1887. T W E EE N-V EERTIGSTE JAARGANG. No 24. L 23 3IAAKT. AV O E A S I A G HINMNLANtt. I A Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. I Volgens het Gr on. Weekbl. is de heer Domela Nieuwenhuis in de gevangenis te Utrecht ernstig ongesteld. Verder verblijf in de cel zou voor hem doodelijk zijn. Is het bericht juist, dan mag men van den rechtvaardigen en humanen zin van den minister verwachten dat hij de celstraf niet feitelyk tot doodstraf zal maken. Is het niet waar, dan, zegt het Vad. terecht, zou uitdrukkelijke tegen* spraak van bevoegde zijde niet ongewenscht zyn om te voorkomen dat het verder worde ge ëxploiteerd. TWEEDE KAMER. Men schrijft uit Veendam aan ’t N. v. d. D., dat dc heer J. W. v. Petegem, voorganger bij de Vrije Evang. Gem. aldaar, eenige reizen naar Engeland heeft gedaan, om zich op de hoogte te stellen van de formatie van het Engelsche Verlossingsleger. ’t Gevolg hiervan is, dat een en ander: kleedij, cijfers, rangen enz., in orde gemaakt worden tot invoering van een Neder- landsch Verlossingsleger (als hier de wet zulks toelaat), waarvan het hoofdkantoor te Veendam gevestigd zal zijn. Zouden wij nog geen spectakel van dienaard genoeg hebben in ons lieve vaderland? Daar het zich laat aanzien dat de beraadsla ging over de Grondwetsherziening niet zal af- loopen vóór Juni a.s. de tijd der periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer heeft de regeering een wetsontwerp ingediend tot uitstel der aanstaande verkiezingen tot den twee den Dinsdag van Augustus. De regeering meent, dat vóór Augustus ge noegzaam tijd beschikbaar zal zijn voor beide Kamers om de Grondwetsherziening zonder over haasting ten einde brengen. In achterstaande advertentie wordt de aandacht van handelaren op Engeland gevestigd op de uitbreiding van den dienst der Stoomvaart- Maatschappij „Zeeland”. 1 Juni a. s. zal de dienst verdubbeld worden. Het zal dan mogelijk zijn Londen tweemaal per dag te bereiken, in den morgen en in den avond. Hierdoor wordt de beste gelegenheid aangeboden, om de licht bederfelijke waren, als vleesch, eieren, boter, wild, groenten, enz. op de eerste markten van Londen te brengen. Aan een tweetal bladen N. R. C. en Haarl. Ct. wordt geschreven dat de Maatsch. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen met de Nederlandsche Centraalspoorwegmaatschappij een overeenkomst heeft gesloten omtrent het bin- nenlandsch verkeer van personen en goederen in den ruimsten zin. Deze overeenkomst zou ten doel hebben het verkeer van het noorden des lands naar Amsterdam, over Zwolle, in plaats van over Stavoren, te trekken. In deze overeenkomst zou o. a. voorkomen dat geene plaatsbewijzen zullen verstrekt worden langs andere wegen, ook al ware de vracht daarvoor lager dan over den Nederl. Centraaispoorweg, naar stations in het bovenstaand verkeer be grepen, tenzij zulks door den reiziger uitdruk kelijk mocht worden verlangd. Bij de mededeelingen zijn in beide bladen gelijkluidende beschouwingen vastgeknoopt over de min gunstige gevolgen, die uit dezen maat regel kunnen voortvloeien voor de lijn Leeu- warden-Stavoren-Amsterdam en over de bezwa ren, welke het publiek er van zal ondervinden. Dit bericht wordt echter door het Utrechtsch Dagblad tegengesproken als volkomen uit de lucht gegrepen. Intusschen meldt men aan de L. Crt.Wij kunnen ten stelligste verzekeren, dat die over eenkomst bestaat, en dat zij den directeur-ge- neraal der Exploitatie-Maatschappij zóódanig heeft gebonden, dat hij b. v. aan den bureau list te Leeuwarden geene instructie mag geven, om, als iemand daar vraagt een kaartje naar Amsterdam, hem de vraag voor te leggen: „Over Zwolle of over Stavoren De bureaulist moet in dat geval een kaartje geven over Zwolle. Een ieder zij dus gewaarschuwd, te meer omdat het plan schijnt te bestaan, met dea van het den fabrikant geen reden bestaat een werkman te behouden die hem niet genegen is, wanneer hij in diens plaats iemand kan krijgen die meer hart heelt voor den goeden gang van zaken voor de fabriek. Uit philantropie houdt men geen morrend per soneel. De redacteur van ’t Sociaal Weekblad bepaalt zich tot de opmerking, dat hij zijn standpunt blijft innemen. Alleen constateert hij dat de hh. Palthe niet alleen letten op de „uitingen”, maar ook op de „beginselen” der sociaal-demo- cracen. De maatregel wordt er in zijn oog nog bedenkelijker door. De afdeeling Rotterdam van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond heeft besloten zich niet weder aan te sluiten aan den Bond voor algemeen kies- en stemrecht, daar deze bond hoofdzakelijk uit sociaal-democraten bestaat. Door een der leden werd voorgesteld, een telegram te zenden aan het lid der Tweede Ka mer, den heer B. Heldt, om hem dank te zeggen voor de wijze, waarop door hem Dinsdag en Woensdag in de Kamer gesproken was voor algemeen kiesrecht, hetgeen geheel en al in den geest der afdeeling was geweest. Enkele stemmen kwamen daartegen op, dio meenden dat de heer Heldt niets meer had gedaan dan zijn plicht als voorzitter van het Verbond. Met bijna algemeene stemmen werd echter tot de afzending van het telegram be sloten. