SIKH'S- EJ1DIWMWII Ml III No 30. T W E E-E N-V E E R T I G S T E 1887. s W OIA S IA G handhaven. Tot n 1. I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. 1 i. r woorden maken Veroorlooft zich van Koloniaal en leven op te de eenheid des Overzeesche ge- t 1 t 1 3> 55), roepen op, alle personen, welke als gehuwd 3 -r a Te IJselstein is in den grond petroleum ge vonden een gewone pomp heeft deze brandbare stof geleverd in een zoodanigen toestand, dat zij, ongezuiverd, tamelijk goed licht verspreidde. Een scheikundig onderzoek moet hebben aan getoond, dat de hoedanigheid vrij goed is. De eigenaar is voornemens boringen te laten ver richten. Uit Friesland schrijft men aan het Hbl. Met ingang van 1 April jl. zijn de vrachtprij zen van hier naar Utrecht, Amersfoort en de overige stations van den Centraal-Spoorweg be langrijk verminderd. De verzendingen van Amsterdam zijn evenwel van deze prijsverlaging uitgesloten. Met 1 Juni a. s zal de zomerdienstregeling, onder goedkeuring van den Minister, voor de lijn Zwolle—Leeuwarden gewijzigd worden, zoodat men dan ’s avonds om 5.10 uur van Leeuwar den nog naar Amsterdam kan vertrekken. De Centraalspoor is voornemens met den zomerdienst twee treinen meer te laten loopen. In de Zuiderzee zyn zooveel haringen, dat er tjjdens den laatsten storm met het spatwater menig exemplaar van dit vischje op het dek der veerbooten tusschen Stavoren en Enkhuizen terecht kwam. Door veel landverhuizers uit de noordelijke provinciën naar Amerika wordt tegenwoordig van de reisroute StavorenEnkhuizen, ter in scheping te Amsterdam, gebruik gemaakt. Men bericht uit Londen aan het Haagsche Dagblad, dat de commissie, indertijd door den Board of trade benoemd, om een onderzoek in De Vereeniging tot bestrijding van knoeier ijen in den boterhandel loott uit de som van duizend gulden, voor het opsporen en mededeolen van een nieuwe methode om bijmengselei te ont dekken in de natuurlijke, van koemeid bereide, boter. De antwoorden moeten vóór 1 Januari 1888 worden opgezonden aan het adres van den se cretaris der vereeniging te Leiden, voorzien van een kenspreuk en vergezeld van een gesloten naambriefje met dezelfde kenspreuk. Van het eiland Schiermonnikoog schrijft men, d.d. 5 April Heden wapperen de vlaggen op het nieuwe badhuis, ten bewijze dat de kap gesteld istot nu toe is het met bouwen vrij voorspoedig ge gaan, en laat het zich aanzien dat het gebouw op tijd klaar zal komen. Met de werkzaamheden aan den straatweg is men deze week begonnen. Aan het begin van den nieuwen straatweg worden twee huizen gebouwd, en in het dorp vele huizen vertimmerd en verfraaid, tot het op nemen van badgasten, zoodat er hier voor de werklieden volop werk is. la Juni komt de nieuwe raderstoomboot in dienst, die dagelijks van Groningen naar hier en terug zal varen en de reis in 31/, uur zal afleggen. Een drijvende pont zal het aankomen gemakkelijk maken, ter wijl door de voerlieden nieuwe tentwagentjes op veeren worden aangeschaft. zes jaar BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majesteits besluit van 7 September 1828 (Staatsblad no. of als weduwnaar met kind of kinderen in de tweede klasse van de algemeene rol der Schut terij, in het vorige jaar opgemaakt, zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klassen te verblijven, en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeeren algemeene rol gerangschikt moeten worden om van zulke veranderde omstandigheden ter Secretarie dezer gemeente kennis te geven vóór den 15en der volgende maand, zullende bij ver zuim dezer aangifte de belanghebbenden, inge volge art. 8 van voormeld Koninklijk besluit, bij de Schutterij worden ingelijfd en bovendien tot eene geldboete en gevangenisstraf verwezen worden. Voort wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat zij, die hun 34e jaar hebben voleindigd, ot gedurende vijf jaren bij de reser ve hebben gestaan desverkiezende kunnen worden ontslagen, wordende elk, die van dit recht wenscht gebruik te maken, aangemaand om zulks uiterlijk vóór den 30en Juni aanstaan de ter Secretarie aan te geven. Sneek den 12 April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. te stellen naar de klachten van de Engelsche drijfnetsvisschers in de Noordzee, bij haar en quête tot de slotsom is