TO ■IfflfflfflWMDISSHIWSBIL 1 IMS- III 1DI0MTM1B M DI 1 R J No. 8. T W E E-E N-V EERTI G ST E 1887. N i klISKECHT. J tW O A A a 20 1 3 van i s I T DE PERS. in 13 I' L? j zou zijn aanvrage om ontslag niet hebben inge willigd. Een later telegram meldt echter, dat de minister Gericke is blijven volharden bij zijn aanvrage om ontslag. Na gehouden ministerraad heeft de Koning tot minister van marine benoemd den heer Tromp, oud-zèeofficier, oud-wethouder van Amsterdam. Door de hooidcommissie voor de tentoonstel ling van voedingsmiddelen te Amsterdam wordt medegedeeld dat de spoorwegmaatschappijen hier te lande bijzonder gunstige voorwaarden hebben toegestaan voor het vervoer van voorwerpen naar de tentoonstelling en terug. Nadere inlich tingen dienaangaande zijn te bekomen aan het bureel der hooidcommissie. Met de stoomboot maatschappijen en andere dergelijke onderne mingen in betrekking met Amsterdam worden ouderuandelingen gevoerd, die gunstige uitkomst beloven. De werkzaamheden aan het gebouw worden met grooten jjver voortgezet. Alles vordert tot heden goed en tusschen de verschil lende werkkrachten heerscht de beste harmonie. De zitting der Eerste Kamer van Woensdag de woorden door den heer Fransen van de De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 Februari te 2 ure. De commissie voor de Arbeids-enquéte heeft het le deel van haren arbeid in ’t licht gezon den. Het is 263 folio paginas groot, bevattende 5097 vragen en antwoorden, van de Amster- damsche getuigen (4—15 Januari). Het is niet mogelijk zelis eeuigzins een over zicht te geven van den inhoud van dit kolossale rapport. De mededeeiing der gehoorde getuigen klinken vaak ongelooflijk, en doen een blik slaan ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van SNEEK, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) Maakt bekend, dat in de afgeloopen week, van Zondag 16 tot en met Zaterdag 22 Januari 11 I alhier geene personen aan de MAZELEN zijn I overleden. Sneek, 25 Januari 1887. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Harerzijds constateert de Tijd, dat men, zulke woorden, als de heer Van de Putte heeft ge sproken in onze Eerste Kamer, hoorende, geneigd is zich zelven eeus bij het oor te trekken, om zich te overtuigen dat men inderdaad wakker is. De N. R. Ct. heeft een viertal artikelen ge wijd aan art. lt>8 der Grondwet. De conclusie waartoe de beschouwing van die artikelen het blad leidt, is in de volgende woorden saamge- vat „Het komt ons voor, dit men de gelegenheid, om bij de aanstaande grondwetsherziening de financieele banden tusschen staat en kerk te slaken, niet mag laten ontsnappen. Met de nu bijna 80 jaar voortgezette, later telkens ver meet derde ondersteuning der kerkgenootschap pen uit de schatkist, heeft de staat ruimschoots gekweten wat voor een gering deel het twijfel achtige recht, voor een ruimer deel do billijk heid ten opzichte ook der hervormde kerk, van hem hadden kunnen vorderen. Het wordt tyd, dat de staat van den last, de kerk van de over heidsbemoeiing ontheven worde het wordt tijd dat de gelden, die voor het onderhoud van kerk en leeraren benoodigd zijn, niet langer uit de belastingpenningen der onderdanen met dwang worden geput, maar uit de vrijwillige bgdragen der leden van ieder kerkgenootschap vrij willig voortvloeien. „Ook nu toch het is het oude maar niet verouderde ce qwon voit et ce qu'on ne voitpas vallen de 2 millioen ’sjaars niet uit de lucht. Het verschil zal alleen dit zijn, dat in het ver volg deze gelden worden opgebracht onmiddel- lijk en uitsluitend door hen, die geneigd en zedelijk verplicht zyn den godsdienst te onder houden dien zij aauhangen. „De godsdienst behoeft waarlijk niet in ver legenheid te verkeeren voor zyu bestaan. Hij benoeit de hand niet uit to strekken naar de staatskas, opdat deze te zijnen behoeve met dwang verkrygo wat vrijwillig uit liefde bijeen te brengen is. „En wordt den kerkgenootschappen een twin tigjarig tijdperk vanovergang gelaten, gedurende hetwelk de thans verleende subsidien regelmatig afuemen, dan missen zij den tijd niét, die 'tot voorbereiding van een zelfstandig bestaan