IJLST snekerWkoerier lil 1 de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en l Officieel Orgaan van 1 f ft ■Baf- prins. De prinses vindt hem wel aardig en dan of êr was een prins in het spel. Deze treedt het INBRAKEN Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o palies binnen als schoorsteenveger, wordt vah het stelen van een taart beschuldigd en tovert, nadat hij zijn onschuld heeft bewezen, om in een Gisteravond werd in A micitia te Sneek het Sint Nikolaassprookje „Pico Bello, de gewaande schoorsteenveger” opgevoerd. Ouders en belang stellenden konden van dit kindertoneelstuk in vijf bedrijven genieten. Uitvoerenden waren on-' derwijzers en onderwijzeressen van de openbare lagere scholen uit Sneek en Ysbrechtum. Omdat het een sprookje was kon het bijna niet missen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de ■HM trouwen ze. Eind goed al goed dus, zoals dat in een sprookje altijd gaat. Vanmorgen hebben de derde en vierde klassen van de openbare lagere scholen uit Sneek het Sinterklaas sprookje bekeken, en vanmiddag mogen de vijfde en zesde klassers ervan genieten; en er waar schijnlijk ook wel hard om lachen, want dat kan! De rollen worden goed en/of grappig vertolkt.'Morgenvroeg kunnen de leerlingen van de openbare lagere school van buiten Sneek het toneelspel ook bekijken. (Foto Studio Ger Dijs). Jongeman aangehouden wegens winkeldiefstallen Bouwkeet in IJlst I volledig uitgebrand IJlst kan weer een jaartje vooruit. Zoals verwacht werd, is de raadsleden ja zeggen tegen ƒ49.800,-. „De konsept-begroting voor 1978 sluitend. De debet- en kreditzijde van de begroting vertonen een totaal bedrag van 8.316.800,- en dat is ruim 554.000 gulden meer dan een jaar eerder. Steeg het totaal met schuidigde aandeel ongeveer zeven procent, de post „onvoorzien” vertoont een lift van 21 procent en dat scheelt enkele slokken op een borrel. Vorig jaar kon dit sluitend makende bedrag niet verder komen dan algemeen maatschappelijk 92.000,00, nu wordt de begroting afgesloten met 111.800,-. letterlijke tekst van s»- i HL... I 2; 55 I 1 I yw V r r HMH Gemeentebestuur Sneek Twintig procent meer ’onvoorzien’ voor IJlst DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 96 kenland een plaatsje in de gemeenschap 11*1 CSfv 1 Ilz vil cvcv v"i I T rv n •"<-» 1.1 - j >p den SNEEKER NIEUWSBLAD Wellicht door zich in te laten sluiten, hebben onbekenden in de nacht van maan dag op dinsdag kans gezien in het cultureel- centrum Amicitia te Sneek een geldbedrag van 450,- te stelen, deels wisselgeld uit de kassa, deels tipgeld voor het personeel. Door gebruik te maken van de nooduitgang verschafte men zich de weg naar buiten. ■nuwwiun*ram»ut>^ rasu m mmuu Wat de varkens betreft meende de bonds- sekretaris, dat er haast niet onder de regi stratie en identifikatie valt uit te komen. De Bond heeft dat systeem onder voor waarden aanvaard om andere vervelende struktuurmaatregelen te voorkomen. Het was een kiezen van het minst kwade uit een paar kwaden. Wat de Bond van vee- VOORZICHTIG ZIJN Punt is ook hoe lang Frankrijk door zal gaan met hei beschermen van zijn prijzen voor schapen en lammeren. Ook op dat punt zal in het kader van de EEG iets moeten gebeuren. Men dient echter voorzichtig te zijn en niet één van de partners in het harnas jagen. Men schijnt voorlopig eerst maar eens de verkiezingen van maart in Frankrijk af te wachten. Op den duur zal het tot één markt in alle EEG-landen moeten komen. De aanbiedingsbrief blinkt niet qua originaliteit uit. Wie haar vergelijkt met de voorgangsters, zal een vrijwel analo