fflBfflMI HIM fflISSfflffl SIH. 1 No. 6. REDDINGSBAKEN kl ESHECHT. 1887 19 J A A U A R I. I 1°. 2°. P. 1°. bij Slikkerveer de weder ingevallen vorst i ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Men verwacht dat de Tweede Kamer reeds vroeg in Febr. den parlementairen arbeid zal hervatten. Men noemt den 8en dier maand. Omtrent de hardrijderijen schrijft men het volgende Kaar aanleiding van bezochten wij Donderdag morgen opnieuw de banen bij Slikkerveer, waar in den afeeloopen nacht het ijs tot een dikte van 8'/, duim aan gevroren is. De schoone ijsvlakte heeft be trekkelijk weinig door den dooi geleden. Bij vriezend weder worden de banen morgens voor het publiek toegankelijk gesteld men zal de bezoekers uitnoodigen vooral de hardryders- baan (tot heden voor het publiek gesloten) te berijden, opdat het ijs van die baan geheel ge- gesloopt; de taak om daar een binnendringenden vijand tegen te houden, komt dus neder op het veldleger. En tusschen Belgie en Nederland bestaat daaromtrent ook solidariteit van belangen. Belgie moet er daarenboven op kunnen ver trouwen, dat Nederland aan gevaren vande zeezijde het hoofd weet te bieden. En hoe, indien Engeland in den oorlog ge mengd is Hierover spreekt de Tijd in een volgend artikel. Met het oog op de oorlogzuchtige beschou- rïngen, welke heel Europa sedert eenigen tijd Pezig houden, en op de waarde, welke daaraan, Ijjkens het debat in onze Tweede Kamer op en 21 December jl., ook door onze regeering 1 a Volksvertegenwoordiging wordt gehecht, 1 >eent de Tijd te mogen aannemen, dat de toe- KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der temeente Sneek doen te weten, dat er aanwezig zijn In den Houtmolen van den heer ter Horst bij T. T. BloksmaPompmaker, buiten het Hoogënd by Wed. A. Prins, aan de Prinsengracht; bij Tjipke Ferwerda, Giofsmid, buiten de voormalige Noorderpoort bij Af. Heiners, buiten de voormalige Oos- terpoort, nabij het houtstek van den heer 8. C. ten Gate en C°. bij Th. Asselman, Scheepstimmerman, ach ter Willem Molenaar; bij den Concierge der Hoogere Burgerschool; bij den Concierge der School voor Koste loos Onderwijs in den Molen van den heer Veen, aan de Franekervaart. Sneek, 7 Januari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij den logementhouder J. W., te Hengeloo, inge broken en uit een lade desom vanf750gestolen. Dezer dagen waren ia sommige bladen ad vertenties geplaatst van een makelaarskantoor te Arnhem, Broerenstraat 5, waarin groote land goederen worden aangeboden. In de Prov. Nij- .meegsche Courant van Maandag jl. plaatste dat zelfde kantoor eene aanbieding van trouwlustige weduwen en jonge dames met kolossale ver mogens (f 300,000 en meer.) Inlichtingen omtrent die dames waren bij den makelaar te verkrijgen. Bij onderzoek is gebleken, dat men hier met eenen Duitscher te doen had, Johann Heinrich Casper Grollman genaamd. Na door de politie, die met zijne annonces in kennis was gesteld, ondervraagd te zijn, heeft hij haastig de wijk genomen naar Essen. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van SNEEK, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) Maakt bekend, dat in de afgeloopen week, ran Zondag 9 tot en met Zaterdag 15 Januari 11, dhier twee personen aan de MAZELEN zijn iverleden. Sneek, 18 Januari 1887. De Burgemeester voornoemd, ALMA. De gewezen matroos, die te Purmèrend bij den rij ksontvanger Prins heelt getracht te stelen en gelyk men zich nog wel herinneren zal door de vrouwelijke huisgenooten van den heer Prins werd vastgehouden tot er hulp opdaagde, is veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van 15 maanden. Naar de N. R. Ct. vorneemt, heeft de mi nister van waterstaat enz. het personeel bij den aanleg vau Staatsspoorwegen aangeschreven, dat zij, wier diensten niet meer gevorderd worden, in den loop van dit jaar eervol zullen worden ontslagen. L De VOORZITTER van den GEMEENTE RAAD van SNEEK noodigt, ter voldoening »n art. 7 der Wet tot regeling van het Kies- Jècht van den 