KIEIB- Bl ,1 111Ell I EE Ell III.1IIIWII HE Wil 11 111 Illi BWIDISS«iTSIBL 1 1 No. 71. T W E E“E N-V E E R T I G 1887. I I WjF 38 eehi 4 S E F T F. M13 E II. 3 .00 a. I h ver. v V Te Leiden zijn verleden week twee kinderen door een dollen hond gebeten. Zij zijn Dinsdag onder geleide naar Parijs vertrokken om door Pasteur behandeld te worden. Naar wij vernemen is het waarborgkapitaal van 70,000 voor de in het volgend, jaar in Den Haag te houden tentoonstelling van voortbrengselen van oude en nieuwe kunstnijverheid reeds meer dan volteekend. Do totstandkoming der tentoon stelling is dus verzekerd. rine-hospitaal opgenomen. Geenl der gewonden moet in gevaar verkeeren. teel orq 1>S eut 4t 00, ,50 00 ilo d ia ën ilo. 50, F its. ns n- ni d- edi. en 10 a Lil 01 3t ,011 ■oer ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7,/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Naar aan het N. v. d. D. wordt meegedeeld, dreigde jl. Donderdag bij Heerlen in Limburg een quaestie „a la Bchnaebele” té ontbranden. Een kreupele orgeldraaier, die nog iets met de Pruisische politie te vereffenen had, was na ee- nige proeven van zijn muzikale gaven te heb ben tentoon gespreid, de grenzen gepasseerd, maar op ’t zien van een Duitschen gendarme zoo snel mogelijk op Hollandsch grondgebied teruggekeerd. Toen de gendarme op den man toekwam, gaf deze hem een gedachten slag met zijn kruk. Een worsteling volgde, het orgel werd over de grens geworpen en de arme orgel draaier zou meegesleept zijn, indien eenige in woners van Vaals hem niet te hulp waren ge komen. Gelukkig voor den gendarme kwamen eenige marechaussees mede toeschieten, anders zou het met hem slecht zijn afgeloopen. Alen is nieuwsgierig of de zaak ook nog verdere ge volgen zal hebben. Naar uit Berlijn aan de N. B. Ct. gemeld wordt, zijn er nieuwe onderhandelingen ophan den over het vervoer van de geheele Engelsch- Duitsche post via Vlissingen, wegens de aan houdende onregelmatigheden in de verzending naar en van westelijk en zuidwestelijk Duitsch- land over Ostende. VERGADERING van den Gemeenteraad van C_ op Dinsdag 6 Sept. 1887, ’s naraidd. 6 1. 2. 3. 4. 5. Terwijl van Duitsche zijde do waarschuwing tegen den coloradokever komt, wordt ons uit Engeland gewezen op een ander schadelijk insect, dat daar te lande in ’t koren wordt aangetroffen en reeds groote verwoestingen heeft aangericht. Het is de zoogenaamde Hessische vlieg of gai ning (Cecidomyia destructor öay) waarvan de Haarl. Ct. de volgende beschrijving geeft De Hessische vlieg is een klein insect, dat zieh vestigt in de halmen van het graan, en, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. Met ijver en nauwgezetheid wordt door den kommandant en den geneeskundigen dienst steeds het onderzoek naar de oorzaak van deze onver klaarbare ziekte voortgezet. Naar het blad verneemt, werden niet alleen personen aangetast die Maandag soep gebruikten, maar ook militairen.die daarvan niet aten, terwijl onder degenen die niet ongesteld geworden zijn, er velen voorkomen die wel soep en vleesch gebruikt hebben. SNEEK, 2 Sept. Bij de gisteren plaiats gehad hebbende ver kiezing van drie leden van de Tweede Kamer in ons hoofdkiesdistrict waren ingeleverd 3680 stembiljetten, waaronder van onwaarde en in blanco 16. Herkozen werden de afgetreden leden, de heeren A. Barna, l., met 2024, Mr. P. J. G. van Diggelen, met 1983 en B. H. Heldt, l. met 2001 stemmen. Op de candidaten der anti-revolutiouairen en katholieken, de heeren W. M. Oppedijk waren 1636, Mr. W. G. baron Brantsen v. d. Zijp 1597 en K. Kater 1504 stemmen uitgebracht. Bij de ontbinding in 1886 werden de heeren Barna, Wijbenga en Heldt gekozen met 2291, 2272 en 2270 van de 4137 uitgebrachte stem men. De candidaten der anti-revolutionairen en katholieken verkregen toen 1797, 1795 en 1791 stemmen. In de verschillende gemeenten, tot ons hoofd- Uit den Haag wordt gemeld: Domela Nieuwenhuis heeft kwijtschelding gekregen van zijn verderen straftijd. Woensdag avond tusschen 10 en 11 uur verscheen hij op het onverwachts in Walhalla, waar zijne partij- genooten vereenigd waren. Hij kwam er per rijtuig, en keerde kort daarna huiswaarts. Een droevig ongeluk is te Goede (Zeeland) voorgekomen. Een handelaar, de heer Machett, ging met paard en Tilbury langs den straatweg van Groede naar Schoondijke. Hij kwam den stoomtram