J I No, 11. T W E E-E N-V EERTIGSTE J 1887. loting o L5 d o voor de Nationale Militie. Kl ES RECHT. U I T DE KAMER. UIT DEFERS. ADVEIITENTIEN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/ï Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Sneek, Gelet op de mededeeling van den Landmeter voor den Velddienst te Sneek, gedaan bij zijne missive van 2 Februari 1887, no. 92 Brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat de gewone kadastrale op- en uitmetingen, voor den dienst 1888, in deze gemeente zullen wor den aangevangen op Donderdag den lOen Fe bruari e. k. Sneek, 4 Februari 1887. De Burgemeester voornoemd, ALMA. geene verplichtingen ten aanzien van do Militie meer te vervullen heeft. Hij, die bij de Zeemacht, bij het Leger hier te Lande, of bij het Krijgsvolk in ’s Rijks Overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behal ve een bewijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift heeft ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft ge dragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek den 4 Februari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der [emeente Sneek, Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad no. 127.) Roepen op zoodanige ingezetenen, die verlan gen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, zich daartoe bij hen aan te geven ter Se cretarie der gemeente, telkens ,’s voornriddags ran 9 tot 12 uren. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen (orden aangenomen, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts ichameiyk voor den dienst geschikt, ten minste .56 M. lang, op den laten Januari van het Wr der optreding als vrijwilliger het 20ste aar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet vol macht hebben, tot op het tijdstip der optreding an zijne verplichtingen ten aanzien van de Hilitie, zoover die te vervullen waren, voldaan >n een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzonde- iog van de lichamelijke geschiktheid en van de levorderde lengte, wordt bewezen door een [etuigschrift van den Burgemeester, verkrijgbaar *P plaats en tijd bovenvermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt dechts als vrijwilliger toegelaten voor »eente, in welke hjj ingeschreven is, tenzij hij j uitgesloten zij, wien dat recht bij rechterlijke uitspraak is ontzegdzij die in gevangenschap of hechtenis zijn zij die bij rechterlijke uit spraak de beschikking of het beheer over hun goederen hebben verloren zij die in het bur gerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten, van een instelling van weldadig heid of van een gemeentebestuur onderstand hebben genoten en, voor zoover de kieswet, hetzij zeker bedrag van den aanslag in een of meer rijks directe belastingen, hetzy het bezit van een of meer grondslagen van zoodanigen aanslag als vereischte van kiesbevoegdheid stelt, zij die hun aanslag in die belasting of belastin gen niet hebben voldaan. Voorts beantwoordt de regeering de beden kingen, gerezen in zake de overgangsbepalingen, reeds dadelijk vast te stellen en in ’t leven te roepen. Voorloopig wil zij geen te groote ver meerdering van kiezers en kan het dubbele cijfer van het tegenwoordige voldoende worden geacht. In beginsel wordt door haar voorstellen de zoogenaamde gezeten werkman niet uitge sloten. Met overleg en vlijt is, behoudens tegen spoeden, het genot van woningen, als in art. 7 der additioneele artikelen is bedoeld, bereik baar. De regeering kan niet medegaan met den wensch, in het wetsontwerp nog bepalingen op te nemen tot herziening van de personeele be lasting, of betreffende haar uitvoering. Ten aanzien van het gevorderde bedrag van aanslag in de grondbelasting is de regeering bereid aan den wensch der afdeeling tegemoet te komen. Van het kiesrecht der kleine grondbezitters weinig gevaar voor de maatschappij duchtend, verlaagt de regeering het gevorderd bedrag tot 10 gulden. evenmin van de noodzakelijkheid, om op parle mentair terrein zich angstvallig aan de overige groepen der rechterzijde te bindenen dienten gevolge vervalt van zelf de mogelijkheid, indien niet ook de geoorloofdheid, om de oude tactiek van 1878—86 te blijven volgen. „Had