CEIEDTE EK HBT mtWISSHEifT SÜEEK. I No. 34. T W E E-E N-V E E R T 1 G- S T E 1887. 27 A P H I K U I T DE PERS. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De rechtbank te Den Haag heeft den sjou wer, die wederrechtelijk vertoefde in de woning van een ingezetene aldaar en zich niet aanstonds Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. de ils id n S ;e '3 l- a d i- e t* 's n J kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der y öemeente Sneek brengen ter openbare kennis, V |re -A-^eeling B., aan het Bestuur dezer gemeente De houding, in de vorige week door den minister Heemskerk in de Tweede Kamer aangenomen, heeft bij de Stand, de herinnering aan de kin derkamer verlevendigd. „Als onze kinderen soms voor vermaak schooltje spelen, schrijft het blad, bestaat al de pret er in, dat éen voor „schoolmeester met de plak” speelt en al de overigen slag op slag tegen dien óenen opspelen, tot hy ze dan weer in den hoek G achter de deur heeft. Mogen we vragen, of onze liberalisten in de Iweede Kamer soms met Heemskerk hebben gesproken, om zulk een spelletje tot vermaak Men leest in de Am. Ct. De paperassomanie, die in Nederland mis schien sterker dan in eenig ander land heerscht, was onlangs weder aanleiding, dat een jong- mensch, die voor het leger in Indie wilde tee- kenen, niet werd aangenomen. Hij werd in de registers van den burgerlijken stand ingeschre ven met de bijvoeging „vader onbekend.” Zijne moeder had hem ook aan zijn lot overgelaten hij werd in een weeshuis en na zijn elfde jaar in een huisgezin verpleegd. Maar om aange nomen te worden moest hij het bewijs van toe stemming overleggen van zijn moeder, die niet te vinden was, en een bewijs van goed gedrag vóór zijn elfde jaar 1 En dit geschiedt in een tijd, waarin men er kent, dat soldaten voor Indie hoog noodig zijn. In eene gecombineerde vergadering van het dagelijksch bestuur en de commissie van redac tie van De Dageraad is besloten, een herdruk van de Maart-afievering (Multatuli-nommer) van dat tijdschrift ter perse te leggen, ten einde aan de vele aanvragen te kunnen voldoen. T WEED E K 4 M E R. Het bestuur der Liberale Unie heeft, ten vervolge op zijne circulaire van 23 Februari jl.,- waarin het ontwerp „voorloopig kiesreglement” werd besproken, eenige nadere opgaven ontvan gen, die licht helpen verspreiden over den toe stand, welke uit de aanneming van bedoeld ontwerp zou geboren worden. Uit de verschillende vroeger medegedeelde gegevens kon volgens het bestuur blijken 1°. hoe weinig, binnen de grenzen van het regeoringsvoorstel, te denken valt aan eene onbekrompen uitbreiding van de kiesbevoegdheid in den werkmansstand; 2°. hoe, zelfs bij uitbreiding tot hen, die remissie genieten, het bezwaar zou blijven gel den, dat velen, die wettelijk aangeslagen zouden moeten worden, feitelijk niet aangeslagen zijn 3°. hoe weinig evenredigheid er bestaat tus- schen de beoogde uitbreiding in de steden en die op het platteland. De sedert ontvangen inlichtingen uit Delft, Sneek en Zutfen bevestigen z. i. die opvatting. Te Delft, waar de „gezeten werkman” f 10 tot f!5’s weeks verdient en in den regel f 1.50 aan woninghuur betaalt, wordt hij slechts bij uitzondering in de personeele belasting aange slagen, terwijl hij volgens de wet aangeslagen had moeten worden en dan of 23 remissie genieten zou. Te Sneek zijn de personen van deze categorie zonder uitzondering aangeslagen met remissie van ^3 2/j j zij vallen dus eveneens buiten de grenzen van het ontwerp. Een onderzoek te Zutphen heeft zich uitge strekt over 120 werklieden. Met weekloonen van f7 tot f 11, nog eenige buitengewone ver diensten door uitoefening van het landbouwbe drijf in meerdere of mindere mate, en woninghuur van gemiddeld f 