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be* langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. In den nacht van Woensdag op Donderdag is een der werklieden van den oliemolen „de Melkpot” te Zaandam door het nederstorten van kap, as en roeden zoodanig getroffen, dat hij door een der vallende voorwerpen in den grond is geslagen. Men was er den volgenden dag nog niet in geslaagd, den ongelukkige ta voor schijn te brengen. Het drietal personen uit Koudekerk, die de vorige week terecht hadden gestaan, beklaagd van belemmering van de vaart op de rivier de Rijn tusschen Koudekerk en Hazerwoude door een ijzerdraad over de rivier te spannen, met het doel een boot, die door het ijs brak, te be moeilijken, zijn door de rechtbank te Dan Haag vrijgesproken. Woensdag werd door het kantongerecht te Terborg de zaak behandeld betreffende het vol trekken van een kerkelijk huwelijk in de R. K. kerk te Zeddam, waarby getuigen niet hadden kunnen doen blijken, dat haar huwelijk ten overstaan van den burgerlijken stand reeds was voltrokken. Vier getuigen, waaronder de pastoor en de kapelaan van Zeddam, werden in deze zaak gehoord. De ambtenaar van het O. M. achtte het feit volkomen bewezen en eischte tegen den beklaagde, den pastoor H. te Assen, door wien het huwelijk voltrokken was, een geldboete van f 250 of 1 maand hechtenis. Voor den beklaagde trad op mr. Vitringa, advocaat te Arnhem, die een lichtere straf vroeg. De kantonrechter in Den Haag, heeft den magnetiseur G., wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunst, veroordeeld tot f25 boete of 5 dagen hechtenis. Het amendement van den heer A. baron van Dedem, om bij de grondwet te bepalen, dat er 100 enkelvoudige districten zijn, vindt bij de Standaard al zeer weinig bijval. „Vlak het omgekeerde van ons advies roept het blad uit. Ons advies luiddeSchrap allo vermelding van kiesdistricten, want ze hoo ien in ons kader niet. Neen, zegt de heer Van Dedem, maar ge moet ze juist bestendigen en bevestigen. Of verstaan we hem mis en be doelt hijLiever geen districtsgewijze keuze, maar als er districten zijn moeten, dan voor de toekomst elk da capo van het Sneeksche schan daal afgesneden Indien dit zoo ware, verviel alle strijd na tuurlijk edoch, ook zoo zouden we toch zijn amendement niet durven aanbevelen. Immers bij zelf stelt nu de indeeling in districten voor. Alleen een veel kleiner amendement, om voor districten het wooid „enkelvoudige” in te las- achen, had dit gevaar doen ontkomen.” Ook het Vad. wijst op het gevaar, ’t welk er aan verbonden is om een stelsel, ’t welk noch m beginsel zoo voortreffelijk is, noch door de ondervinding voldoende geijkt, tot een grond wettig stelsel te verheffen. De meerderheid wil het voorloopig aanuemeu, omdat er kans is, dat lanas dien weg beter dan door grootere districten een evenredige vertegenwoordiging der partijen kan worden bereikt. Maar de heer A. van Dedem verwacht van dat stelsel denke- j lijk zooveel winst voor de rechterzijde, dat hij 1 ’t maar vast voor goed wil bevestigen. In strijd KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat het aandeel voor de Nationale Militie, dit jaar door deze gemeente te leveren, bedraagt drie en dertig man. Sneek, 18 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. Rationale Aïilitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor gemeente Sneek, Gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Natienale Militie van den 19den Augustus 18G1 I (Staatsblad no. 72), noodigen de loteliugen der Nationale Militie van déze gemeente uit, die I verlangen bij de Zee-militie te dienen, zich daartoe vóór den len April bij hen aan te melden. Sneek, den 1 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMABurgemeester. J. W. BENNEWITZ, Scretaris. UIT DE PERS. Naar aanleiding van mededeelingen uit parti culiere brieven over Multatuli, brengt