I a Slfflffi- HI IDHTBIIMUII l'(li ill MBH Ellff fflfflWSSBHT SBL L II w w- i No. 69 T W E E-E N-V EERTIG8TE 1887. Coloradokever. J by 27 AUGUSTUS. >0 a zijn vaa i als de ons van a 0 h a 3e )0. >er ur 4o '0, 10 0 o. ;r e is 0, I: a- IU B? B dan laten werken. Hij zal ons zijn weg doen zien.” De Kamper Ct. zegt: Wat vooral bij deze verkiezing niet uit het oog mag worden verloren, is, dat wij aan allerlei verrassingen zouden blootstaan, wanneer het eens aan de anti-liberalen gelukken mocht de Kamer weder „om” te zetten. Het zou kunnen ge beuren dat dan de Grondwetsontwerpen zelfs niet in behandeling kwamen. Men schijnt vrij algemeen in de meening te verkeeren, dat de Kamer, die nu gekozen moet worden, in elk geval slechts enkele maanden leven zal hebben. Maar dat is volstrekt zoo zeker niet. Alleen wanneer de Grondwetsher ziening (met inbegrip van de additioneele artikelen) tot stand komt, worden de nu gekozen Kamers binnen vier maanden na de afkondiging der wijzigingswetten ontbonden. Mislukt echter op eenigerlei wijze de herziening, of wordt de be handeling der grondwetsontwerpen verschoven, dan blijven de nu gekozen Kamers en hebben volmaakt dezelfde bevoegdheden als alle andere Kamers. Wat volgt hieruit? Dat het, om alle ver rassingen voor te komen, voor ons liberalen zaak is, te zorgen dat ook in de nieuwe Tweede Kamer onze partij in de meerderheid blijve. Daarop moeten ook bij deze verkiezingen alle krachten worden gericht. Van de houding, door het Wag. Weëkbl. bij de op handen zijnde verkiezing voor leden der Tweede Kamer aangenomen, maakten we reeds gewag. Het verklaarde pertinent, in geen ge val, noch bij de eerste stemming, noch bij de eventueele herstemming een aanhanger van de Standaardte zullen kiezen en verwees voorts naar een tweetal artikelen, in haar ko lommen voorkomende, van de hh. Van Veen te Dedemsvaart en dr. A, W. Bronsveld. Op deze beschouwingen komen wij thans nader terug. Eerstgenoemde is van meening dat de liberalen, dank zij de kerkelijke troebelen, de meerderheid zuilen verkrijgen. Natuurlijk doet de Standaard het voorkomen alsof, niettegenstaande den kerke- lijken strijd, de anti-revolutionaire partij het nog al tamelijk eens is en dringt zij zichzelven de hoop op, dat het nog al gaan zal. Velen echter, die van heeier harte tot de christelijk-historische partij behooren, maar zich niet langer willen laten indeelen bij een partij, die dr. Kuyper tot hoofd en leider heeft, zullen er, naar de heer v. V. meent, hartelijk voor bedanken, mannen te stemmen, die zich door hem laten leiden, en zich, ook waar het op herstemming aankomt, liever onthouden, dan hunne stem te geven aan iemand, die wel anti-revolutionair heet, maar op kerkeljjk gebied niet de partij der revolutie meegaat. Anderen zelfs, die vroeger nooit an deren dan anti-revolutionairen stemden, zullen zich thans bij de liberalen aansluiten. Nu kan men wel zeggen, dat het maar weinigen zullen zijn, die zullen weigeren de candidaten, door het centraal-comité aanbevolen, te steunen, maar de heer v. V. gelooft, dat men zich daarin bedriegt. Dé oogen dergenen, die de Ned. Herv. kerk liefhebben, gaan gelukkig meer en meer open om het onzalig dry ven van dr. Kuyper te zien. Bevendien, zoo machtig zijn de anti-revolutionai- reu nog niet, of het gemis van maar weinige stemmen bezorgt hen ia menig district een wisse nederlaag. Nadat de schrijver daarop nader uiteen heeft gezet waarom hij zich tegenover dr. Kuyper en „de mannen van ’t doleerbedrijf meent te moe ten verzetten, komt hy tot de vraag of de reformbill een langzame ontbinding tegemoet. Het radicale element in haar boezem zal er door tot kracht komen, en het oud-liberalistische zal er door crystaliseeren tot een conservatieve, d. i. aldoor slinkende groep. De ultramontaansche. staatspartij zal er waar schijnlijk zes zetels door winnenons voortaan minder noodig hebbenmaar op eigen voet rakenen sterker dan dusver gedwongen wor den oin kleur te bekennen. De nog vindbare brokstukken der oud-conser- vatieve partij zullen zich met magnetische kracht aangetrokken gevoelen tot de nieuw opkomende autoriteiten onder de liberalisten. En wij, anti-revolutionairen, zullen wel mis schien pro rato aanvankelijk slinken in aantal, maar we zullen op zuiverder terrein komenlos raken van altoos belemmerende bondgenootschap pelijke saam werkingen verlost worden van menig conservatisch element, dat zich uit verle genheid bij ons had aangesloten. Zoo zal er meer