ge opzet en letterlijk dezelfde tekst kunnen ontdekken. Uiteraard zijn waar nodig jaartallen en dergelijke veran derd. John, Tjitte, Sjaak en Frits bekijken op deze foto van Ger Dijs met aandacht de nieuwe aanwinst van „Het Zwaluwnest”, het chris telijk internaat voor geestelijk gehandikapte kinderen aan het Plevierenpad in Sneek. Het aquarium, kompleet met waterplantjes en kleurige visjes, werd dinsdagmiddag ge plaatst in het dagverblijf van de groep pupil len van acht tot twaalf jaar. De Sneeker Zaadhandel had daartoe opdracht gekregen van de personeelsvereniging van het Albert Hein-filiaal aan het Leeuwenburg. In een landelijke wedstrijd van het koncern had de Sneker AH-winkel namelijk een prijs ge wonnen van duizend gulden. Op voorstel van een van de bestuursleden werd besloten de helft daarvan voor een goeddoet beschikbaar te stellen. Het werd in overleg met de direktie van „Het Zwaluwnest” een zoetwa- teraquarium met alles erop-en-eraan. „De kinderen, die naast de deur op de P. Bakker- school gaan, kunnen er eindeloos naar staan kijken”, aldus de direktrice van het inter naat, die de gevers zeer erkentelijk is voor de prachtige geste. In de nacht van zondag op maandag is ingebroken bij de dames Rentmeester en Deekens, A. Bonningeleane 12. Door aan de achterkant een tuimelraam te forceren, kwam men binnen. Wat er precies is gesto len, is nog onbekend, daar de bewoners sinds het weekend nog niet thuis zijn geweest. Wie de verschillende hoofdstukken naloopt in de begroting kan belangrijke ver schuivingen opmerken: De stijging van „al gemeen beheer” is minder dan de vorige maal. Het nadelige saldo van de „openbare veiligheid” verdrievoudigde bijna. Een ge volg van onder meer de uitbreiding van de straatverlichting in plan „de Rat”. Ook „Volksgezondheid” kent een daling van het nadelige saldo, al blijft het beperkt t aan zienlijk. Werd voor 1977 begroot een nade lig saldo van 46.600 gulden, nu 1 op de „schade” beperkt tot bijna ƒ6000,-. Het verlies op „Openbare werken” be draagt bijna de helft van een jaar eerder, maar zit nog altijd rond de 50.000 gulden. Toen zat men met de kosten van het inrichten van een bureau voor r- werken, een post die nu niet meer voor komt. Het tekort op de post „onderwijs, kuituur en rekreatie” daalde ook aanzienlijk, al steeg het totaal van dit hoofdstuk wel. Voor 1977 was geraamd ƒ298.000,-, nu becijfert men een tekort van ongeveer 44.800,-. De daling is onder meer het gevolg van het gereedkomen van de sport zaal. Verdiskonteerd is wel een subsidie aan de stichting „Mienskipshüs”. TWINTIG MAAL Wat wel steeg (vertwintigvoudigd zelfs) is het geraamde nadelige saldo op de post „Sociale Zorg en Maatschappelijk werk”. In 1976 werd akkoord gezegd tegen een tekort van 2400 gulden. Nu moeten de Bij de gemeente politie van Sneek werd dinsdag aangifte gedaan door het aannemingsbedrijf Buwalda uit Schettens, werkzaam bij het uitbreidingsplan De Zwette, van diefstal van zestien stukken platlood, ter waarde van ongeveer vijf honderd gulden. I Dinsdagmorgen om half vijf is in IJlst een bouwkeet in plan de Rat volledig uitge brand. De oorzaak is vermoedelijk een lekkende of oververhitte oliekachel ge- I weest. De Ulster brandweer rukte uit met groot materiaal, na via het politiebureau in Sneek gealarmeerd te zijn. Veel kon men evenwel niet uit richten, aangezien de wagen bleef steken in de door de bouwaktiviteiten en de regen bij zonder drassige grond. De spuitgasten heb ben zich beperkt tot het nathouden van de overige bouwketen. Al eerder brak brand uit in dezelfde bouwkeet, eigendom