MECIÏS-IJ IPÏEBEffIB-81 111 IMS N sEiiEffis k hit imBMim smi No. 77. 1887. T W E E-E N-V E E RTI G Z A. T EI2D A. O- 24 K 1J T IE 1 O I IT. ,00 BH AKKLANB. et t- t. 30 stemmen verkreeg. UIT DE PEK 8 ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ot ver en Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. sur 4e 10, I ia ën 00 >0. lo. lo. )0, >n e. d n en 10 a Met de visscherij op de Lutine gaat het dit jaar niet voordeelig. Men vreest dat de gezogen Kuil or het stormweder weer vol zand is gedrageU) onbeschermd te laten tegen geslagen. dige handelingen van machthebbendei Uit Utrecht wordt gemeld Het scheelde weinig of op de Maandag mor gen alhier gehouden paardenmarkt ontstond eene ernstige botsing tusschen een grooteu trein van de oefening terugkeerende veldartillerie en eenige boeren. Een boer wilde door den trein heenrijden, wat hem door eenen kapitein werd belet, welke zijn paard dwars voor dat van den boer, gespannen voor eene tilbury, stelde. De boer legde de zweep over het paard en daar de kapitein zijne standplaats behield ook over ’s ka piteins rug, De officier trok de sabel en diende den boer met het plat een paar slagen toe. Andere boeren schoten toe en daarna ook an dere veld-artilleristen, en zeker ware er eene flinke vechtpartij ontstaan, als niet de politie tusschenbeide ware gekomen en den boer in hechtenis had genomen. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 24 Sept. 1887, ’s namidd. 6 uur. Punten van behandeling: Resumtie der notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Benoeming eener onderwijzeres aan school Eervol ontslag onderwijzeres S. W. Dries- Adres van M. Rondema. Alsvoren van A. Postema c. s. Als voren van G. van der Weide. Goedkeuring der bestekken voor de 1. 2. 3. no. 1. 4. sen. 5. 6. 7. 8. nieuwing der Hospitaler-, Laatste Stuiver- Dillebruggen. 9. Voorstel van het raadslid Beekhuis en adres van Voogden van het Old Burger Wees huis, betrekkelijk de toelating van kinderen op de openbare scholen in deze gemeente. jongste ongeregeldheden, een adres aan den gemeenteraad ter teekening gelegd voor hen, die bij die gelegenheid schade leden, alsmede voor hen, die belang stellen in een tijdige hand having der orde door politie en overheid. De rede bij de opening van de zitting der Staten-Gener aal uitgesproken, onderscheidt zich, naar ’t Hand, doet opmerken, van vroegere toespraken enkel door een nog eenigszins groo- tere beknoptheid. Kalmte is een doorloopende eigenschap en buitengewoon kalm is zg wat de koloniën betreft, daar zij hiervan geheel zwijgt. Slechts in een opzicht is de rede merkwa irdig. Zij brengt nl. de aangename tijding, dat de fi nanciën des lands in voldoenden toestand ver- keeren. Als bewijsgronden moeten daarvoor gelden, dat de aanwezige middelen toereikend zijn geweest om den dienst gaande te houden zonder buitengewone middelen en dat voor het volgend jaar geen verhooging van belastingen zal worden vereischt. De regeering ziet, naar ’t blad nog doet uit komen, in deze zitting bigkbaar slechts de in leiding tot de buitengewone, die ons bij het optreden van de nieuwe Kamers onder het gewijzigd kiesrecht wacht. Daaraan is het ont breken van voorstellen, voortvloeiende uit de enquête omtrent den toestand der arbeidende klasse, en ook het zwijgen over de nieuwe re geling van het bankoctrooi waarschijnlijk toe te schrijven. In de onbeduidendheid der troonrede ziet het Vaderland het bewijs, dat de regeering het juiste besef heeft van de politieke beteekenis der zit- TWEEDE K A M E R. ting die Dinsdag werd geopend. Grondwets herziening en begroötingsarbeid is