KIMS- ffl lllffil WIHLIIIÏ00R III! 1887. e a 75. Paardenmarkt te Sneek. Nd. SEPTExVIBER. 17 at ar bliksem- hierdoor wat met had hij treurige bewusteloos nederzeeg en thans bedlegerig is. Jansen is gearresteerd. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden franco por post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. t. te et rr e- ts je n. h- o- it- 1: sn )0 0. o. n 9 ADVERTENTIÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Kapitein Tijler van het Heilsleger is Woens dag avond te Amsterdam door zekeren Jansen in zijn woning met een zwaar blok zoodanig op het hoofd getroffen, dat hij hevig bloedend en h 4 zegt eerstgenoemd blad Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de vergadering die zal aan vangen op den derden Maandag van Sept. 1887, jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, benoemd lid van die Kamer. De gas-concessie te Amsterdam, waarover reeds zooveel is te doen geweest, is nu ook nog een der oorzaken, waarom de belasting moet worden verhoogd. Men had geraamd dat de gemeente over 1887 als haar aandeel in de winst f 7ÜUÜÜ0 zou ontvangendoen het gasverbruik is ongeveer 3 millioen M3 beneden de raming gebleven, zoodat nu voor 1888 slechts f527380 wordt uitgetrokken. Uitslag der herstemmingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Geaeraal, in de districten Winschoten. Uitgebracht 1110 geldige stem men. Gekozen de heer mr. II. L. Drucker, met 606 stemmen. De heer dr. A. Winkler Prins had 504 stemmen. Leiden. Uitgebracht 2442 geldige stemmen. Gekozen de heeren O. baron van Wassenaar van Catwijck m.et 1415 en de heer J. H. Don ner met 1393 stemmen. De heer mr. J. P Smeeie had 1042 en de heer van Nunen 1029 stemmen. „De vergadering der afdeeling Rotterdam van on voor waardelijke en onder alle omstandigheden bindende” verklaring te vorderen, dat hij aan de wijziging van dat Hoofdstuk in geen geval zijn contreseign zal geven, tenzij ook de additi- oneele artikelen door de Eerste Kamer zijn aangenomen. Hoe zij hiervoor vreezen kan, zegt het Vad., is ons een raadsel, daar zij zelf verzekert, dat de heeren Van Nispen en Van Pallandt beiden voor de reform-bill zijn, en het zeker is dat de Staten van Noordholland in plaats van den heer Pijnappel een voorstander daarvan zullen kiezen. Dan immers blijft het getal tegenstemmers 11 (de heer Smitz meegerekend, die de vorige maal afwezig was), als de heeren Elout en Muller niet van gevoelen veranderen. De aanneming is derhalve verzekerd, zelfs voor het geheel on denkbare geval, dat alle tegenstanders aanwezig zijn en er van de voorstanders zes ontbreken. Weet de Stand, ons ook te zeggen, zoo gaat het Vad. voort, of de hh. Van Nispen en Van Pallandt voor Hoofdstuk VIII zijn en of de heer Elout in zijn afkeurende stem van dat Hoofd stuk zal (Volharden Dat boezemt ons thans meer belangstelling in. Wat de liberale leden betreft, die tegen dat Hoofdst uk hebben ge stemd, behalve de heer De Sitter hebben zij zich o. i. niet zoozeer gebonden, dat zij bij tweede lezing geen ander votum kunnen uit brengen. Maandag avond deed K. Bekker, een werk man, in de Egelantierstraat te Amsterdam, juist op het oogenblik dat het onweder het hevigst was, in een voorkamer van perceel no. 214 een openstaand raam dicht, toen een felle straal door de lucht schoot. Hoewel verschrikt, gevoelde hij niet dadelijk hem geschied was. Maar nauwelijks zich te bed begeven, toen hij tot de ontdekking kwam, dat hem het gezicht beno men was. Uit den Haag wordt gemeld Maandagavond is de hulp der in de nabijheid gestationneerde politie ingeroepeu door de eentge- noote van den heer de B., wonende in de Bat- janstraat alhier, welke dame met twee harer kinderen de echtelijke woning was ontvlucht, daar, volgens hare mededeelingen, haar man in opgewonden toestand met moord dreigde en den inboedel stuk sloeg. Twee politieagenten, die ter adsistentie in de woning waren binnengetreden, moesten eveneens het huis verlaten, omdat de opgewonden bewoner met eene revolver op hen schoot. De kogel drong in de onmiddellijke nabijheid van de agen ten in den muur. Dinsdagochtend te half acht ure is de B. door 4 agenten op straat gearresteerd en over gebracht naar het bureau van politie aan de Nieuwe Haven. Hij was bij zijne arrestatie nog in het bezit van eene