(HKHE11 llïï 1B0KEIIBT SïEffi. ffllffi- H IMM *11) TOOR Illi F 1887. No. 38. Paardenmarkt te Sneek. Vooijaars-Paai denmarkt 31 E I. 11 W O E IX *S D A. U I T DE PEES. a Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENT1ÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/j Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De Amst. weet reeds mede te deelen welke belooning den heer Heemskerk te beurt zal vallen als hij de grondwetsherziening tot een goed einde brengt. Hij zal opgenomen worden in den Nederlandschen adel, niet den titel van baron. Tevens zouden de burgemeesters van Amsterdam en van Den Haag tot den adelstand worden verheven, met het praedicaat van jonk heer. ■w Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. Be Secretaris, J. W. BENNEWITZ T W E E D E KAMER. Over het voorstel sprekende door de heeren De Ruyter Zijlker, Schepel en Van Diggelen ingediend, om in de Grondwet te verklaren dat geen accijnzen op de eerste levensbehoeften zullen worden geheven, zegt de Stand. „De greep is stout en gewaagd. „Gewaagd, overmits het pleit tusschen accijns en directe belasting nog niet uitgestreden is. Gewaagd, omdat er voor elk land tijden kunnen aan breken, dat het op geenerlei manier de op brengst der accijnzen missen kan. En gewaagd niet minder, omdat het een vraagstuk, hetwelk heel ons financieel beleid voor de toekomst beheerscht, incidenteel wil doen beslissen. „Ook o. i. moet meer dan één accijns weg. „Edoch, tegen veroordeelde accijnzen ligt o. i, het proefhoudend wapen niet in dit radicaal amendement, maar veel meer in Art. Vil der additioneele artikelen. „Breid uw kiezerskring uit, laat heel uw volk meespreken, en vanzelf wordt een deel van den geldlast afgetild van beneden en van boven opgezet.” BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de dit jaar invalt op Woensdag don lsten JUNI e.k., en dat overeenkomstig artikel twee der veror dening op de heffing van marktgeld, van elk paard of veulen dat wordt aangevoerd, tien cent marktgeld verschuldigd is. k Sneek den 10 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. BEKENDMAKING. Drankwet. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gelet op art. 7 der Drankwet Maakt bekend aan hen, die het vergunningsrecht nog niet hebben betaald, dat de vergunning wordt inge trokken, wanneer het verschuldigde recht niet ten spoedigste bij den Gemeente-Ontvanger wordt voldaan. Sneek, 10 Mei 1887. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Nu binnen kort hoofdstuk VIII der Grond wet, de defensie, in de Tweede Kamer aan de orde komt, is het niet te verwonderen dat de voorstanders van een wijziging van ons tegen woordig stelsel hun stem verheffen. In de Tijdspiegel bespreekt de heer C. B. Spruyt den persoonlijken dienstplicht. Het kan natuurlijk niet anders of de schrijver moet bij de behande ling van dit onderwerp veel zeggen, dat reeds bekend is, maar bet gewicht van de zaak is hiervoor ecu voldoende verontschuldiging. De voornaamste grond waarop de voorstanders van plaatsvervanging steunen, zegt de heer S., is dezedat de diensttijd aan een boerenarbeider veel minder zwaar zal vallen dan aan eenjong- mensch uit den ontwikkelden stand, vooral wat den terugkeer in zijn betrekking na afloop van zijn dienstjaren aangaat. Hg erkent dat in die stelling veel waars ligt, maar acht haar toch geen ernstige tegenwerping, omdat juist door de invoering van den persoonlijken dienstplicht de levensbeschouwing der invloedrijke standen zal worden gewijzigd. De persoonlijke dienstplicht is, zegt hij, het ware middel om een volgend geslacht te leereu dat het tegenover de gemeen schap ernstige en zware plichten te vervullen heeft. Thans bemerkt de gegoede burger alleen iets van den staat als hij zijn belasting betaalt de staat is voor hem een inrichting die hem tegen misdadigers beschermt en enkele diensten bewijst, maar dat is alles. Daarin zal verande ring komen wanneer hij reeds in zijn jonge jaren weet, dat die staat een belangrijk offer van hem vergen zaldan krijgt hij eerbied voor haar en hij zal leeren haar belang te stellen boven dat van familie of eigen persoon. Lauwheid ten De jaarlijksche algemeene vergadering van het Nederlandsch 'Werkliedenverbond zal ge houden worden op Zondag en Maandag 29 en 30 Mei a. s. te Amsterdam in het gebouw van den Amaterdamschen Werkmansbond. Beide opzichte van nationale belangen moet dan van zelf verdwijnen. Een tweede gunstige invloed van den per soonlijken dienstplicht zal volgens schrijver ge legen zijn in de betere lichamelijke opvoeding die de kinderen uit de hoogere standen zullen krijgen. De algemeene sportmanie bewijst, dat