■fflffl i BBT BMUfflH SIINL ^mssssiam^a n MBS- ffl IMfflïïTO ÏÖ0R DE No. 19. T W E E-E N-V E E R T I is II a I r 1887. Al A -A. 12. T. 5 den toe te passen. I behoorende, I i t i naar omgezet, tot éen jaar werd verminderd. t ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7 */3 Cents. Bij abonnement is de prijs be* lang rijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Ten huize van een juffrouw op de Heeren- markt to Amsterdam is de huishoudster door kolendamp gestikt. De juffrouw, die op dezelfde kamer sliep, werd bewusteloos gevonden, maar zal vermoedelijk het gevaar te boven komen. De schuif van de brandende kachel was dicht gevallen. Op het marktplein van de tentoonstellirg van voedingsmiddelen te Amsterdam zal hoogstwaar schijnlijk een getrouwe kopie voorkomen van den typischen boekwinkel uit het Museum Plan- tyn te Antwerpen. De gemeente Antwerpen heeft eenige jaren bij aankoop van dat Mu seum zich moeten verbinden daarvan nooit eenige kopie af te staan. Het college van schepenen heeft nu echter, naar we in de Ilaarl. Ct. lezen, bij resolutie gemeend een uitzondering te moeten maken, uit bijzondere ingenomenheid met de tentoonstelling. Het vierde geschrift door de „Liberale Unie” aan de sociale quaestie gewijd, is v an dr. J. Zaayer. De Overheidsbemoeiing met het vak onderwijs der werklieden, luidt de titel. In den aanhef wijst spr. er op, dat met de opheffing van het gildenwezen de waarborgen te loor gingen voor een degelijke opleiding der handwerksleerlingen. De band, die den leerling aan den patroon bond, werd eenvoudig doorge sneden en alles bepaalde zich tot de opleiding in de werkplaats, waar het verrichten van bood schappen enz. vóór het werk ging. Het hand werk is dientengevolge onmiskenbaar achteruit gegaan. Er werden in den laatsten tijd pogingen gedaan om in het gebrek te voorzien en tot een wette lijke regeling te komen. Dr. Zaayer laat echter dit punt rusten het verdient, naar hij doet .opmerken, een afzonderlijke behandeling en hij bepaalt zich tot een andere, niet minder belangrijke zijde van het vraagstuk: de inrich ting van het onderwijs dat den werkman voor zijn handwerk moet voorbereiden. Welk is in het algemeen het onderwijs dat de aanstaande handwerksman bij ons kan ge nieten De bewaarschool en het gewone lager onder wijs geven alleen algemeene ontwikkeling en ook het herhaiingsondeiwijs, bij de wet van 1878 in ’t leven geroepen, geeft wel eenige voorbe reiding voor het handwerk met name door handteekeningen en wiskunde maar ook hier blijft men op algemeen voorbereidend terrein. De wet op ’t middelbaar onderwijs van 1853 schiep burgerdag- en avondscholen. De eerste maakte totaal fiasco en werden vervangen door de burgerscholen met driejarigen cursus. Zij waren dan ook onvoldoende als inrichtingen, speciaal bestemd voor aanstaande ambachtslieden. De burgeravondscholen hadden meer succes en zullen thans door circa 40u0 leerlingen worden bezocht. Dit gunstige verschijnsel tegenover den ongun- stigen uitslag der burgerdagscholen isgemakkelyk verklaarbaar. De burgeravondscholen toch worden slechts in de wintermaanden opengesteld en alleen gedurende de avonduren. De leerlingen, die daar komen, hebben dus de gelegenheid overdag op het ambacht, dat zij gekozen hebben, te gaan en kunnen des wintersavónds de noo- dige kennis vergaderen, die hun kan te pias komen. Het ouderwijsprogram der burger avondscholen is bovendien veel meer beperkt dan dat der burgerdagschool, en aan het teekenen wordt een belangrijke tijd besteed, zoodat de leerlingen het directe belang van het onderwijs voor hun vak inzien. Behalve deze burgeravondscholen vindt men hier en daar teekenscholen en eindelijk in de laatste jaren in toenemende mate zoogenaamde ambachtsscholen. De eerste ambachtsschool werd in 1861 gesticht te Amsterdam. Later verrezen ambachtsscholen te Botterdam in 1870, te Gro ningen in 1872, te ’s Gravenhage in 1873, te Arnhem in 1874, te Goes in 1876, te Utrecht en te ’s Hertogenbosch in 1877, te Leeuwarden in 1881, te Zierikzee en te Zwolle in 1882, te Leiden en te Dordrecht in 1883, te Middelburg in 1884, te Amsterdam (2e ambachtsschool) in 1884, te Breda in 1886. De ambachtsschool te ’s Hertogenbosch werd docr de gemeente op gericht alle overige ambachtsscholen verrezen door particulier initiatief van nij veren en andere Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. een banketbakkerswinkel in de Op de veemarkt te Rotterdam liet Maandag morgen een koopman, in de nabijheid van eeni ge varkens, zijne portefeuille vallen, waaruit twee bankbiljetten van f 100 en een muntbiljet van f 10 vielen. Een der varkens was den koopman te vlug af en had de „papiertjes” reeds in den bek, voordat de koopman met de hand op den grond was. Een bankbiljet van f 100 kon de koopman nog in stukken uit den bek .van het varken trekken, doch de andere banknoot en het muntbiljet waren reeds in de maag van het gulzige beest verdwenen. vincie gesubsidieerd. Deze ambachtsscholen sluiten zich zoo volkomen als doenlijk is aan bij het werkelijke leven in de werkplaats, maar hebben daarbij voor, dat de opleiding volgens vaste regels geschiedt en meestal onder leiding van een bekwaam meester knecht. Het is dus te begrijpen dat deze school in velerlei opzicht als opleidingsplaats de voor keur verdient boven de tegenwoordige werkplaats. Er is dus reeds wat gedaan, maar dat er nog veel te doen overblijft blijkt o. a. uit het offi- cieele verslag van den staat der scholen over 188485. Daaruit blijkt dat ’t aantal leerlingen op alle inrichtingen ter voorbereiding van het vak ruim 8000 bedraagt, terwijl volgens becij fering van dr. Mouton in 1880 pl. m. 30.000 jongens van 12—15 en pl. ra. 20.000 van 16—18 jaar in de nijverheid werkzaam waren. Een zevende deel komt dus slechts in aanmerking voor onderwijs in verband met hun vak. Na dit overzicht van den toestand komt dr. Zaaijer tot de vraag: Wat moet in de toekomst in deze gedaan worden en wat heeft, met name de overheid, als haar taak te beschouwen? De ongeregeldheden te Leiden hebben zich Maandag avond niet herhaald, hoewel er een vrij groote menigte op de been was. Ook Dins dag op den dag was het druk. De burgemeester heeft samenscholingen van meer dan vijf per sonen verboden en de politie met de militaire macht handhaaft dit voorschrift ten strengste. Uit verschillende feiten blijkt dat de verbit tering tegen de sociaal-democraten zeer groot is en dat er nog verscheiden woningen op de nominatie stonden om geplunderd te worden, ’t Is te hopen dat kalm nadenken de levenma kers zal overtuigen dat zij geen recht hebben zich te vergrijpen aan ’t eigendom van anderen, omdat die anderen niet zoo denken als zij. Mochten zij ’t niet begrijpen, dan zal het hiin door den sterken arm aan ’t verstand moeten worden gebracht. Nu het plunderen te Leiden door de genomen maatregelen bemoeilijkt werd, schenen sommigen het buiten de gemeente te willen beproeven. Ook daar zijn eenige sociaal-deraecraten woon achtig, wier naam voorkwam op ’t lijstje der abonnés van Recht voor Allen, in de woning van een der geplunderden gevonden, De bur gemeester van Leiderdorp slaagde er echter in met eenige goed gekozen bewoordingen den troep terug te doen keeren. Ook Dinsdag avond en Woensdag was het nog vrij druk, maar bepaald van verzet is gelukkig geen sprake. Enkele personen zijn door de huzaren in ’t nauw gebracht en bekwamen daardoor kleine kwetsuren. Hier en daar is een paard gevallen, terwijl er een door ’t ge drang in de gracht is terecht gekomen. ’t Voorbeeld vau Amsterdam en Leiden heeft, naar ’t schijnt, ook de Haarlemmers geprikkeld. Woensdag avond tusschen 9 en 10 uur heeft een troep, voorzien van de vaderlandsche vlag, Door de leden der Tweede Kamer Farncombe Sanders, van der Feitz, van Osenbruggen, van Houten, de Meijier, Hartogh, Kielstra en Roo- sebootn is voorgesteld, de laatste zinsnede van art. 12 der Grondwet aldus te lezen „en voorts in het algemeen alle nakomelingen, welke ge boren zullen worden uit een huwelijk, aange gaan door den Koning met gemeen overleg der Staten-Generaal, of door eenen Prins of°eene Prinses, docr geboorte tot het Koninklijk Huis behoorende, na voorafgaande toestemming bij do wet verleend.” De strekking van dit amendement is, den zin van de bepalingen der tegenwoordige Grondwet duidelijker te doen uitkomen, volgens welken wetteiijke goedkeuring slechts vereischt wordt voor huwelijken van den Koning en de overige leden van liet Koninklijk Huis, door geboorte daartoe behoorende, en niet ooK voor de huwe lijken der nakomelingen van de Prinsessen, die door huwelijk in een ander Huis zijn overgegaan. In den laatsten tijd is meermalen de vraag gerezen, of het dragen van wapenen, na de intrekking van den Code Pénal, nog wel op voldoende wijze geregeld was. De straf toch, die daarop was bepaald, is vervallen. De minister van binnenlandsche zaken, met de gerezen bedenking in kennis gesteld, geeft ais zijne meeniug te Kennen, dat de gemeente besturen thans bevoegd zijn, bij plaatselijke verordening het onderwerp te regelen. De heer jhr. mr. C. de Jonge, lid van het gerechtshof in Den Haag, heeft in het Haagsche Dagblad een schrijven gericht aan den heer Keuchenius naar aanleiding van hetgeen door hem in de Tweede Kamer is gezegd over het vonnis, waarbij de heer Domela .Nieuwenhuis tot een jaar celstraf is