van de firma Konings. Ook was „IJlst” al eensl uitgerukt om een brandje in een houtstapel tussen de keten te blussen. Somberder en in ieder geval nóg moeilij- ker waren de toestanden, die drs. Leijten signaleerde in Den Haag en Brussel, waar bij dan met Den Haag bedoeld werd de moeilijkheden rondom de kabinets formatie, en met Brussel: de EEG- problemen in de agrarische sektor. „Moeilijke en ingewikkelde materie, voor al ook wat er in het verband van de Europese gemeenschap aan de hand is”, aldus de inleider, die het echter wel eens nuttig vond om de ongeveer 45 bezoekers De gemeente-politie van Sneek heeft I maandag de achttien-jarige Sneker P.B., I donder werk, aangehouden. Hij wordt er I van verdacht in de afgelopen maanden een Cental winkels ongewenst bezoek te heb- I en gebracht. De jongeman is voor verder verhoor ingesloten. heeft nog ’merg in botten’ - Door zonder „Brusselse” subsidie over te gaan tot het drastisch moderniseren van de Veemarkt, heeft het gemeentebestuur van Sneek getoond, dat het nog merg in de botten heeft. En dat is dan in ieder geval één lichtpunt in de berichten van het agrarisch front in Europa. Dat zei dinsdagavond drs. A. J. G. Leijten uit Den Haag in de in café Vellinga in Sneek gehouden Najaars vergadering van de afdeling Friesland van de Bond van Handelaren in Vee. De heer Leijten is hoofdbestuurslid-sekretaris. IJlst is duidelijk voorzichtiger geworden in een aantal ramingen. In 1976 werd voor het „vergaarhoofdstuk” uitgegaan van een tegenvaller van 83.300 gulden. Nu gaat men uit van 2800 gulden, omdat men de reserveringen voor de bij de ACW ingediende objekten lager schat. Men liet de „verrekeningen” stij gen met 6 procent en dat is tien minder dan een jaar eerder. Er wordt ook nu weer een lijstje met gerealiseerde verlangens en idealen gege ven. Opvallend in de laatste groep is dat het kollege het ontsluiten van plan de Rat via de Overkluizing (waarvoor een door braak moet worden reaiiseerd) heeft afge voerd. Wel worden genoemd de voltooiing van de voorbereiding van een be stemmingsplan voor Oud IJlst, de bouw van was- en kleedakkommodatie. voor de nieuwe sportvelden, de bibliotheekvoorzie ning (nieuw ten opzichte van vorig jaar). de aanleg van zwaarverkeerscircuits, her- straten in bestemmingsplan de Rat en het treffen van maatregelen ten behoeve van de verlichting van de nieuwe ijsbaan. van de vergadering „verder te laten kijken dan de veehandel alleen”. Van belang vond de heer Leijten, dat de funktie van de EEG verder wordt uitge bouwd en dat het Europese parlement straks werkelijk iets gaat betekenen. Zo Aan het begin van c_ zullen straks ook Spanje, Portugal en Grie- had voorzitter S. Brinksma uit Sint Nico- kenland een plaatsje in de gemeenschap 1 moeten krijgen. Daaraan kleven, vooral in er over het algemeen voldoende kontinuï- het begin nog vele bezwaren, maar o] - duur zal toetreding van die landen nieuwe konkrete afzetmogelijkheden met zich mee brengen. Het is van belang, dat de EEG „vooruit blijft draaien. Dat is in ieder geval een garantie, dat we toestanden als in crisisjaren van ’30 niet terug krijgen”. Wat de rundvéesektor betreft verwachtte het hoofdbestuurslid niet, dat de prijzen (te) veel zullen dalen. Temeer omdat de zwaag- die daarmee een periode overheid de gelegenheid geeft dat ekspor- jaar bestuurslidmaatschap afsloot; eerst als teurs het vlees een tijdje kunnen opslaan. Verder vond de heer Leijten, dat het „eigenlijk wel jammer is. dat het poli tiek niet meer verkoopbaar is, dat over schotten in landen buiten de EEG (bij- van waardering een