IJLST GAASTERLAND, SLQTEH e.o sxekerWQERIer i LIONS ventten „Snertjoch voor Sneker kolonne bij een B i I h Officieel Orgaan van I de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I 11» O Bi lisa plannen voor langere I Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In o en de licht uit ■Bh «W - Het meisje, de kus, het mes en de wond Eerste auto (onvrij willig) op tracé weg Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van De gemeenteraad van Sneek is hedenmiddag om twee uur driftig begonnen met de behandeling van de begroting voor het komende jaar. Inzet daartoe vormden traditiegetrouw het houden van „algemene beschouwingen” door de (zes) fraktieyoorzitters. Die redevoeringen beginnen eigenlijk een soort verplicht nummer te vormen. Een aantal sprekers liet dan ook duidelijk merken, dat ze het nut ervan niet meer zo erg inzien, met name nu de gemeente meer en meer gaat werken met het maken van plannen voor langere termijn. Het had er dan ook alles van weg, dat de fraktieleiders, die desondanks veel werk van hun speeches hadden gemaakt, blij waren hun jaarlijks ei weer kwijt te zijn... Bes tw BH hk? van gemeentelijk aanleiding Vijftigduizend gulden nodig voor meer stroom op WAPS i' zich in geboorteplaats Sneek, MAANDAG 12 DECEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 99 3 O •k: 5 3 •C •i a Q SNEEKER NIEUWSBLAD De beheerder van de kamping is mo menteel niet in staat een aantal ma chines. die hij ter beschikking heeft, aan te sluiten omdat er te weinig vermogen is. Vandaar dat het PEB gevraagd is hoe er verbetering in de situatie gebracht kan worden. Het bleek dat een eigen transformatorstation al uitkomst kan bieden. Het adopteren van een bepaald dorp in „de derde wereld’’ dus. Progressief Sneek kwam met iets in dezelfde geest. Op andere plaatsen spoedden winkelende huisvrouwen zich naar huis, nadat ze een Lions-wagen met het affiche hadden zien passeren. De verbouwereerde winkelier kreeg te horen dat men later wel eens terug zou komen. Want gevent is er. Om half negen zaterdag morgen werden de eerste gamellen afge vuld en kon de verkoop starten. In totaal hadden de Lions 45 auto’s op de weg, die ongeveer 4000 liter erwtensoep naar de klanten brachten. Vrijdagmiddag begon de eerste ploeg al met het bereiden van de ingrediënten. De worst, de selderij en de uien werden gesneden, terwijl de avondploeg voor De helft hiervan werd in 1975 al gevoteerd. Het plan dat toen aan de raad gepresen teerd werd, kwam evenwel veel hoger uit. Dit vanwege de te plegen investeringen. In de loop der jaren is de akkomodatie aan merkelijk uitgebouwd en ais gevolg daar van is de kapaciteit. wat het elektra betreft, te klein. Het is noodzakelijk dat daar een investe ring voor wordt gepleegd van vijftigdui zend gulden. Binnen het kollege heerst hierover evenwel geen eenstemmigheid. De meerderheid is voor, de minderheid stelt dat een goede stroomvoorziening wel aantrekkelijk is. maar vindt de investering ten opzichte van de eksploitatie- uitkomsten niet verantwoord. Bovendien vindt die minderheid de aanpassing van de tarieven vanwege deze investering niet verantwoord. In het afgelopen seizoen is het zelfs diverse keren voorgekomen, zo schrijft het kollege in de toelichting op het voorstel, dat de gehele kamping zonder licht zat omdat de leiding te zwaar werd belast. Dit komt niet omdat op de Waps zoveel stroom wordt afgenomen. Integendeel, de afname per karavan is zelfs zo beperkt mogelijk gehou den. RODE CIJFERS Door deze cijfers, zq wordt erkend, zal de Waps in de rode cijfers komen. Geschat wordt op een begrotingstekort van bijna tweeduizend gulden. Daartegenover staat (vervolg zie pagina 5) OBW NAAR GEMEENTE De heer D. Dijkstra van de PvdA kondigde aan. dat hij eerst eens wilde afwachten wat b en w er van zullen zeggen, maar dat hij moties achter de hand zou houden om het OBW (het Old Burger Weeshuis) over te hevelen naar de gemeenteraad, of het kolle ge te verzoeken plannen in die richting Zes en zestig jaar geleden leerde Hartman Kampen de zijn vader overnam. Hartman zijn klanten betrok het echtpaar een Een kus heeft de 18-jarige Sneker M. E. P. in de nacht van zaterdag op zondag in het ziekenhuis doen belanden. Hij gaf op de Leeuwenburg een hem wildvreemd meisje een zoen. Wat hij niet wist, was dat de deerne, die daar zo onschuldig met haar - vriendin liep te kouten, werd gesekondeerd door een negentienjarige vriend en zes andere Waterpoortstedelingen. Deze wierp zich naar voren, evenwel nog niet met de bedoeling zijn rivaal voor een duel op de sabel uit te dagen. Gedachtig de kreet „lief zijn voor elkaar” waarschuwde hij P. om niet teveel kusjes uit te delen. P. werd evenwel bang en trok een mes, zoge naamd om zichzelf te verdedigen. Gelijk de bekende boontje, die om zijn loontje komt, stak P. zich met zijn eigen mes in het bovenbeen toen hij zich aan de greep van de vriend wilde ontworstelen. Met een lichte, maar wel bloedende steek wond is P. naar het ziekenhuis in zijn woonplaats overgebracht. Overigens is uit het onderzoek van de politie niet gebleken, dat de voor zijn vriendin in de bres sprin gende Sneker kwade bedoelingen met P. had. Voor de heer A. Gerrits van het CDA was de beschouwing eigenlijk een terugzien op de laatste, vierjarige zittingsperiode van de raad. Zijn algemene na-beschouwing vormde meteen zijn laatste, want voor de komende gemeenteraadsverkiezingen heeft de heer Gerrits zich niet opnieuw be schikbaar gesteld. Hij vindt het na acht jaar welletjes en maakt plaats voor „verse krachten”. Over de verbouwing van Amicitia. een plan dat destijds met elf tegen tien stem men in de raad werd aangenomen, lanceer de de heer Gerrits de opmerking „dat de tegenstemmers-van-destijds tot nu toe géén gelijk haddep... Aan de hand van het eerste kleine bedrag, dat op de gemeentebegroting staat voor ontwikkelingshulp, stelde hij voor om eens de mogelijkheid te onder zoeken of er geen bepaald projekt uit gezócht kan worden, dat de gemeente Sneek voor haar rekening neemt om op die manier de Sneker burgerij rècht- streeks bij het ontwikkelingshulp te be trekken. De eerste auto is (onvrijwillig) op het tracé van de nieuwe vierbaansweg Sneek- Heerenveen terecht gekomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag raakte de 33-jarige Jouster Wiebren Stuiver met zijn Toyota ter hoogte van Hubert Kwant in de slip. Hij schoot van de betonbaan af en sloeg op het tracé van de nieuwe weg naar de tunnel bij Uitwellingerga enkele malen over de kop. De auto werd beschadigd, maar de bestuurder kwam er ongedeerd van af. Eén van de wensen, die het kollege van burgemeester en wethouders van Gaasterland m de begroting, neerlegde, is de verzwaring van de elektriciteitsvoorziening op de kamping „de Waps” bij Oudemirdum. Dinsdag komt tijdens de begrotmgsvergadenng gelijk al een voorstel hiervoor aan de orde. De Gaasterlandse raad zal er een bedrag van 50.000 gulden voor moeten beschikbaar stellen. al heeft gekregen en die snert slaat niet op de kwaliteit, maar op het produkt waarmee de Lions Sneek het geld voor deze pop bijeen hebben gevent. Tevreden was men in ieder geval over het tijdstip waarop de aktie was afgelo pen. Gepland was twaalf uur. noentijd. maar dat werd niet helemaal gehaald. Zo gek als vorig jaar. toen sommigen I rond twee uur nog „sutelden”. werd het I in ieder geval niet. I En mocht iemand ooit voor een familie- I feestje 4000 liter erwtensoep in elkaar willen draaien, hier volgt de precieze opga- I ve van de hoeveelheden ingrediënten: 568 I kilo prei. 284 kilo knolselderij. 712 kilo I spliterwten. 356 kilo worst. 280 kilo spek. 72 kilo selderijblad en 2860 liter water. Eet I smakelijk. Mede uit naam van de Lions. Niet alle f rakties zien het nut „beschouwingen” niet in Zes en zestig jaar geleden leerde Hartman Kampen de toen zestienjarige Janke Catharina Bruining kennen. Zes jaar later trouwden die twee, in Leeuwarden. Nu is hij 84 jaar, zij 82, en komende donderdag vieren de Kampen's hun zestigjarig huwe lijksfeest met een 'receptie in hotel De Wijnberg in Sneek. De echtverbintenis leidde tot de geboorte van twee kinderen, een zoon en een dochter. Beiden zijn al lang getrouwd en de zoon heeft inmiddels ook al weer twee getrouwde kinderen. Het eerste achterkleinkind van Hartman en Janke is op komst. Dat is in vogelvlucht de geschiedenis van een meisje uit Leeuwarden en een Sneker timmermanszoon. Toen het huwelijk op 15 december 1917 werd voltrokken was de heer Hartman Kampen als onderofficier gelegerd in Leeuwarden. Later vestigde het echtpaar zich in geboorteplaats Sneek. waar Hartman na een tijdje het MEEBLAZEN De heer W. T. de Boer van Progressief Sneek meende, dat zijn