men dit terstond in Juni 1886 ingezien en was men, zichzeiven hiervan helder reken schap gevende/op eenmaal uit de loopgraven teruggetrokken, om, met opbreking van het beleg, den vijand tot een slag in het open veld te nopen, waarschijnlijk zou men thans reeds in een geheel andere positie staan. „En feitelijk zou er dan ook thans niets te doen overblijven, dan om kalm en geduldig den draad van voor 1878 weer op te nemen en nu aan een ander spinnewiel voort te spinnen, in dien we niet aan den vooravond van een grond wetsherziening stonden. „Die grondwetsherziening noopt thans tot voorzichtiger beleid.” In de kroniek van de Stemmen van dr. Brons veld wordt naar aanleiding van de beweging voor uitbreiding van kiesrecht o. a. ’t volgende geschreven Uitbreiding van het kiesrecht zal ons, na tuurlijk, dichter brengen tot het algemeen stemrecht. W il dat zeggendichter tot een toestand, gelijk wij dien wenschelijk achten? Het liberalisme heeft smartelijke ervaringen opgedaan. Het volk, zoodra het politieke macht ontving, heeft niet zijn ware vrienden, maar zijn vleiers verkoren. Het volk is naijverig niet alleen op mannen bekleed met gezag, maar ook op hen die begaafd zijn met talenten, en die karakter toonen. Geef het volk de hoogste macht, en in ongelooflijk korten tijd zijn de edelste, de on- baatzuchtigste zonen des vaderlands in den ban gedaan. De gemeenteraad van Parijs, door het volk gekozen, telt onder zijn leden op het oogenblik niet éen man, op wien Frankrijk roem kan dragen. Barabbas is nog altijd de volkscandidaat. Daar komt bij, dat wij leven in een tijd van kerkelijke hartstochten. Reeds nu bij het hooger peil der kiezers, heeft voor velen de kerkelijke kleur van een candidaat het meeste gewicht in de sphaal geworpen en den doorslag gegeven. Met de oude, en misschien wel met nooit aan schouwde heftigheid zal het volk worden op gezweept door kapelaans en door christelijke onderwijzers ter eener, door sociaal-democraten ter andere zijde, en al de ellende zal over ons worden uitgestort, welke wij overal aanschou wen, waar het algemeen stemrecht is ingevoerd. Laat uw peil niet afdalen tot het volk, maar hef het volk op tot uw peil. En zal dit met geheel het volk wel nooit gelukken, welnu, erken daarin dan ook het onbillijke en het onmogelijke van den eisch, om een aandeel in ’s Lands bestuur toe te kennen aan hen, die er de geschiktheid toe missen. En wil men het kiezend personeel uitbreiden, geet het dan aan hen, die er door hun ontwikkeling aanspraak op hebben, niet aan hen, die er door volksleiders begeerig naar zijn gemaakt Is er nu brandstof in onze maatschappij, welker ontvlambaarheid de gemoederen verontrust, men meene niet, dat het algemeen kiesrecht menschen bevredigen zal, die zoo veel meer nadruk op hun rechten dan op hun plichten leggen, ’t Gezag moet niet berusten bij de meesten, maar by de besten. Is het echter over ons besloten, dat het tot een uitbreiding der kiezers komen moet, welke van het algemeen stemrecht slechts door een kleine strook gescheiden is, dan hoop ik, dat allen, die zijn opgeroepeu tot onderwijzing Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. K E N N I S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad tlü- ‘i6)> I, Brengen ter openbare kennis, dat de loting I Van de ingezetenen dezer gemeente, die in het I Vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven, pal plaats hebben in de Concertzaal alhier, op Wonderdag den 3en Maart e. k., des voormid- Bags ten 9 ll2 ure H dat op den 4en dier maand, ter Secretarie der l I gemeente door of van wege de lotelingen aan- I vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter Ibekoming van vrijstelling wegens broederdienst lot op grond van te zijn eenige wettige zoon, i Alsmede dat, om vrij stelling wegens eigen mili- I t air en dienst of die van broeders te verkrygen, iet paspoort of ander bewijs van ontslag of een littreksel uit het stamboek, of een bewijs van perkelijken dienst, ten minste tien dagen vóór on dag, waarop de eerste zitting van den Mi- itie-raad wordt geopend, ter Secretarie voor- memd moet worden ingeleverd. Sneek, den 1 Februari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. De