1809 ACHTSTE JAARtxANG. 19 Augustus. Dondercl :i lx 13 u.i ten.1 ands c h. Overzigt. Bij deze Courant wordt een bijvoegsel uitgegeven. No. 33. drie BOLSWARDSCHE COURANT De Uitgave dezer Cour int, die eiken Dos- t> E R o ,v o het licht zietgeschiedt door I’ C II P E It U S Az. te Bolswardvsien men alles dit Blad betreffendeniterlijk tot U'oens- dag-morgen 12 ure, franco gelieve toe te zen den. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. Naar aanleiding van het gebeurde met Barbara Ubrijk heeft een onderzoek plaats gehad in het klooster. Terwijl de nonnen zink verwijderd hadden in den tuin doorzoch ten de regters van instructie en de commissaris van politie, in gezelschap van de abdis, het gebouw, dat inwendig een middeneeuwsch voorkomen heeft. In t refectorium staat op eene verhevenheid een doodshoofd; in de zoogenoemde boe- tekamer vonden de heeren de voorwerpen voor boetedoe ningen bestemd, als: twee houten kruisen, waarvan één 80 kilogrammen zwaarhet ander wat ligtertwee enorme steenen in ’t midden der zaal opgehangen die dienden om de borst mee te kastijden; verschillende doornenkroonen, gordels van ijzerdraad met naar binnen gekeerde spijkers voorzien geesels enz., in één woord een geheel arsenaal. Hoven het koor bevindt zich de schatkamer; hier werden doodkisten gevonden met glasruiten in plaats van deksels een er van bevat liet overschot van den stichter der kloos ters, de andere drie dat van nonnen. De onderaardschc vertrekken zijn opgevuld met dood kisten allen op elkander gestapeld een daarvan is extra groot en bevat het geraamte van een monnik van bijzon dere lengte die er gedurende eene eeuw in een zwarte monnikspij rust. Don Carlos, die wel koning van Spanje wil zijn, is een zorgzaam man. Reeds in ’t bezit van generaals, ministers, kamerheeren en andere benoodigdheden van het koning schap neemt hij besluiten voor den tijd die nog komen moet, als of die reeds ware gekomen. Tot die besluiten be hoort o.a. het volgende: De betaling der intrest van 1833 wordt geschorst. Daar ’t niet mogelijk is om aan de geestelijkheid hare bezittingen terug te geven zal eene schuld worden aange gaan voor een daarmede gelijkstaand bedragwaarvan de intrest a 3J- geheven zal worden van de verkoopers van nationale goederen. Inde kloosters, dieniet verkocht zijn, zullen de geestelijke genootschappen hersteld worden. De jezuïten zullen schadeloos gesteld worden voor de verliezen bij hunne laatste uitzetting geleden. De godsdienstvrijheid zal worden opgeheven en alle pro- testanten als ook die tot verbreiding van het protestantis me in Spanje hebben medegewerkt, zullen worden verbannen. Allen officieren uit het leger van Isabella, die zulks ver langen, zal den een of anderen rang worden toegekend. Aan’ het geslacht van Isabella zal een jaargeld worden toegekend. Meer niet. De «echte Spanjaarden’ van de lijd hunke ren naar zoo’n zalige toekomst. Sommigen httnnner, die ’t onder het tegenwoordig bestuur in hun dierbaar vader land niet kunnen uitstaan en naar Frankrijk zijn geweken, vereenigen zich daar en trekken dan in troepen de Pyre- neen over, om de komst van den blijden dag te helpen be spoedigen. Maar het, nog altijd voorloopigbestuur wil de weldaden van don Carlos niet erkennen en verhindert al het goededat zijne aanhangers voornemen te doen ja neemt deze zelfsals ’t kan, gevangen. Bij een der gevan gene Carlisten vond men papieren waaruit bleekdat zij de regering vrij wat moeite zouden kunnen veroorzaken, als deze niet bij tijds hunne plannen verijdelt. De geestelijken, die don Carlos gebruiken willen