sms- ïöokde No 26. T W E E-E N-V E E RT I G S T E JAARGANG. 1887. N in 7^EST. W O in IX I 30 M. A A K T. 1 5 U I T DE PERS. t. den dir.-gene- t r n de herstemming, •1 "1 3 >r n a S b n i- i- n >r it 1. I. als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór ovengenoemd tijdstip j ter Secretarie der gemeente, in de gewone bu- reau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek den 30 Maart 1887. .Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. TWEEDE KAMER. De wachtmeester L., van het le reg. veld artillerie, die sedert eenige dagen uit het garni zoen (Amersfoort) werd vermist, heeft zich den 23en dezer weder bij zijn korps aangemeldhy is voorloopig in arrest gesteld, totdat omtrent hem nader zal zijn beslist. De justitie te Winschoten heeft zich Zaterdag naar de gemeente Hoogezand begeven, alwaar Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Het voorstel van den heer De Beaufort, nopens de samenstelling der Eerste Kamer waarover heden Maandag in de Tweede Kamer de beraad slaging werd voortgezet, (zie beknopt overzicht) is door de bladen druk besproken. Bijna alge meen is de bij val, welke het voorstel in de pers vindt. „En waarlijk, schrijft o. a. de Amst., hoe liberalen een zoo grof stelsel van ’s lands ver tegenwoordiging, als het kiezen uit een lijst van hoogstaangeslagenen tengevolge heeft, kunnen in bescherming nemen, gaat ons begrip te boven. Zelfs al zijn zij weinig democratisch van rich ting, het moet hun tegen de borst stuiten, louter geldbezit tot voorwaarde voor benoembaarheid aan te nemen. Theoretische en practische Een timmerman uit Gorssel, die Maandagavond een som geld in ontvangst ging nemen, keerde niet weder. Den volgenden dag werd zijn pet op den weg gevwnden, een kwartier verder werd later zijn lijk ontdekt in een kolk. De justitie, met de zaak in kennis gesteld, doet, naar gemeld wordt, een ernstig onderzoek, daar men vermoedt dat de timmerman het slachtoffer van een moord is. Terwijl een schipper van Katwijk aan de Nieuwe Meer het zeil wilde strijken, sloeg hij door een rukwind van zijn schuit en verdween terstond in de diepte. Het zoontje, dat mede aan boord was, was getuige van dit ongeluk. De verdronkene laat een weduwe en vijf kin deren na. Terwjjl de meeste liberale bladen zich vrij voldaan toonen over de aanneming van het nieuwe kiesrechtartikel in de grondwet, vooral na de vrije uitlegging door den heer Heems kerk aan zijn redactie gegeven, wijst te Stand. er op, dat men door de aanneming niet veel wijzer is geworden. Men heeft eenvoudig een blanco crediet gegeven aan den gewonen wet gever. De strijd zal nu naar ’t blad doet opmerken geconcentreerd worden op art. 7 van de additioneele artikelen. De Tijd is niet weinig ontsticht door de be slissing, wijl daardoor in beginsel het algemeen stemrecht is toegelaten. Liever nog zou het blad hebben gezien, dat het voorstel-Van Houten genade had gevonden in de oogen der meerder heid dan althans had men geweten waar men aan toe was. Dan zou men genoopt geweest zyn naar middelen om te zien, ten einde de gevaren van het stelsel te neutraliseeren, ter wijl men thans eindelooze haarkloverijen kan verwachten, die toch altijd weer zullen eindigen met een toegeven aan den volkswensch, een eerbiedigen van de eischen des tijds enz. Het blad hoopt dat men, nu de beslissende stap gedaan is, althans tijdig zorgen zal voor een evenwicht naast het algemeen stemrecht, een evenwicht dat naar het doet opmerken in de ontwerpen der regeering niet wordt ge leverd. Aangezien de heer J. C. Fabius in den Staats dienst is bevorderd en dus heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer, zal eene verkiezing van een lid dier Kamer in het hoofd kiesdistrict Delft plaats hebben op Dinsdag 12 April e. k en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 26 April d. a. den godsdienst, van de wetenschap, van den koophandel, van de industrie, den groot-grond- bezitter, maar evenzeer den armen kunstenaar, die door beitel of penseel geen andere belangen had gediend dan den roem van zyn vaderland, den vertegenwoordiger ook van het handwerk, wanneer hij zich door uitstekende talenten in zijn kring een plaats verdiend had onder de groote mannen van het volk. Wanneer zulk een Eerste Kamer stond tus- schen de volksmenigte en den troon, dan zou den wij met meer vertrouwen, met