H SKEW'S- UIIHI KT£ vrn Bl, ill HR DJ F T W E E-E N-V E E R T J OST E 1887. II y ,n No. 70, bg 31 jAUOUSTUS. 50 van zijn blad het me lasten belette, UIT DE PEK S. <500 ijn iet en 56 en K E N i\ 1 S G E V 1 N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat het le Suppletoire Kohier van den Hoofde* lyken Omslag, dienst 1887, goedgekeurd door Hoeren Gedeputeerde Staten van Friesland, bij besluit d.d. 25 Augustus 11. no. 27, aan den Gemeente-Ontvangcr ter invordering is ter hand gesteld en een ieder verplicht is, zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen dat een afschrift van dit Kohier van af den 1 September e. k. gedurende vijf maanden ten Raadhuize dezer gemeente ter inzage is neder- gelegd, alle werkdagen van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. Sueuk, den 29 Augustus 1887. Burgemeester en Wethouders vaornoemd, ALMA, Burgemeester. j. W. BENNEWITZ, Secretaris. Ook het orgaan der vroegere conservatieve partij hier te lande, het Haagsche Dagbl., bk- kent zich den weg af, bij deze verkiezingen te volgen. Wij laten het slot van ’t eerste artikel, aan de verkiezingen gewjjd, hier volgen: „Wat den heer Groen van Prinsterer eenmaal als ideaal voor de oogen zweefde later heeft hij de verwezenlijking er van verhinderd den. de vorming nl. van i partij, zweeft ons nog voor ’t oog der verbeelding. i De vraag was alleen" wat eischen de liberalen „Of wij dat lichtbeeld werkelijkheid zullen en wat geelt de premier hen toe? Op een als, ook door hun toedoen, de grondwetsherziening ten slotte moest blijken een verloren parlemen tairen arbeid te zijn geweest. Dit, zoo mogelijk, te voorkomen is o. i. de plicht van allen, die, lettende op de teekenen des tijds, prijs stellen op eene geregelde en vreedzame ontwikkeling onzer politieke en sociale toestanden. Op het tegenwoordig kiezerspersoneel rust dan nu ook eene groote verantwoordelijkheid. Van hen toch zal het in de eerste plaats afhangen, of het groote werk tot stand komen en daardoor de parlementaire arbeid in de toekomst meer vrucht- belovend zal kunnen worden. Althans op onze vrijzinnige kiezers rust thans de dure verplichting, mannen naar ’s lands vergaderzaal af te vaardigen, van wie ’t bekend is dat zij voorstanders zijn der grondwetsherzie ning. Van het drietal afgevaardigden, dat voor ons hoofdkiesdistrict in de thans ontbonden kamer zitting had een drietal dat zich steeds in de eerste gelederen onder de mannen van den vooruitgang schaarde weten wij dit. Hun hernieuwde candidatuur heeft dan ook in de centrale vergadering der liberale kiesvereeni- gingen algemeene sympathie gevonden. Thans is het woord aan de kiezers. Dat allen die den vooruitgang willendie als vrije staatsburgers wars zijn van kerkelijke heerschzucht en supprematie en prijs stellen op de handhaving en ontwikkeling onzer vrijzinnige staatsinstellingen, daarvan het bewijs leveren door a. s. Donderdag op hun post te zijn en hunne stemmen uit te brengen op de heeren A. BUMA, B. H. HELDT en Mr. 2». J. G. vak DIGGELEN. zien worden Wie zal het ons verzekeren De nood dos tijds eischt het en daarom gelooven wij dat de door niemand geloochende behoefte ten slotte ook vervulling zal erlangen. „Het zou echter zeer ontijdig wezen om door dat ideaal reeds nu onze keuze te doen beheer- schen. „Daarom laten wij de eigenlijke politiek, al thans voor zooveel zij niet tot practische vragen te herleiden is, ter zijde, en wenschen alleen van hen, die wij aanbevelen, overeenstemming van zienswijze in de groote strijdvragen van den dag. „Allereerst denken wij daarbij aan Indie. De toestand is daar zoo, dat krachtig optreden niet langer kan uitblijven. „De afgevaardigden, die wij zouden wenschen gekozen te zien, moeten zich verzetten tegen hetgeen onlangs door de 700 werd geëischt, namelijk de invoering van een nog liberaler staatkunde, dan reeds sedert jaren wordt ge volgd, terwijl wij daarentegen met hart en ziel mannen begeeren in de Kamer, die met het adres der 100 zich, in hoofdzaak, vereenigen. „Behoudend in Indie en niet schijn-liberaal in Nederland. Dat is onze leus en keus bij de stembus. Anti-radicaal in Nederland. Dat wil voor ons zeggen Geen inkomstenbelasting, maar wel verbetering der bestaande heffingen. Ónze can- diduten moeten doordrongen zijn van de