SmS- H JOlMlMJD IWR HE anwmmosjMWSBL I No. 62 1887. )R WOENSDAG ,20, den Koning ter bekrach- 0 tien Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben door ver- wor aao i die plet- wk» i de t, en ;elve deze W kte, die de der 3 t ge- 1k om Het is volgens de Amst. niet juist, dat de firma G. A. Heineken in de bekende gunningsquaestie een eisch tot schadevergoeding is ingesteid tegen het comité der Voedingsten- toonstelling te Amsterdam. bezwaar gemaakt aan Vrijdag avond omstreeks acht uur kon men op Scneveningen getuige zijn van een, vol ral m onze streken uiterst zeldzaam voorkomend natuurverschijnsel, nl. een fata morgana of lucht spiegeling. Boven de zee, eenigszins rechts voor hen die op het terias stonden, zag men namelijk tegen den hemel een fraai heuvelachtig landschap af- geteekend, waarin men duidelijk een fabriek met twee schoorsteenen, een groot en verschil lende kleinere huizen herkende. Het geheele verschijnsel bleef ongeveer minuten zichtbaar. Tot een bedrag van f 500 is beslag gelegd op de gemeentekas van Opsterland, wegens kosten van een rechtsgeding, ingesteld tegen een on- willigen of onmachtigen betaler der gemeente belasting, die voor de rechtbank dit geding won. De heer C. L. Brinkman te Amsterdam geeft onder den titel De Electriciteit in het Maatschap pelijk leven, eene bewerking van de gunstig bekende „Electro technische Bibliothek” van A. Jdartleben, eene reeks van opstellen, die bijzon der met het oog op de behoeften der practijk naar de werken en de bekwaamste mannen van het vak worden bewerkt en met ongeveer 1000 afbeeldingen worden opgehelderd. Elk opstel vormt een afgesloten geheel, maar staat tevens met de overige in verband, zoodat zij te zamen als eene handleiding der toegepaste electriciteitsleer kunnen worden beschouwd. Opdat men zich een oordeel over deze uitgave kunne vormen, heeft de uitgever eene bloem lezing uit het geheele werk laten drukken. De bewerking daarvan is goed, de druk behage- iijk, en de overbrenging van dit standaardwerk in onze taal zal zeker velen welkom zijn. Heden Dinsdag 2 Augustus zal het 220 jaren geleden zijn dat de vrede van Breda (op 31 Juli geteekend) openlijk vermeld werd. In verband met do feestelijke viering van den verjaardag onzer Koningin zal op het Oude Marktplein te Amsterdam, door de goede zorg ;van de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem dien dag verkrijgbaar zijn De Oprechte Haarlemmer Cou rant van 2 Augustus 1667, waarin het bericht van den gesloten vrede vermeld stond. aan wal stapten, stond de Amerikaansche politie gereed hen te ontvangen. Dadelijk werd beslag gelegd op alle gelden en goederen, die zij bij zich hadden en werden zij beiden, in afwachting van den uitslag van een nader onderzoek, onder toezicht der politie gesteld. Inmiddels was de wettige man de vluchtelin gen nagereisd. Hem werd het kind, benevens de effecten, die door de vrouw wederrechtelijk aan de huwelijksgemeenschap waren onttrokken, teruggegeven. De man heeft, vergezeld van zijn kind, de terugreis naar Nederland reeds weder aangenomen. Of de aanbidder de vrouw getrouw is gebleven toen de effecten waren verdwenen, meldt het verhaal niet. Aan de Kölnische Ztg. wordt uit Wiesbaden gemeld, dat aldaar door eene vereeniging van kapitalisten een gezondheids-etablissement van den eersten rang zal worden opgericht, waarvan dr. Mezger te Amsterdam de opperste leiding heeft op zich genomen. Het Handelsblad deelt hieromtrent mede, dat de inrichting te Wiesbaden, aan het hoofd waar van dr. Mezger zal komen, zal bestaan uit a. een groote inrichting voor massage met onderafdeeling voor mechanische en gymnastische behandeling der patiënten; b. een inrichting voor gebruiken van baden naar den trant van het Friedrichsbad te Baden- Badeu c. een hotel met 100 kamers en salons, uit sluitend bestemd voor vorstelijke en hooge per sonages, voor wier genezing het volgens het oordeel des geneesheers noodig is, dat zij in de inrichting moeten wonen. De gewone patiënten kunnen niet in het hotel worden opgenomen, maar toch zal ook voor hen worden gezorgd, en wel door het maken van rjjtuigen. welke tweemaal daags de badgasten die zich onder dr. Mezgers behandeling willen stellen, aan hun hotels zullen afhaien. De heer Mezger zal reeds spoedig naar Wies baden vertrekken. iko- int 153 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. De gemeente Rocholtz (Limburg) is in rep en roer, daar de dochter van eeneu rijken pach ter, den heer J., met den zwijnenhoeder op den loop is. Het vluchtende paar werd jl. Dinsdag ontdekt te Carthils (Wittum), alwaar