1.37 ’s weeks, zou het mee- rendeel dezer personen op den naam van „ge zeten werkman” aanspraak kunnen maken. Doch slechts een zeer kleine minderheid is ten volle aangeslagen. Van de 120 onderzochten zijn 55 niet, 37 met remissie aangeslagen en betalen slechts 28 ten volle. ■at door heeren Gedeputeerde Staten dezer pro- ’ncleL bij hun besluit van 21 April 11. no. 52, rergunning is verleend tot het oprichten eener schietbaan, met schijf inrichting Veltman” op het jerceel land, kadastraal bekend gemeente Sneek sectie A no. 29. Sneek, 25 April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. Schutterij. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. van het land in het Binnenhof af te spelen Het heeft er metterdaad alles van. Papa de schoolmeester staat te morgen en te avond voor de groene tafel, en de heeren liberalisten zitten op de groene banken. En nn begint het lieve leven. Meester leest voor. Zij praten er wat over. En zóo als ze er dan iets tegen durven zeggen, gaat meester den boeman spelen. Hier jongens en daar jongens, doet wat ik je zeg, of ik zal jelui En dan kruipen de brave jongens weer stil op de banken en zitten zoo stil als wezels, en meester krijgt zijn zin. Slechts schijnen de heeren niet te beseffen, dat hetgeen voor schooltje-spelende kinderen nog even gaat, krenkend en onteerend is voor heusche staatslieden. Het schouwspel, door ka binet en Kamer nu sinds eenige weken, en Don derdag op nieuw, ons geboden, is dan ook der- wijs walgingwekkend, dat het nationaal besef tegen zooveel onmanlijkheid en wegwerping van digniteit in verzet begint te komen. De weerzin is niet langer te onderdrukken, en straks bij de stembus zullen de liberalisten de uitwerking er van ondervinden. Het crisisje werkt op uw lachspieren, zoo ge humoristisch van aanlegt zijt, en zijt ge pessimist, dan doet het u aan uw nationale toekomst wanhopen.” De Nieuwe Rotterdamsche Courant acht zich verplicht den minister even de les te lezen. Hij heeft naar het blad doet opmerken een zóo gevaarlijk spel gespeeld, dat, al is het amen dement van de drie heeren afgestemd, de rancu- ne’s in het gemoed van vele leden nog lang niet verwijderd zijn. „Wij erkennen gaarne, aldus vervolgt het blad, dat, nadat de minister een maal de bedreiging had uitgesproken, het zeer moeielijk voor hem was die terug te nemen. Later op den dag zinspeelde de minister bij een andere discussie er op, dat men in de afdeelingen eerder een overijld woord zonder krenking van eigenliefde kan terugnemen dan in een openbare vergadering. Intusschen is bij menig lid de vraag gerezen, of men bij den premier wel aan een „overijld woord” te denken heeft. „De minister van binnenlandse he zaken is de taal te goed meester, om niet de kracht van ieder woord te kennen en, geprovoceerd of niet geprovoceerd door een afgevaardigde, hij mag niet telkens, als hij zijn zin niet krijgt, met een werkstaking dreigen. Tot dusver heeft de premier over ue meerderheid der Kamer niet te klagen, maar nij vergete niet, dat die meerder heid nooit zijn meerderheid is geweest, en nim mer zijn meerderheid zal worden, wanneer hij aan de aanneming vau het schijnbaar onschul digste amendement zijn portefeuille, neen de geheele grondwetsherziening vasthecht. Wan neer de minister op deze wijze met de meer derheid, die zoo gaarne de grondwetsherziening ziet tot stand komen, een spel gaat drijven, dan blijft aan het eind hij de verliezer, en het zal niet alleen de grondwetsherziening zijn, die door hem dan als staatsman verloren wordt.” „Onwillekeurig dachten wy bij de laatste par lementaire zitting aldus besluit deN.R. C. aau de minder prettige verhouding, die tusschen ecntelingeu kan bestaan, wanneer telkens een haid woord een van beiden