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37), b inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij i Iders in de Directe Belastingen zijn aangeslagen, laarvan vóór den 15en lebruari e. k., door verlegging van de aanslagbiljetten, te doen blijken. Sneek den 18 Januari 1887. De Voorzitter voornoemd, ALMA. Aan de wed. Visser en vrouw Van de Broek, van Terheijden, die onlangs bij het ongeluk aan den overweg te Breda belangrijke verwon dingen bekwamen, is door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen ieder een som van 1500 als schadeloosstelling toegekend. Naar men verneemt is de luitenant-kolonel H. K. F. van Teijn benoemd tot kolonel en tot opperbevelhebber der troepen en waarnemend gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden. Te Nieuw-Beerta werd in 1879 eene boerderij Verkocht voor f 82,125, welke thans weder is verkocht voor 41,750. De kooper van voor zeven jaren heeft er dus nagenoeg de helft by verloren. Hy bekwam jaarlijks slechts den vasten huurprijs van 1313. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ineek herinneren, naar aanleiding van art. 18 Ier wet van 4 December 1872 (Staatsblad n°. 134), den ingezetenen dat steeds aan diegenen, welke zich daarvoor lanmelden ter Secretarie der gemeente, gelegen- ieid wordt gegeven tot kostelooze inenting en 'wenting. Sneek, den 7 Januari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Het verslag van den burgemeester van Am sterdam aan den gemeenteraad omtrent de ongeregeldheden in de Jordaan, waarop zeer langen tijd is aangedrongen en dat door den burgemeester by de jongste interpellatie van deu heer Metelerkamp was toegezegd, is verschenen. Omtrent de oorzaak van de betreurniswaardige ongeregeldheden schrijft de burgemeester „Als oorzaak van de onlusten kan en mag, naar myue vaste overtuiging, en welke over tuiging door allen wordt gedeeld, wier zware taak het ten vorigen jare was om de orde in de gemeente Amsterdam te handhaven niets anders worden aangemerkt dan het drijven van hen, die reeds sinds eenige jaren aanvingen, maar vooral na Aug. 1885 met toenemende driestheid voortgingen, een deel der burgerij op te zetten en weerspannigheid te kweeken. Men ontzag zich hierbij gaandeweg niet, om gewelddadige middelen en zelfs gewapend verzet als geoorloofde maatregelen tegen het openbaar gezag en de handhaving der openbare orde aan te grijpen.” Het uitvoerig verhaal geeft, voor zoover het door de bladen is meegedeeld, geen nieuwe ge zichtspunten na de behandeling der zaak voor de rechtbank. Wel blykt er uit dat de burge meester zeer ontevreden was over de houding van den heer Steenbergen, commissaris in de 5e sectie, en ten deele aan de min geschikte maatregelen, door hem genomen, vroegere bal dadigheden toeschryft, De burgemeester houdt voorts staande uat Af. van Doesburgh, de waarne mende commissaris in de 5e sectie, tegen half zeven present was op het terrein. Aan het departement van oorlog wordt, vol gens de Dordsche Ct., thans overwogen op welke wijze het best is te zorgen voor de stipte geheimhouding van de voorschriften omtrent de mobiliseering des legers in tijd van oorlogsge vaar. Naar aanleiding dezer mededeeling schrijft de Arnh. Ct.„Als men voornemens is alles zoo diep geheim te houden wat zeer zeker goed is had men toch, dunkt ons, wel kunnen beginnen met ook het voornemen zelf voor open baarheid te behoeden. Nu moet men vreezen dat, nu dit niet geheim bleef, ook hetgeen later volgen zal, wel zal uitlekken.” stand inderdaad zorgeischend is. De mogelijk heid van een oorlog waarin ook Nederland en Belgie betrokken konden worden, moet dus on der de oogen worden gezien. Eén zaak wenscht de redactie van de Tijd daarbij echter op den voorgrond te stellen, namelijk dat zij volstrekt niet gelooft aan annexatie-plannen van Duitsch- land. Geheel valsch is dan ook de voorstelling van hen, die van defensie willen afzien omdat wij toch tegen twee of drie millioen Duitsche soldaten niets zouden vermogen. Ja, zij gaat verderin de