tegen. Zijn paard werd schichtig, steigerde en Machett viel met tilbury en paard ten onderste boven, met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. van het ES I A K L. A N II Naar men wil, zoo leest men in de Arnh. Ch, zouden bij de regeering ernstige plannen bestaan om op nieuw het aantal hoven,, in 1875 op 5 teruggebracht, te verminderen. Twee plannen zouden in overweging worden genomenvolgens het eerste zouden drie hoven overbhjven en deze in Den Bosch, Den Haag en te Zwolle gevestigd zijn, volgens het andere zouden slechts de hoven van Den Bosch en Ben Haag blijven bestaan. Voor het secretariaat van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen hebben zich ruim 20 candidaten aangemeld. Het hoofdbestuur zal )vaaischijnlijk in zijn vergadering van aanst. Zaterdag een drietal opmaken. Door middel van inbraak heeft men bij een sigarenhandelaar in de Hoogstraat te Amsterdam eeu plank met duizend dubbeltjes, precies geteld, ^elke de winkelier als premie uitloofde, gesto- ,en-n De dubbeltjes waren op de plank vastge- ’leefd en slechts enkele heeft de eigenaar terug gevonden. Bij den heer C. L. Brinkman te Amsterdam is verschenen Bes’ „Perspectivisch leeren zien.” Het is bestemd voor de lagere school, voor industrie-, ambachts-, burgeravond-, teeken-, kweek-, normaal- en H. B. Scholen, alsmede voor zelfonderricht. In drie cahiers zal het voltooid zijn, ’t Komt ons voor, dat het bij het classikaal teekenonder- wijs een goede leiddraad kan zijn. Bij het garnizoen te Middelburg zijn Dingdag naar de Midd. Ct. meldt, een 50tal soldaten ongesteld geworden. De oorzaak is nog onbekend. Door den geneeskundigen dienst wordt een nauwkeurig onderzoek iugesteld. De loopende geruenten omtrent vergiftiging door het gebruik van soep kan het blad dus niet bevestigen. Ofschoon de toestand der ziek geworden sol daten aanmerkelijk beter is geworden, doet zich, zoo leest men in een later bericht van genoemd blad, voortdurend het onverklaarbare verschrjsel voor dat velen ongesteld worden. Het getal verpleegden bedraagt thans een 150. Meeren- deels openbaart zien de ongesteldheid door bra- kmgen en hoofdpijn, gepaard met hevige koorts. 6. 7. 8. 9. en begrootingen. 10. Alsvoren voor gemeente-eigendommen. 11. Benoeming van twee ambtenaren v/d. Burgerlijken Stand. 12. Alsvoren wethouders. 13. 14. 15. 16. 17. O. B. Weeshuis. 1887. 21. Regeling jaarwedde van den leeraar in de natuur- en scheikunde aan het gymnasium. 22. Vaststelling van een plan tot het aangaan eener geldieening. 23. Waagplan der commissie voor openbare Werken. Sneek, 3 uur. Punten van behandeling: Installatie der herbenoemde raadsleden. Resumtie der notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Benoeming van twee Wethouders. Alsvoren van drie leden der Commissie voor strafverordeningen. Alsvoren voor de stadsreiniging. Alsvoren voor openbare werken. Alsvoren voor straten en wallen. Alsvoren tot onderzoek van rekeningen Door een aantal neringdoenden te Weesp is tot den gemeenteraad het verzoek gericht, be palingen op het marktwezen in het leven te willen roepen, die den handel op de weekmarkt bemoeilijkenaangezien deze hun veel schade berokkent in hun bedrijf. Te Leiderdorp is Zondag namiddag de olie- fabriek „De Vechter”, van den heer Helling, geheel afgebrand. De snel aangerukte Leidsche spuiten waren tegen 10 uur in den avond het vuur meester in de onmiddellijke nabijheid van het woonhuis, dat dan ook geheel behouden is gebleven. Uit dat gedeelte der fabriek echter, waar de oliebakken lagen, sloegen nog steeds de vlammen omhoog en den geheelen nacht door werd door twee spuiten veel water in de vlammen geworpen, doch van blusschen was geen sprake. Maandag ochtend nog beletten de brandende en rookende puinhoopen de cavalerie, die tegen 10 uur daarlangs wilde trekken, den doortocht en zelfs tegen den middag waren de vlammen nog niet geheel gedoofd. De oorzaak van den brand is onbekender was tot in den nacht en in de laatste dagen en nachten zeer druk gewerkt. Boven de inge vallen muren steekt de groote schoorsteen on gedeerd omhoog. Over het algemeen is er tegenwoordig, schrijft de Haagsche briefschrijver der Middelb. Crt., een rumoerige geest in de residentie waar te nemen. Zoo is onlangs voor de Witte sociëteit, als ware het een studentenkroeg, flink gevoch ten tusschen een paar