noodig gerekend mag worden. De moeilijkheden, die by de uitbetaling van tractementen en pensioe nen zich kunnen voordoen, zal ieder kerkge nootschap door een gvede organisatie kunnen wegnemen, een organisatie, waarbij de groctere of rijkere gemeenten de minder bevoorrechte van hetzelfde kerkgenootschap onder haar be scherming kunnen nemen. „De geestelyken oi kerkelijke leeraren zullen in hun stoffel yke belangen geen ernstig gevaar loopeu. Want zoo er wantrouwen kwam in de offer vaardigheid van eenige gezindte, zou het aantal dergenen ainemen, die zich voor het leeiaarsambt willen voorbereiden, en hierdoor de kans der reeds gevormde leeraars op goede standplaatsen toenemen. „Daarvoor echter behoeft men niet beducht te zijn. Van de gehechtheid aan de kerk en van den godsdienstzin onzer landgenooten, van hunne voluarding, van hunne offervaardigheid ten behoeve van hoogere belangen, koesteren wij een te goede verwachting, om aan de toe komst eener waarlyk vrije en zelfstandige kerk te wanhopen. Dwing de kerk tof zeltvertrou wen en zy zal weten te leven.” Het welbekende geïllustreerde tijdschrift van onzen landgenoot J. H. Schorer te Berlijn: Scha- rers Eamilïenblatt, is zijn achtsten jaargang in getreden. Een bijzondere aantrekkelijkheid heeft dit tijdschrift voor Nederlanders, doordat het nu en dan ook schilderijen reproduceert van onze kunstenaars. INSCHRIJVING VOOR DE NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK herinneren alle Ingezetenen, die in 1868 zijn geboren en zich tot dusver niet voor de Nationale Militie, lichting 1888, hebben doen inschrijven, aan hunne verplichting, om zich daartoe alsnog aan te geven vóór of uiter dijk op 31 Januari e. k. ter Secretarie der ge meente. Sneek, 21 Januari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. Men verzekert stellig dat de minister van marine, de heer Gericke, aariblyft. De Koning I i Putto en anderen gesproken over art. 194 der i Grondwet trekken, gelijk zich verwachten liet, zeer de aandacht. „Les idees marchentroept de Amst. uit. De Eerste Kamer, in 1848 bestemd tot „bolwerk van de Kroon”, heeft er ten allen tijde prijs op gesteld, als bolwerk ook en vooral der openbare school te geiden. Telken jare gevoelde zij de behoefte, van hare liefde voor die instelling te doen blijken. Wie zou óen jaar geleden hebben durven voorspellen, dat diezelfde Eerste Kamer, die tot dusverre alleen door handhaving van art. 194 der Grondwet en van de liberale onderwijspoli tiek der laatste jaren het openbaar onderwijs meende te kunnen dienen, nu, bij monde van drie harer beste woordvoerders, van beter en I juister begrip der nationale, ook der onder wijs- belaugeu, zou getuigen Toch is dit het geval. De heeren Fransen van de Putte en Wertheim mogen van den heer Pijnappel verschillen in appreciatie van de waarde der openbare school, de eersten mogen zich te groote, de tweede te geringe illusion van haar vormen, zij allen hebben het begrepen en ondubbelzinnig uitge sproken dat een politiek van verzoening noodig is, wil de Grondwet opnieuw worden een natio nale kracht. Van die overtuiging tot het inzicht, dat het eisch van liberaliteit is, ook in zake onderwijs aan het particulier initiatief’ de meest volledige vrijheid te waarborgen, de meest gun stige voorwaarden te verschaffen, is echter éen stap. Is het gewaagd te vertrouwen, aldus besluit het blad, dat, als het op een beslissing aankomt, de stap gedaan zal worden Het Vad. laat zich aldus uitDe beteekenis der Kamerzitting van Woensdag lag in het debat, door den heer Van de Putte uitgelokt over art. 194 der Grondwet. Voor de eerste maal zijn binnen de muren dezer Kamer woorden van ver zoening op onderwijsgebied gesproken, die aan tonnen, dat ook hier de overtuiging wakker wordt, dat het zweren bij het onveranderd be houd met een juist begrip van de eischen des tyds en met een haken naar de herziening der Grondwet zich niet rymen.” Het Dagblad verheugt zich eveneens„De Eerste Kamer is om, roept het uit. Niet naar den bloeitijd van het verledene altijd den blik gericht, zoo sprak de heer Heemskerk zacht vermanend tot den grijzen