gekomen, dat de Belgi sche visschers zich aan de meeste overtredingen van de N oordzee-visscherij-conventie schuldig maken. Zij stelt der Regeering voor, dat aan alle Britsche en Belgische visschers een visch- akte zal worden uitgereikt, die in geval van een overtreding der bepalingen van de conventie kan worden ingetrokken. Voorts zal in gevallen van boos opzet schadevergoeding worden geëischt voor speciale rechtbanken. De commissie spreekt de verwachting uit, dat de Belgische Regeering het niet aan medewerking zal laten ontbreken. De staatscommissie, in September 1886 be noemd tot onderzoek der middelen om den landbouw uit den gedrukten toestand op te heffen, heeft de vier eerste dagen der vorige week in Den Haag onderscheiden bijeenkomsten gehouden. Omtrent de uitkomsten on de werk zaamheden der commissie is aan de leden voor- loopig het stilzwijgen opgelegd. De algemeene vergadering van den christelijk hist, kiezersbond Marnix zal plaats hebben te Zaandam, Woensdag 20 April. O. a. zal de vraag behandeld wordenWat heeft Marnix te doen in zake de a. s. verkiezing Het Onafhankelijk Israëlitisch orgaan wijdt een artikel aan „de Joden en Sociaal-democra- ten” en raadt daarin den Joden, met beslistheid alle bondgenootschap met de Sociaal-democraten, die in den laatsten tijd hun best doen daarop aan te dringen, af te wijzen. Vele verpleegden in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen, die Volgens de oude wet zijn ver oordeeld, requestreeren tegenwoordig om ver vroegd ontslag, dat wordt toegestaan, om daar? door de gestichten ontruimd te krijgen, daar de verschillende bepalingen, geldende voor veroor deelden vóór en na de invoering van ’t nieuwe Wetboek van Strafrecht, aanleiding geven tot ongeregeldheden. Of die maatregel helpen zal? We gelooven het niet, want in onze tegenwoordige maatschappij zullen de „ontslagen kolonisten” te vergeefs naar werk zoeken le omdat er weinig werk is, 2e omdat vele werklieden, ook buiten Veenhuizen, daarop azen, en, „ontslagen kolonist te zijn”, geen aanbeveling is om den voorrang te erlangen. De ontdekker van het grootste wonder der wereld, Stella, de vrouw zonder onderlijf, ont moette te Amsterdam tegenwerkingB. en W., bekrompen als zij waren, wilden hem geen ver gunning geven, dit wonderwezen als een open bare vermakelijkheid ten toon te stellen. De man wist er echter iets op: Stella stelde hij belangeloos te kijk, voor niets niemendal, maar om in de zaal te kunnen komen, waar Stella’s bovenlijf zich ophield, moest men voor 25 ets. een catalogus koopen van hetgeen er binnen ver krijgbaar was. De kantonrechter heeft den man zijn illusie ontnomen, dat deze handelwijze ge oorloofd was, want de impressario van Stella is tot f'20 boete verwezen. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/» Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De proef, te Amsterdam genomen om mili tairen zoogenaamd maatschappelijk onderwijs te geven door burger-onderwijzers, is uitnemend geslaagd. In het Soc. Weekbl., aan welks re dacteur, de heer Mr. A. Kerdijk, de grootste eere toekomt voor het nemen der proef, wordt nu, op grond der resultaten van die proefnemingen, opnieuw op het aambeeld gehamerd, zulk onder wijs door den Staat te doen geven. Het zou ongetwijfeld een groote dienst bewijzen aan talrijke miliciens, die dan ten minste nog iets nuttigs trokken uit den dienst. Met instemming halen we dan ook de slotwoorden aan van het artikel „Nooit hebben wij behoord tot hen, die in onderwijs het heilmiddel zien voor alle maat schappelijke kwalenin het verwerven van tchoolkundigheden het één en het alles voor den individu en voor de gemeenschap. Maar wèl blijft het de overtuiging, die wij steeds be leden, dat in stoffelijk en geestelijk opzicht ceerniswaardig is, wie, in een samenleving als de hu.dige, van die kundigheden geheel of bij kans verstoken blijft. Er daarom zouden wij zoo gaarne den blijden dag begroeten, waarop de staatsbegrooting werd belast met de ettelijke tienduizenden guldens ’sjaars, die voldoende zijn om oen miliciens te verzekerendeugdelijk in- on /i. rhalingsonderwijs door werkelijke onder wijzers. Alocht, hetgeen te Amsterdam is gedaan, het aai breken van dien dag verhaasten „Neerland’s weerbaarheid” is de titel van oeu artikel in het Handelsblad