waarheid, minder leugen in onze politieke verhoudingen zijn. Tengevolge hiervan, zullen de combinatiën ook in ons parlement een andere gedaante gaan vertoonen. En de in aantocht zijnde definitieve revisie zal dan niet zijn tegen te houden, omdat de zware, groote zandbank, die dusver dwars voor de haven lag, tengevolge van deze geheel andere strooming der wateren, van zelf zal zijn opge ruimd.” Deze laatste woorden geven het Haagsche Dagblad aanleiding tot de opmerking dat zij eenvoudig potsierlijk klinken in de kolommen van de Standaarddie door dik en dun jaren lang ging om een toonbaar geheel te kunnen verkrijgen uit de meest heterogene elementen, die het onder haar banier vereenigde 1 Het is precies als de houding van het orgaan tegenover het district Leidenhet wordt nu door de Standaard openlijk erkendwy zijn in Almelo en Delft verdraagzaam, omdat wy niet anders kunnen, maar in Leiden bestaat altijd nog kans dat wij de anti-revolutinaire plaats zonder de hulp ner roomschen terugwinnen en dus houdt daar de grens onzer „vaderlandslievende samenwerking” op. Ook het Wag. Weekbl. doet uitkomen dat de zg. anti-revolutionairen eieren voor hun geld hebben gekozen. Blijkbaar hebben de leiders begrepen, de mindere góden loopen aan den leiband dat als Hoofdstuk Hl werd aange nomen en de overige voorstellen verworpen, dat derde hoofdstuk de koninklijke sanctie niet zou erlangen en daardoor de eenige kans zou wor den verspeeld, om er hun party bovenop te helpen. Dat die kans echter niet te best staat, zullen zij zelf ook wel gelooven. Maar men kan het üeproevengroot nadeel is er voor die heeren niet aan verbonden. De tijd van plooien en schikken is overigens, naar ’c blad meent, ten deze onherroepelyk voorbij. „Onze vroegere illusies zijn verdwenen, aldus luiden haar woorden. We zyn ontnuchterdte goed anti-revolutionair om ons door de quasi- anti-revolutionairen nog langer op sleeptouw te laten nemen. VV ij hebben ze als echte revolutie makers leeren kennen. Wie ieder hunner in zyn privé voor God is, daarover matigen wij ons geen oordeel aan. Doch ’t geldt hier niet de zaak van evangelie en persoonlyk geloof, maai de toepassing daarvan op de politiek. En dan kan ook de vroomste onder een heillooze be goocheling verkeeren en, in den waan Gode een dienst te doen, heillooze paden bewandelen. God is, naar wy meenen, bezig met nieuwe toestanden in ’t leven te roepen. Laat ons Hem bekendmaking. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek maakt de ingezetenen opmerkzaam dat, blijkens de door officieele mededeelingen bevestigde be- ‘n de da8bladen> DE COLORADOKE VER (Doryphora décemlineata) in Duitschland te Dommitzsch, provincie Saksen, kreis Torgan en te Lohe, kreis Meppen (Hanover) ontdekt is en hij, vooral in eerstgenoemde provincie, groote verwoestingen in de aardappelvelden heeft aan- gencht dat, hoewel, ook met het oog op de krachtige maatregelen, welke door de Duitsche overheid zyn genomen om verdere verspreiding van het insect tegen te gaan, vooralsnog bij de Regeering geen termen schijnen te bestaan om tot ingrij pende preventieve maatregelen over te gaan, het toch noodig is, dat door belanghebbenden de meest megelijke waakzaamheid worde in acht genomen, ten einde te voorkomen dat het insect naar Nederland worde overgebracht en noodigt hij derhalve de ingezetenen der gemeente uit tot de grootst mogelijke waak zaamheid te dezen opzichte, met verzoek om bij eventueele ontdekking van insecten, overeen stemmende met de in 1877 op groote schaal verspreide beschrijving en teekening van den coloradokever, daarvan onverwijld hem bericht te doen geworden en de gevonden insecten bij hem te deponearen, opdat deze door hem Bur gemeester, volgens het verzoek der Regeering, kunQ.ea worden opgezonden aan het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid te ’s Gra- venhage. rineek, den 26 Augustus 1887. De Burgemeester voornoemd ALMA. liberalen geen kans hebben op de overwinning, juist door het feit dat hij en de zijnen hun steun aan de vroeger voorgestane candidaten onttrekken. De vraag moet hij toestemmend beantwoorden, maar daar is voor ’t oogenblik niets anders aan te doen. Wanneer hij nagaat, wat de liberalen op hun geweten hebben, heeft hij geen vrijheid op hen te stemmen. Maar daarom steunt hij de Kuyperianen nog niet, ’t Is voor hem nog lang niet bewezen, dat hij van de liberalen meer onheil te duchten heeft dan van mannen als De Savornin Lohman en Keuchenius. Boven dien