revolver, met 4 patronen geladen. Het kogeltje, dat de B. uit zijne revolver loste, is in den trapmuur teruggevonden en door de politie in beslag genomen als overtuigingsstuk. De aangehoudene moet erkend hebben, dat hij met het wapen heeft geschoten, maar beweert dat te hebben gedaan, in de vaste meening dat de politieagenten reeds zijn huis hadden verlaten. Bij den bouw van den nieuwen schouwburg te Rotterdam, die deze week zal worden inge wijd, is alle zorg besteed om brandgevaar te vermijden en verdere onheilen daarbij te voor komen. De bezoekers der eerste rangen kunnen zich oogenblikkelijk begeven in een tweede gebouw (het zoogenaamde rooksalon) dat door een over dekten gang met den schouwburg is verbonden. Voor de andere rangen zijn een aantal nooduit gangen gemaakt, terwijl de corridors het dubbele aantal van de in de zaal aanwezige personen kunnen bevatten. Het tooneel kan van de zaal gescheiden wor den door middel van een ijzeren scherm, dat gemakkelijk door éen persoon in beweging ge bracht kan worden, en dat ook desnoods van uit de bestuurskamer kan worden neergelaten. De artisten kunnen zich langs van buiten aangebrachte ijzeren trappen uit het gebouw verwijderen. De Stand, is er volstrekt niet over gesticht dat de R. K. centrale kiesvereeniging te Leiden nog op ’t laatste oogenblik de liberalen heeft pogen te bewegen niet op de anti-revolutionairen de bh. Donner en Van Wassenaer Gat wijk te stemmen en dat zij met zwarte letters in hun strooibiljet deze woorden hebben laten drukken, die den heer Lobman in een impro- vitatie zijn ontvallen: „Al zou, indien God het „niet verhoedde, daardoor het vaderland moeten „te gronde gaan.” Zondag hield de afdeeling Rotterdam van het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond haar gewone maandeiijksche vergadering. De voor zitter, de heer Th. de Rot, sprak in zijn ope ningsrede met diepe verontwaardiging over de aldaar gepleegde baldadigheden, vernielingen en plunderingen, en berispte de ouders, die toegelaten hadden dat hun kinderen liederen liepen te zingen, welke andersdenkenden konden kreuken, of medehielpen aan de vernielingen, die in de laatste dagen hadden plaats gehad. Hij ver trouwde dat niet éen der leden van het verbond zal hebben medegedaan maar dat zij allen zouden medewerken om langs vredelievenden weg voortaan zulke baldadigheden tegen te gaan. De talrijk bezochte vergadering juichte deze rede zeer toe. Als protest werd door een der leden het volgende voorstel ingediend en met daverend In de jl. Donderdag te Den Haag gehouden applaus aangenomen Een ingezetene der gemeente Delft aldus wordt van daar aan het Roti. Nieuwsbl. ge schreven trok in de kermisweek een prijs van zestig duizend mark uit een der Duitsche loterijen. De man was in extase over zijn geluk; in dien gelukstaat zou en moest hij aan zijn in nigste en reeds lang verbeide wenschen voldoen hij deed dit door onmiddellijk een poppenkast te bestellen. Onze gelukkige kleedde zich in gala- costuum (zwarte rok met witten das), zette zien voor een open raam en hoorde met gespannen aandacht, gedurende ruim twee uur, de kermis kluchten van Jan Klaassen aan. De meeningen over een gelukstaat, zegt het blad, loopen natuurlijk uiteen, doch ieder zal toestemmen dat het gevoelen daarover van ons gelukskind geen hooge vlucht nam, ja zelfs be scheiden mag genoemd worden; toch zal even eens niemand tegenspreken dat, in aanmerking genomen onze winner tusseben de dertig en veertig jaren oud is, in het bezit van een we- tenschappelijken titel en een eervolle betrekking bekleedt, zijn wijze om aan zijn innigste wen schen te voldoen, zonderling mag heeten. I vergadering van het Koninklijk Instituut van BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SN EEK maken bekend, dat de f^ajaars-Paardenmarkt dit jaar invalt op WOENSDAG den 21 sten SEPTEMBER e, k. en dat overeenkomstig art. 2 der Verordening op de heffing van markt- gelden, van elk paard of veulen dat wordt aan gevoerd, tien cent marktgeld verschuldigd is. Sneek, den 9 September 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. In het jongste nummer van het Wageningsch Weekblad wordt opgemerkt, dat het voor ieder, die op de teekenen des tijds let, duidelijk wordt, dat wij, wat onze binnenlandsche politiek be treft, aan