Friesland onderschrijft mening over rekreatie in grote lijnen snfkerWkoerier Onder invloed en zonder rijbewijs de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van IJLST Minder belangstelling voor inspraakprocedure I NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave Wijkgebouw aangesloten Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Auto’s opengebroken De aannemings- en handels- maatschappij Grebe BV te Sneek is momenteel druk in de weer met het ophogen van een terrein van ongeveer vier hek- tare in plan-Maltha. Omdat de gemeenteraad bezwaren had te gen het vervoer van het zand van het „Eiland’' dóór de stad naar Maltha, trof de firma Grebe speciale voorzieningen om vervoer via de stadsrondweg mogelijk te maken. Daartoe wordt nu het zand gelost in een silo met een inhoud van hon- derddertig kubieke meter aan de (eerste) insteekhaven op het industrieterrein aan de Houke- sloot. Vanuit de silo worden de vrachtwagens volgeladen en dan gaat het via de rand van de stad naar de Van Giffenstraat. Op het terrein, dat nu bouwrijp wordt gemaakt, is onder meer de nieuwe brandweerkazerne gepland. (Foto Studio Ger Dijs). De urgentielijst, zoals het kollege van IJIst zich die voor het komende jaar gedacht heeft, is dinsdagavond niet letterlijk door de raad overgenomen. Dat was te danken aan de PCP, die in de algemene beschouwing (zie daarvoor elders in deze krant) al aankondigde er iets in te willen wijzigen. Het ging daarbij met name om het laten promoveren van de rekonstruktie van het Snekerpad van de „tipparade” naar de „hitlijst”. en de Schutjasclub „Leeuwen” vierde 30-jarig jubileum Afgelopen dinsdag waren de leden van Schutjas club Leeuwen bijeen voor de vie ring van hun 30-jarig bestaan. Aanvankelijk was men niet van plan de trom te roeren, maar op een clubavond in november, be sloot men met algemene stemmen toch een feestelijke kaartavond te organiseren. Er kwam spontaan „poen” op tafel. Dat deze wedstrijd een buitengewoon groot sukses is geworden, daar zorgden de leden voor. van SNEEKER NIEUWSBLAD mening Monnikenwerk in FSM Raad IJLST schoof in urgentieli j st j e werken ten opzichte van het landbouwbedrijven. DONDERDAG 29 DECEMBER 1977 132ste JAARGANG No. 104 W. F. MUM SEN - positief en kritisch - Het wijkgebouw Schuttersheuvel in de Noorderhoek is deze week aangesloten op het telefoonnet. En wel onder het nummer 19613. Dat zinde de PCP-fraktie beslist niet. Men vond het een onbillijke zaak. De gemeen- t van de voorzieningen die door de hinderwet worden opgelegd. De bedrijven zullen er de nodige kosten voor moeten maken en dan is het onrecht vaardig de ..slachtoffers” ook voor deze ekstra kosten te laten opdraaien. Boven dien gaat het vaak om bedrijven waar woningbouw omheen plaats heeft gevon den. de stad omgingen. De heer Greidanus is nog een „broekje” in het gezelschap van part time „kluizenaars”; 65 jaar jong en zich sinds kort verheugend in de status van gepensioneerd typograaf, verwoed amateur- Een heet hangijzer bleek een nieuw onderdeel in een artikel in de legesver- ordening te zijn. Het kollege had voor gesteld om. wanneer voor een hinder wetvergunning adviezen van des kundigen van buiten het eigen ambtelij ke apparaat moeten worden ingewon nen. de kosten hiervan door te bereke nen aan de aanvrager van die vergun ning. In de nacht van dinsdag op woensdag werden bij de Furmerusflat in Sneek twee auto's opengebroken. Bij de ene werd de achterruit vernield, bij de tweede werd die er uitgeschroefd. Uit auto-één verdwenen het rijbewijs van de eigenaar en het kente kenbewijs. De andere auto werd vakkun dig van de radio ontdaan. wie er op staan. De heren Berend Brinksma, Cees Kuipers en Jan Greidanus zijn nu twee dagen per week druk doende om de afbeel dingen letterlijk en figuurlijk onder de loep te nemen om te proberen achter het fijne, het naadje van de kous te komen. Waterpoorter Brinksma is jarenlang sekretaris van het Fries Scheepvaart Museum geweest, weet ontzettend veel van de stad, de Snekers en de Ergens in de nok van één van de monumen tale panden van het Fries Scheepvaart Mu seum aan het Kleinzand in Sneek - naar aangenomen