gegeven omstandigheden kan geen enkele groote mogendheid zich een blijvende verovering of bezetting van Nederland of Belgie ten doel stellen. Daarmede is echter allerminst gezegd, dat zich geen omstandigheden konden voordoen, waaronder onze onafhankelijkheid groot gevaar zou loopen. Nederland’s en Bel- gie’s streven moet gericht zijn op neutraal blij ven maar dit staat volstrekt niet gelijk met werkeloos te blijven. Integendeel Het gevaar dat er voor hen in gelegen zou zijn, een geheel lijdelijke rol te spelen, zou weinig geringer zijn dan dat, hetwelk in een actief optreden vóór of tegen een der strijdvoerende partyen zou gelegen zijn. Twee gevallen zijn er, waarin hun onafhan kelijkheid groot gevaar kon loopen, wanneer niet alles door hen gedaan werd wat in moeie- lijke omstandigheden van hen zal vereischt wor den 1. bij een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland; 2. ingeval Engeland zou gemengd worden in een oorlog met een of meer der groote mogendheden op het vasteland. Niemand zal het eerste geval onwaarschijnlijk achten; het is veeleer slechts een quaestie van tijd. Is dat oogenblik aangebroken, dan zullen Nederland en Belgie zich in veel gevaarlijker toestand bevinden dan in 1870. De sterke grensverdedigingen maken het niet onmogelijk, dat Duitschland en Frankrijk een anderen weg zoeken om elkaar te naderen. Voor Frankrijk zou Belgie en Nederland de aange wezen weg zijn, daar Hannover, Westfalen en het noordelijk gedeelte der Rijn-provincie aan de westzijde geheel open liggen. Nu verbieden de regelen van het volkenrecht wel de schen ding der grenzen van het neutraal Belgisch grondgebied maar zelfs onder gewone omstan digheden worden tractaten te weinig geëerbiedigd om er op te mogen bouwen, dat bij een Fransch- Duitschen oorlog zulke overwegingen van zede- lijken aard een zoodanigen aanval zouden tegen houden. Duitschland is dus kwetsbaar in het noord westen en moet derhalve terstond bij het uit breken van een oorlog zekerheid erlangen, dat bet niet van die zijde zal aangevallen worden. Dit kan belet worden óf door de Duitschers zelven, waarvoor zij op ons grondgebied den vijand achter onze rivieren zouden moeten gaan afwachten, óf door de neutrale mogendheden. Dit laatste zal voor Duitschland verreweg het verkieselijkst zijn, omdat het dan voor de bezet ting van Nederland geen 2 a 3 legerkorpsen zal behoeven te onttrekken aan zijn strijdmacht, die elders zeer noodig kunnen zijn. Aan Duitschland kan dus niets liever zijn dan onze onzijdigheid te eerbiedigen, mits onzerzijds dan ook getoond worde, dat wij niet alleen den wil, maar tevens de macht hebben, een bezetting van ons grond gebied door anderen krachtdadig te beletten. Heeft Duitschland die overtuiging, dan hebben wij van die zijde niets te vreezen; ontbreekt zij, dan loopen wij groot gevaar. En nu behoort wel „de vesting Holland”, naar het oordeel van deskundigen, tot de sterkste der wereld, maar onze vestingwerken in het oosten en zuiden zij u Men meldt uit Den Haag Een troepje van 400 a 500 socialisten, waar onder vrouwen met kinderen, trokken gister, na aan Domela Nieuwenhuis een afscheidsbezoek ge bracht te hebben, tusschen 9 en 10 door de stad en maakten een spectakel bij de gevangenis waar Croll zijn subsidiaire gevangenisstraf on dergaat. Zij werden in de Assendelfstraat door een kleine politiemacht, na waarschuwing, uit eengedreven. Velen geraakten onder den voet, van bloedstorting is niets bekend. Nu het met de zee-officieren niet schijnt te lukken, neemt men ter vervulling der betrek king van minister van marine zijn toevlucht tot personen uit ’t burgerleven. Men heeft, mag men althans de mededeeling in een onzer bladen gelooven den heer F. C. Tromp, oud- wethouder van Amsterdam (ook oud-zeeofficier) de portefeuille aangeboden. Er wordt niet bij gemeld of de heer Tromp bereid is de taak op zich te nemen. v O® B 1V E XL1V II. 'I W: o SNEEKER CRI RAI huis- h ummiiM hniii »e üfÜill'il

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1