i [ElIII'S- EJI I in Klin: VflE UI. I II TOOR DE I No 29 1887. T W E E-E N-V E E T I G- 8 T E J I I ZATERDAG A. I* I I L. 9 voeren en 5 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. 1 I De verslaggevers van de Amst. en de Amst. Crt. zijn ten raadhuize te Amsterdam gehoord over de vernieling van de „Leeuw van Water loo” ’t koffiehuis van Penning op ’t Water- looplein in den avond van 22 Februari. Die heeren waren daartoe uitgenoodigd omdat de verslagen, welke de burgemeester van de politie had ontvangen, niet overeenstemden met ’t geen door hen in hun bladen was meegedeeld. armen waren over blikken beant woordden het plagen en spotten der rechterzijde. In de gemeente Wolfaartsdyk doet zich weder een merkwaardige toestand voor. Er is daar geen gemeente-secretaris en B. en W. weigeren eene voordracht op te maken. De raad wilde er nu een benoemen zonder voordracht, maar dit laat de wet niet toe. Hij moet dus gedul dig wachten tot het dagelijksch bestuur zulk eene voordracht opmaakt, waarvoor geen termijn is gesteld. De vraag is, of de burgemeester geacht kan worden de gemeentewet na te leven, wanneer hij art. 2 als niet geschreven beschouwt. Daar toch staat„In elke gemeente is een secretaris en een ontvanger.” Onder de punten ter beschrijving van de 101ste algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen op Woensdag 1 Juni e. k. te Amsterdam is o. m. een voorstel van het hoofdbestuur om het „Sociaal Weekblad” krachtig te steuneneen voorstel verder van het hoofdbestuur om een onderzoek in te stellen naar hetgeen in verschillende gemeenten des lands ter verkrijging van verbeterde arbeiders woningen is geschiedeen voorstel van het hoofdbestuur om deel te nemen aan het in het leven roepen van een blijvende organisatie tot bevordering van wedstrijden tusschen handwerks lieden en leerlingen en een voorstel om weder om f 1500 beschikbaar te stellen om sprekers buiten hun woonplaats te doen optreden een voorstel van het departement Rotterdam om te zorgen voor de uitgave jaarlijks van 12 kleine geschriften, gewijd aan vragen van den dag op sociaal en economisch gebied, verkrijgbaar bij 50 tallen h 2*/j ct. per stuk; een voorstel van het departement Dordrecht om de aandacht der departementen te vestigen op het nut van het onderwijs in het teekenen voor volwassen am- bachts- en werklieden van beiderlei kunneeen voorstel van bet hoofdbestuur om in plaats der „Handelingen” een beknopt verslag van het ter algemeene vergadering voorgevallene te plaatsen in den almanak der maatschappij een voorstel van het hoofdbestuur om, onder voorwaarden, aan het Utrechtsch museum van kunstnijverheid, ten behoeve van daaraan verbonden onderwijs- I zijden werd gretig van zijne hulp gebruik ge- j cursussen, gedurende vijf jaren een subsidie te maakt. r" De heer K. Spykman geeft te Amsterdam een weekblad uit onder den titel van de We reldburger^ orgaan ter bespreking van Neder- landsche belangen in den vreemde en in de overzeesche bezittingen. Blijkens zijn program ma wil hij cosmopoliet zijn, steeds het algemeen welzijn voor oogen houden, zonder zich door bijzondere belangen daarvan te laten afbrengen, hoewel hij tegelijk de Nederlandsche belangen op den voorgrond plaatsen zal. Tevens zal hij letten op het welbegrepen belang zijner abon- nés, door hun een reductie aan te bieden op de kosten, verbonden aan een deelneming aan de gezelschapsreizen naar Engeland van den heer Lissone. Ja zelfs opent hij aan elk abonné het uitzicht op een vrij biljet naar Londen, of indien de abonnent van plan is over eenigen tijd te emigreeren, op een vrijen overtocht naar New-York. Daartoe zal onder elke 50 abon- nés een biljet voor de reis gratis worden verloot. Ten slotte zullen in de aanstaande wintermaan den uitsluitend voor de abonnés lezingen wor den gehouden. Ongetwijfeld een veelbelovend orgaan Een persoon, die te Leiden bij een „socialist” de ruiten heeft ingegooid, is tot 1 maand gevan genisstraf veroordeeld. Voor de Rechtbank te Amsterdam stond Maandag een zeven-en-veertigjarig gepensioneerd kapitein van het Indische leger, A. D., terecht, beklaagd dat hy in een koffiehuis, terwijl hij zich alleen in de gelagkamer bevond, uit de toonbanklade eene hoeveelheid klein zilvergeld had gestolen. By visitatie werd, behalve veel klein geld, ook de sleutel van de lade bij hem gevonden. Hij kon geen verklaring hiervan geven en