wordt in het vroegere slaap kamertje van „rektor Greep” - is een drie manschap al een week of zes bezig met wat men gerust monnikenwerk mag noemen, al zijn er wel essentiële verschillen. De bestand delen van het trio verrichten hun „heidens” karwei immers niet in afzondering; stil- zeilsport. Hij heeft in zijn journalistieke zwijgendheid is er ook beslist niet bij. Inte gendeel; er wordt in woord en daad heel wat overhoop gehaald, het wemelt bij tijden van de oude koeien. In de archiefkasten van het loopbaan ook veel mensen getroffen en is met zijn 77 jaren de nestor van het illustere trio. De heer Kuipers is 72 en heeft ook altijd een brede belangstelling gehad voor FSM bevinden zich namelijk nog honderden Sneek en zijn inwoners en de zaken die er in foto's waarop niet of slechts summier staat aangegeven wat de afbeelding voorstelt of Al enige tijd had de groep Wymbritsera- deel van de rijkspolitie de 21-jarige T. B. uit Gauw in de peiling omdat men een sterk vermoeden had. dat hij af en toe weer in zijn auto reed terwijl hem door de rechter de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen was ontzegd. De jongeman kreeg die ontzegging nadat hij een ongeluk had veroorzaakt waarbij gewonden waren gevallen. Hij kreeg toen een maand gevan genisstraf en een tijd ontzegging van de rijbevoegdheid. Toen destijds het ongeluk gebeurde verkeerde B. ook onder invloed Na de opening van de heer L. S. Muller nam de heer Bert Poiesz de leiding over voor de huldiging van vijf jubilarissen; L. S. Muller 30 jaar W.V.. 25 jaar penningm. Ger Poiesz Lzn.. 25 jaar waarvan 22 jaar voorzitter K. Wijnja. 25 jaar secretaris de leden Rein Bergsma en Th. Jasper 30- jarige leden werden ook in deze huldiging betrokken. Onder groot applaus speldde Bert Poiesz de jubilarissen de medailles op de borst. Aan de leden werd een flink prijzenpakket aangeboden. De gang zat er lekker in en de kaartavond was zeer ge slaagd. vol spanning en sensatie. (vervolg zie pagina 19) Dat in ere herstellen moet in 1978 eigenlijk gebeuren, zo werd gemeld uit de konfes- sionele kring. Dan namelijk kan het in ruilverkavelingsverband worden aangepakt en dat kan financieel gunstiger zijn dan dat het later op eigen „manneboet" moet ge schieden. Vandaar dat men de post verho ging subsidies van 11.000 gulden verlaagde tot 8.500 gulden en dit verschil „toevoeg de” aan de geraamde 1.600 gulden, die men nog niet beschikbaar had. Het voor stel werd uiteindelijk aangenomen met vijf voor en één stem van de heer J. H. Stokker (PvdA) tegen. (Mevrouw W. Koopmans- schapjarofitejrt Kuipers was niet aanwezig). De PCP-ers en uiteindelijk ook de andere fraktie waren moeilijk te overtuigen. „Het is beslist niet de bedoeling dat de gemeente bedrijven de nek om wil draaien of pro- (vervolg zie pagina 29) fotograaf (nog steeds) en eks- gymnastiekleraar. Volgens Brinksma, Kui pers en Greidanus zou een „volle kracht”op zijn minst twee jaar werk hebben om alle fotomateriaal van een waarheidsgetrouw onderschrift te voorzien. De moeilijkheid is echter dat bijvoorbeel een Tap-er de afbeel dingen vrijwel nooit thuis zou kunnen bren- gen;je moet er in zitten. Het is zelfs voor de drie wat oudere Snekers soms een hele toer en dikwijls komen ze er met hun in totaal 214 jaren óók niet uit. Vaak komt men er wél achter via-via, en de telefoonlijn. En enkele keer worden foto's aan de kant gelegd als „onoplosbare gevallen Het is de bedoeling om daarvan in de nabije toekomst eens een aantal in het Sneeker Nieuwsblad af te drukken in de hoop, dat anderen de sneupers in het dakkamertje op het spoor kunnen zetten. Oude kranten leggers, programma’s van zeil wedstrijden en geschreven archiefmateriaal helpen de „detektives” vaak op het spoor. Hoe je het echter ook bekijkt: het is een tijdrovend stukje werk. Soms komt men in korte tijd en na een klein konsult tot een onderschrift, een andere keer moet er heel wat gededuceerd en afgepraat worden om tot een redelijk resultaat te komen. Brinksma, Kuipers en Greidanus verrijken er eikaars kennis van Sneek en de Snekers natuurlijk geweldig mee. Voor het Museum zijn ze onbetaalbaar omdat dit stuk noodzakelijk