om hun verloren hemelrijk in Spanje weer magtig te worden wor den nu door hem gebruikt, om in ’t bezit van een koning rijk te geraken. Volgens gemaakt plan zou elke priester die tot de «echte Spanjaarden” behoortzich gereed hou den om op bepaalde plaats en tijd in t veld te zijn met zeker aantal lieden uit zijn kerspel. De kathedraal Astorga moest in den nacht van 3D Julij de alarm- dan ook laten hooren en dat zou het sein wezen van een opstand. Jammer dat de burgemeester «echte Spanjaard” was. Toen het gewigtige oogenblik was gekomen kwam een gezelschapje Carlisten bij hem, waar onder twee kanunniken van de kathedraalmet het niet zeer vriendelijk verzoekdat hij om bloedvergieten te voorkomen zijn ambt zou nederïeggen. De burgemeester bedacht zich niet lang, maar riep vrijwilligers op, die de kathedraal bêzetteden en het klokluiden beletteden. De dorpsbewoners in den omtrekdie van het plan wisten konden zich met begrijpen waarom de klok van Astorga nog niet geluid werd; zij toch durfden niet aan hun klok trekken zoolang van daar het teeken niet werd gegeven. Zij dachten dat er tegenbevel was gekomenmaar toen zij den volgenden morgen hoorden, hoe ’t eigenlijk in elkan der zatbegrepen ze wel, dat ’t mis was. Ze hadden wat te vroeg leve Karel VII! geroepen; de gulden tijd van Karel Vil brak nog niet aan. Frankrijks minister van oorlog, maarschalk Nlelheeft het niet te ruim. De man had last van 't graveel en is geopereerd; de knappe mijnheer Nelaton zelfheeft ’t gedaan, in tegenwoordigheid van de geneesbeeren Ricord en Caud- monthet zou ook opperbest zijn afgeloopenals er maar geen ontsteking bij gekomen was. De keizerin heeft al een visite gemaakt bij zijne vrouw om haar wat te troos ten. Dat was wel noodig, want die vrouw heeft reeds lang graag hertogin willen zijn en als haar man nu sterft, zal zij ’t wel nooit worden. Dat maarschalk Nlel zich vaak zoo oorlogzuchtig toonde was voor een deel om zijne vrouw pleizier te doen hij dacht, als ik zoo hertog kan worden, is mijne vrouw van zelf hertogin. (Hij is reeds doods.) De conducteur van een trein van Charleroi naar Brussel, zag dat het valies van een reiziger in den wagon wat veel plaats innam en ook niet naauwkeurig gesloten was. Hij verzocht dus den eigenaar het hem over te geven om het in den goederenwagen te leggen. Maar nu kwamen uit het valies twee aardige krulkopjes te voorschijn die de passagiers en den conducteur toelachten en wel graag uit het valies wilden. De vader zag het wat bedremmeld aan en vertelde dat hij zijn spruiten op deze wijze had willen vervoeren, enkel uit spaarzaamheid. iDe conducteur had er niets tegen, dat ze in t valies bleven zitten, maar papa moest den gewonen vervoerprijs voor hen betalen. De heer Elliotpredikant te Brighton bevond zich op den top van den Sehreckhorn, een der hoogste bergen van Zwitserland. De man dacht daar.al even veilig te zijn als op zijn preekstoel en weigerde te doen wat anderen altijd doen nl. zich door de gidsen met een touw te laten bin den en vasthouden, ’t Bekwam hem echter niet te best; hij viel van eene hoogte van eenige duizende voeten en bleef dood op de Lauteraar-gletscher liggen, ’t Is te wen- De Abonuements-prijs is 0,80 per maanden franco per post f 0,95. De prijs der Advertentien is van 1—7 regels 50 Cts elke'regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. een van - klok luidende kerkklokken van elk dorp moesten zich - van Astorga geen Toen het gewigtige oogenblik gezelschapje Carlisten bij hem, bloedvergieten De burgemeester De

Bolswards Nieuwsblad nl | 1869 | | pagina 1