ter opheldering van het feit, dat hij achter het buffet was geweest en daar gezien was; voerde hij aan, dat hij uit tijdverdrijf de etiquetten der flesschen was gaan bezien. Eene gevangenisstraf van zes maanden werd tegen hem geëischt. De liberale kiesvereeniging „Nederland” te Delft heeft besloten voor de vacature-Fabius in de Tweede Kamer geen candidaat te stellen. Het voorbeeld, te Arnhem gegeven bij de jongste verkiezing van den heer Rooseboom, vindt dus gelukkig navolging. die vooral daarin bestaan, dat ten op- stukje werd afgespeeld, stond de rijzige gestalte zichte van de daaromtrent gedane voorstellen des heeren Schaepman pal achter den zetel des niet de minste eenstemmigheid bestaat en de Ministers Heemskerk. De practische proefnemingen tot zeer verschillende elkaar geslagen. Uitdagende Voor ingewijden een vermakelijk schouwspel!” Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Franeker mr. W. W. Wichers Wierdsma. ADVERTENT1È.N van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. het hoofdbestuur om het besluit van 1881, om aan drie departementen, die plaatselijke verza melingen van kunst-nijverheid wenschen te stichten, elk een subsidie van f 3000 te doen uitkeeren, te hernieuwen, met dien verstand», dat het hoofdbestuur voorshands over een bedrag van f3000 kan beschikken. Naar aanleiding van het rapport der commis sie van onderzoek, die omtrent de zaak der stichting eener kweekschool voor bewaarschool- houderessen het plan-Utrecht aanbeveelt, met door haar aangebrachte wijzigingen, stelt het hoofdbestuur overtuigd, dat het beter is het plan geheel te laten varen, dan het uit te voeren op een wijze, die niet naar behooren ten dool voeren en bovendien wellicht betreurenswaardige geldelijke uitkomsten leveren zou voor om het besluit van 1883 tot stichting eener kweek school in te trekken, hen, die giften bijdroegen of deelnamen in de rentelooze leening, in de gelegenheid te stellen het gestorte terug te ontvangen en het te Utrecht aangekochte pand te verkoopen op de gunstigste wijze. In de „Kroniek” van de Stemmen voor Waar heid en Vrede wijdt dr. Bronsveld een kort woord aan de beraadslagingen op het Binnenhof. Trouwens de grondwetsherziening vindt in hem geen bewonderaar. Hij is van oordeel dat wij nog best een pooze onder de thans vigeerende Grondwet kunnen voortleven. Slechts óen punt van ’t debat wordt door hem besproken en wel het voorstel van den heer De Geer van Jutphaas, om in de Grondwet bij ’t wetsformulier de woorden „bij de gratie Gods” verplicht te stellen. Het heeft hem leed gedaan, dat het verworpen is, maar nog meer leed doet het hem, dat het voorstel werd ingediend. Tot dusver kwam het in geen onzer grondwetten voor. Daar het zich niet liet verwachten, dat de liberalen zoo op eenmaal tot het anti revolutionaire staatsrecht zouden worden bekeerd, begrijpt dr. B. niet waarvoor het diende een stemming uit te lokken. Men heeft er niets mee gewonnen. Tot dusver stonden de woorden in de wetten en ’t sprak van zelf dat ze bleven staan. Voortaan zijn ze elk oogenblik bedreigd. Mogelijk heeft men het gedaan om bij de aanstaande verkiezing den volke te kunnen mee deden, dat de liberalen „weigeren te erkennen dat de Koning van Nederland regeert bij de gratie Gods.” Maar tot zulk een onheilig doel einde moest men Gods naam niet misbruiken. Naar ’t dr. Br. voorkomt had prof. De Geer die, zooals de Stand, zegt, voor deze gelegenheid „opwaakte uit zijn wel ietwat te mild genomen, en te kwistig genoten ruste”, zijn voorstel moeten intrekken, toen hij zag dat het geen kans van slagen had. „B vendien aldus besluit hij wij, Chris tenen, gehoorzamen onze overheid om des gewe tens wil, en al blijven die woorden uit de Grond wet verwijderd, wij zien in den Koning iemand die ons regeert by de gratie Gods.” Een commissie, daartoe uitgenoodigd door de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst in ons land, heelt een rapport uitgebracht over de I eischen voor een goede regeling van het vakon derwijs voor handwerkslieden in de bouwam bachten. Aan dat rapport wijdt de heer H. L. Boersma ih het laatste nommer van de lijd spiegel een uitvoerige beschouwing. Naar aanleiding van den I in het rapport uitgesproken wensch, dat het ambachtsonderwijs ten spoedigste geregeld worde bij de wet, somt de schrijver de bezwaren op, die tegen zulk een wettelyke regeling zijn aan te Volgens