade van de Oosterdijk druk door auto’s bere den. Daar komt nog bij. dat de kruising Kleinzand-Jousterkade niet door stop lichten wordt beveiligd en dus een slecht alternatief is. Mede gezien dat belang van een veilige fietsroute en in afwachting van het Verkeerscirkulatieplan willen burge meester en wethouders de zaak voorlopig maar blauw-blauw laten. Toch meent het kollege, dat een en ander niet wegneemt, dat in beginsel de aanwe zigheid van fietsers afbreuk doet aan het karakter van voetgangersgebied. Een van de voordelen van een „Promenade” is immers, dat in een dergelijk gebied het wandelen van de ene naar de andere kant van de straat vrijelijk moet kunnen gebeu ren. Nu de bereikbaarheid van de winkel geen rol meer speelt lag dus eigenlijk een beëindiging van de huidige situatie in de rede, aldus het kollege. werk heeft men nog niet en moeilijkheden doen zich dan ook voor. De opstellers van het plan 'gewagen dank baar van het werk dat de stichting Suder- goa, het samenwerkingverband Zuid-west Friesland, en de Fryske Kultuerried reeds op dit terrein hebben gedaan. Mede- EUROPESE GEMEENTEN werkers van die instellingen hebben veel jn de raadsvergadering van donderdag zal voorbereidend werk verricht. ook nOg een voorstel aan de orde komen vereniging „Raad der Europese gemeenten”. Dergelij- i na de oprichting van de Raad van Europese gemeenten in Ge nève (1951) in diverse landen opgericht met het doel „bevordering van een ver bond van Europese staten, steunend op de van gemeen- en regionale publiekrechtelijke li chamen”. De kontributie zal ongeveer vijf cent per inwoner kosten. De reeds in de beschrijvingsbrief van de J aangekondigde verhoging van de 2 december proef ondergaan. Beide wagens waren total loss. zaterdag op zondag rond Later op de dag. 's middags om half één. - ongeval onder Scharne- vond op de „beruchte afslag” N7/A7 (vier wond geraakt. Tuil was komende uit Sneek op weg naar zijn woning, toen tussen Scharnegoutum en het Spearsterdykje de 26-jarige Sneker pompbediende R.K.. die uit de richting Leeuwarden naderde op zijn de dezelfde manoeuvre, maar raakte' door weghelft kwam. Het gevolg was een fronta- het natte wegdek in een slip en knalde op le botsing. Tuil werd ter observatie naar de achterzijde van de wagen van Hobma. het Sint Antonius Ziekenhuis in Sneek Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Er was wel enige materiële schade.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1