het zijnen intrek had genomen bij de ouders van den schaker. De burgemeesters van Rocholtz en Wittum, vergezeld van de maréchaussées uit Gulpen, verschenen weldra ter plaatse en eischten het meisje op, dat echter hardnekkig weigerde mede te gaan. Niet dan met moeite slaagde men er in haar in het rijtuig te doen plaatsnemen, hetwelk haar naar de ouderlijke woning zou terugbrengen. Zij verklaarde evenwel spoedig te zullen terug- keeren, en zij heeft woord gehouden, want Zaterdag was zij weder bij haar geliefde. De jongen is 19, het meisje 22 jaren oud. Zaterdag voormiddag ging te Houthem (Limb.) het paard op hol voor een rijtuig, waarin mevr. N. uit Wijk-Maastricht gezeten was. Het gevolg was, dat de dame uit het rijtuig viel en korten tijd daarna aan de gevolgen overleed. ADVEBTBNT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Een minnend paartje, te Loosduinen thuis behoorende, wandelde Zondag middag op den Loosduinschen weg. Onder hun wandeling ge raakten zij in woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat de minnaar het meisje aangreep en met van de zorg voor één i de woorden: „dat zal je het leven kosten 1” dreigde ongerustheid bestond wegens’s Konings gezond- heid. Van zulk een aandrang is echter uiets tiging voor te draden het besluit van'"den gebleken. Daarom meenen wij de geruchten gemeenteraad van Alkmaar, waarbij aan onder- als onwaar te mogen beschouwen. wijzeressen, die in het huwelijk treden, de Naar bet Vad. verneemt, heeft deheer J. N. Bastert, minister van waterstaat, het lidmaat schap van het comité voor de nationale ten toonstelling, in 1888 te ’s Gravenhage te houden, met de meeste welwillendheid aanvaard. verplichting werd opgelegd om ontslag aan te vragen. Over de vraag, bij het Amsterdamsche publiek in den laatsten tijd gerezen, of het Paleis voor Volksvlijt bij het ongunstig resultaat der tegen woordige wijze van exploitatie en de wanver houding van uitgaven tot inkomsten „voortgezet of geliquideerd moet worden”, heeft de heer J. J. L. ten Kate Jr. zijn denkbeelden uiteen gezet in een kleine brochure. Hij is een warm verdediger van de voortzetting, maar beschouwt verschillende en belangrijke wijzigingen (verplaatsbare scheiding in het hoofdlokaal, betere exploitatie van debijlokalen enzals onmisbaar. De kosten van zoodanige nieuwe inrichting zouden ongeveer f95,000 bedragen, tegenover een vermoedelijke vermeer dering aan rente van f 35,000 tot f 40,000’sj aars. Het bestuur der „Unie”, vereeniging tot op richting van staatkundig leven te Amsterdam, heeft mr. Keuchenius uitgenoodigd de heden, Maandag, te houden meeting bij te wonen, waarop ds. Pierson de wenschelijkheid der invrijheid stelling van Domela Nieuwenhuis zal bespreken. De heer Keuchenius heeft verklaard daaraan niet te kunnen voldoen, hoewel hij nog steeds van meening blijft dat slechts door middel van gratie op dit oogenblik de hardheid eener ver ouderde wet, waarvan D. N. het slachtoffer is, kan worden weggenomen. Zijn schrijven wordt aldus besloten „Gunst en genadebetoon kunnen echter slechts op wettigen en ordelijken weg bij de regeering met eerbied worden gevraagd. Zij mogen niet worden geëischt, veel minder door massale stem verheffing en kracht worden afgedwongen. Ik zoude vreezen, dat een volksvergadering, uit sluitend in het belang van den heer Nieuwen huis samen geroepen, het gevaar schept dat dit uit het oog verloren worde en in dit geval, de uitingen en besluiten, waartoe zij zich zou kunnen laten vervoeren, aan het beoogde doel meer zouden schaden dan bevorderlijk zijn. „Meer dan van een meeting, blijf ik verwach ten van de goedertierenheid van het ministerie- Heemskerk. Het volhardde vier jaren lang, met miskenning van ’s volks constitutioneele rechten, in grondwetsschennis, ten einde met een onvolledige vertegenwoordiging tot grondwets herziening te kunnen geraken en ontving voor dit ambtsmisdrijf bij herhaling van de Tweede, en nu ook van de Eerste Kamer genade. Zoude het na deze ervaring willen blijven aandringen op de toepassing van het strengste en reeds door den Nederlandschen wetgever veroordeelde recht, krachtens de reeds buiten werking stelde wet van 1 Juni 1830, Stbl. no. 15 kan het niet veronderstellen en zoude het der gevolgen wil betreuren.” Wij ontvangen het programma van het on derwijs aan de rijkslandbouwschool te Wagenin- gen voor het leerjaar 1887,88. Onderscheiden mededeelingen, de inrichting van het onderwijs en de school rakende, zijn in het handige boekje opgenomen, ’t Zal een welkome gids zijn voor hen, die voor hun zoons of pupillen van de school