blijde hoop de toekomst tegemoetgaan. Maar daarvoor is noodig, dat èn de samenstelling èn de levens duur èn de werkkring van dien tak der volks vertegenwoordiging op geheel andere wijze wor den herzien dan bij de regeeringsontwerpen het geval is. Aan de Prov. Staten uitsluitend de benoeming der Eerste Kamerleden over te laten op den voet waarop het tot nu toe geschiedde, en zoowel aan de kroon als aan eenigen anderen gewichtigen, factor in ons volksleven allen in vloed op de samenstelling er van te onttrekken, schijnt ons meer dan gewaagd overwegingen moeten er hen van terughouden, j den minister ter wille te zijn. Immers toege geven, dat het kiesrecht zeer ver zal worden uitgebreid, verder dan de liberalen het begeeren, zoodat het parlement democratischer getint wordt dan men wenschelijk acht, wat kan in zulk geval gevaarlijker zijn dan een Eerste Kamer a's dam tegen de democratische strooming, indien aan die Eerste Kamer in de oogen des volks de smet kleeft van een vertegenwoordiging te zijn van het fortuin Twee lichamen, het eene een echte volksvertegenwoordiging, het andere een rijke stands vertegenwoordiging, moeten in botsing komenop een harmonische samenwer king van beiden mag men niet rekenen.” Ook de Standaard laat zich in dien geest uit. De soort geld-adel, die wij in onze Eerste Kamer hebben, had men in ons burgerlandje nooit moe ten uitvinden, meent het blad. Ze hoort bij de Manchesterschool. Ze voegt in den trein, die naar Mammom ter bedevaart optrekt. Maar is in ons land geheel misplaatst. Een Senaat, zooals Heemskerk liet dóórsche meren, hebben we evenmin. Ook dat is een nabootsing vau Romeinschen levensvorm zonder het wezen en het pit dat er bij den ouden Romein inzat. Wij hebben Staten, en de Eerste Kamer moet óf weg, of ze moet weer een deel van die Staten-Generaal worden in dien geest als o. a. de heer Lohman aanprees. Het Hand.’t welk zich evenzeer verbaast over ’s ministers houding tegenover den heer De Beaufort en zich niet kan begrijpen hoe hij in de bres kon springen voor een louter in ver moedelijk geldelijk bezit bestaanden grondslag, doet opmerken, dat men in elk geval zeer ge- makkelijk naast de hoogstaangeslagenen een rij van personen kan noemen die mede verkiesbaar zijn, b v. ieder die ten tijde zijner benoeming is of geweest isgouverneur van een der kolo niën hoofd van een departement van algemeen bestuur (minister) lid van den Raad van State; gezant enz. by een der buitenlandsche mogend heden commissaris des Koningshooldofficier van land- of zeemacht (ook in de koloniën); lid van een rechtbank, gerechtshof of Hoogen Raad; van een rijkscommissie van toezicht, of voor het afnemen van eenig examenlid van de Tweede Kamer, van Provinciale Staten, van een gemeenteraad, een waterschapsbestuur of van een kamer van koophandel en fabrieken hoogleeraar aan een der rijks-of daarmede gelijk gestelde universiteiten of andere instellingen van onderwijshoofdambtenaar of lid van een rech terlijk college in eender overzeesche bezittingen. De toevoeging van eenige duizenden verkies baren, die alle reeds van regeering of medebur gers blijken van bijzonder vertrouwen hebben ontvangen, zal den waarborg, dien men van de Eerste Kamer verwacht, niet verminderen. De Tijd, die evenmin ingenomen is met de tegenwoordige inrichting der Eerste Kam or, besluit haar artikel als volgt „Hoe wij ons dan een Eerste Kamer in de toekomst wenschen voor te stellen Als de zooveel mogelijke afspiegeling van de uitne- menste krachten uit alle standen des volks. Bekwaamheid en waardigheid en werkkracht en verdienste evenzeer als geboorte en fortuin zouden daar hun vertegenwoordigers moeten vinden. Tegenover de Tweede Kamer, die alle wisselingen zou afteekenen der vaak zoo onge stadige volksmenigte, zou de Eerste Kamer de eerbiedwaardigheid handhaven van beproefde wetenschap, van doorleefde ervaring, van schit terend talent, van gebleken trouw aan het heil van vorst en vaderland. „Men zou daar de mannen moeten vinden van KENNISGEVING. Rationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, voldoende aan art. 87 der wet op de Natio nale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter open bare kennis, dat de tweede zitting van den Mili tieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het gemeentehuis van Schoterland te Heeren- veen, op Woensdag den 