I No. 67. 1887. KN T W E E E N-V EERT! G S T E Z A. rl? E ft D A. O 20 AUGUSTUS. BS, )0, 00 sst S0 )ta ft0 •ije 10- Igt ;ot d la- on ig- I 4 3e JO. jer 00 00 lo. len, ter- Io. 1.0, 12 4 I. mt do springen. Vrij boerenbedriegerij. En alle pogingen, die nog aangewend mochten worden om althans bij de op niets uitloopen. Duizende kiezers hebben i, vi tkuuiü van waü wil, de partij als zoodanig niet te steunen, maar haar aan haar lot over te laten, haar den te- De naam, de zaak van en evangelie moet worden losgemaakt elke politieke partij, allermeest van die maar net niet is. aan de orde; en is het voorshands alleen de vraag, wat raadzamer zijOf om met deze Reformbill mee te gaan, of wel om, na ver werping van Reform-bill en Revisie bei, eerst nog maals uit te gaan op censusverlaging en op een betere tabel. Voor beiden is veel voor. Maar ook tegen beiden rijst even ernstige bedenking. En niet in de pers, maar op de Deputaten- vergadering zal beslist dienen te worden voor welke gedragslijn onze partij als partij zich verklaart.” Het Centrum meermalen als ’t orgaan van dr. Schaepman aangeduid geeft eenige wen ken ten beste over de houding der roomsch katholieken tegenover de nieuwe Grondwet, wenken waaruit blijkt, als men let op’t geen het Venloosch Weekblad deze week zeide dat tusschen de beide fracties der roomsch katho lieke leden in de Tweede Kamer nog steeds groot verschil van gevoelen blijft bestaan. De ontwerpen, rakende het kiesrecht, dat zijn de hoofdstukken III en IV en dat betreffende de additioneele artikelen, mogen, volgens het Centrum, niet worden verworpen. De overige hoofdstukken laten het blad in meerdere of mindere mate onverschillig en het laat de beslissing over de ten deze uit te bren gen stem aan de wetenschap en de consciëntie der vertegenwoordigers over. Toch acht het aanneming van de nieuwe beschrijving der troonsopvolging raadzaam. Het Wag. Weekblad betreurt het, dat de par tijen het over het onderwijsartikel niet eens zijn geworden en dat men er niet in geslaagd is een overeenkomst te treffen in den geest van t bekende voorstel-De Beaufort of dat van de regeering. Dat de mannen van alles of niets, thans niets ontvangen, is volgens het blad hun verdiende loon. Het Hoilandsche spreekwoord: zachtjes aan, dan breekt de lijn niet, blijft nog steeds voor velen van ons volk een waarheid. En te eer hadden de auti-revolutionaire leden daartoe moeten komen met het oog op de groote scheuring in hun gelederen. De uitkomst zal toonen het blad is daarvan overtuigd dat haar kracht is gebroken. Werd die partij in de laatste jaren als ’t ware door kunst en vlieg werk saamgehouden en was het te voorzien, dat zulks op den duur niet gaan zou, de losgebarsten kerkelijke troebelen waren de wig, die den reeds door ’t verderf aangestoken boom deed splijten. Wel gaat de Standaard voort met het air aan te nemen, alsof die schade niet zoo groot is en haar partij toch nog ten leste haar doel zal kunnen bereiken maar dit is niet dan grootspraak, om niet te zeggen aangewend mochten worden open stembus de eenheid te herstellen, zullen zich vast voorgenomen om, er kome van wat wil, de partij als zoodanig niet te steunen 1 ringdood over te geven, godsdienst van welke zich thans de anti-revolutionaire noemt, maar het niet is. Het artikel wordt op de volgende wijze be sloten „Onze vrienden zullen echter nu met ons beseffen, dat langer hinken op twee gedachten een onmogelijkheid is, dat de beslissing thans moet vallen. I gaan of breken met de Standaard-partij. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. In de Lantaarn wordt onder de „Parlemen taire Portretten” een schets gegeven van den heer J. J. van Kerkwijk, lid der Tweede Ka mer. Met talent is ook dit portret gemaaid. De eigenaardige nonchalante wijze, waarop het lid voor Zierikzee zich in de vergadering beweegt, wordt aardig weergegeven. Wij zijn getuigen van een kleine moeilijkheid, waarin de president is geraaktde griffier tracht hem iets duidelijk te maken, de leden loopen heen en weder, elkan der tegensprekende, bevestigende en ontkennende. Daar dringt de heer Van Kerkwijk door de groepen heen en na een paar woorden met den president klinkt het uit diens mond „Door den heer v. Kerkwijk wordt thans voorgesteld art. 125 voor art. 124 te behandelen. Ik geloof ook dat daardoor vele der bestaande moeilijkheden uit den weg geruimd worden, enz.” Herhaaldelijk ziet men deze afgevaardigde, in den loop van het parlementair zittingjaar, den president en zijn medeleden in den nood bij- j van alle officieele deftigheid, het keurslijf der parlementaire vormen uittrekkend, beweegt hy zich vrij en op zijn gemak in de vergadering van dit hooge staatscollege. Hij is er „thuis”, intiem met de meest invloedrijke leden, heeft den schroom der nieuwelingen lang vergeten (zoo hij dien ooit gekend heeften met een nonchalance, hem alleen eigen, weet hij een familiaren toon en huiselijke gewoonten ter afwisseling der deftige beslommeringen het gebouw binnen te smokkelen. En deze nonchalance voert hij niet alleen in zijn handelingen door, ook zijn uiterlijk draagt er de sporen van. Hij is onverbiddelijk in het zwart, met een lange gekleede jas, die echter, in plaats van netjes te zijn dichtgeknoopt, slordig en los openhangt, en hem zoodoende het steken der handen in de broekzakken gemakkelijker maaktook zijn houdingen zijn niet, zooals die van den heer Bahlman of Gleichman, menig maal bestudeerd en op een effect voor de tri bunes of voor zijne medeleden berekendhij blijtt zitten zooals hij is neergevallen, leest of schrijft in de positie, die hem het gemakkelijkst is, met den elleboog op tafel, den neus bijna op het papier, als iemand die het zich in zijn studeerkamer aangenaam heeft gemaakt. Zijn kleederdracht, zonder slordig of verwaar loosd te wezen, draagt toch de sporen van het ontbreken eener zorgende vrouwenhand of een kleine, mannelijke ijdelheid, die iets om zijn uiterlijk geeft. De zwarte cylinderhoed, niet altijd nieuw, wordt pratend of in gedachten op het hoofd gezet, zoodat somtijds op groote plek ken de haren tegen den draad zijn opgewreven; de knoopjes van boord of overhemd verkeeren Wel eens in oproerigen toestand en noodzaken den eigenaar er ai en toe kregelige vingerbe wegingen tegen te makende hakken zijner schoenen zijn menigmaal naar één kant afge lopen. terwijl zijn chaussures niet altijd precies op het einde zijner broekspijpen aansluiten. En zóó, met openhangende jas, zonder stok of parapluie in de hand, de armen langs het lijf hangende, kan men hem met groote passen in het half-uurtje pauze van het gebouw op het Binnenhof naar de Witte zien hollen om haastig ie gaan koffiedrinken. Zijn bijtig, ingehouden, scherp sarcasme, met een droge, fijne leukheid uitgesproken, wekt den lachlust der Kurner op. Hij verbaast de vergadering door zijn enorme detailkennis hij legt een bekendheid met de geheimen der cou lissen aan den dag, overstelpt zyn tegenstanders 2oo zeer met nauwkeurige feitjes, die» hij met De Minister van binnenlandsche zaken sloot jl- Woensdag de zitting der Staten-Generaal. Hij betuigde den dank des Konings voor de ijveri ge