kadootje. Heel lang voorbeeld Rusland) worden afgezet. Er werd er gePraat over de instelling van zal een andere oplossing voor in de een regionale vee-arbitragekommissie. Men plaats moeten komen, meer gericht op de praktijk van boeren en handelaren”. KLACHT VAN HET JAAR De scholenbouw krijgt een aparte alinea. Helaas komt de klacht terug dat de realisa tie van een dergelijk objekt voor het chris telijk basisonderwijs stagneert als gevolg van het omstreden bezwaarschrift van IJVC. Zoals bekend wordt nog altijd een 3 uitspraak van de Kroon verwacht. Zolang kan de verdere voltooiing van het plan „Roodhem” niet plaatsvinden. ----- meerdere uitgaven betreffen in hoofdzaak de verhoogde normbedragen van de uitke ringen. het door de gemeente IJlst ver- 1 in de kosten van de werkplaatsen Fink'enburgh en Waghen- brugghe te Sneek en De Drie Gemeenten in Dokkum, alsmede de hogere kosten van werk”. Aldus de dit punt, in de letterlijke tekst aanbiedingsbrief. Dat betekent overigens niet dat IJlst zich nu bokkesprongen kan gaan veroorloven. Van dit bedrag gaan namelijk al een aantal guldentjes af voor uitgaven waartoe inmid dels is besloten. Ongetwijfeld zal het kolle ge volgende week dinsdag bij de aanbie ding van het konsept (de behandeling staat gepland voor de daaropvolgende vergade ring), meedelen bij de eigenlijke behande- tot 300 gulden. Volkshuisvesting daalt zienlijk. Werd voor 1977 begroot een nade- Uiteraard bestaat de begroting niet alleen g an de begroting een staatje aan te Jjg saldo van guJden nu bl„ft de uit verliesgevende onderdelen. Men hoopt bieden met de reële situatie op de „schade” beperkt tot bijna 6000,-. Ult de „eigendommen niet voor de openba- „onvoorzien-markt”. Het verlies on „Onenbare werLon” h,. ^Jie,nst, beste?ldro"d ?8^000 êulden meer te halen dan in 1976. Toen was de meeropbrengst slechts 1100 gulden. Met de belastingen blijft men aan de voorzichtige kant. In 1977 stond op de begroting ruim gemeente- 370.000 gulden, nu wil men uitgaan van een batjg sgjdo van ongeveer twee ton, oftewel tweehonderdduizend gulden. Een belangrijke inkomstenbron voor de gemeente is uiteraard de uitkering uit het gemeentefonds. Geraamd wordt dat IJlst ditmaal 1.737.400 krijgt en dat is 162.700 gulden meer dan men voor 1977 op de begroting had gezet. Opval lend is ook de toename van de saldire- serve. In 1976 werd die geschat op ongeveer 281.000 gulden. Nu schrijft het kollege dat er zo'n 614.800 öp staat. Een redelijk gedeelte daarvan kan wor den aangewend voor het opvangen van mogelijke tegenvallers, aldus het kolle ge- daling handelaren betreft kan de verplichte slachtveeverzekering blijven, maar, zo stel de de heer Leijten, „alleen als er aan het eind van de rit wordt afgerekend!” Aan het begin van de Najaarsvergadering laasga „de handel overziende" gezegd, dat er over het algemeen voldoende kontinuï- teit in de handel zit, maar dat er wat de slachtkoeien betreft weinig leven in de brouwerij zit. En dat omdat de boeren de koeien veelal aanhouden voor de melk nu er „veel gras is en.het krachtvoer in prijs is de gedaald”. Aandacht werd er besteed aan het aftreden van bestuurslid Lute Meester uit Beetster- van dertig bestuurder van de varkenshandelaren en na de fusie van de Friese Bond van hande laren in vee. Voorzitter Brinksma sprak woorden van grote dank aan het adres van nestor Meester en overhandigde als blijk de instelling kon er zich tenslotte mee verzoenen omdat de Friese advieskommissie in handelsge- schillen zal blijven werken. Q ■5 fa y ■ti

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1