Fryske Gea handhaaft beroep bij Kroon F Cazemier voor Friese Mij Sneek 1 SMKERXKQSRffiB s s w ff h Officieel Orgaan van In een nacht drie inbraken in Balk I I IJLST de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en s SINT VOOR TWEEDE KEER DOOR SNEEK -ff Sneeker Nieuwsblad maandag huis aan huis Marktstraat” (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek) üi fl BI Mal 1 I 2 i i y Trije kear wurdt yn Amicitia „in keardel ut ien stik” op 'e planken set troch it Snitser Frysk Toaniel. Justerjün wie de earste foarstelling en it moat sein warde, de nije regiseur Harm Lok hat de ploech, yn fergeliking mei oare jierren, op in heger plan witte te bringen. <1 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o fgl g i g|||||| fjSj Op 'e foto fan Studio Ger Dijs fan lofts nei rjochts frou M. Huitema-Bosgraaf, L. Dijkstra en frou M. Hammenga-Bosgraaf. en de De naam „It Fryske Gea” heeft jpomenteel in Oudemirdum niet die prettige klank als deze vereniging voor natuurbescherming zich ongetwijfeld wel zou wensen. It Gea heeft een erfenis gekregen en het Gaasterlandse dorp zit met de brokken. Uit piëteit voor de op 30 oktober 1976 overleden S. J. Verwer uit Wijckel peinst de vereniging er momenteel namelijk niet over om een door Verwer bij de Kroon ingediend beroep tegen uitbreidingsplannen voor Oude mirdum in te trekken. I SI Hfli ij S'1 Mar miskien komt dat ek troch I dat zo fiif nije spilers harren t foar it SFT ynsette. Jün en moarntejün, dan under ferant- wurdlikens fan de Kulturele j Ried, wurdt de skiednis fan de man, dy't foar Napoleon's I stanbyld spylje moat, wer I brocht. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD w 1 [■■I M MMK Ml SNEEKER NIEUWSBLAD Erfenis ligt OUDEMIRDUM bijzonder zwaar op de maag (Vervolg zie pagina 29) DRUK OP DE FRIESE illlfe»*- f (f Leeuwenburg, Marktstraat, Oud Kerkhof, Stationsstraat, waarna de stoet op de Vee markt zal worden ontbonden. DONDERDAG 24 NOVEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 94 L BEDANKEN Er zouden in het qua inwonersaantal derde In de eerste plaats is er een richting naar natuur- en landschapsbehoud en daarbij wilde de heer Cazemier wel uitgaan van de beheersgebieden, vogel reservaten en rekreatieterreinen”. Omdat, zo zei afdelingsvoorzitter Jannus Koop- mans uit Ysbrechtum; „Wy it oer dizze dingen yn ’e fjirte tongerjen hearre, mar wy dochs hoopje, dat ’e bui om üs hinne giet”. Haarfijn uit de doeken doen hoe het zit en hoe het komt met al die „beheersge bieden”, d;it kon de heer Cazemier ook onmogelijk. Hij signaleerde op dit moment nog veel te veel onduidelijkheden. Wel kon De Friese Mij wilde wel eens horen hoe het gemeentebestuur denkt over „land- hij'verschillende „lijnen” trekken. De inleider wilde wel eerlijk bekennen, dat hem bij het bekijken van de vele nota’s de moed wel eens vergaat. „Den Haag schrijft maar, maar bij veel gedachten worden vraagtekens gezet. De Onduidelijkheid en de onrust wordt maar groter. Nota’s en kommentaren op provinciaal nivo komen daar nog overheen”. Nederland is klein. Het aantal mensen groot. Toch konden tot nu toe voldoende gronden worden vrijgemaakt voor woning bouw, voor wegen, voor industrie en re- kreatie. Dat kwam door het vervangen van grond door inpolderingen en het intensie ver gebruiken. 