Elout. Wat baten ons weeklachten over hetgeen vervlogen is Wenden wij liever den blik hoopvol op de toe komst. En de Eerste Kamer, ditmaal uit de haar aangewezen politieke rol tredende, gaf aan dien raad gehoor. De repressieve kracht, die zij vaak niet betoont, verwisselde zij voor de preventieve kracht, die zij ditmaal wenscht uit j te oefenen op de jongere zuster, wier straks aauvangenden Grondwetsarbeid zij wil verge makkelijken door het pad te effenen, waarop men tot dusverre meende de verstokt-liberale Eerste Kamer aan te treffen. Zij, tot dusver de klip geacht in de parlementaire wateren waar het de onder wijs-vraag betrof, zelfs den koensten onder de schepelingen zeemanschap en moed ontnemende, zy is heden geworden een baken in zee, do lichttoren, waarop het grond wets- vaartuig koers kap zetten. „Het verleden schynt afgesloten, een nieuwa toekomst opent zich,” aldus besluit het blad. Ook de N. E. C. wijst op het feit, dat de heer Van de Putte, die vroeger de schoolwet- agitatie als een politieke beweging beschouwde, thans de meening schijnt te zyn toegedaan, dat wyziging van art. 194 der grondwet een volks- weusch is geworden. Het blad waarschuwt echter tegen het maken van verkeerde gevolg trekkingen uit het gesprokene. Van wege het Dep. van oorlog is dezer dagen bij stalhouders en particulieren, eigenaars van paarden, opgenomen het aantal paarden, dat, ingeval van mobilisatie ten dienste van het leger zou kunnen worden gerequireerd. De plannen tot uitbreiding van het stationsge bouw en emplacement te Leeuwarden zijn, naar gemeld wordt, door den minister van waterstaat goedgekeurd. Do uitvoering moet echter wach ten tot de voltooiing van den reeds vóór eenigen tijd begonnen bouw van de nieuwe locomotieven loods, daar eerst dan tot het afbreken van de bestaande loods kan worden overgegaan, waar van het terrein voor de uitbreiding moet worden gebruikt. De VOORZITTER van den GEMEENTE RAAD van SNEEK noodigt, ter voldoening aan art. 7 der Wet tot regeling van bet Kies- i recht van den 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37), I de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij elders in de Directe Belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15en lebruari e. k., door overlegging van de aanslagbiljetten, te doen blijken. Sneek den 18 Januari 1887. De Voorzitter voornoemd, NIAA.N. De N. R. C. rectificeert haar bericht, „dat de hoofd-directeur van het rijksmuseum vanwege de regeering was aangeschreven, maatregelen te nemen om het reeds zoovele jaren in wording zijnde Nederlandsch museum voor geschiedenis en kunst 1 Mei a.s. te openen.” Niet aan de directie, maar aan den architect van het museum, den heer Cuypers, is een dergelijko last opge dragen. Naar aanleiding van den onlangs gepleegden postdiefstal in België, is op den trein Vlissin- SeuGennep, waarmede de brievenmail van Engeland naar Duitschland wordt vervoerd, een flink gewapend ambtenaar ter bewaking aange steld. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.—franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS SNEEK, Gelet op het bepaalde in artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij oprichting van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van Taeke Taekes Groenland, van be roep Slaser, wonende te Sneek, strekkende tot bet er’angen van vergunning tot het oprichten esner biagenj, in het gebouw, plaatselyk ge kwiteerd wijk 7, no. 66, kadastraal bekend in seoiie B, no. 1512, der gemeente Sneek. Dat op Woensdag den 9 Februari 1887, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schrifteljjk toe te lichten en dat toowel de verzoeker als zy, die bezwaren heb ben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, >o de gewone bureau-uren, van de terzake in gekomen schrifturen kennis kunnen nemen. tn?ek, den 26 Januari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. 3 B X X K X fi. A X if ne rd ia, jr. 3- 13 je in jo a, ‘P a, to i Il ia, It. te to m 18 ,3. ■g- :e- il- jk, en er- in- or- lle De en id- 30. de jjk ie- Id- tot la in» A1T. SNEEK Jj- 1’^

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1