sms- III WllffllMLW III! 'll tfflfflMOEimimraffirsBL s. No 17. 1887. T W E EE N-V EELTIGS TE G- A N 'ti 0 i 3e -,oo. vuei Loting voor de Nationale Militie. -12 Z A. T E R I> A. 1.00, U I T DE PERS. M I X M X E A a ïf Te Goes is sedert enkele weken een ziekte o- lige vai met een zet, In het dorpje ladderen, bij Sittard, is zekere Leonard Schurgers, een behoeftig man, ruim 70 jaren oud, vermoord in zijn woning gevon den. Men kan niet vermoeden wat de aanleiding tot de misdaad was, veel minder door wien het gruwelstuk is gepleegd. ,RT- i bj L de- iers jen de sst- I. )b. keut -,oo, F—, i« ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7,/1 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Vu Adres van T. van gemeentegrond. 5. Vaststelling van het Kohier van den Hoof- Een schutterijplichtige te Schiedam, die zich vóór 1 Juni 1886 voor den schuttersdienst moest aanmelden, deed die aangifte op 1 Juni en werd, wegens te late aanmelding, met i 15 boete gestraft. Hij betaalt de boete, doch men verzuimt de quitantie te zegelen. Daarop volgt een aanklacht, en de schuttersraad wordt eeno boete van f25 opgelegd. ird iha- gOD. ren '12 0 )0. Tusschen de stations Langeweg en Breda is een geheel verminkt lijk gevonden van een onbekend manspersoon. Het lag tusschen de sporen. Op den Rijnspoorweg is Zaterdag 11. bij Abcoude een man overreden en gedood. Hij was onder den sluitboom doorgegaan. De veerstoombootdienst Enkhuizen-Stavoren is weder hervat, met uitzondering van de laatste diensten. Met 1 Maart a. s. zul de volledige dienstregeling weder in weiking worden gebracht. Dan begint ook de nieuwe verbeterde dienstre geling op de lijn LeeuwardenStavoren en NieuweschansHarlingen. T W E E D E K A M E R. Door het bestuur der Liberale Unie is aan de kiesvereenigiügen, leden der Liberale Unie en aan hare afgevaardigden, een missive gericht, Waarin mededeeling wordt gedaan van de over wegingen welke in het bestuur golden nopens het gewichtigste onderdeel der aanhangige grondwetsherzieningde regeling der kiesbe voegdheid voor de verkiezing van afgevaardigden ter Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het bestuur herinnert dat in de algemeene aan zijne verplichtingen ton aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischteu, met uitzonde ring van de lichamelijke geschiktheid eu van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift vau den Burgemeester, verkrijgbaar op plaats en tijd bovenvermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplictitingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hij, die bij de Zeemacht, bij het Leger hier te Lande, of bij het Krijgsvolk in 's Rijks Overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelateu, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behal ve een bewijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift heeft ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft ge dragen. Hij kan, hoeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten. Snoek den 4 Februari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEW1TZ, Scretaris. BEKEND MAKING. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad no. 127.) Roepen op zoodanige ingezetenen, die verlan gen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, om zich daartoe bij hen aan te geven ter Se cretarie der gemeente, telkens ’s voormiddags van 9 tot 12 uren. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen worden aangenomen, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor deo dienst geschikt, ten minste 1.56 M. lang, op den lsten Januari van het jaar dor optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet vol bracht hebben, tot op het tijdstip der optreding i i vergadering der Liberale Unie van 12 Dec. 1885 Thans is bekend geworden wie de eigenaar is vau de Pruisische bankbiljetten, die voor eenige dagen in de stoompapierfabriek van do firma W. Sanders Tz. te Renkura door een veertienjarig meisje in een baal met snippers gevonden en gehouden zijn. Zij komen toe aan den heer Ojjens, firma Labouchère en Oijens te Amsterdam, ten wiens kantore zij door een onbekende oorzaak in de snippermand wa ren gekomen en zoek geraakt. De biljetten zijn weder aan den eigenaar ter hand gesteld. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ’I, 2*4 ten. Het komt aan op een regeling, die den werkman niet bij uitzondering, maar iu den regel kiezer maakt. Het bestuur geeft niet aan hoe het de regeling wenscht gemaakt te zien, maar doet uitkomen dat de opneming van hen, die bij remissie voor of *,3 zijn aangeslagen, reeds veel verbetering zou geven. In de derde plaats hecht ook het bestuur bijzonder groot gewicht aan den in het regce- ringsvoorstel niet gestelden, doch reeds zoo dik wijls verdedigden eisch, dat de kiezer zijn stem- biljet persoonlijk ten stembureele moet invullen. Bij elke regeling, maar vooral bij een uitgebreid kiesstelsel, moet deze eisch volstrekt worden gesteld als waarborg voor da zelfstandigheid der keuze. Ten slotte deelt het bestuur mede waarom het heeft gemeend niet te moeten voldoen aan het verzoek der kiesvereeniging Burgerplicht te Groningen, om een vergadering bijeen te roepen ter behandeling van het kiesrecht. Vooreerst is het leidend beginsel, waarvan de liberale Uuio is uitgegaan, ontleend aan een uitspraak, reeds door een algemeene vergadering gegeven. Maar bovendien zou een vergadering, samengesteld uit afgevaardigden van zoovele kiesvereenigingen uit het geheele land, en beraadslagend, terwjjl de volksvertegenwoordiging overweegt, deu schijn aannemen als voorparlcineut te willen optreden en dat wenscht het bestuur ten stelligste te vermijden. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 29 en 21 van Z. M. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad no. 46); Brengen ter openbare kennis, dat de loting van de ingezetenen dezer gemeente, die in het vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven, zal plaats hebben in de Concertzaal alhier, op Donderdag den 3en Maart e. k., des voormid dags ten 9 */2 ure dat op den 4en dier maand, ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, alsmede dat, om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of die van broeders te verkrijgen, het paspoort of ander bewijs van ontslag ofeeu uittreksel uit het stamboek, oi een bewjjs van werkeljjken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting vau den Mi- litiè-raad wordt geopend, ter Secretarie voor- noemd moet worden ingeleverd. Sneek, deu 12 Februari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BExNNEWJTZ, Secretaris. deljjken Omslag, dienst 1887. 6. Af- en overschrijving op de begrooting van het O. B. Weeshuis, dienst 1886. 7. Voorstel betrekkelijk de aanbesteding van do uitbreiding der algemeene begraafplaats. 8. Vaststelling van den taux der genees middelen voor de Algemeene Arm voogdij, voor 1887. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt ter kennis van de ingezetenen, de vol gende KENNISGEVING. De COMMISSARIS des KONINGS iu de provincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van den 17 Februari 1887, no. 11, lo aftieeling B, zoomede op art. 11 der wet van den 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis vau do belanghebbenden dat de kooieenden in deze provincie, voor het jaar 1887, door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van vrijdag den 1 April tot zondag den 1 Mei en van vrijdag den 15 Juljj tot maandag den 15 Augustus. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 21 Februari 1887. De Commissaris des Konings voornoemd, (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sueek den 24 Februari 1887. De Burgemeester voornoemd, ALMA. omtrent de regeling dier kiesbevoegdheid, twee principiëele uitspraken werden gegeven, de eerste met zoo goed als algemeene stemmen, de tweede met een zeer overwegende meerderheid. Die uitspraken bevatten den wensch: 1. dat reeds dadelijk zou worden overgegaan tot een onbekrompen uitbreiding der kiesbevoegdheid, ook in den werkmansstand2. dat voor de toe komst de ruimste uitbreiding, geleidelijk en op den grondslag der geschiktheid, zou worden mogehjk gemaakt. Voor de verwezenlijking van dit tweede be ginsel komt het aan op de redactie van het grondwetsartikel zelf, dat den toekomstigen wetgever groote vrijheid van beweging verze keren eu de richting dier beweging aanwijzen zal. Het bestuur hoopt vurig, dat het den liberalen in de Tweede Kamer gelukken moge, een al gemeene formule vast te stellen waarin het ook door de Liberale Unie gehuldigde vrijzinnige beginsel zijn uitdrukking vinde. De verwezenlijking van den in de eerste plaats door de Liberale Unie uitgesproken wensch: „reeds dadelijk onbekrompen uitbreiding, ook in den werkmansstand,” zal afhangen van de beslissing welke vallen zal omtrent het voor- loopig kiesreglement, als deel van de additio- neele artikelen der grondwet. Daarvoor brengt het bestuur hoofdzakelijk eenige opmerkingen onder de aandacht der kiesverenigingen. Een