waar heid, dat op belastinggebied de volmaaktheid wel nimmer zal zijn te bereiken. „Zonder nu een versleten programma van ’48 weder voor den dag te halen redding door bezuiniging de staatsuitgaven namen sedert 1848 juist ontzettend toe 1 willen wij toch door een beleidvol bestuur, in alle deelen van den openbaren dienst, spaarzaamheid zien be tracht. Bij elke voorkomende gelegenheid moeten de mannen, aan wie een zetel in ’s lands raad wordt verzekerd, de belangen der natie behar tigen vóór die ééner partij. „In de staatkunde en de staathuishoudkunde behoort een volksvertegenwoordiger, van het gehalte aan hetwelk wij de voorkeur geven, steeds de vrijheid te handhaven, maar zonder de vrijheid in losbandigheid te doen ontaarden. „Uit vrees voor een woord, mag voortstegen geen bescherming van wat steun behoeft wordeu opgezien. „Uns verlangen zou wezen een beslist natio nale vergadering, te weten een Kamer, die niet, ook niet door modern-radicale, vooroordeelen wordt beheersebt. Zij moet een behoud zijn toegedaan, van hetwelk vooruitgang de levens voorwaarde is. „Aan restauratie van het staatsgebouw zouden we blijven arbeiden, doch op den eenmaal ge- legden grondslag.” Deze COULANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco >n te zenden. ADVEIITENTIÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs be- lang rijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. enkel punt slechts mocht de rechterzijde, met behulp van zeven liberalen, een zegepraal be halen. Maar do vreugde was van korten duur. De Eerste Kamer werd door liberaal geweld van buiten gedwongen de herziening van haar eenige anti-liberale smet te zuiveren. „Ik vind dit alles een schandalige manier van handelen en behoef u niet te zeggen, dat ik bepaald tegen zal stemmen. „Elke stem op mij uitgebracht beschouw ik als van iemand die er even zoo over denkt als ik. Mocht het getal groot wezen Het zou den oude goed doen.” In het hoofdartikel van zijn blad het Venloosch Weekblad wordt de quaestie aldus besproken „Deze geheele grondwetsherziening is eigen lijk niets anders dan een middel om de liberalen, die op wankelbare voeten begonnen te staan, weer eenige stevigheid bij te zetten. Dit is zoo duidelijk mogelijk. De anti-revolutionairen zien dit echter niet in, of wel zij denken dat de liberalen zich vergissen en nog meer voor hen (anti-revolutionairen) dan voor zich zelven zorgen. De katholieken begrijpen de zaak beter en verwachten heel weinig heil van deze herziening. Zij houden Ook niet van gewaagd spel, maar zijn het met den vader eens die, volgens Cats, tot zijn dochter, welke geen tam- men bloed huwen wilde, zeide „Kinddit dien je wel te weten, Ja te schrijven aan den balk: Beter bij den uil gezeten Dan gevlogen met den valk.” „De uil in dit geval (de heeren zullen het ons niet kwalijk nemen) zijn de meeste katho lieke leden der Tweede en alle der Eerste Ka mer, voorts Tijd, Maasbode en Venloosch Week blad. De valk (en hier zal onze vriend niet tegen hebben) is dr. Schaepman met zijn zes volgelingen in de Tweede Kamer en zijn zoo genaamde kleine blaadjes. „Een troost is ons bij dit alles gebleven. „Wanneer de herziening er doorgaat, en dit staat vast zij gaat er niet door tenge volge der houding sommiger katholieken. Al doen deze mee, zij geven niet den doorslag. De heeren zijn slechts meeloopers en als zoo danig gunnen wij hun de pret.” In het Vaderland wordt bij het bespreken der voorloopige uitkomst van de arbeidsenquête de aandacht gevestigd op een punt, waarover de commissie weinig zegt, of liever zoo goed als geheel zwijgt, nl, de veldarbeid. „Wat den veldarbeid betreft zoo leest men in het verslag is de commissie eenstemmig van oordeel dat daaromtrent op dit oogenblik harerzijds geenerlei voorziening in overweging kon worden gegeven, omdat dit onderwerp bij de gehouden enquête nagenoeg geheel is moeten blijven rusten.” Het laatste is zeker niet tegen te spreken. Bij de vlasindustrie is de veldarbeid even aangeroerd, bij de enquête over Tilburg leeft de heer Sassen ook aangaande dit punt jelangrijke mededeelingeu gedaan, maar een opzettelijk onderzoek naar den omvang van kin derarbeid op het veld en de daaruit voortvloei ende nadeelen is nog niet ingesteld. Dit mag echter geen reden zijn om den veldarbeid