st( ■H'S- IIM BIIHL1I) Ï00R ill. CEIEKKnEK HET ARROXNSSEIEKT SSERL 1 a j i8l A I No. 66 T W E E E N-V E E R T I G 8 T E 1887. 17 AUGUSTUS. o ,50. UIT DE PERS. z >urg De den de zal ein leu nen, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. I. sen >.00, i den No- zit-J 17 I 7< "li - Kapitein Louis is niet gelukkig met zijn toch - es iu ’t hemelruim. De ballon „Prinses Wil- De Midd. Ct. geeft over den strijd bij de op handen zijnde verkiezing enkele opmerkingen ten beste. Het ligt voor de hand, zegt het blad, dat de anti-liberale partijen het meeste licht zullen doen schijnen op hetgeen met art. 194 is gebeurdmaar nadat zelfs van die zijde er kend is, dat er in de overige Hoofdstukken winst voor hen is te behalen, niet het minst bij de nieuwe regeling van het kiesrecht, zullen zij als vanzelf met het noodige beleid en overleg moeten optreden. Bij de liberalen zullen aan eensluiting en krachtsontwikkeling toch in ieder geval meer dan noodig zijn, en de eerste is thans mogelijk, nu de quaestie van art. 194 hen niet meer behoeft te verdeden. De strijd daar over in t zen eigen kring is door het votum der Eerste Kamer beslist. En te meer kunnen de voorstanders van een wijziging van dat arti kel daarin berusten, nu de minister Heemskerk verzekerd heeft een verzekering, door andere leden der Kamer bevestigd dat het tegen woordige artikel alleszins ruimte genoeg overlaat om aan de bezwaren der tegenpartij tegemoet te komen. De liberale party kan met opge wektheid den strijd tegemoet gaauer is door de herziening der Grondwet zooveel gewonnen al bleef’ nog menige wensch onvervuld dat het voor haar een aangename taak moet zijn om aan de nieuwe ontwerpen ook by de tweede behandeling een meerderheid te ver schaffen.” De heeren J. van der Toorn en C. Lely, hoof'dingenieurs der Zuiderzee-vereeniging, heb ben dezer dagen een verkenningstocht gedaan op de Zuiderzee, in verband met het onderzoek betrekkelijk de afsluiting en drooglegging. Een ryksvaartuig was te hunner beschikking gesteld. Over de overkapping van het Centraal-station te Amsterdam schrijft de Amst. ’t volgende: Zaterdag morgen is de laatste paal derproef- bebeiing van een der steunpenanten der over kapping van het Centraalstation in den bodem geslagen. Thans staan daarin 28 palen, op vier rijen van zeven palen, die ieder 25 a 26 meter lang zijn. Zij zijn volgens de grondboringen geslagen op het allerslechtste punt, op de plek waar in vroegere eeuwen de Amstel in het IJ stroomde. Dit nieuwe systeem van beheiing heeft tot nu toe de meest mogelijke voldoening opgele verd de wederstand van den grond, op dit zeer slappe punt, was nog zoo groot, dat er bij de deskundigen, die dezen arbeid besturen, geen twijfel bestaat of de bouw van de overkapping zal op deze wijze tot stand kunnen komen. Nadat de belasting van het penant, volgens de plannen der ingenieurs, zal zijn geschied, zal de beheiing van de geheele overkapping volgens hetzelfde systeem worden voortgezet, en bestaat nagenoeg de zekerheid dat het nieuwe station binnen vrij korten tijd iu gebruik zal kunnen worden gesteld. De Staatscour. van heden meldt dat de ont binding der beide Kamers zal geschieden op den sluitingsdag, zijnde morgen, Woensdag 17 Aug. De algemeene verkiezingen der Tweede Kamer zullen plaats hebben Donderdag 1 Sept, en die voor de Eerste Kamer Donderdag 8 Sept. terwijl de opening der nieuwe zitting bepaald is op Maandag 19 September. ’tls in de volgende bewoordingen, dat een kerkelijk blad de Kerk. Ct. lucht geeft aan zijn voldoening over het verwerpen van het nieuwe grondwetsartikel over het onderwijs. „Een groote smaad is ons bespaarddat een Roomsche priester een voorschrift in de grond wet van ons vaderland zou hebben doen nemen, waardoor het eerste beginsel van staatsrecht, dat der vrijheid des gewetens, het gebied van 1 gegeven en een hoog belang la :a minder gegronde bezwaren te doen wegvallen. Eenige bevreemding wekt, ook bij geestver wanten, de wijze waarop de Maasbode zich over de verwerping van het voorstel-Schaepman uit laat. ’t Blad schrijft „Stel dat wij gewone wetgever worden en een goede schoolwet makendat wij daarna verdreven worden en de schoolwet verandering ondergaat. Wieu hebben wij dan iets te ver wijten Immers niemand De liberalen zullen ons zeggen, dat wij met de maat worden uitge meten, waarmede