13e« April e. k., des voormiddags ten 9'/2 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of num- inerverwisselaar verlangen op te treden. Sneek den 28 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), ter openbare kennis, dat zij vergunning hebben verleend aan Thomas Groeneveld, van beroep Winkelier te Sneek, enzijno rechtverkrijgenden tot oprichting van een Eest tenbehoeve eener tabakskerverij, in het gebouw staande aan den Oosterdijk Wijk 3 no. 30, kadastraal bekend m deze gemeente Sectie B, no. 52. Sneek den 29 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 6, 7 en 27 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), regelende het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroor zaken Brengen ter openbare kennis, dat van af 31 Maart e. k. ter Secretarie der gemeente ter visie zijn gelegd 1°. Een door hen bij heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot oprichting eener Schietbaan op het perceel land, kadastraal be kend gemeente Sneek, Sectie A, no. 29 2°. Drie tot hun College gerichte verzoek schriften met bijlagen, als: a. van Barend de Wilde alhier, om vergun ning tot het oprichten eener Slagerij, in het huis staande aan het Baltusstreekje, Wijk 16 öo. 101, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 172 b. Van Wijtze Fortuin alhier, om vergun ning tot het vervaardigen, bewerken en bewaren van verschillende in zijn adres vermelde Vuur werken, in het huis, staande aan de Oude Koe markt, Wijk 9 no. 3, kadastaal bekend gemeente I Sneek, Sectie B, uo. 1191; c. Van Jan Steensma te Groningen, om Vergunning tot oprichting van eenen Eest, ten behoeve eener Tabakskerverij in het huis staande aan het Scharn alhier, Wijk 10 no. 40, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, no. 2424. Dat op Donderdag, den 14 April a. s. des middags te 12 uren, ten gemeentehuize gelegen heid zal zijn, om tegen die oprichtingen bezwa ren in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoekers In de Staatscourant wordt herinnerd, dat de termijn van aangifte voor de eind-examens der gymnasia en daarmede gelijk gestéld examen met 1 April e. k. verstrijkt en dat latere aan vragen om in dit jaar tot die examens te wor den toegelaten, niet kunnen worden ingewilligd. Door ongeveer 90 ingezetenen van IJlst is een adres onderteekend en aan den minister van W., H. en N. opgezonden, verzoekende te willen bewerken, dat de treinen die 8.45 ’s morgens van Leeuwarden en ’s avonds 8.33 van Stavoren vertrekken, ook daar stoppen. Een afschrift is gezonden aan den dir.-gene- raal der Maatschappij tot Expl. van Staatsspoor wegen te Utrecht. r s\i:i;iu:n courant i; eh 11 \ti n iin momsMif >uiiv e- 1- B a X M Al 3. A A t I i J I A 8 2 J 1 i 5 i V. n it la ii. it- to en >1 <e n- 1- ta I. i- <r De discussie over art. 78 (Eerste Kamer) van hoofdstuk III der grondwet is gisteren, Maandag, voortgezet, Behalve de reeds bekende amendementen en het sedert ingediend amen- deineni-Mackay (om de eerste Kamer te doen kiezen door de zelfde kiezers als de Tweede Kamer) worden nog voorgesteld een ameudement-Schimmelpenninck van Nyenbeek, om het aantal hoogstaangeslagenen te vermeerderen tot 1 per 1500 zielen, en een amendement-Schaepman, om het te vermeerde ren tot 1 per 1000 zielen. De heeren van der Linden, van der Feltz en de minister Heemskerk bleven het amendement-de Beaufort bestrijden en meenden, dat de Eerste Kamer een on derscheidend karakter moest bezitten en de wijze barer ver kiezing niet op losse schroeven moet gezet worden, Bij het voortgezet debat trok de heer Schaepman zyn amen dement in, het werd door den heer Smeenge wéér opgenomen, De heer Haffmans verdedigde krachtig het amendement-Mac kay, terwijl het amendement-de Beaufort door den heer van Diggelen werd verdedigd. De minister nam het amendement- van der Oye over, dus 1 hoogstaangeslagcne op 1500 zielen. De slotsom is dat het amendement-de Beaufort (opheffing lijsten hoogstaangeslagenen) aangenomen is met 41 tegen 34 stemmen De overige amendementen zijn allen verworpen. De gewyzigde regeerings-artikelen zijn aangenomen met 49 tegen 26 stemmen, De minister Heemskerk verzocht hierna schorsing der verdere beraadslagingen over dit hoofdstuk, daar de Regee- ring verklaard had het aangenomen artikel niet te kunnen verdedigen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1