gebruik wenschee te maken. Naar het Vad. verneemt, zal de Enquête commissie adviseeren tot voortzetting van het onderzoek, maar tevens in het licht stellen, dat reeds thans op sommige punten uitbreiding van staatszorg met betrekking' tot kinder- en vrou wenarbeid mogelijk en noodzakelijk is. Een dame uit Boxtel is eenige weken geleden met een huisvriend naar Amerika vertrokken, haren man ontlastende der drie kinderen, en tevens van een som groot j haar te worgen. Eenige voorbijgangers verlossen f 60,000 aan effecten. j het meisje uit de handen van den „minnaar.” i l'oen mijnheer en mevrouw echter in Amerika Geneeskundige hulp werd voor het slachtoffer 1 ■i Z|ju, lijdt de Koning aan eene nu en der physieke' krachten het gevolg is. volgen en maakt daardoor hunne taak „In ’s Konings omgeving koestert men geene illusieën -j sche volk.weet "zeer goed, dat de dagen r. jn. Maar geen dingen, die nergens een geheim zijn. Wij gelooven niet, dat er voor deze geruch ten grond bestaat. Wel vertoont Z. M. zich met buiten zijn zomerverblijf te Soestdijk, maar flClO» 4-r\n 4... I i ooestdyk op 2 Aug. tereere van den verjaardag den heer Coenen zaï worden opgeluisterd. zou dit diner zeker niet doorgaan. Er is bovendien twijtel aan Der Midd. Ct. kwam dezer dagen de Neue Züricher Zeitung in handen, waarin zij een brief vond, dien ze haren lezers wil mededeelen, al ware het slechts om de bewering te logenstraffen, in den laatsten volzin voorkomende. De brief luidt aldus: De gezondheidstoestand van den Koning der Nederlanden, schrijft de correspondent geeft bij voortduring, tot ernstige bezorgdheid stof. De kiem zijner ziekte is eene sedert ja ren verwaarloosde blaaskwaal, die in den laatsten tijd veel verergerd is en den Koning hevige pijn veroorzaakt. Daaraan paart zich nu een hevig zenuwlijden en eene algemeene verzwak king, welke natuurlijk wegens den hoogen ou derdom van den Koning een bedenkelijk karakter heeft. lot dusver zijn de geneesheeren in staat geweest door jaarlijksche badkuren te Wildun- gen en te Karlsbad de kwaal te bedwingen, en op de kuur te Wildungen volgde in den regel een merkbare betering. Den 30sten Juni echter zijn de Koning en de Koningin op aan raden der geneesheeren naar Nederland terug gekeerd, waar zij thans op het slot Soestdiffi vertoeven. nDe berichten, welke van daar komen, luiden immer meer bedenkelijk. Men weet dat de Koning nooit toeschietelijk van karakter geweest is. Allijd heeft hij aan een afgezonderd leven de voorkeur gegeven; andere Europeesche ho ven bezocht hij zelden, en aan zijn volk ver toonde hij zich slechts bij buitengewone gelegen heden. Sedert het noodlot beslist heeft dat hij de laatste mannelijke loot van zijnen stam moest j aan droefgeestigheid gepaard dan zorgwekkende overprikkeling zenuwen, waarvan een algemeene uitputting LA o;o j8> I)e lijder weigert daarbij de voorschriften zijner artsen te - j-moeilijk. In s Konings omgeving koestert -1 over zijnen toestand. Het Nederland- - uö uagen van den laatsten Oranjevorst geteld zijn. Maar geen v Hollandsch blad wil zijn lezers op de hoogte brengen van dingen, die nergens een geheim zijn.” Het handelsblad zegt naar aanleiding hiervan Wel vertoont Z. M. daar ter plaatse is niets bekend tigt. Van buitengewone maatregelen, het bieden van i. moeilijk geheim kon blijven, is niets vernomen. noodigingen verzonden voor het diner, der Koningin gegeven en door de kapel van den heer Coenen zal worden opgeluisterd. In- dien de toestand des Konings te' wenschen liet ann rlif- -1-_:_2. a 5 een gewichtige reden tot p - de juistheid der berichten. De Urondwet verbiedt eenige wijziging te brengen in de regeling der tioonsop volging tijdens "het regentschap. Bij den tegenwoordigen stand der Grondwets- herziening, waarvan de verduidelijking der be palingen omtrent do troonopvolging een belang rijk onderdeel vormt, zou zeker bijzondere spoed vorden vereischt om haar tot een einde te brengen iudien inderdaad een intreden van het regentsenap voor de deur stond. De regeering ZOU ongetwijfeld zich hebben beijverd de behan- üehng by de Eerste Kamer onverwijld te doen’ Plaats hebben, iudien bij haar eenige reden van B J S X EW L A M’ W. I i- a i tele Ber« Jo* nob z. Q Itje. >llct dv. zv, itje. OU- Sij- ija- ide tan iza- erf,* ren J P’P tv ni’d on duf zulke geruchten ook maar eenigermate beves- Van buitengewone maatregelen, het ont bieden van speciale geneeskundige hnlp, wat moeilijk geheim kon blijven, is niets vernomen. Daarbij zijn, gelijk men weet, reeds de uit- q -dat te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1