tweede punt is van niet minder gewicht. „Onbekrompen uitbreiding ook in den werkmans stand" zal op den voet van het regeeringsontworp aangevuld met een capaciteitenlijst niet worden bereikt. Dat regeeringsvoorstel wil kiesbevoegdheid toegekend zien aan hen, die (voor het overige aan de algemeene voorwaarden voldoende) over het laatst verloopen dienstjaar ter zake van hun woning in de personeele belasting zijn aange slagen naar een huurwaarde, waarbij de aanslag geschiedt voor het volle bedrag der belasting, en welke dus geen aanspraak geeft op de voor lagere huurwaarden in de wet aangenomen verminde ring tot Vj of 2j3 gedeelten der belasting naai de drie eerste grondslagen. Daar buiten vallen dus zij, die wel terzake van hun woning aange slagen zijn, maar, wegens de lagere huurwaarde, met inachtneming van hun aanspraak op remissie. De regeering, dit voorstel doende, „wenscht” aldus luidt haar laatste nota „niet in beginsel den zoogenaamden gezeten werkman uit te sluiten.” Zij verklaart, dat „met overleg en vlijt, behoudens tegenspoeden, voor den werk man het genot van zoodanige woningen als in het voorgestelde artikel zijn bedoeld, beschik baar is.” Dit kan naar het bestuur der Liberale Unie doet uitkomen in ernst geen toekenning van kiesbevoegdheid aan den gezeten werkman hee- VERGADERING tan den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 26 Februari 1887, ’s nam. te 6 uur. Punten van behandeling: 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. 3. Benoeming van een Waagmeester. 4. Adres van T. van der Linde, om afstand SWKKKER N rm 4. i ic 0*12 1,50, -,0Ü 612 72 7 23 89 looi 8 27 loot 818 loot 94 loot 9 19 loot 9 37 951 loot 'i. 3 3 1* '2 Nederlanders aan den gewonen wetgever over te laten en die niet te verbieden. Beide amendementen gaven aanleiding tot langdurige debat ten. Het tweede amendement werd ingetrokken, waarop de heer Kuijs een amendement indiende om te verklaren dat de uitle vering van Nederlanders niet plaats heeft. Maandag voortzetting. Het algemeen debat over grondwetsherziening is Woensdag voortgezet. De heer Gleichman, replieeerende, verdedigde de Kamer als zou zij de sympathie voor het volk missen of niet verdienen. De heer Keuehenius hield zijn motie, eenigszins verkort in redactie, vol. Hij bestreed de voorstelling van den heer Gleichman omtrent het gebeurde in de vergadering van Patrimonium, wees op de kieschheid van toon van Domela Nieuwenhuis en beval diens belangen aan de regeering aan. Hij was te zwaar gevonnisd voor een artikel, dat erkenden zelfs magistraten. Herhaaldelijk riepen de Kamerleden dat de spreker buiten de orde was en eindelijk interiompeerde hem de Voorzitter. De heer De Beaufort bood de rechterzüde aan alsnog een voorstel omtrent art. 191 te doen, gelijkluidend aan dat van verleden jaar. De voorstellen tot dusver door de rechterzijde gedaan waren onaanneemlyk. De heer Fabius wees het aan bod af. De minister Heemskerk verdedigde nader deze voor stellen, als noodige completeering der grondwet van 1848, en wees op het vele door de regeering voor de welvaart van het volk gedaan. De motie-Keuchenius (herziening der kiestabel) werd ver worpen met 72 tegen 30 stemmen. De motie-De Geer (beper king van de grondwetsheazicning tot kiesrecht) werd mede verworpen met 57 tegen 27 stemmen Aan du orde is dan nu de Grondwetsherziening. Het debat over hoofdstuk „Rijk en inwoners” is gisteren, Donderdag, aan- gcvangcn. Art. 1 (andere omschrijving van het grondgebied) der regeering is aangenomen met 57 tegen 14 stemmen, n* verwerping van de amendementen van de heeren De Kanitz en Vixuly. Het nieuwe artikel na art, 1, bepalende dat de Grondwet alleen voor het rijk iif Europa verbindende is, voor zoover niet het tegendeel blijkt, is aangenomen. Op het re- geeringsartikcl 2 is een amendement voorgesteld door de hh. De Beaufoit en Van der Loeff, om de grensregeling der ge meenten aan de uitvoerende macht over te laten, behalve voor de grooie siedcn. Na uitvoerige discussie is het amendement-De Beaufort op art. 2 verworpen met 68 tegen 8 stemmen en het artikel zelf goedgekeurd. Op ark 3 is een amendement voorgesteld door de heeren De Ranitz en Hartogh, om de bestaande rechtsgelijkheid tusschen vreemdelingen en Nederlanders, wat betreft de bescherming van personen en goederen, te handhaven, terwijl de regeering een verschil in bescherming toelaat. Voorts ütelleu xü voor de beatoing over de uitzetting van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1