het programma. Belangrijke werkzaamheden en klinkende be loften behooren hierbij niet. Slechts noode mist het blad de aankondiging, dat een ontwerp tot wijziging en uitbreiding der wet op den kinderarbeid althans zal worden voorbereid. Wat de enquête aan het licht heeft gebracht is van dien aard, dat langer dralen reeds door de menschelijkheid wordt verboden. Het Dagblad wijst in de eerste plaats op het heuglijk feit, dat de Koning in persoon de zitting heeft geopend en hecht hieraan meet gewicht dan aan de rede zelf. In kleurloosheid en on beduidendheid staat het stuk toch nog achter bij zijn voorgangers. Alle warmte ontbreekt. Het zwijgen over den toestand van Oost en West noemt het blad merkwaardig en het stelt de vraag, of dat ook zoo wezen zou, omdat er niet veel goeds van te zeggen valt. Ook de N. R. C. klaagt over het stijl- en ziellooze van de troonrede en had bij een ge legenheid als deze iets anders dan gewoonlijk, een koninklijk woord, uit ’s Konings mond ver wacht. Deze rede was alleen korter, niet in drukwekkender dan gewoonlijk. ’t Blad hoopt dat de Kamer ditmaal de be groetingen zonder den gewonen omslag behan delen zal. Men bepale zich tot den gewonen dienst en late het verdere over aan de verte genwoordiging, die uit het nieuwe kiesrecht zal voortspruiten. Geheel in dien geest laat ook de Prov. Gr. Ct. zich uit. De Tijd meent eveneens dat de arbeid in de nieuwe Kamer zeer weinig te beteekenen zal hebben, als men de grondwetsherziening uit zondert. De eenige nieuwe wetsontwerpen, die in de Troonrede worden toegezegd, betreffen het landbouw-onderwijs en de zeevaart. In deze da gen zouden er allicht vruchtbaarder maatregelen te nemen zijn, om den kwijnenden landbouw te hulp te komen, dan juist een uitbreiding van landbouw-onderwijs. Maar wij hebben naar het blad doet opmerken nu eenmaal sinds gerui- men tijd een geleerde commissie voor landbouw belangen, wier meerderheid tegen alle protectie is en men scheen te oordeelen, dat er toch iets gebeuren moest. Wat de regeering van plan is voor de zeevaart te verrichten, blijft af te wach ten; nu maakt het wel eenigszins de indruk alsof naust den landbouw de zeevaart voor de symmetrie er bg is genomen. Waarschijnlijk zullen ook wel zeevaartkundige scholen bedoeld worden. t Eenige blad bijna, dat met de rede is inge- nomeu, is ’t A. v. d. D. „Van deze Troonre de zegt ’t A. kan niet, als van tal barer voorgansters, gezegd worden, dat zij zonder ee- nig belang is en daarom niet verdienen zou door koniniilgken mond uitgesproken te worden. „Het is een ietwat kloeker en puntiger stuk dan de taaie stg [producten van andere jaren. Met weinige en goed gekozen woorden wordt gezegd wat men meende te moeten zeggen.” De Standaard zegt: „Om wat iu de Troonrede stond, gaf ditmaal niemand iels. Neen, de belangstelling koos een ander wit, en wierd geprikkeld door hem, die van den Troon deze rede sprak. Dat de Koning zelf nog verschenen was, dat vervulde het vaderlandsch hart met vreugde en dank. In Europa had de pers onzen koning reeds ten doode opgeschreven. Reeds had men zich aan zgn erfboedel en de beschikking over het huwelijk van zgn prinselijke dochter gemaakt. Men duchtte het ergste. En zie, daar verrast de Koning het volk nog De Prov. Staten van Noord-Holland hebben gekozen tot lid van de Eerste Kamer, in de plaats van den heer Pijnappel, den heer C. Donker, notaris te Benningbroek, met 32 van de 95 stemmen, na herstemming met den heer mr. H. L, M. Laden, vice-president der Rechtbank en lid van den Gemeenteraad van Amsterdam, die De Minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat de heer mr. H. L. Drucker, ver kozen lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Winschoten, heeft verklaard zijne benoeming niet aan te ne men, en dat derhalve eene nieuwe verkiezing van een lid dier Kamer in dat hoofdkiesdistrict moet plaats hebben, heeft bepaald, dat die ver kiezing zal geschieden Maandag 3 October 1887, en de herstemming, zoo noodig, op Maandag 17 October daaraanvolgende. De Amst. voegt gende toe „Uit dit schrijven zou men kunnen afleiden, dat de heer Van Eyk, inspecteur van het M. O., mede in het complot is, om den heer Smit te straffen voor het gebruik, dat hij van zijn rechten als staatsburger maakt. Het is zeer goed te begrijpen, dus ook te billijken, dat een inspecteur van het M. O. het in het belang van het middelbaar onderwijs acht, dat een leeraar niet te veel aan den weg timmert. Maar mag nu deze zijn persoonlijke meening, over welke men verschillend oordeelen kan, hem er toe leiden, den plicht uit het oog te verliezen, om te waken voor de rechten der aan zijn toezicht onderworpen docenten Doet de heer Van Eyk met de heeren te Apeldoorn mede, of stelt hij zich beslist en ridderlijk tegenover hen? Is hij zóo bekrompen en tyranniek, dat hij zijn meening den docenten als een wet voorschrijft, op straffe van hen, zoo zij zich niet daarnaar i onwaar- maehthebbenden, of is inderdaad de beslissing, die hij den heer Smit in zake diens rechten en plichten als amb- Het gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak der socialisten Blankert, Van Nus en Hartwich, beschuldigd van pogingen om Domela Nieuwen huis in de gevangenis te Utrecht dagbladen in handen te spelen, door omkooping van den be waarder. Terwijl de Utrechtsche rechtbank de beide laatstgenoemden vrijsprak en den eerste tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeldeheeft thans het hof ook den eerstgenoemde, evenals de twee anderen, vrijgesproken. Te Rotterdam is, naar aanleiding van de In de N. R. C. komt een zeer uitvoerig ar tikel voor van den heer Hendrik Muller Sz. over do Tilburgsche wolindustrie. Nauwgezet onderzoek heeft hem de overtuiging geschonken, dat ten onrechte wordt geklaagd over achter uitgang van onze wolindustrie wat den uitvoer van Tilburgsche wollen goederen naar Frankrijk en Duitschland betreft. De statistiek toont z. i. juist vermeerdering aan. op eenmaal met zijn publieke tegenwoordigheid. Daar ziet het hem nog op den Troon. Daar hoort het zijn onverzwakte stem nog Och, wat de heeren ministers voor den Koning hebben opgeschreven, wat op dat stuk papier staat, en wat hij voorleest, doet er niet toe. De kostelijke gebeurtenis is, dat hij nog sprak, en dat de nationale bezorgdheid weer is gerust gestold. Uitnemend kiesch heeft de Minister opsteller dit bij het ten papiere brengen van deze Troon rede dan ook gevoeld. De aandacht mocht ditmaal niet door den inhoud van den Koning worden afgetrokken. En daarom maakte hij, denkelijk met opzet, dien inhoud onbeduidend genoeg, om zelfs de pers van de moeite dor bespreking te ontslaan.” De heer J. M. Smit, leeraar aan de H.B.S. te Apeldoorn, geeft in de Amst. eenige bijdragen tot de geschiedenis van zijn voorgesteld ontslag. Daaruit blijkt dat de burgemeester van Apeldoorn hem twee jaar geleden heeft gesproken over de voordrachten, .door hem gehouden in de afdeeling Apeldoorn van den Bond voor algemeen kies- en stemrecht. Een jaar geleden is door een lid der commissie van toezicht mede een waarschu wend woord tot hem gericht. Een paar maan den geleden is hem echter eerst officieel een en ander onder ’t oog gebracht. „Ik werd zegt hij op een avond