behartiging van ’s lands belangen en wees op de verschillende ontwerpen van oeconomischen aard die tot stand zijn gebracht, als: belangrijke onteigeningswetten, ontwerpen betreffende den spoorwegaanleg op Java en de westkust van Sumatra, de maatregelen tot opbeuring der sui kercultuur op Java, verbeteringen in het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering, schuttery- wet, de crimineele wetboeken, de accijns op bet gedistilleerd, het patentrecht en den aanvang der arbeiders-enquete. Buitengewoon gewicht ontleende de afgeloopen zitting aan de behande ling en aanneming der elf grond wets-voorstellen. Dit ontwerp van staatsbelang heeft gedurende eenige maanden groote en. volhardende inspan ning van de volksvertegenwoordiging gevorderd en vermits eene gewenschte overeenstemming daarover is verkregen, behoort naar luid van Ze staan voor’t dilemmaóf meê- art. 197 der Grondwet de ontbinding te volgen, J~ °-1- Van die heden plaats heeft. hun houding hangt, wanneer ze weder verkozen worden, waarschijnlijk ’t lot der Grondwetsher ziening af. Verwerpen ze haar, dan dragen zij inzonderheid daarvan de verantwoordelijkheid. Maar dan is natuurlijk ook de band gebroken, die ons aan hen bindt. Mannen die spelen in de kaart van dr. Kuyper kunnen onmogelijk langer onze mannen zijn. Dit is geen bedrei ging, ze staan te hoog om zich een bedreiging aan te trekken maar eenvoudiglijk een uit spreken van ons gevoelen, waartoe niemand ons ’t recht betwisten zal. We wachten in gespannen verwachting hun besluit af, ook tot regeling van onze gedragslijn bij de aanstaande verkiezingen. God geve hun de zoo noodige wijsheid en moed om een gewenschte beslissing te nemen. En mocht daarvan een nederlaag bij de stembus het gevolg zijn, welnu wat nood Ook wanneer die nederlaag een definitieve zijn mocht, wat wij niet gelooven dan nog zouden ze de goedkeuring genieten, niet alleen van allen die het woelen der Standaard-partij moede zijn, maar bovenal van hun eigen geweten, terwijl ze bovendien ’t genot zouden smaken van verlost te zijn uit een positie, die zoo dubbelzinnig en valsch mogelijk is.” De N. R. U. voorziet, dat, nu de kerkelijke partijen in de verwerping van art. 194 een aanleiding schijnen te zoeken om de grondwets herziening althans gedeeltelijk te doen mislukken, de verkiezingsstrijd niet kalm zal zijn. Wie er van de liberalen op rekenen mocht, dat men zich bij deze verkiezingen niet bijzonder zal hebben te vermoeien, kan er zeker van wezen dat hij zich deerlijk vergist. Er zal wel degelijk buitengewone inspanning noodig zijn, willen de liberalen het terrein behouden, „In het vorige jaar, by de ontbinding, heeft de uitslag in menig district bewezen, aldus be sluit het blad, dat die inspanning niet zonder gevolg blijft. Toen hebben de liberalen veel gedaan om een krachtig politiek leven te wekken en zij hebben toen geleerd wat er geëischt wordt, wil men met kans op winst den strijd voeren. Van gelijke opgewektheid, van gelijken ijver, van een even levendig besef bij de leiders van hetgeen ’s lands belang hun oplegt, heeft men ditmaal niet dezelfde, maar grootere gevolgen nog te wachten, omdat de moedeloozen onder ons in 1886 geleerd hebben, dat aan de toekomst niet behoeft gewanhoopt te worden, mits maar niet de armen slap blijven hangen.” K 1 A Jk B N JL A X l>. UIT DE PERS. AD VERTLNT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 »/a Cents. Bij abonnement is de prijs be. langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. een ironische hatelijkheid bij naam en toenamen noemt, dat zijn