het U. D. rijpte bij den heer Keu- chenius reeds voor eenigen tijd het voornemen als lid der Tweede Kamer ontslag te nemen en zich uit het openbare leven terug te trekken. Alleen voor ’t geval de Tjiomas-zaak, waarvoor hij zich met hart en ziel interesseert, niet voor de algemeene verkiezingen mocht worden afge daan, zou hij daarom alléén nog eenigen tijd zitting willen blijven houden. De Standaard echter rangschikt dit bericht onder de Aprilgrappen. Mr. Keuchenius heeft zulke plannen niet. KENNISGEVING. ^Nationale Alilitie. L BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, r' voldoende aan art. 87 der wet op de Natio nale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter open bare kennis, dat de tweede zitting van den Mili tieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het gemeentehuis van Schoterland te Heeren- veen, op Woensdag den 13en April e. k., des voormiddags ten 9*/, ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of num- merverwisselaar verlangen op te treden. Sneek den 28 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. Men schrijft uit Den Haag aan de Amst. De mededeelingen van den Haagschen brief schrijver der Midd. Ci. omtrent het nieuwe compromis tusschen de liberale partij en den heer Heemskerk zijn in hoofdzaak juist. Werkelijk hadden de heer De Beaufort en een paar an dere leden der linkerzijde vóór de verzoenings- zitting van Woensdag 11. eene bijeenkomst met de Kegeering, om middelen te beramen tot voortzetting van den onderbroken arbeid der Grond wetsnerziening. Werkelyk „was die Ka merzitting de opvoering van het stuk, waarvan 's avonds te voren de generale repetitie was gehouden.” „By elke goede comedie is een regisseur noodig. Hier was het de heer Schaepman, de aangewezen man. Hy had het amendement- De Beaufort bestreden, zoodra de Minister Heemskerii Uet onaannemelijk gekeurd had. Hy had zyn verontwaardiging getoond, toen eenige leden der recnterzyde (daaronder de heeren Hallmans c.s.dat amendement hielpen aanne men, met de bedoeling om de Grondwetsherzie ning op die klip te doen stranden. Hy was wanhopig geweest, toen de aanneming van het j amendement deed voorzien, dat niets zou terecht komen van de herziening van Hoofdstuk III, resultaten hebben geleid. Met het oog daarop waarschuwt schrijver tegen het in het leven roepen van een wet, die te veel ingrijpt of vooruitloopt op bestaande toestanden en te wei nig rekening houdt met andere denkbeelden en pogingen ter verkrijging eener nieuwe orde van zaken. Een treurig voorbeeld leveren ons dé op die wijze tot stand gekomen wetten op het lager- en middelbaar onderwijs, die dringend herzie ning behoeven. „Dat wij die herziening” gaat schrijver voort „hier ter sprake brengen, geschiedt met het oog op den reeds meermalen geuiten wensch, dat in de nieuwe wet op het middel baar onderwijs ook het ambachtsonderwijs moge worden opgenomen, een wensch dien ook de samenstellers van meergemeld rapport deelen. Welnu, mocht het, ondanks de hierboven geop perde bezwaren, spoedig tot een wettelyke re geling van dat onderwijs komen, dan zouden wij aan een afzonderlijke wet verre de voor keur geven boven de zooeven bedoelde combi natie. Waarom Omdat hij middelbaar onder wijs algemeene ontwikkeling, bij ambachtsonder- wys vakopleiding hoofdzaak is en het huldigen van twee zulke uiteenloopende beginselen in een zelfde wet o. i. nimmer tot zulk een goed resultaat kan leiden, als de verschillende voor standers dier twee takken van onderwijs benogen en, bij afzonderlijke regeling daarvan, bereiken kunnen.” De voorkeur geeft de schrijver echter aan re geling van het ambachtsonderwijs bij koninklijke besluiten, daar deze gemakkelyker tot stand komen en lichter te wijzigen zyn en bovendien een uitstekende voorbereiding zouden zyn voor een wettelijke regeling, beter dan nu terstond tot stand gebracht kan worden. net werk, dat hy met Heemskerk en de iinker- zijde hoopte tot stand te brengen. „Het sprak dus van zelf, dat de heer Schaep man aan de van elkaar vervreemde vrienden zijn goede diensten zou aanbieden. Van beide Toen dan ook het goed ingestudeerde j verleenen van f500 ’sjaars; een voorstel van l OEEKER i'Ol RA.A «irnii HHimmssun sjees. I 1 1 15 1 V E N E A. N Ij i’ i 1 l I I L. L. ......a. I .4.-14" lilt mziF t 1 rint-iir-n». I»- zin zl zi hnlraii

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1