de Kamp. Ct. de volgende woorden van den overledene in herinnering „Ik protesteer ernstig tegen mede plichtigheid aan de vergrijpen die na m’n dood zullen geschieden, ter stilling van den dorst naar kennis mijner lotgevallen met de herhaaldelijk verkondigde beginselen zijner partij wil hij daardoor de mogelijkheid afsnijden om ooit tot de invoering van een ander stelsel ie komen, dat beter aan het ideaal eener proportioneele vertegenwoordiging beantwoordt. Ter wille van een dadelijk partybelang vertrapt hij de staatsrechtelijke beginselen zijner partij. Althans een ander motief is voor zijn wonder lijk voorstel niet te vinden. „Zijn eigen partij kan, naar ’t Vad. besluit, als zij zichzelf respecteert, zich met zulk een amendement niet vereenigen”. Uit ’t geen hierboven uit de Stand, werd meegedeeld, blijkt dat het hoofdorgaan der partij althans niet met den heer Van Dedem medegaat. Ook de hh. Palthe te Almelo hebben thans tot het Sociaal Weekblad een schrijven gericht. Men zal zich herinneren dat het hier aankomt op het ontslag door gezegde heeren aan een werkman gegeven, die zich met sociaal-democra- tische propaganda bezig hield. De hh. Palthe sluiten zich geheel aan bij ’t geen de heer Stork reeds betoogde. Zij geven gaarne, in theorie, toe dat een werkgever geen dwang behoort uit te oefenen op de vrijheid van handelen zijner arbeiders buiten de fabriek. Maar afwijkingen van den regel kunnen niet uitblijven, ja zijn zelfs noodzakelijk. Men zal b.v. den werkman wel mogen onderhouden om zich, zoowel in als buiten de fabriek, fatsoenlijk te gedragen, een goed huisvader en geen kroeg- looper te zyn, zijn kinderen naar school te zenden; men zal hem aanmoedigen tot sparen als het van het loon af kan, en verder wijzen op vele andere zaken die van invloed kunnen zijn op het zedelijk en stoffelijk welzijn van hem en zijn gezin. Maar men zou hem niet mogen waarschuwen tegen het socialisme, in den geest zooals daarvoor door den sociaal-democratischen bond in ons land propaganda wordt gemaakt Daarmede kunnen wij zeggen Gebr. Palthe ons niet vereenigen, daar wij het meegaan met het socialisme beschouwen als een bron waaruit het ongeluk van den werkman moet voortkomen. Het is natuurlijk dat waarschuwingen, wan neer zij in den wind worden geslagen, tot ont slag moeten leiden. Zonder dat hebben zij geen uitwerking. Tot deze overwegingen worden de schrijvers geleid door de overtuiging, dat de ontwikkeling van de overgroote meerderheid der arbeiders of liever van allen nog niet van dien aard is, dat zij voldoende kennis hebben van den politieken, socialen en economischen toestand die een volk beheerschen. Zijn ze eenmaal zoo ver, en het is van harte te hopen dat het zoo ver komt, dan verandert de zaak. Gebr. P. doen voorts den redacteur Weekblad opmerken, dat er voor I 1 I CO UR .O' rm SA (num i i m inm sbl h> ill immnii will mor oh I L De discussie is gisteren, Maandag, voortgezet over het regee rings-artikel over het kiesrecht en de zes daaropvolgende amen dementen. Door de heeren van Diggelen, Buma en de Ranitz is namelijk nog'voorgesteld een amendement, om in hetregee rings-artikel te lezen„die aan de bij de kieswet te bepalen eischen voldoet.” Het bedoelt het regeeringsstelsel te huldigen maar den wetgever vry te laten in de bepaling meer dan een keuteeken. De heer A. van Dedem zal waarschijnlijk vóór het regeerings-artikel stemmen, al voldoet het hem niet geheel. De heer de Bruyn Kops wasin beginsel vóór het amendement *van Houten. De heer Reekers bestreed sterk het amend.-Ruys en het amend.* vau der Kaay en verdedigde het regeerings-artikel. De heer Zaaijer beval sterk het amend -van der Kaay aan De heeren Schimmelpenninck van der Oye en Seret waren voor het amend.- Rooseboom, doch de heer Seret stelde een sub-ameudement voor om officieren het kiesrecht te doen behouden. De heer C'orver Hooft zou tegen het regeerings-artikel en het amend.- van Houten stemmen. De heer Vos de Wael was vóór het regeerings-artikel. Heden voortzetting. Door den heer A. van Dedem is als amendement op ’t kies- recht-ontwerp voor de grondwet voorgesteld, het eerste lid van het nieuwe artikel dat art. 77 der grondwet zal vervangen, te lozen als volgt De Tweede Kamer bestaat uit honderd leden die gekozen worden in even zoovele kiesdistricten.” Wordt dit amendement aangenomen dan zou het stelsel der enkele districten en het splitsen der groote steden in de grond wet worden yastgesteld.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1