den vooravond staan van nieuwe partijverhoudingen. De nog voor enkele jaren vrij goed aaneengesloten anti revolutionaire partij beloopt, zegt zij, groote kans uit elkander te vallen, althans tot een minbeduidend aantal leden te zullen slinken. Niet alleen van den kant der „vrienden” dreigt die partij gevaar, ook van de zijde harer bondgenooten, de room- schen. Tut staving dezer meening ontleent het blad een artikel aan hun hoofdorgaan de Tijd, die in de wijze van optreden vau de anti-revolutio- naire leiders te Leiden een voorteeken van een afscheiding zag, die zij meer dan iemand zou betreuren, maar haar tevens aanleiding geeft tot de opmerking, dat een aanzienlijk deel der katholieke bevolking in het anti-revolutionaire program nu eenmaal maar volstrekt niet ziet hetgeen in de toekomst voor de katholieke partij Valt te wenschen of te bereiken. In een polemiek van de Tijd met de Stand. o. a.„Wij weigeren volstrekt niet den naam van conservatieven te dragen. Die naam, welke voor menigeen tegen woordig schijnt te gelden als een scheldwoord, komt ons veeleer begeerlijk voor” „Conservatief te zyu achten wij ons geen schande, maar een eer. Mits onze neiging tot behoud niet verward worde met een hals starrig en beginselloos vasthouden aan dingen on vormen, die waardeloos moeten heeten of hinderlijk zijn.” Het Haagsche Dagblad neemt de beschouwing Van de 1 ijd in haar geheel over en is van oerdeel, dat deze in de kolommen van het Dagblad niet misplaatst is. De Stand, neemt de mogelijkheid aan, dat de Iweede Kamer de Grondwetsherziening goed- keure, maar dan de Eerste Kamer ten slotte de additioneele artikelen zou verwerpen en geeft daarom aan de Tweede Kamer in overweging om, alvorens Hoofdstuk III aan to nemen,°van den minister Heemskerk de „pertinente, stellige, UIT DE PERS. Naar men meldt wordt door den officier van justitie te Amsterdam wederom een socialisten proces aanhangig gemaakt, en wel tegen den dichter van „het Welkomstlied ter eere van onzen vriend en voorganger F. Domela Nieu wenhuis na zijn onverwachte invrijheidstelling 31 Aug. 1887,” wijze: „voor Koning en voor vaderland waakt ieder jongen mee,” beter be kend als de kinder-aubade in de Aprilfeesten. De dichter P. C. de R., volgens onderschrift volgens Recht voor Allen de Ruyter zal zich namelijk voor den rechter moeten verant woorden voor de woorden van het couplet, waarin Z, E. den minister van justitie belee- digende woorden worden toegevoegd. Het lied werd gedurende de feestelijke ontvangst van D. N. aldaar op Zondag 4 Sept, in en om het Volkspark verkocht en verspreid. Ingenieurs zijn voortgezet de in de vorige ver gadering aangevangen beraadslagingen over het rapport van de ingenieurs der Zuiderzee-ver- eeniging. Het eerst werd het woord gevoerd door het lid W. F. Leemans, die de vergadering bezig hield over den afvoer van den IJssel en den Zuiderzeebodem in verband met het voor gestelde binnenmeer (afgesloten Zuiderzee) waarin hij uitvoerige historische bijzonderheden mededeelde over den aard en de vorming van den bodem der Zuiderzee. Het lid J. W. Weicker handelde over de door sommigen gewenschte afsluiting van het Eijer- landsohe Zeegat, welke door hem op breedvoerig ontwikkelde gronden als onraadzaam, financieel hoogst bezwarend, en zelfs als schadelijk werd afgeraden. Het lid J. vd. Toorn, een van de ingenieurs der Zuiderzee-vereeniging, handelde over den invloed van doorbraken langs den Boven-Rijn op de verhooging van het peil van de afgesloten Zuiderzee, welke voordracht door tal van cijfers werd toegelicht en ten doel had aan te toonen, dat, bij de voorgenomen afsluiting, daarvan geen schadelijke gevolgen te duchten waren. De andere ingenieur, het lid O. Lely, sprak over den invloed van de opwaaiing bij stormen op de verhooging van het peil van de afgesloten Zuiderzee, welke mededeeling insgelijks ten doel had, een gunstige verwachting dienaan gaande uit te spreken. Al die voordrachten werden door een aantal kaarten, teekeningen en graphische voorstellin gen toegelicht en gaven tot wisseling van ge dachten met eenige leden aanleiding. SNEEKE COURAN a*®®*® l£ IS Si Bi IS fix A S’ VI 6 11 t )9 ((ÉGWa’Oi 8 12 t> 27 15 or 3ö or or >r 15 >r 12 >r in i- 40 55 25 I 3 •je

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1