werk jaren is blijven liggen. Het onbetaalba re van het onderzoekingswerk wordt uitge drukt in de nodige kopjes koffie. Maar als de monniken in een spannend konklaaf geen diagnose kunnen stellen wordt dat bakje leut steenkoud. De bevolking van Friesland is het in grote lijnen wel eens met wat er in de nota Rekreëren is geschreven. Dat blijkt uit de gisteren verschenen verzamelde inspraakre- akties op dit provinciale diskussiestuk. Met name met de standpunten over de ver schillende deelgebieden zoals het merenge bied kan men wel meegaan. Overigens is ditmaal de deelname aan de inspraak kleiner dan bij de voorlopers. Wonen en Werken. In 1975 werden in totaal 257 reakties ontvangen, een jaar later 253. terwijl nu uit de bevolking (de gemeentelijke reakties worden afzonderlijk bekeken) 247 brieven met op- en aanmer kingen binnen kwamen. 35 daarvan wer den opgezonden door individuen en dat aantal was groter dan ooit. Zoals bekend zal nu een antwoordnota van gedeputeerde staten verschijnen, waarin ingegaan wordt op wat de in sprekers te berde hebben gebracht. Op 8 februari 1978 zullen de leden van Provinciale Staten zich over de materie buigen. De helft van de insprekers is van dat in Friesland voldoende rekreatie- mogelijkheden en -voorzieningen zijn. De meerderheid, ongeveer twee derde, is het niet eens met de doelstelling, dat nieuwe aan te leggen woongebieden bij voorkeur bij dorpen en steden die in een omgeving met veel rekreatiemogelijkheden liggen, moeten komen. Aarzeling bestaat er rekreëren op of om Sommigen zijn evenwel van mening dat het kennismaken met het boerenbedrijf wel nut tig kan zijn. Het gebruik van voorzieningen door rekreanten vindt men in meerderheid wel bevorderbaar. De meerderheid is van mening dat de rekreatiemogelijkheden in Friesland met eigen vervoerredelijk tot goed bereikbaar zijn, maar dat is beslist niet het geval per openbaar vervoer. Men is in grote lijnen niet voor het in het huidige tempo door laten ontwikkelen van de rekreatie. Een derde is van mening dat van plaats tot plaats de situatie bekeken moet worden. De belangen van de Friese bevolking dienen voorrang te hebben. Het voorgestelde beleid voor het Merengebied wordt wel onderschreven, ook voor cen traal en zuidwest staat men op dat stand punt. al worden uiteraard wel enige op merkingen over details gemaakt. van alkohol; voordien was hij ook reeds in aanraking met de rechter gekomen voor eenzelfde feit. Surveillerende agenten van de rp. zagen T. B. dezer dagen op een avond' een bar in Ysbrechtum verlaten. Hij stapte niet direkt in zijn auto maar de politie hield hem later bij Bolsward aan. Een blaasproef viel posi tief uit. maar B. weigerde een bloedproef. Hij werd voorgeleid en daarbij werd een bloedproef gevórderd. De auto van B. werd in beslag genomen. Dat is namelijk bij een ernstig feit als dit mogelijk. Op de foto van studio Ger Dijs; van links naar rechts de heren Brinksma, Kuipers en Greidanus. In dit nummer is als bijlage opgenomen „Uit de Marktstraat” (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). moeten worden uitgegeven om bepaalde adviezen te krijgen. En bij een klein ambte- li/k apparaat moet men al snel overgaan tot het inschakelen van specialisten van elders. NOODVOORZIENING Aangedrongen werd ook op het realiseren van een semi-permanente was- en kleedak- kommodatie bij de sportzaal ten behoeve van het sportveidenkompleks. Men zag die liever gebouwd dan een noodvoorziening. Die semi-permanente kon goedkoper wor- Burgemeester en wethouders hadden een den uitgevoerd dan de geraamde aanbouw andere oplossing niet één, twee, drie voor aan de Utherne. die een slordige half handen. De PCP overigens ook niet. miljoen moet gaan kosten. Het leek het Gewaarschuwd werd voor de financiële kon- kollege een moeilijke zaak en men liet sekwenties. die dit voor de gemeenschap kan liever de gelden voor de noodvoorziening hebben, vooral wanneer duizenden guldens staan, aangezien die toch voor het komen de seizoen moet worden gerealiseerd. Maar er zal gekeken worden naar goedko pere mogelijkheden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1977 | | pagina 1