veroordeeld. In de eerste plaats brengt hij hem onder het oog, dat een uitspraak, als door hem werd gegeven, de perken der bevoegdheid van den volksvertegenwoordiger zeer verre te buiten gaat en de onafhankelijkheid des rechters aantast. Ten anderen wijst hij er op, dat de rechter, den heer Domela Nieuwenhuis schuldig oordee- lende, geen mindere straf mocht opleggen dan twee jaar correctioneele gevangenisstraf, welke, naar de toen vigeerende wetgeving in celstraf bij eenige bekende sociaal-democraten, alsook omgezet, tot een jaar werd verminderd. De wet in een paar tapperijen, ruiten ingeworpen, ter- liot niet toe in deze verzuchtende omstundighe- i wijl mede in UIT DE PERS. KENNISGEVING. TVationale Alilitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), noodigen de lotelingen der Nationale Militie van deze gemeente uit, die verlangen bij de Zee-militie te dienen, zich daartoe vóór den len April bij hen aan te melden. Sneek, den 1 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMABurgemeester. J. W. BENNEWTTZ, Scretaris. K E N N 1 S G E VING. (Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen ter openbare kennis, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden ge houden in het Gemeentehuis te Bolsward, op Woensdag den 23 Maart e.k. des voormiddags ten 10 */2 ure, in welke zitting uitspraak zal Worden gedaan omtrent: 1°. de verschenen vrijwilligers voor de mi litie. 2°. de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend 3°. de lotelingen die in de termen van uit sluiting vallen «n 4°. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Militie hebben aangeboden 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 3 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. TWEEDE K A M E R. (..is van het ontwerp der staatscommissie (geheeie uitsluiting belangstellenden, meestal door gemeente en pro- JT SHEER A A K A A X U9 I i I I 1 I J c. m ce :e r 0 1. van Prinsen en Prinsessen, wier huwelijk niet wettelijk is goed gekeurd, voor zich en hunne nakomelingen). Na discussie ia de zitting tot heden geschorst. i oi k vvr. De discussie is jl. Woensdag voortgezet over hoofdstuk II (Wijziging van sommige bepalingen omtrentde troonsopvolging.) lieer Rooseboom was niet door den heer Sanders overtutgd en achtte verduidelijking van de bestaande bepalingen wel aoodig. Voorts vroeg hij of geen bepalingen noodig zijn om went de positie van den Gemaal der Koningin, en verplaatsing van den zetel der Regeering buiten het rijk in oorlogstijden ■ye heer Schaepman bestreed ook den heer Sanders, ontkende hat de Grondwet van 1815 eenige beduidende verandering in 'erfopvolging had gebracht, en zou tegen het hoofdstuk stom- “en, daar de bestaande bepalingen op de historie en traditie (Vgrond zijn. De heer Corver liooft gaf ook aan do bestaande "^Palingen de voorkeur; elke nieuwe bepaling zal ook niet ge heel voldoen. De heer de Suvornin Lohman is ook na o.ider- “«K overtuigd, dat er geen onduidelijkheden ziju inde belung- Ujkste bepalingen omtrent de troonsopvolging in de bestaande mondwet. Tot verbeteringen wil hij medewerken, maar eerst "0 den considerans kan hij zijn stem motiveezen. De heer wiummelpenninck van der Oye ziet ook geen reden tot ver- «dering. bok de heereu van Wassenaer en Ruijs bestreden de wijzi- ™gen. De heer van Wassenaer meende, dat men op God moest ««rouwen, Die ons prinses Wilhelmina had geschonken. De inister Heemskerk wees op het voorrecht, dat de dynastieke waestie kan behandeld worden zonder gevaar voor hartstoeh- "‘i Op te wekken en zonder invloed van buiten. Verduideljj- •uig der bepalingen was wel noodig, om alle moeilijkheden te "orsomeu. De heeren van Baar en van Houten bestreden ook Qe Wijzigingen. Ill de zitting van Donderdag verdedigde de heer Farneombe “Mi< ers uitvoerig zijn amendement op art. 12 der Grondwet, wekkende ter verduidelijking van het stelsel der Grondwet ('eigens zjjne opvatting), dat alleen wettelijke goedkeuring J°Ouig is voor een huwelijk van den Koning en zijne dessen- “Wten, maar niet voor de dochters van deze laatsten als zij •I e®u vreemd Huis huwen. Daarom bestreed hj) het stelsel Regeering, die aanneemt, dat de Grondwet ook voor die ko."?11Jke11 wetteiijke goedkeuring eischt. De beer Lohman leiae een sub-amendement voor, om uit te sluiten van erfop- '°igmg Prinsessen, die door aanhuwelijking in een derde treden. Het sub-amendement werd bestreden dooi heeren Hartogh, Brouwer en Corver Hooft, die voor het U®eudement van den heer Sanders waren. o minister Heemskerk bestreed ernstig het amendement - »,t..ers en wijzigde paragraaf.8, lift C, door over te nemen I -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1