'w, niet door uitbreiding verkregen kan wor den. krijgt deze onherroepelijk een beoor deling van het huidige gebruik naar het toekomstige. Wensen en noodzakelijkheden moet men op een rijtje zetten en het is goed, dat de rijksoverheid een algemeen kader aan geeft. De vertaling van een en ander in onder meer een bestemmingsplan is de taak van de gemeente, waarbij de provin cie middels het streekplan en misschien ook door het goedkeuringsbeleid aan de toekomstige bestemming mee richting kan 8even' (Vervolg zie pagina 29) dorp van Gaasterland stemmen opgaan om en bloc te bedanken voor het lidmaatschap van it Gea. Voorzitter R. Dijkstra van de Vereniging voor Plaatselijk Belang ontkent noch bevestigt dat. Er gaan vele geruchten in het dorp, vertelde hij desgevraagd. Het liefst wilde hij niets kwijt over de affaire. Hij zag liever helemaal geen ver haal in de krant. Er wordt namelijk nog „onderhandeld” met it Gea. Maar of er resultaten zijn geboekt, daar wenste hij (en hij rekende op een zelfde gedragslijn van zijn medebestuursleden) zich niet over uit te laten. Het onderhoud met it Gea SPANNINGSPUNTEN „Die lijnen ontmoeten elkaar alle vier op spanningspunten. Spanningen tussen landbouwers en natuur- en landschaps- beschermers. spanningen tussen mensen die de grond als produktiemiddel en zien en mensen die de grond voor hun bestaan nodig hebben. Spanningen tus sen bioloog, socioloog en planoloog; ook tussen degenen die besturen en degenen die bestuurd worden”, aldus de heer Cazemier. In de nacht van maandag op dinsdag is er op drie verschillende plaatsen in Balk ingebroken. Van de daders ontbreekt elk spoor. Er werd een buit gemaakt van zeshonderd, honderdenvijfenveertig en vijftien gulden. Enige tijd geleden heeft zich ook al een dergelijk geval in Balk voorgedaan. Maandag zal het Sneeker Nieuwsblad huis-aan-huis verschijnen in verband met de Sint Nikolaas-koopavonden. Advertenties voor dit nummer kunnen tot maandagmorgen negen uur worden ingeleverd. In die krant komt bovendien een speciale bon voor nieuwe abonnees. Wie die stuurt naar Sneeker Nieuwsblad. Antwoordnummer 30. Sneek. krijgt gedurende de maand december alle maandagedities gratis in de bus. karakteriseerde hij als „gesellich”. Hij hoopte dat er spoedig resultaten bekend zouden worden. En hoop doet leven, niet waar. Dat Oudemirdum de Wijckcler ter harte ging, bleek uit een opmerking dat het dorp geen belang had bij oudere inwoners. In de uitbreiding zag hij louter mogelijkheden voor mensen, die bijna of al de status van rentenier hadden bereikt. Voor die katego- rie zouden de loopafstanden naar de kom van het dorp te groot worden. Hij zag liever dat het „komkarakter” in de uitbrei ding bewaard zou blijven. Oorspronkelijk ging het om een plan van 36 luxe-bungalows aan de noordoostelijke kant van het dorp, tussen de rijwielhandel aan de Boegen (de weg naar Kippenburg c.q. Sminkewei) en de huidige bebouwing. In dit nummer is als bijlage opgenomen „Uit de Insiders beweren dat Oudemirdum. wat zijn woningbouw betreft, nu vast komt te zitten. Het laatste gebied aan de zuid westelijke kant van de Boegen wordt op het ogenblik volgebouwd en daarna is het afgelopen. Pas wanneer de Raad van State het beroep van wijlen de heer Verwer in casu it Fryske Gea verwerpt, kan gedacht worden aan het bebouwen van een stuk grond noordoostelijke van de verbinding tussen het dorp en de Sminkewei. RUIMTE NEEMT TOE „De druk op de Friese ruimte neemt toe. We schapsparken. zullen de problemen samen zoveel mogelijk moeten onderkennen en samen het goede moeten zoeken A Idus besloot burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel dins dagavond in hotel Hanenburg in Sneek een inleiding over Wymbritseradiels greiden voor de afdeling Sneek van de Friese Maat schappij van Landbouw. «s, te,a De affaire begon te spelen toen in 1974 het bestemmingsplan voor Oudemirdum ter in zage lag. Van de zijde van de heer Verwer kwam een epistel, waarin hij een groot aantal bezwaren opsomde. Hij vond bijvoor- béeld dat het uitbreiden van een dorp niet een doel op zichzelf moest zijn. Bovendien was naar zijn oordeel de geplande uitbrei ding