per gemeentebode verzocht even bij den burgemeester op het gemeentehuis te komen. In de gedachte dat ik hem misschien met oen of ander van dienst kon zijn, begaf ik mij een half uur later naar het gemeentehuis en het mij amdienen. Stel u evenwel mijn verwondering voor, toen ik, behalve den burgemeester, ook de overige leden der commissie, benevens den inspecteur dr. Van Eyk en den directeur der H. B. S. aantrof. Het zou te veel ruimte vereischen om het gevoerde gesprek zelfs verkort mede te deelenvoorshands is het voldoende er op te wijzen, dat door den burgemeester de vraag werd gedaan, of ik, wat mijne voordrachten betrof, op den ingeslagen weg dacht voort te gaan Het antwoord was, dat ik gebruik dacht te blijven maken van de rechten die mij, evenals ieder ander Nederlander, bij de grondwet waren gewaarborgd. Ten slotte wees de inspecteur er op, dat ik rechten en plichten als staatsburger bezat, maar eveneens rechten en plichten als ambtenaar, en dat hij het aan mij overliet te beslissen in hoeverre ik het eene zou moeten opofferen voor het andere. Na een bedankje voor de gegeven inlichting vertrok ik.” aan deze mededeeling t voi- A I J n? ’t 8 .1 jft ip 15 15 iWw.i ir ill m i. J I njiwiniiiwByijiiiii m mi muil iiiiiiqi II llll 10 >5 15 .2 27 15 >r 56 >r 16 >r 1 r 5 r 2 >r i ■A-: De heer Cremers, tot voorzitter der Kamer benoemd, heeft, na door den heer van der Schrieck te zijn geluk gewenscht, gisteren, Donderdag zitting genomen. Hij wees op bet buiten gewoon gewicht van dit zittingjaar. De .Volksvertegenwoor diging, gelijk zij sinds 1818 is saamgesteld, kon de wenschen tot hervorming niet meer bevredigen. Misnoegdheid nam toe onder den indruk van den ongunstigen economischen toestand. De meening nam toe dat de Kamer van alles de schuld droeg en paarde zich aan een billijk verlangen naar uitbreiding vi n het kiesrecht; zelfs velen, die meenden dat de groote ver deeldheid der partyen oorzaak was, begrepen dat de toestand onhoudbaar was. Het oude kiesstelsel was onherroepelijk ver oordeeld. De band van liet belastingstelsel en kiesrecht moest verbroken en in het algemeen meer vrijheid aan den gewonen wetgever gelaten. Zoo kwam tegen veler verwachting de eerste lezing der Grondwetsherziening tot stand. Zal zij bij tweede lezing in haar geheel worden aangenomen? Een beslist antwoord is ónmogelijk. Bij velen bestaan gewichtige bezwaren; nie mand zells is volkomen bevredigd, maar allen zijn tot eenige opoflering bij eigen inzicht overtuigd. Laten wy dan ernstig overwegen de nadeelige gevolgen der verwerping of aanneming en nagaan of het min goede overtroffen wordt door het goede. Wordt de tweede lezing aangenomen en mocht de op breeder grondslag gekozen Kamer meer tot heil des volks tot stand brengen, dan zullen allen het bewustzijn dragen, zoolang het dag was naar hun beste weten met ijver en toewijding ’slands zaken te hebben behartigd. Besloten is de troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden. Morgen ten 2 ure aanbieding der staatsbegroo- ting. Onder de ingekomen ontwerpen behooren de Grondwets voorstellen, Indische begrooting, verlenging van het ban koe* trooi, verlenging der overeenkomst met de Handelmaatschappij, de nieuwe Zondagswet, de wet op het notarisambt. Door de afdeelingen zijn gekozen tot voorzitters: de heeren van der Schrieck, van der Loelf, Gleichman, van Delden, van der Lin den, en als leden der commissie voor het adres, de heeren van Asch van Wijck, v. d. Loeff, v. Houten, VV. de Beaufort en van er Kaay. Heden komt het ontwerp-adres ter tafel.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1