Mina 3 zeventiende koe die de snekerHkQERLER 100.000 kg-melk-grens bereikte s SSL* I van en Sloten krijgt nieuwe school Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST liilii 100 oooH Reeks inbraken aan Kaatsland in Sneek Dit blad verst.!.. donderdags huls-aan-hu., GAASTERLAND, SLOTEN e.o en de Trekking Sint Nikolaas- loterij Sneker Zakenlieden Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD UB a - F - F F— M SNEEKER NIEUWSBLAD Jachthaven in IJlst zou ’n uitkomst zijn Mina 3 is de zeventiende koe in Friesland In bar-dancing Old Vic te Ysbrechtum vond zaterdag op een wel heel fees telijke manier de prijsuitreiking plaats van de motor-autoclub J. C. Visser. Alvorens de Goedheiligman en zijn be diende ondermeer de A-kampioen J. Rinsma uit Giekerk (zie foto van Studio Ger Dijs, naast de winnaar diens vrouw), de glimmende beker overhandigden, vond vanuit het dorp een autorit plaats, gekontroleerd door Tj. Wiersma en uit gezet door de familie Kampen. De uit slag daarvan was als volgt: A-kiasse 1. A. Woudstra Damwoude 31 strafpunten, 2. S. Sjoerdsma Tern aard 60; B-klasse 1. C. Reinsma Wonsum 35, 2. F. de Jong Dokkum 66; C-klasse 1. J. v.d. Meer Twijzel 120, 2. A. v.d. Ham Wons 245, 3. P. v.d. Meer Twijzel 271. Op dinsdag 13 december organiseert M.A.C. „J. C. Visser” een tippeltocht, deelname in A, B en C klasse, start vanuit Bar-dancing ’t Singeltsje, Sneek. MAANDAG 5 DECEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 97 MIENSKIPSHÜS Niet alleen de nota rekreëren komt morgen avond in het Ulster stadhuis aan de orde. Zoals donderdag reed,s gemeld, vonden de raadsleden bij hun stukken de begroting plus de aanbiedingsbrief. Deze wordt evenwel in een latere bijeenkomst van de vroedschap behandeld. X Q 5 i i X de christelijke lagere school als aan de openbare school. Leerlingen uit de stad en uit Tjerkgaast (circa 3/4 van het totaal aantal leerlingen) behoeven dan de rond- Tjerkgaast (circa 3/4 van het totaal tal leerlingen) behoeven dan de rond weg niet over te steken. Gezien de ver keersveiligheid dus een pluspunt. Een per ceel land met een oppervlakte van 3OOOm2 is door de heer A. Breimer uit Sloten beschikbaar gesteld. Met hem is overeen stemming bereikt over een grondtrans- aktie. Een ander pluspunt van Mina 3 is dat ze acht jaar lang, zonder onderbreking eerste klas melk aan de fabriek leverdet wat natuurlijk mede te danken is aan de heer Bouma. De heer G. Hofstra. voor zitter van de Stichting Rundveeverbete ring in Friesland noemde de veehouder ..een boer die de krachtvoerzak var Mina 3 niet verder open heeft gezet dan nodig was". De rekreatieve problemen in Ulst zijn niet zo groot, meldt het kollege in de toelich ting. De oorzaak is dat het stedeke een doorgangsfunktie voor de watersport heeft. Wel kent het enige knelpunten. Die spitsen zich toe op de onderdelen: jachthavens, ovemachtingsoevers en fourageer/aanleg- plaatsen. IJlst is van mening dat bij de verdere ontwikkeling van de rekreatie in Friesland een grote terughoudendheid geboden is. „Het toestaan van een lichte groei van aktiviteiten over de hele linie is de weg van de minste weerstand. Beter ware het een niet eenvoudige beslissing te nemen, waar bij bepaalde ontwikkelingen wel en andere niet worden toegestaan". Voor de eerste keer in de wordingsgeschiedenis van het streekplan Friesland, heeft het kollege van burgemeester en wethouders van IJlst de gelegenheid aangegrepen om k'ommentaar te leveren. Werd op de nota Wonen in het geheel niet en op de nota Werken te laat gereageerd, morgenavond kunnen de raadsleden zich gaan buigen over een summiere beschouwing over „Rekreëren” en eigen opmerkingen ventileren. Deze zullen dan voor 20 december als officiële Ulster reaktie naar Leeuwarden worden gestuurd. In „De Treemter” te Balk vierde