groep de eerste vier jaar in de raad „zijn'partijtje heeft meege blazen”. Mét de heer Dijkstra bleek hij de man met de meeste kritiek. De Boer zei het echter op zijn „harde”, manier: „Wij vin den het beleid, dat het kollege tot nu toe heeft gevoerd slecht en wpinig kreatief'. De hoge werkloosheid onder de mannelij ke beroepsbevolking in Sneek vormde voor de heer C. Meijer van de CPN hét punt en hij borduurde er flink op door. Hij voelde zich te vaak met een kluitje in het volgend jaar in de gemeenteraad ter tafel te rjet gestuurd en eiste dat er daadwerkelijk brengen. iets aan gedaan wordt. Over de aanstelling I Hij waarschuwde verder voor een té groot van „sociaal-rechercheurwas hij ook nog optimisme, die gevormd zou kunnen wor- steeds niet te spreken. den na het lezen van de beschrijvingsbrief De heer H. Postma van de FNP vond zich van de begroting. „De begroting is geba- schromelijk tekortgedaan bij de beant- seerd op een ongewijzigd beleid, maar een woording van de vele vragen, die hij naar _i.i hoi npmppn fplu L afin lt‘ld lïl D V3D tic bejirOtin^I 113(1 ^CSt(-l<l. Er deugde bij hem maar weinig van. Een droevige zaak vond hij verder het (gemis aan) gebruik van de Friese taal bij de he'r„Remeenteiijke informatiesysteem” in gemeentelijke overheid. samenwerking met SOAG of CEVAN Elders in deze krant vindt men uittreksels - - van de zes algemene beschouwingen. VERGETEN „SLEEF” Dit soort verhalen kwamen boven bij het napraatje dat de medewerkers, waaronder een honderdtal Bogerman-studenten. bijeen bracht in de foyer van Amicitia. Er kwam geen snert op tafel in het Culturele Centrum, wel een kopje koffie. Blijkbaar kon men geen snert meer zien. Vooral die chauffeur niet, die aangekomen in Folsga- re ontdekte dat hij de .sleet” in een juist i afgeleverde lege gamel in Sneek had gela ten. Raad Sneek begon aan behandeling begroting Een van de punten, die de heer H. Pfeifer (VVD) zorgen baarde was een verhoging van opnieuw 33 procent van de begrafenis rechten. STRAK SCHEMA Om half negen startte, keurig op tijd, de verkoop. Dat men het schema zo strak kon aanhouden, was het logische gevolg van de grote ervarenheid op dit terrein. De Lions gingen echt niet voor het eerst met dit Hollandse wintergerecht de boer op. In de dampige morgen werden de klanten bezocht. Overigens was niet iedereen thuis. Dat bleek onder meer in Nijland waar men de pannen met gepast geld op straat klaar had gezet, zodat men niet in de ochtendslaap gestoord werd en toch ’s middags over snert kon beschikken. timmermanszaakje aan het Kleinzand van Tot aan zijn 72ste jaar bleef bruidegom bedienen. Daarna stopte hij er mee en woning aan de Tsjomme Wiardaleane 28. Niet alleen als timmerman-Kampen werd Hartman een bekende figuur in Sneek, hij trok ook vele jaren als trainer-masseur op met het eerste elftal van de voetbalvereniging Sneek en werd met Hubert Sneek viermaal kampioen. Zijn hoge leeftijd ziet men de heer Kampen niet aan. Hij doet nog dagelijks een kwartiertje lichamelijke oefeningen. De enige klacht van mevrouw Kampen is, dat ze wat gevoelige ogen heeft. Verder is ze nog zeer vitaal. Het echtpaar Kampen maakt bij een beetje redelijk weer nog lange wandelingen en hoopt nog lange tijd op dezelfde voet voort te gaan. (Foto Studio Ger Dijs) de verdere afwerking van bijvoorbeeld spek en prei zorg droeg. Dat alles gebeurde in Thabor. De verdere seance rond de „vleespotten van Egypte”, zoals de Lions de installatie in de KNM-fabtitken aan de weg naar Ysbrechtum noemdpn, vond in het holst van de nacht plaats. Nadat alles de rond weg was overgesjouwd, kon de eigenlijke bereiding plaatsvinden. „Straks wordt begraven een luxe, die nog slechts enkelen kunnen betalen Met enkele andere sprekers waarschuwde hij er voor niet te snel naat het maksimum van de onroe- rendgoed belasting te hollen. „Er moet wat „ruimte" blijven omdat Sneek anders weer te zeer op de rijksoverheid is aangewezen wat de financiën betreft optimisme, die gevormd zou kunnen wor de begroting. „De begroting is geba- een ongewijzigd beleid, maar een versterking van het g voorzieningsnivo is juist zo noodzakelijk aldus de fraktieleider van de PvdA, die ook eens wilde bekijken of het niet beter is om L-. ,.a... samenwerking met SOAG of CEVAN (computerburo’s) te automatiseren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1