Gouden medaille voor bedrijfsleider „OZON minder CDA-, meer PvdA-ers Honderden bezorgden adjudant snekerXkqerier Evenredige(r) vertegenwoordiging in bestuur van Zuidwest-Friesland J. KUIPERS „geweldig afscheid en Help, de dokter WINKELDIEF mist z’n auto... de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van IJLST gfjil Dit blad verschijnt bovenden donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Dertienjarig meisje bij botsing in Heeg gewond en de Bloedproeven Hei Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD r SNEEKER NIEUWSBLAD HASKERLAND wil Het komt de kommissie verder voor, dat De heer en mevrouw Kuipers hebben het MAANDAG 28 NOVEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 95 ..AFSPIEGELING” BETER De „kommissie uitbouw” stelt dan ook voor om de door de kommissie voorge stelde regeling te handhaven. Zij acht de formulering ..afspiegeling van de politie ke gezindheid” juister dan „evenredige vertegenwoordiging”, omdat deze laat ste te veel gedachten oproept aan recht streekse verkiezingen. Van het voorstel Houben/Dijkstra zegt de „Kommissie uitbouw gemeenschappelijke regeling”, dat „de konstruktie zoals die door de indieners is gedacht uit bestuurlijk oogpunt een monstrum is. Het is een onjuiste zaak, dat het dagelijks bestuur zeggenschap zou krijgen over de samen stelling van het algemeen bestuur". Het voorstel van de heren Houben en Dijkstra komt er op neer, dat het aantal CDA-bestuurders in het algemeen bestuur van Zuidwest-Friesland aanzienlijk zou worden verminderd en dat van de PvdA ongeveer zou worden verdubbeld. Het be stuur bestaat momenteel uit dertig leden; 22 daarvan zijn CDA-raadsleden en slechts vier komen voort uit de PvdA, oftewel een verhouding van 73.3 tegen 13.3 procent. De indieners van het voorstel willen het algemeen bestuur uitbreiden tot 37 leden en de verdeling naar politieke kleur distil leren uit de uitslag van de gemeenteraads verkiezingen. Doet men dat aan de hand van de laatste verkiezingen met een verde ling van restzegetels volgens het grootste gemiddelde aantal raadszetels, dan zou de verhouding CDA-PvdA moeten worden; 25-8. Kuipers nu niet. '„Dit is waarschijnlijk gekomen door zijn mensenlijk en taktvol optreden. In het korps bracht hij in span nende tijden altijd de nodige rust en bij het oplossen van problemen kwam zijn kennis van Sneek en zijn vindingrijkheid het altijd uitstekend van pas. In en buiten het korps fungeerde Kuipers ook als een soort vraag baak”. Namens het hele personeel, de reservepolitie inkluis, overhandigde hij „iets voor de boot”; een portable televisie. (Vervolg zie pagina drie) het voorstel in zijn algemeenheid een rege ling voorstaat, die aan de autonomie van de gemeente te weinig recht laat wederva ren. Het samenwerkingsorgaan is een vorm van samenwerking tussen autonome ge meenten. die in principe vrij moeten zijn in de keuze van van afgevaardigden naar het Voorstel B is nog wat fijner uitgewerkt, algemeen bestuur. D;ln zouden de restzetels verdeeld moeten D- ----- worden volgens het grootste gemiddelde het algemeen bestuur aantal stemmen; in dat geval zouden in een 37 man tellend algemeen bestuur ko men; 23 CDA. 9 PvdA. 2 FNP, 2 gemeen tebelangen en l progressief Wymbritsera- deel. Sinterklaas en zijn Pietermannen hebben hun rondrit door Sneek zaterdag middag nog eens dunnetjes over gedaan. En ditmaal bleken de weergoden spijt te hebben van het feit, dat ze een week eerder roet (regen) in het water hadden gegooid. Het was ditmaal Sinterklaas-met-een-Oranje-zonnetje. Velen die de eerste keer het altijd weer boeiende schouwspel hadden gemist - of het best voor de tweede keer wilden zien - schaarden zich langs de Sneker straten. Buitenwijken werden ook bezocht, maar waar de Sint niet persoonlijk kwam werden Pieten op motorfietsen gesignaleerd om kinderen en ouderen er aan te herinneren, dat het de komende tien dagen nog ekstra zoetwezen moet zijn. (Foto Studio Ger Dijs). De dertien-jarige dochter van de familie Van der Meer uit Gaastmeer werd vrijdag avond tegen half twaalf aan het hoofd gewond toen de auto, bestuurd door haar moeder (de 33-jarige moeder), op de Skat- ting in Heeg tegen een auto botste van de 28-jarige lasser E.H.B. uit Sint Nicolaasga. B. kwam uit een zijweg en had voorrang moeten verlenen. Het meisje werd opgeno men in het Sint Antonius Ziekenhuis in Sneek. Om kwart voor acht dezelfde avond botste zekere A. uit Oudega in Osingahuizen tegen een auto, die uit een van de uitritten van loonbedrijf Altenburg kwam. Veel blikschade, geen persoonlijke kwetsuren waren het gevolg. Helemaal in zijn hum was zaterdag de heer R. de Jong toen hij van wethouder mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta de gouden ere medaille in de Orde van Oranje Nassau opgespeld kreeg. Dit vanwege het feit, dat hij veertig jaar bij wasserij Ozon in de Water- poortstad werkzaam is. Voor uitvoeriger verslag zie elders. (Foto Studio Ger Dijs). De kommissie stelt wèl. dat het zaak is dat een zo goed mogelijk beeld geeft van de verschillende politieke stromingen in de regio. Dit zal volgens de