veel te massaal, vooral voor een dorp dat in geen enkel plan, aldus schreef hij op 13 maart 1974, als „groeiplaats” was aangewezen. F „Laat ’es wat van je horen!” Dat roept de PTT ons vaak toe. Nu merken we, dat de PTT er ook wat tegenover stelt. Men laat óns nu eens wat zién...!” Aldus gistermiddag wethouder mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta in het toespraakje waarmee ze de drijvende PTT-tentoonstelling opende, die is ondergebracht in een ark, die voor de komende vier weken ligplaats heeft gekozen aan de Eerste Oosterkade bij de Regenboogstraat. Mevrouw De Graaff-Nauta zinspeelde op nóg een wisselwerking: „Misschien kan dit PTT-gebeuren in Friesland de schroom van de PTT voor het Noorden wat wegnemen...” Ze was overigens blij met de vestiging als grote werkgever van het girokantoor in Leeuwarden. Wat een tentoonstelling- op-een-schip betreft meende ze. dat een ark best in de Friese situatie past en geen drempelvrees bij de Snekers zal veroorzaken. De komende weken zal het gros van de scholieren in Sneek (vanaf de vijfde klas van de basisschool) overdag in groepen een bezoek brengen aan de ekspositie. die verder natuurlijk ook voor ouderen geopend is. De wethouder sprak de verwachting uit, dat alle bezoekers van de tentoonstelling straks wat verder zullen kijken dan de postzegel, de telefoon en het girobiljet. Want dat er nog vele, vele andere zaken bij de PTT omgaan vertelde de heer J. T. Abma, chef public relation van de PTT uit Den Haag („Ik kwam in Sneek bij de PTT”). De steeds „bijgewerkte” tentoonstelling in de ark heeft dat sinds 1969 al aan meer dan 220.000 mensen laten zien. Driekwart daarvan waren scholieren, die men „tot goede gebruikers van de PTT tracht te maken”. Als spreker werd de PTT-voorlichtingsman nog gevolgd door de heer D. F. Albertz. de chef van de PTT-produktontwiWceling in Den Haag, de heer A. J. Rieter, de technisch adjunkt-direkteur van het telefoondistrikt Leeuwarden en de heer J. B. Modderman, de direkteur van het postkantoor in Sneek. (Foto Studio Ger Dijs) Sinterklaas houdt het niet bij die ene Sneker Martiniplein, Grote Kerkstraat, Markt- optocht van afgelopen zaterdag. Hopelijk straat. Kleine Kerkstraat, Kruizebroeder- onder betere weersomstandigheden gaat hij straat, .Nauwe Burgstraat. Schaapmarkt- zaterdag om twee uur op stap om vanaf zijn plein, Grootzand, Singel, Kleinzand, Jou- paard in Sneek rond te kijken en alle zoete sterkade, Oosterdijk, Wijde Burgstraat, kinderen en stoute ouders diep in de ogen te Nauwe Burgstraat. Schaapmarktplein, S blikken. Hij vertrekt van de Veemarkt, en volgt dan de volgende route: Stationsstraat, 1 w Aan de mogelijkheden van grondver werving komt een einde. Grond is een schaars artikel geworden. De prijzen zijn stelling, dat natuur- en landschapsbehoud ekstreem hoog opgelopen. Als de grond geen blind verzet is tegen de vooruitgang. J---•--- - maar verzet tegen blinde vooruitgang. Landbouw en natuurbeheer kunnen in belangen en doelstellingen tegengesteld zijn. Een grens is moeilijk te trekken. Ten tweede is er de richting van de welvaart, de ekonomie, het mee moeten gaan bij de schaalvergroting. Welzijn is de derde „lijn”, de verhouding tot de andere deel nemers in het totale gebeuren in sociale zin. Daarbij spelen mee; arbeidstijden, werkomstandigheden, vrije tijd, belangen- verschillen tussen boer en medewerkers, de meewerkende vrouw. In de vierde plaats is er de aanspraak van anderen op grond waarop de boer zijn bestaan heeft. Denk maar aan de rekreatieve ontwikkeling, aan inspraak op wat wel en niet mag, en inspraak van wijzen en onwijzen op wat de boer mag doen en laten moet. landschapsbehoud

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1