de heer J. H. Altena, direkteur van de Coöperatieve zuivelindustrie „De Goede Verwachting” te Balk, donderdagmiddag zijn zilveren jubileum. Vijfentwintig jaar is wel een mijlpaal, maar je moet bij dergelijke gebeurtenissen eigenlijk niet terug kijken aldus de heer Berger uit Rijs, voorzitter van „De Goede Verwachting”. Het is een hele prestatie van de jubilaris dat hij op en Fries is geworden, dat wordt zeker gewaardeerd. Hij beheerst de taal zoals een echte fries die behoort te spreken, en dit terwijl hij oorspronkelijk uit Overijssel komt”. De heer Altena is in Wierden geboren. Daar heeft hij in een zuivelfabriek gewerkt. In 1948 werd hem in Bolsward aan een overeenkomstige school een diploma uitgereikt en toen wou hij nog maar een ding en dat was direkteur van een zuivelfabriek worden. In 1952 kreeg hij die kans in Koudum. Vijf jaar geleden werd de heer A Itena in Balk gestationeerd. Men is er waarschijnlijk zeer gelukkig mee deze man als direkteur te hebben, want „De Treemter” was vol mensen die de jubilaris, zijn vrouw en zijn kinderen de hand drukten. Kado’s en bloemen werden ook als teken van waardering gegeven. De heer Berger overhandigde de heer A Itena een enveloppe met inhoud en bezegelde dit met een handdruk. Besloten moet verder onder meer of het Mienskipshüs al of niet een aanvullen de subsidie krijgt. Door de verhuizing van de sport van de Stadslaan naar de sportzaal in plan de Rat, mist de stich ting „Mienskipshüs” een belangrijke in- (vervolg zie pagina 5) en in het gebied van „De Goede Verwach ting” is zij wat dit betreft tweede op de ranglijst. De heer Bouma heeft naar dit rekord gestreefd maar is niet alleen vanwe ge dit feit trots op zijn Mina. Zij heeft namelijk ook voor nakomelingen gezorgd. Bijna ieder jaar was het raak. Veertien van de achttien kalveren waren koe-kalveren. Op het bedrijf zijn nog vijf dochters en eenentw intig klein- en achterkleindochters. In het geheel heeft de familie Bouma veertig koeien waaruit gekonkludeerd moet worden dat de helft van het bedrijf uit Mina’s bestaat. Vrijdagmiddag is in café-restaurant Piso in Sneek de trekking van de Sint Nicolaas- loterij van de Sneker Zakenlieden verricht. Dat gebeurde door kandidaat notaris mr. J. H. A. Tromp. Onder de vele belang stellenden waren de burgemeester van Sneek, de heer B. van Haersma Buma, de gemeentesekretaris G. Middeldorp en de hoofdinspekteur-korpschef der gemeente politie Sneek, de heer B. W. M. van der Vliet. Voorzitter H. Pfeifer overhandigde de medewerkers van notariskantoor Hoek stra en de heer J. de Vries een attentie voor hun medewerking aan dit gebeuren. De trekkingsuitslag vindt men elders in dit nummer. Met bijna algemene stemmen is vrijdag avond in de raad Sloten besloten dat er een nieuwe school ten zuiden van de huidige christelijke lagere school zal worden gerea liseerd. Alhoewel men .over het algemeen de prijs van de aankoop van de grond nogal wat hoog vond, moest het onderwijs- belang toch prevaleren. De heer A. Dijk stra (gb) was als enige tegen het plan. De school zal ten zuiden- van de rondweg komen te staan en zowel ruimte bieden aan Het Kaatsland is het afgelopen weekend het voornaamste doelwit geweest van een reeks inbraken. Op nummer 26, de woning van mej. Van der Berg, kwamen ongewens te gasten binnen en bij mej. Buma op nummer 42 was dit eveneens het geval. Of er iets gestolen is laat zich nog raden, omdat beide bewoonsters in het weekend afwezig waren. Wel werd achter de woning van mej. Buma in de grond een transistor radio gevonden. Waarschijnlijk is die uit een van de twee woningen ontvreemd, maar zeker is dit niet. In de kleuterschool Prins Maurits, aan het Kaatsland 126, en in het Pompe- blêd. is waarschijnlijk naar geld gezocht. Er wordt niks vermist. De kantine van de voetbalvereniging „Wit Zwart” in het gemeentelijk Zuidersportpark had ook bezoek. De provisiekast werd openge broken, en daaruit een grote lading snoep meegenomen. Afgelopen nacht is het kraamcentrum aan de Scherhemstraat te Sneek doelwit van inbrekers geweest. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Vrijdagmiddag was het op de boerderij van de familie Bouma in Tjerkgaast een aardige drukte. Hier mocht dan ook Mina 3 bekeken worden en dat lieten velen zich niet ontgaan. De 100.000 kg-melk-grens te halen is dan ook niet niks., maar Mina 3 was deze prestatie toch niet in de bol geslagen. Met een geel lintje aan de staart en een rozet tussen de oren poseerde ze rustig voor de fotograaf van Ger Dijs. A He gasten werden ook in de gelegenheid gesteld om het bedrijj van Bouma te bezichtigen en het moest gezegd worden dat dit er keurig uitzag. In de stal waren ook nog eenentwintig nakomelin gen van Mina 3 te zien. „Een prestatie zoals Mina 3 geleverd heeft is eigenlijk alleen maar mogelijk wanneer de boer met hart en ziel achter zijn bedrijf staat”. Voorzitter van de coöperatieve zui velindustrie „De Goede Verwachting” de heer J. B. Berger roemde met deze woorden „Twintig jaar en dan nog zo \lug. dat maak je bijna nooit mee. dat was de reaktie van de voorzitter van de Friesch Rundvee Stamboek, de heer S. Kingma op Mina 3. „Je zou haar met een langbaanschaatsster kunnen vergelijken. Er zijn koeien die de 100.000 in twaalf of dertien jaar halen, maar Mina 3 deed er twintig jaar over, zij het wel regelmatig". Eigenlijk viel Mina 3 met deze prestatie een dubbele eer te beurt, want zij is de laatste koe die in het waterschapgebted de 100.000 kg-melk-grens kan halen. Vanaf 1 januari gaat dit gebied namelijk op m het grote geheel van „Tusken de Mar en Klif’. Deze mededeling deed de heer W. Wind, voorzitter van het waterschap W ollegaast. vrijdagmiddag in de „Driuwpólle" te Woud- eerst hun bedrijf was bezichtigd en natuur- send, zowel de koe Mina 3, die de 100.000 lijk Mina 3 werd bewonderd, een receptie kg-melk-grens heeft gehaald, als de eige- aan. naar en fokker van het dier, de heer Sj. Bouma uit Tjerkgaast. „De Goede Ver wachting” bood de familie Bouma nadat die de 100.000 kg-melk-grens heeft gehaald AANVULLING Het is bekend dat IJlst zit te springen om een eigen jachthaven. Meermalen is in de raad al aangedrongen op een aanvulling van de bestaande, vrij primitieve voorzie ningen aan de Geeuw en aan het eind van oud-IJlst. Uit de opmerking in de nota, dat een dergelijke akkommodatie bij de be staande woonkernen moet worden aange legd, put men enige hoop. Het probleem is evenwel dat er nog geen oplossing gevon den is, terwijl de situatie steeds nijpender wordt. Een eventuele jachthaven moet in hoofdzaak bestemd worden voor de eigen ingezetenen, zodat men de oever leeg kan krijgen. Daardoor wordt het mogelijk om passanten een plaatsje te laten vinden. Een nevenaspekt is boven dien dat middels een jachthaven voor komen kan worden, dat nog meer wilde aanlegplaatsen worden ingenomen en zal zelfs een sanering kunnen plaats vinden. IJlst moet evenwel rekening houden met de door de eigen raad gewenste aanwijzing tot beschermd stadsgezicht. Dat beperkt de mogelijkheden. De voorzieningen moeten namelijk qua schaal passend worden, ter wijl het parkeren ook bijzondere aandacht vraagt. Parkeerruimte moet namelijk niet op een storende wijze worden aangelegd. Het stedeke is nog gevrijwaard gebleven van het zogeheten kamperen bij de boer. Land schappelijk is dit een ongewenste ontwik keling, aldus het kollege. Met betrekking tot de relatie wonen -rekreëren wordt gesteld dat de rekreatiemogelijkheden in de naaste om geving een steeds grotere rol gaan spelen. 3 s- 4 I III

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1