kommissie echter bereik, moeten worden door afspraken tussen de gemeentebestu ren en niet door de gemeenteraden op voorhand te binden via artikelen in de gemeenschappelijke regeling. De kommissie verzoekt het dagelijks be stuur wel om tijdig na de gemeenteraads verkiezingen aan de gemeenten de nodige gegevens omtrent de politieke samen stelling toe te zenden. Bij het aanwijzen (Vervolg zie pagina drie) Wie helptIn de nacht van zaterdag op zondag is de auto ontvreemd van dokter W. Lofvers. De groene Renault R12 stond voor zijn woning aan de Stationsstraat. Het is een stationcar. De auto had een linnen schuifdak en op het kentekenbord staat de aanduiding 33-PZ-90. In de wagen lagen spullen, die de dokter nodig heeft bij zijn patiëntenbezoek. De rijkspolitie in Gaasterland heeft het afgelopen weekend twee automobilisten aan een bloedproef onderworpen omdat men vermoedde, dat ze hun wagen be stuurden onder invloed van te veel alkohol. Bij de proef bleek, dat R.M. uit Bakhuizen een eind „over de streep” was gegaan. De uitslag van de bloedproef op B.G. uit Harich is nog niet bekend. De heer Van Vliet wees er op, dat Kuipers dus geweten ;(en gevoeld), dat „deze dag ook in de Sneker gemeenschap een ver trouwde figuur was. Wie kende „pliessie” de afsluiting betekende van een heel be langrijke periode”. En dat waren dan woorden van zijn wettelijk hoogste chef; burgemeester mr. B. van Haersma Buma van Sneek. die er aan toevoegde; „Maar u hebt het voorrecht terug te kunnen zien op een mooie loopbaan en dat u nog goed gezond bent”. De datum, 23 maart 1942, dat Kuipers als agent bij de Sneker politie kwam bleek voor de burgemeester niet moeilijk om te onthouden. „Op die dag werd ik namelijk tien jaar”. Veel wilde de burgemeester eigenlijk niet zeggen, „omdat Sinterklaas hem het gras al voor de voeten had wegge maaid door op de dag van zijn aankomst in Sneek de vertrekkende adjudant bij zich te roepen en toe te spreken op het bordes van het stadhuis”. Wel dit; „Adjudant Kuipers heeft zijn kapaciteiten om leiding te geven verant woord gebruikt. Hij kon aan wat hij aan moest kunnen. Daarvoor is hulde en dank op zijn plaats want de samenleving is wel een mooi en kleurig geweven kleed, maar er komen soms plooien in voor en er zit een zelfkant aan!” Voor de zorg vóór en de dienst dan de Sneker samenleving voegde Van Haersma Buma aan zijn dankwoorden en kadootje van de gemeente toe; een elektrische schaafmachine. „Een belangrijke figuur, een trouwe steunpi laar gaat bij ons korps weg”, aldus hoofdinspekteur-korpschej' B. W. M. van Vliet. „Dat Kuipers weg is zal de eerste tijd wel wat onwezenlijk aandoen. Brigadier G. Hijlklema, die de taak van adjudant Kuipers zal overnemen (Hijlkema wordt per 1 de cember bevorderd tot adjudant) krijgt het ■voorlopig niet gemakkelijk om een van de beste krachten v.an het korps te vervangen Adjudant J. Kuipers van de gemeentepolitie Sneek staat nu op non-aktief. Voor het corps maar goed, dat men dat al weken van tevoren wist, want anders had de adjudant na zaterdag het dienstrooster waarschijnlijk in de war geschopt wegens het met spoed opnemen van een paar „baaldagen”. Om te bekomen van de geweldige receptie, die hem in hotel Hanenburg werd aangeboden. Al na de „korpsbijeenkomst” had Kuipers kramp in de rechterhand en -arm en toen stond „half Sneek” nog te wachten om het echtpaar Kuipers eens stevig de hand ten afscheid te drukken... Twee leden van het algemeen bestuur van het samenwerkingsverband Zuidwest- Friesland, de heren mr. Ph.J.I.M. Houben en M. Dijkstra van de gemeente Haskerland hebben bij hun dagelijks een voorstel ingediend om te komen tot een „demokratischer samenstelling” van het algemeen bestuur. Zij vinden, dat het aanwijzen van leden zoveel mogelijk plaats moet vinden „op grondslag van evenredige vertegenwoordiging op basis van de verdeling der raadsleden in het gebied van de deelnemende gemeenten”. De politie van Sneek heeft de 22-jarige beroepsloze V.H.J. te Sneek aangehouden in verband met een serie winkeldiefstallen. Gebleken is dat J. de afgelopen maanden kledingstukken, elektrische apparaten, strijkijzers, een naaimachine en boortollen buit heeft gemaakt. Alles werd in Am sterdam verkocht aan een vrouw, die het oudste beroep ter wereld pleegt uit te oefenen. De prostituee is na verhoor in vrijheid gesteld. J. is voorgeleid aan de officier van justitie in Leeuw arden. Duizend gulden aan sieraden is ontvreemd uit de woning van de familie C. Visser aan de Goeman Borgesiuslaan in Sneek. De dief kwam binnen door een slaapkamer raampje en haalde de gouden sieraden uit een kastje. Zaterdagmiddag om ongeveer vier uur moest de Sneker brandweer uitrukken voor een brandje bij de leegstaande boerderij de Pieteroiljepleats aan de Lemmerweg. In een houten schuurtje achter de boerderij was een aantal pakken geperst hooi in brand geraakt. Die waren eigendom van slager J. Wijnja. Men vermoedt, dat het hooi door met vuur spelende kinderen in de fik is gestoken. Het brandje was gauw geblust, maar het hooi is nu waardeloos.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1