men behoefte aan lichaamsbeweging gevoelt. Aan die behoefte zal worden voldaan, door het uitvoeren onder streng toezicht van eenvoudige bewegingen, als de zoogenaamde vooroefeningen bij de gymnastiek. Dan zal het blijken mens sana in corpore sano. Het jonge geslacht zal door die oefeningen koelbloedigheid leeren, te genwoordigheid van geest en zelf beheersching; en in plaats van zwakke naturen, aan allerlei hartstochten onderworpen, zal men flinke, open karakters krijgen. Als andere voordeelen noemde schrijver nog, dat de persoonlijke dienstplicht het beste middel is om een volk vredelievend te maken, daar bij een eventueelen krijg ook de zonen der toon aangevende en regeerende kringen zich in de gelederen zullen moeten scharen; verder dat van hooger hand voor een betere inrichting der kazernen en der hospitalen zal worden zorg gedragen, wanneer de eigen kinderen van mi nisters en hooggeplaatste ambtenaren daar een jaar van hun leven moeten doorbrengen enz. Ton slotte doet hij opmerken, dat, evenals in Duitschland, bij do regeling van den diensttijd rekening zou kunnen worden gehouden met de behoeften van hen, die opgeleid worden voor een wetenschap, een kunst of een of ander moeilijk ambacht. Trouwens, het meer geoefend verstand van zulke jongelieden zal hen in staat stellen, tal van krijgskundige zaken veel sneller te vatten, dan de overigen doen, zoodat er geen bezwaar tegen kan bestaan, om voor hen de eischen van den dienstplicht te verzachten. In het Sociaal Weekblad wordt nog eens het Herzie Uzelfvan wijlen professor Modderman gepredikt. „De verhooging van de zedelijke kracht der individus is wel degelijk een zeer voornaam punt op het program van hen, die met ons voor de massa des volks een betere toekomst pogen voor te bereiden, schrijft het blad. Daarin dient gearbeid door den godsdienstleeraar en den on derwijzer der volksschool. Daartoe kan mede werken, wie in volksbijeenkomsten zijn stem verheft en aan volksbladen zijn pen leent. Daartoe vermag een ieder bij te dragen in zijn kleinen kring. Het is een werk der opvoeding, waartoe de meer ontwikkelden geroepen zijn indien zij beantwoorden aan de eischen, die den opvoeder behooren te worden gesteld zelf te zijn wat hij anderen wil doen wordenmeer te verwachten van zijn trekkend voorbeeld dan van zijn wekkende leeringnooit te vergeten, dat er overeenstemming wezen moet tusschen woord en daad. Helaas, dat maar al te vaak en in te menig opzicht dat „indien” een voor waarde is, die niet wordt vervuld.” En daarop geeft het blad eenige staaltjes van ’tgeen in de maatschappij voorvalt. Mevrouw klaagt over haar meiden, maar niet altijd toont zij zelf die belangstelling in het lief en leed van degenen die haar op haar wenken moeten bedienen. „Hier een meubelmaker, ginds een sigaren fabrikant, vervolgt het blad, die u verzekeren, hoe bij de pinken zij moeten zijn om te voor komen, dat werklieden grondstoffen wegkapen teneinde ze thuis te verwerken, ze te verkoo- pen, en aldus dievsnloon te vinden in de op brengst. Laat ons aannemen dat het dikwijls gebeurt. Maar laat ons tevens de vraag stellen KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen onder de aandacht van degenen, die, gedurende het jaar 1886, iets voor de gemeente hebben verricht of aan haar geleverd, dat hunne pretentiën, voor zoover ze niet vóór of op 30 Juni e. k. zijn ingeleverd, moeten worden gehouden voor verjaard en ver nietigd, volgens art. 228 der gemeentewee, in verband met de wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 51). Sneek den 10 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. Scliixttei'ij. of de werkplaats altjjd een leerschool der eer lijkheid is. Zijn de werklieden er nooit getuige van dat ondeugdelijke grondstof gebezigd en door een kunstmiddeltje aan het niet-deskundige oog onttrokken werdt Zien zij nooit dat goed en slecht wordt dooreengemengd om als onver mengd goed te worden aan den man gebracht Moeten zij nooit op het vervaardigde een merk drukken, dat kortaf valschheid is, en waarvan zij zeer goed weten, dat het bedrog beoogt? Is het spreekwoord, dat een ieder een dief in zijn nering is, in de wereld gekomen door de ge dragingen der werklieden „Zonder eind zijn de klachten over de achte loosheid, waarmede de werkman omspringt met het eigendom van zijn baasmeer nog over de vadsigheid, waarmede hij zijn dagtaak volbrengt, zoo min mogelijk uitvoerend wanneer niet het oog des meesters waakt. Maar als zij, die zoo klagen, zich eens indachten in hetgeen zij zei ven zouden doen en nalaten, indien niet loon naar evenredigheid van inspanning hun ten drijfveer en ten prikkel was Is soms ieder