heeren, van wie de een niet dulden wilde dat de ander wat veel naar zijn zuster keek. Het gevolg was dat er nog maals gevochten moest worden, maar dan vol gens de regelen van de kunst, met wapenen en in het bijzijn van getuigen. Het wapen werd bepaald, dag en plaats van de ridderlijke sa menkomst werden vastgesteld, de eene partij verscheen op het terrein, maar hier eindigde de strijd in letterlijken zin bij gebrek aan strij ders. De tegenpartij, een jong mensch, die de eer zijner zuster moest wreken, liet zich wach ten men verhaalt, dat hij door zijn zorgzamen vader was opgesloten! Nu, dan kan de jongen het niet helpen.” I Dinsdag heeft te Helder, bij de bewerking van I projectielen in het laboratorium van het rijks- I “^kruitmagazijn een ernstig ongeluk plaats ge- I had. Terwijl men een der voor het revoiver- I hanon bestemde granaten vulde, wat nog al I bezwaar scheen op te leveren, sprong deze met I een hevigen knal uiteen Drie personen, die I zich in het laboratorium bevonden, werden ge- I wetst. De luit, ter zee Cam bier, belast met l\ iet toezicht op de werkzaamiieden, bekwam een I y^tige hoofdwonde; de baas Van Dam werd uor eeu gedeelte der koperen huls onder de I oist verwond en de werkman Geus, die de I gianaat onder handen had, werd ernstig aan I armen en boenen gekwetst; deze is in het ma- van twee plaatsvervangende Adres van J. J. van Velzen. Alsvoren van de wed. H. Zoethout. Alsvoren van H. van Vugt e. Alsvoren van P. van der Meer e. a. Alsvoren van heeren voogden 18. Aanbieding der Gemeentebegrooting dienst 1888. 19. De schutterijbegrooting voor 1888. 20. Rekening van het Buma-leen over 1886— ofschoon het koren zelf niet aantastende, de opbrengst minder doet zijn, doordat de halmen dikwijls op de plaatsen waar het zich nestelt breken en daardoor de voortgang van het plan tensap óf geheel gestremd, öf belangrijk belem merd wordt. Op de hoedanigheid van het koren heeft het derhalve weinig invloed, wel echter op de hoeveelheid. In het vorig jaar vertoonde het insect zich in Engeland, waar het te voren nooit gezien was dan korten tijd in de vorige eeuw. Middelen tegen de plaag kende men niet, en men wist den landbouwers geen anderen raad te geven dan de halmen niet te dicht bij den grond af te snijden en de stoppels öf om te ploegen öf, nog beter, te verbranden. Op die maatregelen werd misschien te weinig acht geslagen, want het insect heeft zich in den loop van dit jaar over geheel Engeland en Schotland verspreid. De schade, die het berokkent, wordt geschat op éen zak per acre, d, i. ongeveer 8 a 10 per cent van de opbrengst; aanzienlijk genoeg dus om een waarschuwing noodzakelijk te maken. Het schijnt, dat het diertje in Engeland ge komen is door stroo uit Duitschland of Amerika, dat tot verpakking diende. Te verwonderen is het niet dat er nu stemmen opgaan die verbod van invoer van vreemd stroo wenschen. Meest overal wordt het insect als pop ge vonden. Die poppen zijn kastanjebruin en komen in vorm en grootte overeen met lijnzaad. Som mige entomologen, die eenige van deze poppen verzamelden, bespeurden dat zich daaruit nie> een tweevleugelig insect als de Hessische vlieg, maar een viervleugelig, een soort van wesp, ontwikkelde. Daaruit bleek, dat de vlieg haar eigen parasieten had medegebracht, die hun eieren leggen in de pop van de galmug en deze zoo doende dooden en tot voedsel voor hun jongen gebruiken. De regeeringsadviseurs, aan wie een onderzoek naar het insect opgedragen is, vonden reeds twee van deze parasieten. Deze vermin deren het gevaar nu wel is waar, maar nemen het toch lang niet geheel weg, omdat zij niet alle galmuggen vernietigen kunnen. Van enkele zijden is de onderstelling geop perd, dat de groote verbreiding van het insect gedurende dit jaar te wijten zou zijn aan de buitengewone warmte en droogte. Wat hiervan zij, zeker is het dat waakzaamheid ten hoogste aan te raden is, voor ons land even goed als voor Engeland. Het insect komt in Duitschland en Rusland voor en kan zeer licht door stroo, bij de verpakking van goederen, worden inge voerd. Ónmogelijk is het dus niet, dat het zich ook in Nederland vertoonen zal. Een ieder landbouwer zij gewaarschuwd. A SNEEK t BBHBÖ ii f i I 15 35 15 40 M 12 5 27 la DE J6 >r >6 )E .1 >r !5 •r .2 >r 110 79. 1 I.J^ I ruil 6 f IHRIV'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1