van den heer Züylen te Parijs. Al, is de kans op eene diiecte uitbarsting van den Europeeschen oorlog verminderd, toch meent de schrijver, dat niet te spoedig voor Neêrlaad’s onafhankelijkheid ge waakt kan worden. Een of- en defensief verbond met België, gepaard met algemeenen dienstplicht, acht de schrijver dringend noodza kelijk. België mag echter zoo’n verbond niet sluiten. Reden te meer, dat Nederland voor zichzelven zorgt, zijne neutraliteit te kunnen handhaven. Tot zoover kan men weinig er tegen inbrengen. Maar nu gaat de schrijver voort, zinspelende op de Grondwetsherziening, de vraag te doen „Zullen wij nu de Grondwet krijgen, diejaan ieder Nederlander in werkelijkheid den plicht oplegt om in tijd van nood zijn Vaderland te dienen zoowel buiten als binnen de grenzen van het rijk Wederom eene stem, die het recht wil doen verleenen om de miliciens over de grenzen te voeren. Het vaderland verdedigen goed weer- plicht is dus eene natuurlijke eisch, maar buiten de grenzen ligt eens anders land en daar ge komen verdedigt men niet meer, maar valt men aan. „Oprecht gemeend of schijn” is de titel van een zonderling ingezonden stuk in de Am sterdammer van 7 April. De hoofdstrekking is een betoog, dat er in dezen tijd van malaise op allerlei gebied weinig reden tot feestvieren bestaat, en wil men dat toch, dat men dan tevens op krachtige wijze samenwerkt ter ver betering. Onder meer lezen wij ook het vol gende „En gij, studeerende jongelingschap, die, zoo- als men vermeldt, wederom in de laatste dagen evenals altijd, blijken hebt gegeven van innige liefde voor Vaderland en Vorst, toont dat gij hetzelfde durft te doen als uwe broeders in België. Gaat tot den Koning en verzoekt hem alles wat in zijn vermogen is aan te wenden, opdat ook hier te lande ten spoedigste alge meene dienstplicht worde ingevoerd, alweer vol gens getuigenis van deskundigen, het eenige middel om ons leger in zulk een goeden staat te brengen, dat het niet alleen onze neutraliteit voldoende kan handhaven, maar ook met vrucht het Vaderland zal kunnen verdedigen, als de nood aan den man komt. Gaat nog verder in uwe vaderlandsliefde en verzoekt tevens, dat bij het invoeren van algemeenen dienstplicht de bepaling worde gemaakt, dat, zoo noodig, elk oogenblik het leger hier te lande naar Indie kan worden gezonden. Dit is zeer noodzakelijk en billijk tevens. Gij zult toch moeten erken nen, dat een volk, dat zich de weelde veroorlooft er koloniën op na te houden, ook elk oogenblik bereid moet zijn, goed, bloed offeren voor het behoud van Rijks zoowel hier als in de westen.” De door ons gecursiveerde hier een wonderlijken indruk, het Ned. volk dan die weelde bezit Dat volk, dat in ’t geheel niet aanspra kelijk is voor hetgeen de Regeering doet, deed of nog zal doen, aangezien het niet ’t kiesrecht bezit? Wanneer inderdaad het wanbeheer in Indie tot die droevige resultaten geleid heeft, dat het twijfelachtig wordt of we langer nog die koloniën zullen behouden, dan verdient Ne derland ze te verliezen, tenzij men Multatuli’s lessen wil gaan behartigen. Maar onze zonen en broeders volgens een wet te willen sturen naar dat verre strand, zou een schreeuwend wettelijk onrecht worden. Voorwaarts). De „Liberale Kiesvereeniging” te Zutphen heeft nagerekend, welk voordeel de „gezeten werkman” zou hebben van het ontworpen kies recht artikel (additioneel)voordeel in staats burgerlijken zin natuurlijk. Te Zutphen dan zou het getal kiezers van 750 tot ongeveer 1200 stijgen. Rekening houdende met de plaatselijke gesteld heid, beschouwt men een werkman aldaar die f7 ’s weeks verdient, als „gezeten”. Van 120 onderzochte gevallen nu, bij weekloonen van f7 a f 11, zouden 28 werklieden, als aangeslagen zonder remissie, kiezer worden. De conclusie luidt dus: dat p. m. 23pOt. der zg. gezeten werklieden in de gemeente Zutphen, bij aanne ming van het voorgestelde add. art. VII, het kiesrecht zouden erlangen. De percentage van de werklieden en van de zg. gezeten werklieden, in verhouding tot het bevolkingscijfer, deelt het rapport niet mede. Een nachtwacht te Olderloe is tot SNEEKER COIRAV «■ffljmTffloifflssfflwsmiL t i j i 0 0 IS is 0 :e i. ia k 0 [1 1 9 ,9 0 r» Q 0 B >t 1, 0 r. >9 i 3 l 3 1 I Bl ISEXL A A U.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1