IJLST snekerHkqerier 1 I I ■11 van Bi de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en I w| O H ha ftllftïï I Gaasterland zit duidelijk in de vette jaren. Na een tijdlang onder het juk van het artikel 12-schap te hebben gezucht, kon voor 1977 eén sluitende begroting worden aangeboden met een redelijke post onvoorzien. Ook voor 1978 lijken de vooruitzichten gunstig. Nog beter zelfs dan een jaar eerder, gezien het feit dat ondanks de gestegen kosten nu bijna 30 duizend gulden meer speelruimte in de begroting zit. en de Bromfietser gedood bij botsing Nijland Sterk kadertoernooi in Leeuwen te Sneek Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Alhoewel het ijs dinsdag nog niet helemaal te vertrouwen was, kon men op verschillende wateren in Sneek menig schaatsliefhebber in aktie zien. M Achter de Franekervaart bij- ■g voorbeeld was een prachtige gelegenheid om even een baantje te trekken. Na veel vallen en opstaan had men de slag.weer te pakken en werd er ondanks de kou langdurig ge schaatst en de fanatiekelingen liepen vanzelf warm. Ondanks dat het toc'h aardig wat graad jes gevroren had kraakte het ijs hier en daar wel eens. Dit water was nu toevallig ondiep en men kon dan ook naar hartelust in aktie zijn, maar het is niet aan te raden om nu al ijs te betreden, waaronder vrij diep water is. Tot dit be trouwbaar is moet het eerst nog wel een paar nachten goed vriezen. Dame liep hoofdletsel op bij botsing in Oudemirdum .ft ■HF j SNEEKER NIEUWSBLAD MEER SPEELRUIMTE IN BE GROTING GAASTERLAND (vervolg zie pagina 19) vond hij te ver gaan. Bovendien moest het x. J 5iP®rt bomen aan de Stadslaan. Zoals bekend heeft men deze enige maanden geleden drastisch gesnoeid. Insiders zijn nu van mening, dat het met de 35 jaar oude populieren gebeurd is. Ze zullen niet meer zo uitbotten en uitgroeien als voorheen. De eerste tekenen van verval zijn er al. De groeikracht van de top is overgebracht naar de wortels en die zijn het rioleringssysteem in de Stadslaan binnengedróngen. Voor de verwijdering moet vijfduizend gulden wor den uitgetrokken. Maar, zo waarschuwde de heer De Vries, de moeilijkheden komen terug. DONDERDAG 8 DECEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 98 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Verder vallen onder dit hoofdstuk de bouw van een zwembad, de aanleg van de weg Sloten-Wijckel-kruispunt weg Lemmer/Balk. het verbeteren van de weg Oudemirdum-Rijs. de aanleg van een fietspad Oudemirdum- Nijemirdum-Sondel en de restauratie van de toren in Wijckel. Voor de eerste maal is de Kommissie Lichamelijke Vorming en Sport met een eigen begroting gekomen. Deze vertoont een nadelig saldo van 229.947,74. De kommissie heeft een vijftal wensen neerge legd ten aanzien van de akkommodaties in Gaasterland. Zo wil zij graag een zwembad in de gemeente, dient er een tweede sport- kompleks in Balk te komen, moeten er op het sportveld in Wijckel kleedgebouwen komen, is een trainingsveld in Balk nodig en is de uitbreiding van de velden in Oude- mirdum wenselijk. Met subsidie kunnen alleen uitgevoerd worden het ..kortsluiten van de septictanks in Balk. Harich, Sondel. Nije- en Oudemir- dum. Ook de tweede fase van de verbete ring van de Sint Odulphusstraat kan enkel gedaan worden met steun van hogere in stanties. Het wegdek Harich-Wellebrug moet worden aangepakt (in samenwerking dan met Wymbritseradeel). MOORDAANSLAG Naar zijn mening zou het het besté zijn om de populieren maar volledig uit het straat beeld te laten verdwijnen en daarvoor een andere „veiliger” soort geboomte in de plaats te zetten. Zijn fraktiegenoot S. Was senaar viel hem bij en noemde de operatie, het kandelaberen