ontsnapt. Het kra keel wordt telkens bijgelegd. De verzoening is echter schijnbaar. Onverwachts kan een enkele uitdrukking een breuk veroorzaken, die door de zoetste woorden niet meer te heelen is. Men mag een enkele maal een kunststuk vertoonen; men kan niet aanhoudend spelen met vuur. Hoe ernstig ook de meerderheid der Kamer een uitbreiding van het kiesrecht begeert, zy wenscht het niet te verkrijgen door vertrapping vau haar eigen waardigheid en de leeuw, die schijnbaar advies van de Zutf. Ct. maar blijf binnen het kader van uw eigen beginselen. sluimert, kon wel eens plotseling ontwaken en met zijn manen schudden op een wijze, zoo hevig, dat de geheele grondwetsherziening werd weg geslingerd. Wij hebben redenen te gelooven, dat ’s ministers bedreigingen voortaan hare kracht hebben verloren. De Kamer bukt voor geen overmoed, wenscht geen livrei te dragen en gaat voortaan iedere zaak op zichzelf beoordeelen.” De Tijd wijst er op dat in den toestand onzer O.-I. bezittingen in den laatsten tijd een groote verbetering is gekomen de toestand der finan ciën is nl. op het oogenblik zeer gunstig. Zooals men weet, zullen in den loop van dit jaar, zoo in Nederland als te Batavia en te Padang, ongeveer 85000 pikols gouvernements- koffie verkocht worden. Bij de begrooting is de opbrengst van dat artikel geraamd op 29 cents het half kilogram. Volgens de tegenwoordige marktwaarde van de koffie zal de gemiddelde opbrengst, op zijn minst genomen, 49, in plaats van 29 cent per ’/z kilo bedragen, en als een gevolg daarvan zullen de Indische middelen in 1887 ruim 21 millioen gulden meer opbrengen dan de raming aangeeft. Daarbij komt nog, dat de koffieoogst op Java, wegens het te vroeg invallen van den regenmoesson, tegen alle ver wachting in, dit jaar slechts pl. m. 425000 pikols zal bedragen. En ofschoon dit, op zich zelven genomen, natuurlijk een ongunstige omstandig heid is, zullen toch de daarop betrekking heb bende uitgaven dientengevolge ongeveer 6 milli oen gulden beneden de raming blijven. Het is dus zoo goed als zeker, dat de uit komsten der Indische begrooting van het loo pende jaar een overschot van pl. m. 25 millioen gulden zullen aanwijzen. De vraag wat wij met dat batig slot zullen doen, beantwoordt de Tijd met aan te sporen tot gedeeltelijke delging der schuld, die ludië in de laatste jaren jegens het Moederland heeft aangegaan tot een bedrag van 45 millioen. Daardoor zullen de vaste uitgaven van Indië, wegens vermindering der rentebelasting, met ongeveer negen ton ’s jaars verminderen en alsdan zal een gelegenheid ontstaan om de inlandsche bevolking van Java, die thans zoo buitengewoon gedrukt gaat onder allerlei belastingen, eenigs- zins te ontlasten. Met name zal men, zonder dat daaraan financieele bezwaren verbonden zijn, dan kunnen overgaan tot afschaffing der tabaks belasting en tot een, zij het ook geringe, ver laging van den landrente-aanslag. Ten slotte wijst de lijd echter op de nood zakelijkheid om de financiën onafhankelijk te maken van de prijzen der koffie. De buitenge wone bate toch, nu verkregen, had evengoed een deficit van gelijk bedrag kunnen zijn. Ook de Zutf. Ct. keurt het plan van het Hoofdbestuur van ’t Nut, om het Sociaal Week blad voor zijn rekening te nemen, zeer af. Zij noemt het een tour-de-force en spreekt van een verjongingskuur, gelijk Staring ze schetst in zijn bekend gedicht. Op zichzelf verdient het Weekblad alle sym pathie, maar een Nutsblad is het niet en moet het ook nooit worden, omdat het is een politiek blad, terwijl het Nut zich buiten den politieken strijd moet houden, wil het zijn doodvonnis niet teekenen. De Zutf. Crt. begrijpt dan ook niet hoe het Hoofdbestuur zulk een voorstel kan doen en hoe een maatschappij, wier