medeleden zich verkneukelen in het schouwspel van een arm slachtoffer, dat tot op het hemd toe wordt uitgekleed. En de heer Van Kerkwijk verschoont niemand en niets; hij is onafhankelijk van positie, behept met een gevoel van eigenzinnige wijsheid, dat hem alles laat zeggen wat hem voor den mond komt, en als dacht hij bij zich zei ven„dat zal ik je toch eens onder je neus wrijven, hoor!” Zijn aan vallen komen gewoonlijk raak aan, en daar hij zoo verstandig is weinig te spreken, en dan nog alleen over zaken, die hij 4 fond kent, heeft hij het groote geheim gevonden van altijd een aan dachtig gehoor te verzamelen en aan zijn rede voeringen een bijzonderen invloed en belang rijkheid te schenken. Geen der leden van de Twéede Kamer bezit zooveel vrienden en bekenden, zooveel bronnen en kanalen om achter het „fijne” van een zaak te komen, als deze afgevaardigde uit Zierikzee. Hij schijnt een allemansvriend te wezen, want ieder oogenblik ziet men hem, zoowel in als buiten de Kamer, met allerlei mogelijke en onmogelijke personen spreken; hij is een soort van kalender, een parlementair nieuwsblad, een onuitputteljjke bron van historische en heden- daagsche „uien”, en een nauwkeurig bewaarder en gebruiker van staatkundige geheimen, die juist door zijn uitgebreide kennis van bijzonder heden en beweegredenen veelal het „bêce noir” is voor menig minister, of voor menig industri- eele onderneming, die zich tot de Kamer met verzoeken of bezwaarschriften wendt. De Standaard deelt mede, dat op de aan staande Deputatenvergadering der anti-revoluti onaire party de houding, ten opzichte van de nieuwe grondwet aan te nemen, zal worden vastgesteld. Het blad ’t welk vroeger verklaar de ter wille van de hervorming van het kiesrecht over andere bezwaren heen te stappen, laat zich thans meer gereserveerd uit. „Hoever men onzerzijds ook de inschikkelijk heid drijve, toch kan niemand van ons vergen schrijft net thans dat de nu voorgelegde grondwetsreriöie door ons aanvaard wordt als voldoening schenkend aan den eisch, gesteld in art. 7 van ons anti-revolutionair program. Dat artikel zegt„De grondwet, gelijk die in 1848 gewijzigd is, aanvaardt de anti-revolu tionaire party als uitgangspunt, om langs wet tigen weg tot een hervorming van onze staats instellingen naar eisch der christelyk-historische beginselen te geraken.” Vergelijkt men nu wat voorts in art. 8, 10, 11, 12, 13, 17, 19 en 20 als beginsel tegenover de thans geldende regeling onzer staatsaange- legenheden beleden wordt, met hetgeen Heems- kerk’s revisie biedt, dan vindt men als pover resultaat, dat met uitzondering van de Reform- bill geen enkele doortastende hervorming aan de orde kwam. Ja, sterker nog, dat zelfs de voorgeslagen Reform-bill, wel verre van aan de billy kste eischen der natie te voldoen, nog op allerlei wijs misloopt1. doordien ze de Eerste Kamer by na ongedeerd laat 2. de organische volks vertegenwoordiging aisnijdt; 3. toch aan een verkapten census vasthoudt4. door de „lod gers” een heir parasieten op de stembus loslaat; 5. een onjuisten maatstaf koos; en 6. nogmaals de districtsverdeeling vervalscht heeft. Wat thans op de tafel ligt is derhalve noch de onzerzijds bedoelde Revisie, noch ook de Reform-bill, die naar recht en reden mocht wor den gewacht. Vooral nu art. 194 buiten het geding raakte blijtt voor ons derhalve de Revisie duurzaam OEEKER II R A N T «■is Einn iniimsaiu sib I l [8 S Ebe .and ven- uwe mtje •ijna Ge- te Ab- to*' te Wij- vd. ind. s 30 1 i ■siEiiisjiioramm-iiiiiiïiiiiiiiiE

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1