Standaard kan als motto boven de arti kelen, door haar gewijd aan de positie der anti revolutionairen bij het aanstaande grondwetsde- bat, gerust schrijven Hij spaart de roede niet, hij heeft het kindtelief. een scherpe critiek onderworpen, maar ieder der hoofden krijgt op zijn beurteen duchtige vermaning. Gisteren was het Mackay, heden zijn Lohman en zelfs Keuchenius aan de beurt. Dat de Kamerclub als zoodanig te kort is ge schoten, schrijft de Stand, toe aan te sterken was. Zy is uit haar kracht gegroeid. Verplicht te spoedig te denken aan operaties in den re- geeringskring, is zij belet in rustig debat rus teloos de anti-revolutionaire beginselen te be pleiten. Concentieeren op eigen beginselen werd daardoor te zelden gezien. De breeveertien liet men wel bij de stembus waaien, maar in de Kamerdebatten werd zij, o zoo zelden, aan de gaffeltop gezien. Ook de actie der club liet te wenschen over, fwant noch Keuchenius, noch Lohman waren bekwaam genoeg om het geheel te overzien. De een was te weinig, de andere te veel tacticus. Toch zou alles misschien nog terecht zijn ge komen als men in Mei jl. de kabinetsformeering niet te onvoorzichtig had afgeslagen. Nu men op het punt van door de bres in de Vesting binnen te stormen, eigener beweging zich weer in zijn loopgraven terugtrok, nu wierd met noodwendigheid een volstrekt onhoud bare toestand geboren, die niet voortduren kan. „Immers aldus besluit ’t blad dit artikel den door die van de mogelijkheid zelfs, om nu nog de meerder heid aan de rechterzijde te worden, is voor de anti revolutionairen zelfs geen sprake meer; dus ook niet van zelf als regeering op te treden; dus De regeering heeft het verslag der Tweede Kamer nopens het kiesrecht beantwoord. Zij kan het gewicht niet erkennen van de bezwaren die er tegen zijn ingebracht en zij acht het verwijt ongegrond, dat het artikel, ter vervanging van art. 76 der grondwet voorgedragen, raad selachtig en dubbelzinnig zou zijn. De beden king dat bedoeld artikel aan den gewonen wet- gever zou veroorloven, een zeer hoog bedrag, X Want niet alleen wordt de KamërclübTn haar aan inkomsten als kenmerk van maatachappe- geheel aan lijken welstand te bepalen, is geen érnstige tegenwerping, daar zoodanige vrijheid des wet gevers juist in de bedoeling ligt. Men moet echter de bezwaren, die daaruit schijnen voort te spruiten, niet overdry ven. De meening dat de „capaciteiten” van het kiesrecht worden uit gesloten is feitelijk onjuist. De macht der ca paciteit is in de tegenwoordige maatschappij groot genoeg, om in den regel tot een voldoenden maatschappelijken welstand te leiden. De uit drukking „maatschappelyken welstand” door „zelfstandigheid” te vervangen, zou de regeering geen verbetering achten. Waar algemeen stem recht tot beginsel wordt verheven, is de uit sluiting der vrouwen daarvan een inconsequentie. Waar, zooals hier te lande, het kiesrecht een plicht is aan de volgens wettelijk vermoeden geschikte personen opgelegd, ten nutte van het geheele volk, daar komt het voorzichtig en re delijk voor, alleen meerderjarige mannen tot de stembus toe te laten. ’t Artikel is met’toog op enkele opmerkingen nopens de moeilijk heden uit bedoeling voort vloeiende, thans aldus gewijzigd De leden der Tweede Kamer worden recht- stieeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die de door de kieswet te bepalen kenteekenen van geschiktheid en maat schappelijken welstand bezitten en wet te bepalen leeftijd, welke niet beneden 23 de Ge- jaren mag zijn, hebben bereikt. Van de uitoefening van het kiesrecht zijn ons, na- H De VOORZITTER van den GEMEENTE RAAD van SNEEK noodigt, ter voldoening «in art. 7 der Wet tot regeling van het Kies recht van den 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37), Ie inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij Iders in de Directe Belastingen zijn aangeslagen, laar ran vóór den 15e» lebruari e. k., door [verlegging van de aanslagbiljetten, te doen blijken. I Sneek den 18 Januari 1887. De Voorzitter voornoemd, A1NLK. K.1EEKER CRURA! nmns- m uirmto nor di i.iifiivn: nm irroidiww sjh. .i n 9 a L je a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1