ambtenaar van hoogeren rang, die mede instemt in het koor der klagers, een levend bewijs voor de stelling, dat plichtbesef alléén den mensch van gewoon gehalte brengt tot volle ontwikkeling van zijn krachten „Op den drukbeklanten drankwinkel wijst men als een onweerlegbaar teeken,dat de werklieden zoo vaak zolven de schuld dragen van hun toe stand maar de bier- en koffiehuizen, die voor andere standen hun deuren open zetten, blijven die ledig? Wie de hoofdstad op een. Maandag doorkruist, kan stof in overvloed vinden voor deugdzame verontwaardigingmaar ontbreekt hem die, wanneer hij in zekere straten dier- zelfde hoofdstad komt in het late avonduur, waarin geen werkman den voet zet De jeugdige arbeider zou wijs handelen, zoo hij luisterde naar den goeden raad om genot in het heden op te offeren aan voorzorg voor de toe komst maar predikt zulk een raadgever in zijn naaste omgeving voor gretige ooren „Begeef u eens in een academie-stad wanneer een troepje studenten zwaaiend en tierend voor bijtrekt, onder de toeschouwers, en vang de ge zegden op, die het gedrag dier zonen van de voornaamsten des lands hun ontlokken „Herhaald zij het: verhooging van de zedelijke kracht der maatschappelijk misdeeiden is wen- schelijk, is noodig, is een onmisbare voorwaarde voor hun welvarenen op ons bevoorrechten rust de plicht, waar en zooveel wij vermogen, er hen toe op te wekken. Maar een plicht, die nog zwaarder ons op het gemoed moet drukken, is dezete zorgen, dat wij door eigen leven, door handel en wandel, recht van spreken heb ben. Ach, dat aan het „Herzie uzelven” min der behoefte bestond in alle kringen der maat schappij.” MS I N Mi M C A M S» te voorzien, en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te ver zekeren, ten einde de inschrijving natt behooren geschiede en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald artikel 9 bepaald Sneek den 26 April 1887. De discussie is gisteren, Maandag voortgezet over de artikelen van hoofdstuk V der Grondwet, betreffende de benoeming vaü leden voor den Hoogen Raad en het amend.-Greeve, om raads- heeren voortaan te doen benoemen buiten voordracht der Tweede Kamer, op aanbeveling voor den Hoogen Raad. Het amendement werd sterk verdedigd door de heeren Blussé, van Nijenbeek, van Baar en Beelaerts, en bestreden door den heer van Houten. De Minister van justitie verklaarde het amende ment aan de Kamer over te laten, inaar geen reden te zien om het bestaande stelsel te doen vervallen. Heden voortzetting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen by uêze op: alle manspersonen, binnen deze gemeente woonach tig, die op den 1 Januari 1887 hun 25e jaar waren ingetreden en mitsdien allen, die geboren zijn in het jaar 1862, om zich voor den schutterlijken dienst te doen inschrijven, zullende daartoe ter secretarie dezer gemeente worden gevaceerd WOENSDAG 18 MEI 1887, fles morg. van 9 tot 10 uur voor die van wijk 1, 2, 3, 4 en 5. 8 8 10 11 n n 6, 7, 8, 9 en 10. 8 12 8 8 11,12,13,14 en 15. ”v'ndd> I2 1 v 8 8 8 16,17,18,19 en 20. verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht: dat diegenen, welke vroeger in andere gemeenten ingeschre ven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1853 tot en met 1861, waartoe zij volgens hun ouder dom behooren; dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestel den of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving ver plicht is dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, «mier hun gewoon verblijf houdende, alsmede alle vreemde lingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voorne- I nien, om zich binnen het rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, netzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun Vermogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan. zij’ ^ie *n meer ^an eene gemeente hun gewoon ver- t houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is. dat de registers ter inschrijving vanaf 15 Mei tot 1 Juni e. k. “Un geopend en dat allen, die bevonden worden, zich alsdan j snh te hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de schutterijen, door het gemeentebestuur ambtshalve zullen wot- uen ingeschreven en door den schuttersraad tot eene geldboete yorden verwezen; terwijl zij bovendien zonder loting bij de er zulleu worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat r hjdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uitslui- H .vrij8telling te hunnen aanzien bestonden; dat eindelijk een ieder, die binnen deze gemeente niet ge- ren is, wordt aangemaand, zich tijdig van eene geboorteakte

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1