zou hij zich, door deze heeren en hunne geestverwanten te stemmen, aan leugen schuldig maken. De kerkelijk-revolutionaire anti-revolutionairen te steunen om de liberalen te weren, wat velen zijner geestverwanten noodig oordeelen, komt hem voor een handelen te zyn naar het begin sel, dat Paulus reeds heeft veroordeeldhet kwade te doen, opdat het goede daaruit voort- kome. Dat zij verre Op de vraagmaar als wij de anti-revolutio naire en de liberale candidaten niet steunen kunnen, moeten wij ons dan van stemmen ont houden, luidt zijn antwoord: „Volstrekt niet. Kiesrecht is kiesplicht. En daarom zou ik wen- schen, dat in elk district gelijkgezinde mannen, die van het Kuyperianisme niets dan onheil voor kerk en staat verwachten, die in de Stand- aard het Rome naar de oogen zien en bedek telijk prediken van oproer af keuren, zich samen vereenigden en tegenover den Standaard candi- daat een anderen anti-revolutionair eandideerden.” En op de vraag, waar zulke candidaten te vinden zijn, antwoordt de heer Van Veen met te wijzen op mannen als jhr. Beelaerts van Blokland, baron van Aylva van Paliandt en mr. Huber, welke laatste o. a. geweigerd heeft de advocaat der doleerenden te Reitsum te zijn. Dr. Bronsveld gaat nog een stap verder dan de heer Van Veen. Zoolang de door dezen genoemde heeren niet verklaren, geen lid meer te zullen worden van de anti-revolutionaire ka- merklub en geen program meer onderteekenen, stemt hij ook hen niet. Hij zegt het den ouden Geuzen na: „Liever turksch dan paapsch”. Dat was stout van hen gesproken, want zij hadden ook met de Turken kennis gemaakt, en heel Europa sloeg de schrik om het hart, als de Turk dichter naderde tot de muren van Weenen. In het liturgisch gebed „voor allen nood der Christenheid” worden ook allen her dacht, „die onder den Paus of Turk vervolging lijden.” Maar moet er gekozen worden tusschen Mekka en Rome - dan toch nog „liever turksch dan paapsch.” „En als wij kiezen moetenliberaal of roomsch- anti-revolutionair dan toch liever het eerste dan het laatste, aldus besluit hij. Van Rome hebben wij niets te verwachten. Het rust niet, zoolang nog éen gereformeerde zijn bijbel leest, zoolang éen knie zich niet buigt voor den paus. Rome kan de vryheid ons niet geven, de liberaal moet het doen, tenzij hij on trouw worde aan zyn beginsel. De roomsehe vemst als hij vrijheid prediktde liberaal ver-, loochent zijn beginsel, als hij de vrijheid be lemmert. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. De Standaard meent zich te moeten recht vaardigen over de houding te Almelo, Delft en ■Leiden den anti-revolutionairen voorgeschreven. Het blad schrijft: „Tot onze verbazing vat men niet, waarom voor Leiden o. i. niet doorgaat, wat wel toege geven wierd voor Almelo en Delft. Wanneer toch kan er alleen sprake zi gelyke conclusie? Natuurlyk dan alleen praemissen gelyk zijn. En is dat hier het geval? Antwoord: Uitkomst der stembus, niet eens Waar herhaaldelijk, was het stellig bewijs, dat Almelo en Delft het aantal rootnsche kiezers aat der anti-revolutionairen zóó zeer verre te boven gaat, dat er voor ons geen denken aan i», om hun den loef af te steken. Ie Leiden daarentegen schonk vroegere proef neming ons steeds een hooger cijfer dan aan den roomschen candidaat; gelukte het nog slechts nmaal aan den roomschen candidaat om vooruit te komen; en is de mogelijkheid en verkeeren der kansen nog in net allerminst met uitgesloten. ton^aarbö komt dat men te Leiden aan een zit- end anu-revolutmnair lid het beentje gelicht ettiets dat wij als partij toch niet mogen vergeten, terwijl eindelijk de verkozene der roomschen besliJ t!Sea,Zlch heoft’ dat dlt,naal zieir mtsprak tegen onze wenschee.” min?/en?cll®D Z1JQ’ gel9k meu weet» aanne- j. 6r bocddstui£ken van de Grondwet die op Jf1 Wec/R betrekking hebben. De invloed, bppIï ~nd. van deze verandering verwacht, ëteit zy aldus weer „Dö liberalistische coterie gaat door dezen UIT DE PERS. De algemeene bond der R. K. kiesvereeni- gingen hield Dinsdag te Utrecht een verga dering. Met algemeene stemmen is een manifest i aangenomen, dat als gevoelen van den bond te kennen geeft, dat tegen de hoofdstukken lil en i IV en tegen de additioneele artikelen geen be- i zwaar is dat men hoofdstuk VIII verwerpelijk ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtï-ent te vernemen bij den Uitgever. 'W 4 ■n SKSSS^H B 1 A B IL A 6. 1 r rj--J? fyp: T 0. k. I ■9MB

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1