kracht op sociaal gebied in haar onzydigheid ligt, een blad kan maken tot haar orgaan, dat een bepaalde staatkundige kleur verraadt en o. a. onbewimpeld partij heeft gekozen voor het algemeen stemrecht. Verruim uw werkkring aldus luidt het I SMEEK I COERAM mns- iiinii'iimiittttii won in B I X ft B N L A N £0. i a ■4 i i. >r - ....Ki uuu gewoon veronji no ingen, binnen deze gemeente 1 - -J - --1 WVU41UU XM.pi 11 11« HU, BzQrn'nn n! nz» J x r 7. -i 7 9- Het debat is gisteren, Maandag, voortgezet over art. 122 der Grondwet. Terwijl de Regeering voorstelt het onderzoek naar de wettigheid der rekeningsposten op te dragen aan de Keken- ■kamer en alleen bij weigering van verevening de beslissing der Wetgevende macht in te roepen, wensehen de heeren van der •Doeti’ en van Delden te behouden de verantwoording aan de btateu-Generaal, en aan eene comptabilitéits-wet over te laten te regelen de wyze waarop de verantwoording zal geschieden, be Regeering bestreed dit amendement, evenals de heer San ders, terwijl de heeren van Belden, van der Loeft’ en van Houten het regeeringsartikel bestreden. Het amendement is aangenomen met 36 tegen 25 stemmen. Heden het voorstel-de Beaufort. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij Tze op: alle manspersonen, binnen deze gemeente woonach- ig, die op den 1 Januari 1887 bun 25e jaar waren ingetreden 11 mitsdien allen, die geboren zyn in het jaar 1862, om zich oor den schutterlijken dienst te doen inschrijven, zullende laanoe ter secretarie dezer gemeente worden gevaceerd WOENSDAG 18 MEI 1887, les morg. van 9 tot 10 uur voor die van wyk 1, 2, 3, 4 en 5. i? H n n 6, 7, 8, 9 en 10. 12 n n 11,12,13,14 en 15. 12 1 16,17,18,19 en 20. Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat diegenen, welke vroeger in andere gemeenten ingeschre ven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen nocten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1853 tot en met 1861, waartoe zij volgens hun ouder- lom behooren; dat een ieder, hetzij hy al of niet vermeent tot de v rijgestel- len of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving ver- Hicht is dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, d"jer Sewoon verblijf houdende, alsmede alle vreemde- in-woonachtig, welke hun voorne men, om zich binnen het rijk te vestigen, zullen hebben aan len dag gelegd, hetzy door eene uitdrukkelijke verklaring, letzy door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun Vermogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan. dat zij, die in meer dan eene gemeente hun gewoon ver- Hijf houden oi den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, •ot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar >eiie dienstdoende schutterij aanwezig is. dat de registers ter inschrijving vanaf 15 Mei tot 1 Juni e. k. ■JD geopend en dat allen, die bevonden worden, zich alsdan Het te hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de schutterijen, dooi het gemeentebestuur ambtshalve zullen wor den ingeschreven en door den schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen; terwyl zij bovendien zonder loting bij de schutterij zuilen worden ingelijfd, indien het zal blaken, dat J.r tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uitslui ting of vrystelling te hunnen aanzien bestonden; dat eindelijk een ieder, die binnen deze gemeente niet ge- ooren is, wordt aangemaand, zich tijdig van eene geboorteakte he voorzien, en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te ver zekeren, ten einde de inschrijving naar behooren geschiede en *HI alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald artikel 9 bepaald. Sueek den 26 April 1887.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1