wij ingemeten hebben. Wij, wij zelf hebben immers gevraagd, dat de school- quaestie aan den gewonen wetgever zou worden overgelaten. Wy hebben hem benoemd tot scheidsrechter in het hoogste ressort. Ja, wat erger is, als er eens dagen komen, dat de libe ralen ons niet geeselen, maar vermoorden, d. w. z. als zij den gewonen wetgever eens maatregelen laten nemen, die de vrijheid van onderwijs fei telijk vernietigen, dan kunnen wij moeilijk meer vragen, dat onze rechten in de grondwet zullen geschreven worden, nadat wij ze zelf in de han den van den gewonen wetgever gelegd hebben. „Wij kunnen God niet genoeg danken, dat het zoover niet gekomen is, maar dat is alleen omdat het voorstel Schaepman werd verworpen.” In het Venl. Weekbl., het orgaan zooals men weet van mr. ELaffmans, wordt betoogd, dat, nu art. 194 door de Eerste Kamer is verwor pen, de grondwetsherziening een paskwil is geworden. Men leest in ’t blad het volgende „Het gewijzigd art. 194 was het eenig mo gelijke pretext, om er nog voor te stemmen. Hoe weinig dan ook, wij kregen ten minste iets tegenover het vele dat wij verloren. Thans niets, niets hoegenaamd, geen sikkepitje. En daar zouden onze afgevaardigden voor stemmen De hemel beware hen voor zulk een zelf vernedering. Men durft er bijna niet aan denken. Zij waren voor altijd verloren. Verloren ia de oogen hunner kiezers, verloren in de oogen der liberalen, verloren (wat het ergst is)in hun eigen oogen. In de oogen hunner kiezers. Deze zouden zeggen„Onze afgevaardigden, dr. Schaepman voorop, begonnen met een eisch te stellen en met hoog en dier te zweren dat, wanneer aan dien eisch (herziening van art. 194) niet werd voldaan, zij zich met hand en tand tegen de herziening zouden verzetten. En nu het er op aankomt, stemmen de heeren, God betere ’t 1 er toch voor, ofschoon er aan hun eisch niet alleen niet is voldaan, maar niet tegenstaande met dien eisch op schandelijke wijze de spot is gedreven. Zijn dat kerels?! \V y wenschten, dat wij ze niet kenden.” In de oogen der liberalen. Zij zouden zeggen„Die lui behoeven wij in ’t vervolg niet in het minst meer te ontzien. Zij laten zich alles welgevallen en slikken het bitterste voor zoete koek. Wij hebben ze com pleet met voeten getrapt en toch gaan zij ge dwee met ons mede. Verachtelijker schepsels bestaan er niet. Laat ons voortgaan met ze te mishandelen.” In hun eigen oogen. Onze afgevaardigden zouden tot zich zelven moeten zeggen: „Gy zyt geen kuip voor den neus waard. Door iets aan te nemen wat het belang des lands en meer bepaald uwer man datarissen, wat gekrenkt eergevoel, wat conse quentie u dwongen te verwerpen, hebt gij een puhtieken zelfmoord gepleegd. Kruipt in den j revisie die komende is. Met zulk een Eerste gioud! Laat u begraven!” Kamer, als blok aan het been, komt onze politiek ’tls te hopen dat onze i zullen zyn en dat elk hunner na de ontbinding 1 zijn kiezers zal toeroepen: „Ik stem er tegen, bepaald tegen, als gij mij herkiest. Niet alleen uw wensch en belang, ons fatsoen eischt zulks. Het voorstemmen is ons bepaald onmogelijk gemaakt.” Dat het Centrum hot orgaan van dr. Schaep man ontevreden is, spreekt van zelf, „Door verwerping van het voorstel-dr. Schaep man schryft het blad heeft de Eerste Kamer de miskenning van belangrijke volksrechten, reeds meer dan 20 jaar gesteund, op nieuw ge handhaafd. „De strijd bij de stembus gaat op in den schoolstrijd en de meerderheid der Eerste Kamer heeft zich verplicht geacht, niet de rechten van de meerderheid, niet de rechten van het volk, maar haar vermeend recht, nl. dat der overmacht te moeten handhaven en het heeft gezegevierd. „Zal nu die gewenschte pacificatie, die ook zij zeggen te willen bevorderen, zijn verkregen? Natuurlijk niet. Zoolang het thans bestaande art. 194 den toestand blijft beheerschen, zal de strijd niet eindigen, maar heviger worden, en wij gelopven dat er belangrijke gezichtspunten dagen die er op wijzen, dat de overheersching der liberale behoudsmannen met hun eigen onder gang zal eindigen. „Dat zal de eenige weg tot pacificatie zijn, welke wy zoo spoedig mogelijk hopen gevolgd te zien.’’ op- ons °P het lager onderwijs werd prijs- J van onze staats huishouding, dat der zorg voor het volksonder wijs, werd bedreigd. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft het voorstel-Schaepman met een eerbiedwek kende meerderheid verworpen. Een dreigend gevaar zijn wij, ten deele al thans, ontkomendat Rome de wet zou gaan stellen in NedetlandV' Met voldoening wordt voorts door het blad geconstateerd, flat de groote hoofdzaak, waar het op aankwam, door Fransen van de Putte en door De Sitter, door Van Roijen en van Naamen van Eemnes, vooral door Roëll en den minister Heemskerk zoo duidelijk in het licht is gesteld, dat alle onzekerheid over de ware beteekenis van art. 194, dat als art. 192 blijft, voortaan is uitgesloten. Men kan onder de heerschappij van dat ar tikel steunen en bevorderen het bijzonder on derwijs, waar dit noodig wezen mocht! Dit is al veel gewonnen en zal bijdragen om meer of ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/j Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis, dat door den Raad dezer gemeente den 13 Au gustus j.l. voorloopig is vastgesteldeen Sup- pletoire Staat, houdende wijziging van den primitieven staat van openbare tot den gemeenen dienst van allen bestemde waterstaatswerken in deze gemeente niet in onderhoud en beheer bij het Rijk, de Provincie of Waterschappen; en dat dezelve van af Donderdag 18 Augustus e.k. voor den tijd van veertien dagen, ter Secretarie der gemeente op nieuw voor een ieder ter inzage is nedergelegd, binnen welken termijn bezwaar- schriiten tegen dien Staat, bij Gedeputeerde Staten moeten worden ingediend. Sneek den 16 Augustus 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEW1TZ, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen, ter voldoening aan het bepaalde bij de artt. 17, 18 en 19 der wet van 14 September 1866 (Staatsblad no. 138) ter openbare kennis: dat de lijst, bevattende de namen der inwo ners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van Militairen in aanmerking komen, bij hun besluit van den 13 Augustus 1887 is hei zien dat die herziene lijst is aangeplakt en gedu rende 14 dagen, ingaande den 17 Augustus ek., ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal worden nedergelegd en dat de bezwaren tegen die lijst binnen 14 dagen, na afloop van den tyd voor de inzage bestemd, schriftelijk moeten worden ingediend. Sneek den 16 Augustus 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. De Tijd laat zich zeer kalm over de ver werping van het voorstel-Schaepman uit. „’t Is bekend zegt het blad dat ook onder de katholieken de waardeering van het voorstel, na de amputatie, welke het in de Tweede Kamer door den heer Vos de Wael ondergaan had, zeer uiteen liep. Terwijl sommigen in de aanneming van dat voorstel een volledige neder laag der liberale partij en de beslissende zege praal van de groote rechtsbeginselen in den schoolstrijd zagen, meenden anderen, dat alleen in de allergunstigste omstandigheden een der gelijke overwinning in de toekomst vruchten zou dragen, vruchten, welke ook langs anderen weg zonder Grondwetsherziening bereik baar moesten geacht worden.” Het blad meent er dan ook verder het stil zwijgen toe te kunnen doen, alleen met eenige voldoening wijzende op het feit dat de katho lieken, hoe verdeeld op sommige punten in staatsbeleid, althans wat de onderwys-quaestie, de hoofdzaak betreft, één zijn. De vraag: Wat nu? beantwoordt het blad met te wyzen op de wet van 17 Aug. 1878, de schoolwet. Die wet moet ten onder gebracht; artikel voor artikel moet onderhanden worden genomen om aan te toonen hoe zij geheel en in elk barer onderdeelen met recht en billijk heid in strijd is. De arbeid zal lang zijn, maar als men let op de resultaten, nu reeds bereikt, kan men tevreden zijn en met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. De Stand. blijft zeer verbolgen op de Eerste Kamer en wil haar geheel aan den kant zetten. Een Eerste Kamer, die iu een hachelyk tijds gewricht de nationale ontwikkeling door derwijs partijzuchtig votum stuiten durft, heeft zichzel ve voor altoos geoordeeld. Zulk een Kamer kan niet blyven. Met zulk een vijfde rad aan den wagen is de wagen van staat ten onzent niet langer veilig. „En daurom, wat deze schijn-revisie niet kon brengen, dat brenge ons de echte en oprechte pulitiekeu zelfmoord gepleegd. Kruipt in den j revisie die komende is. III. t i I r afgevaardigden wijzer met verder. I sm;i:k ri IS IX X EJiLAXO, I I I 19 3 8 16 ■ug. 4 4 16 i «5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1