zoals burgemeester H.W.F. Mumsen het omschreef, een regel rechte „moordaanslag”. Dit is een aanflui ting voor IJlst; de bomen zijn totaal bedor ven. krediet voor het schoonmaken van de riolering toch beschikbaar worden gesteld. Hij adviseerde de raad niet impulsief tot (vervolg zie pagina 11) van de nomen, waardoor ontwijken onmogelijk werd. Derhalve worden getuigen van het on- gevai opgeroepen zich te melden bij de rijkspolitie groep Wymbritseradeel te Heeg. tel. 05154-2745. Hij suggereerde dat het kollege misschien de zaak nog eens door deskundigen kon laten bekijken. Daarmee kwam hij tegemoet aan de stemming, die er in de andere frakties heerste. J.H. Slokker (PvdAwilde nog even afwachten. Het zou zonde zijn van de eerder bestede zesduizend gulden als nu de bomen uit de grond zouden gaan. Bovendien zou IJlst jaren tegen prikjes aan moeten kijken. ..Het stuit me tegen de borst, ze er zomaar uit te halen”. Mevrouw W. Koopmans- Kuipers (Vrije Kiezers) sloot zich daarbij aan en voegde er de vraag aan toe bf het herstel van de buizen niets kostte. Gesteld kan worden dat de gemeentefinan- ciën voor Gaasterland een gezonde bassis vormen voor de toekomst. „We kunnen beginnen te denken aan het voeren van een beleid, dat meer armslag geeft en waarbij wij eens zaken kunnen gaan afhandelen waaraan we anders niet toekomen”. Aldus de aanbiedingsbrief, die dinsdag aan de <?rde zal komen. Burgemeester Mumsen erkende dat het resultaat ook het kollege was tegengeval len. Maar er nu meteen de bijl in te zetten. WINST VOOR WAPS Ondanks een verhoging van de tarieven SCHADEUITKERINGEN procent is de jachthaven De Lutsmond Was men voor 1977 niet uitgelaten ovei* de nogftet uit de zorgen.^Geschat wordt, dat vooruitzichten, met name door te verwach- ~~'~A1 ten uitkeringen aan door de droogte ge troffen agrariërs, nu is er meer reden tot optisme. Dat komt omdat het rijk alsnog met een vergoedingsregeling over de brug zal komen. „De gezamenlijke pogingen van de droogteschadegemeenten hebben waar schijnlijk dan toch nog vruchten opgele verd". den. meent het kollege. Positief op de begroting heeft ook ge werkt dat de gemeente ten aanzien van de scholenbouw steeds eenzelfde lijn heeft gevolgd. Bij nieuwbouw of ingrij pende verbouw ingen is ernaar gestreefd om de totale bouwkosten niet hoger te laten worden dan de te verwachten gekapitaliseerde uitkering die van het rijk te verwachten was. Dinsdagmorgen om tien over acht vond op de Ingenaweg te Nijland een ernstig onge luk plaats, waarbij Piet Bouwhuis uit far? rega. zaterdag zeventien jaar geworden, het leven verloor. De middelbare-landbouwscholier. op weg naar Sneek. kwam met zijn brommer in frontale botsing met de bromfietser Robert Houtsma. achttien jaar en scholier uit Jou- re. en liep daarbij dusdanig ernstig hersenletsel op dat hij vrijwel direkt over leed. De Jouster. die in het St. Antonius- ziekenhuis te Sneek wordt verpleegd, liep een schcdelbasis- en ribfraktuur óp. maar verkeert buiten levensgevaar. De politie vermoedt dat een beiden de binncnbocht heeft ge: De PCP-fraktie hield gisteravond in de Ulster raad bij monde van de heer E.D. de Vries een zwanezang voor de Meer bedoeld als demonstratie dan als wedstrijd zal zaterdagavond, vanaf zeven uur. in café-restaurant Leeuwen te Sneek een prima bezet biljart-toernooi worden gehouden. Met name de liefhebbers van kauerspel - in dit geval anker-kader 57/2 - zullen hier ongetwijfeld aan hun trekken komen. Deelnemers zijn: H. van der Veer (Broeksterwouden), sterk toemooispeler en regerend Nederlands kampioen in deze spelsoort met een algemeen-gemiddelde van circa veertig: H. Dijkstra (Grootegast). in staat Van der Veen