voor- oopig geheel ongeregeld te laten en het wordt ook niet door de commissie beweerdzij ver klaart alleen dat daaromtrent op dit oogenblik larerzijds geenerlei voorziening in overweging van worden gegeven. „Voor zoover daarbij geconstateerd wordt dat deze enquête op dit punt geen of onvoldoende gegevens heeft aangebracht om daarop een wet- tehjke regeling te bouwen, kunnen wij, zegt het -De Verliiezing'. Het groote werk der grondwetsherziening is gedeeltelijk tot stand gebracht. Wij zeggen gedeeltelijk, want de laatste hand moet er nog aan gelegd wordende nieuwe kamers, die eerstdaags zullen worden gekozen, zullen nog haar sanctie moeten geven aan dien langdurigen parlementairen arbeid. Een votum daartegen van een derde plus één der uitgebrachte stem men kan, zooals men weet, alles nog ongedaan maken en de geheele grondwetsherziening be letten. En dat zou zeer te betreuren zijn, niet alleen omdat daardoor al de nationale tijd daaiaan besteed, weer nutteloos zou zijn ver loren gegaan en dientengevolge die door velen zoozeer gewenschte herziening weer voorlangen tijd tot de vrome wenschen zou blijven behoo- ren, althans vooreerst geheel op den achtergrond zou worden geschoven, maar vooral ook omdat de thans herziene grondwet werkelijk verbeteringen aanbrengt, door sommige belem merende bepalingen weg te nemen en andere op een meer vrijzinnige leest te schoeien, waar door aan het politieke leven de gelegenheid wordt gegeven om zich in ruimeren kring en meer vrijzinnigen geest te ontwikkelen. Men denke slechts aan het losmaken van het keurslijf dat het defensie-hoofdstuk omknelde en eene meer billijke verdeeling der militaire lasten belette, aan de invoering eener admini stratieve rechtspleging, maar vóóral aan de uitbreiding van het kiesrecht, dat, door den census uitsluitend in plutocratischen band ge slagen, reeds zoolang en te rechtals een verouderden en onbillijken maatstaf voor kiesbevoegdheid was veroordeeldterwijl nu volgens de nieuwe grondwet althans de weg Voor eene aanzienlijke uitbreiding van het stemrecht openstaat. En al zullen er nu zeker velen gevonden worden wie deze herziening niet geheel bevre digt, omdat zij meer radicale wijzigingen hadden gewenscht, men verlieze toch vooral niet uit het oog, dat er rekening dient te worden ge houden met de bestaande toestanden waaronder het herzieningswerk moest worden tot stand gebracht men denke aan de wijze van samen stelling der tegenwoordige kamer, aan de ver houding der partijen onderling en aan de inoei- hjkheden door de grondwet zelve aan eene radicale herziening in den weg gelegd, en men zal moeten toestemmen, datdoor onverzettelijk vast te houden aan den eisch om het meerdere, men groot gevaar liep ook zelfs het mindere niet te zullen verkrijgen. Zoo ooit dan zeker zou iei gebleken zijn, dat dikwijls: le mieux est 1 ennemi du bien. Trouwenswat niet is, kan komen de hoop en de kans op meer radicale hervormingen wordt met deze herziening niet buitengesloten zij worden integendeel grooter, als het tegenwoordig kiezerspersoneel eene aanzienlijke uitbreiding zal hebben ondergaan. Die gedachte verzoene dan ook de meer radicale elementen met de aanwinst van het mindere en stelle hen voorloopig tevreden. ij zouden het althans teu zeerste betreuren, Mr. Haffmans beveelt zich, op de wijze in Limburg gebruikelijk, bij de kiezers aan voor de aanstaande verkiezing. Zijn manifest wordt als volgt besloten „Het schandalige, dat deze Grondwetsherzie ning aankleeft, ligt in de wijze waarop zij is gemaakt. Gij kent de historie der ontbinding, waardoor de liberalen de meerderheid en daar mee bun ouden overmoed herkregen. Vroeger hadden zij zoete broodjes gebakken, maar nu begonnen de heeren weer op hun poot te spelen. De wijzigingen door Heemskerk voorgesteld, moesten naar hun zin op nieuw gewijzigd wor- De rechterzijde had niets meer in te éen groote anG-radicale brengen en zat er bij voor spek en boonen. Of wij dat lichtbeeld werkelijkheid zullen j en wat geelt de premier hen toe? Op sranii i n imw sml IS IS 16 ii t 15 35 45 jn Jan d.- :ema root 5- - te 1, te ema, Le te icht, oiig, te te j te is, te bei- Liske wal, van van >40 155 5 25 12 6 27 15 or 36 or 56 or 11 or 25 or 12 or SAEEkER O( RA.Vi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1