ernstig te bedreigen: E. Geurtsen (Leeuwarden) en J. de Rapper Ysbrechtum). beiden zeer verdienstelijke 38/2-spelers. maar naar alle waarschijnlijk heid niet opgewassen tegen de twee andere kandidaten. Een helemaal juist beeld is dat niet, aangezien het kollege van de 202.942,71, die de inkomsten en uitgaven met elkaar in evenwicht brengt, nog een 35.000 gulden als wettelijk deel voor de 7147 inwoners moet aftrekken. Bovendien heeft men al een ton gereserveerd vooreen eventueel gemeentelijk zwembad. (Het inkomstentotaal bedraagt overigens 13.923.300.65). Langzame dood voor bomen in Stadslaan? Eind vorige week heeft het Leger des Heils in Sneek al even „proefgedraaid” met de alombekende kerstpotten. Op vier plaatsen worden zaterdag de kollektepotten opnieuw opgesteld. Het is de laatste keer en aangezien er dit jaar geen huis-aan-huis inzameling is hoopt men bij het Heilsleger dat ze goed gevuld worden. A lie gelden zullen uitsluitend besteed worden aan de verschillende kerstviering in Sneek. Zo is er onder meer op 17 december weer een kerstmiddag in de aula van het Bogerman College voor bejaarden en invaliden, die om vier uur begint. De organisatoren stellen er wel prijs op. dat men daarvoor deelnemerskaarten afhaalt bij het Leger des Heils aan het Kleinzand 20. Rode Kruis en Graag Gedaan staan er borg voor, dat mensen die slecht ter been zijn worden opgehaald, en thuisgebracht. Tussen haakjes: de kerstpotten komen zaterdag te staan op de Oosterdijk, bij V&D aan het Schaap- marktplein. in de Galiga-Promenade en bij de Middenbrug aan het Grootzand. (Foto Studio Gèr Dijs). De vervanging van de vrachtauto van ge meentewerken. de uitbreiding van de open bare verlichting, het uitdiepen van dé Luts en het aanbrengen van walbeschoeiing (in ieder geval van het meer tot aan de raadhuis- brug) ontbreken ook niet. Op het lijstje SCHOOL BALK Bovenaan de lijst van werken, die geheel ten laste van de gemeente komen, staat de bouw van een tienklassige school voor openbaar en r.k. lager onderwijs en voor openbaar kleuteronderwijs. Verwacht wordt dat de bouw hiervan in het komende jaar kan starten. Verder denkt het kollege aart de verbouw van het admini stratiegebouw. staan bovendien nog netverzwaring elektrici teit op de Waps en de bouw van een woning ten behoeve van de beheerder van deze gemeentelijke kamping. Men durft het wederom aam met een prioriteitenlijstje te komen. Bovendien heeft men nog een aantal wensen op papier gezet die alleen met ACW-steun kunnen worden uitgevoerd of die. gezien de inves tering. meteen in de begroting kunnen worden verwerkt. in 1977 een verlies wordt geleden van bijna zesduizend gulden, wat echter ten opzichte vitn een jaar eerder een winst van ruim vijftienduizend gulden betekent. Het kampeerterrein „De Waps” boerde goed. Over 1977 wordt een voordelig saldo ge raamd van ruim 18.8000 gulden. Voor beide rekreatie-objekten zullen de prijzen evenwel jaarlijks aangepast moeten wor- In dit nummer is als bijlage opgenomen „Uit de Marktstraat” (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). Gladheid van de weg was er gistermiddag omstreeks kwart over twee oorzaak van. dat mej. L.^.E. uit Nijemirdum op de Star Numanwei in Oudemirdum niet in staat was de bocht korrekt te némen. Ze botste met haar Peugeot-504 met flinke vaart tegen een lantaarnpaal. Mej. E. liep daar bij letsel aan haar hoofd op, Het liet zich niet al té ernstig aanzien, maar toch achtte men het beter, dat ze werd overgebracht naar het Sint Antonius Ziekenhuis in Sneek voor een nader onderzoek. Door de botsing was de auto rijp voor de schroot hoop. - 5 ft ft

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1