MMS- n 1DIWWIHLID IM III ratim miEnuMMSsasnas. ÉT 1 No. 80. 1887. T W E E-E N-V E E R T I G S T E 'O KALVE11NAHKT W O E N S D A <1 C T O B iMJ. 5 1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. beroep gekomen, is hij nu door de rechtbank te Breda vrijgesproken. ADVERTLNTIÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/ï Cents. Bij abonnement is de prijs be* langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ^3 Van anti-revolutionairo zijde is in het district Winschoten voor de Tweede Kamer candidaat gesteld jhr. O Q. van Swinderen te Groningen, en van liberale zijde het oud lid mr. J. W. J. baron de Vos van Steonwijk, die nu de can- didatuur weder moet hebben aangenomen. Zie telegram. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK maken bekend, dat de dit jaar invalt op MAANDAG den 17en OC TOBER 1887. Sneek den 4 October 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. De exploitatie van de Lutine heeft dit jaar geen schitterende uitkomsten gehad. Van de W3 dagen, waarop men alles tot het werk ge reed had, kon slechts gedurende 29 dagen worden gewerkt. Te Bergen-op-Zoom zijn in de vorige week de muren van den nieuwen gasoven der gasfabriek plotseling ingestort. Een der werklieden heeft zièh niet kunnen reddeu en word door de neer vallende blokken metselwerk getroffen, zoodat do man naar het gasthuis moest vervoerd worden. Zyn toestand schijnt niét hopeloos te wezen. Een tweede werkman bekwam eenige lichte ver wondingen. Onder den titel Eigen Hulp, wijdt de Amst., Weekbl. voor Nederland, een artikel aan de zaak van dr. Smit te Apeldoorn en aan do gevolgen dier zaak. Treft reeds menigeen, die geheel buiten het onderwijs staat, deze zaak hoogst onaangenaam, zegt het blad, welken in druk moet zij op de onderwijzers in het algemeen en op de leeraren der H. B. S. in ’t bijzonder maken! En na er op gewezen te hebben hoe de kerkdijken, wanneer zij de meerderheid krij gen en zich aan het voorbeeld der liberalen spiegelen, evenmin de vrijheid van denken en spreken bij de onderwijzers zullen behoeven te eerbiedigen, besluit de Amst. haar artikol met de woorden „Zoolang de liberale partij niet in de minder heid komt, staat den docenten van haar weinig heil te wachten. Zij zullen er op bedacht moeten zijn zichzelf to helpen. En als zij wil len, kunnen zij dat ook. „Wanneer de 1200 docenten, die bij het middelbaar onderwijs werkzaam zijn, oen maat schappij oprichten ter verzekering tegen schade, door uitzetting wegens politieke gevoelens te lijden, dan zal het hun zeer wel mogehjk zijn dergelijke practijken tegen to gaan. De vrijheid van spreken, door hen zelven beschermd, zou beter dan door de wet zijn gewaarborgd!” Het Sociaal Weekblad brengt in herinnering hoe de arbeiders te Rotterdam in 1883, na veel worsteling tegen tegenwerking en vooroordeel, er in geslaagd zijn de Zondagsrust te bevorde ren door een einde te maken aan vroegere toestanden, waaronder het laden en lossen van de grooto stoombooten en zeeschepen op Zondag plaats had. Uit de uiteenzetting die net blad geeft, blykt, dat met goeden wil en volharding ook op dat gebied de moeilijkheden overwonnen worden en hoe door vereende krachten van de Een jongen te Alkmaar, dio een wondje aan de hand bekwam en daarop een pruim tabak 4iad gelegd, is aan bloedvergiftiging gestorven. Dr. D. Hulst, geneesheer van de koudwater- inrichting „Bethesda” te Laag-Soeren, heeft, wegens rodenen van gezondheid, ontslag uit deze betrekking aangevraagd. De resultaten van het sectie-onderzoek van de wetsontwerpen tot verandering der grondwet zijn, naar de N. 11. G. meedeelt, van zoodanigen aard, dat één algemeen eindverslag mag worden tegemoet gezien. De zaak is alzoo spoedig in staat van wyzen te brengen. Onwaarschijnlijk is het niet, dat de openbare behandeling nog in de eerste helft van October zal plaats hebben. De Nieuwe Gids van October bevat Het XXe Letterkundig Congres, door Albert Verwey, Marlowe’s Faustus, vertaald door Al bert Verwey, Hobbes en zijn Psychologie, door dr. S. G. Jelgersma, De Pros van Plato, door dr. Ch. -M. van Deventer, Nederl. Politiek, In drukken v)d Dag, door van de Klei, In Memo- riam, door Ph, Hack v. Outheusden, Stigter's Vragenboek, door A. H. Gerhard, Kunst, Haag- sche teekening maatschappij door Albert Verwey,' Jan van Beers Jr., door W. J. v. Wester voorde, Zeven Sonnetten, door Albert Verwey, Literaire Kroniek (mr. C. Vosmaer.) arbeiders zelven gesteund door invloedrijke mannen, ten slotte het beginsel van de Zon dagsrust, ter geestelijke en lichamelijke ont spanning, schitterend heeft gezegevierd. Het weekblad wil die feiten in herinnering brengen ter ondersteuning van het door de be sturen van sómmige arbeiders-vereeuigingen te Amsterdam tot reeders en directeuren van stoombootmaatschappijen gericht verzoek om ook daar den Zondagsarbeid bij hot lossen en laden van schepen te doen ophouden of dien althans tot het gebiedend noodzakelijke te beperken. Voor het kantongerecht te Tilburg is onlangs de heer S. Achterborg uit Eindhoven veroordeeld tot f 75 boete, subsidiair 10 dagen gevangenis straf, omdat hij zonder voldoende reden een trein i bij het station Tilburg door middel van de kingen met den peilstok in dat gedeelte der noodrem had doen stilstaan, Hij meende dat er gevaar bestond. r De troonopvolgings quaestie is nog altijd in debat. Tegenover mr. Arntzenius heeft mr. I Kappeyne van do Copello onlangs de nood zakelijkheid en raadzaamheid der herziening I betwist. Een bondgenoot voor dio opvatting is komen opdagen in mr. F. B. Coninck Liefsting, I die in een brochure „Opmerkingen betreffende de bepalingen der Grondwet over de troonop- I delging en hare beteekenis volgens den aard I van dit recht” (Haag, Marts. Nijhoff) ook zij nerzijds het stelsel uiteenzet, dat bij de regeling der troonsopvolging is gehuldigd en gevolgd. De hooldquaestio, waarin hij met mr. Kappeyne overeenstemt cn met andere uitleggers verschilt, is dezeals de dochter des Konings krachtens art. 15 opvolgt, wordt zij dan ook bij voor overlijden door haar afstammelingen gerepresen teerd Neen, zeggen de woorden van het artikel, ja, zegt de hoer Üoninck Liefsting, op grond van de beginselen der gansche regeling. Hij waarschuwt voortstegen verandering van redactie, ondernomen met het doel om misvattingen te Voorkomen, die allicht tot nog grooter misvat tingen en misverstanden kan leiden. ’t Fad. stelt de vraag ot de thans voorgostelde artikelen de vrees van den geleerden schrijver wettigen. Natuurlijk is ’t mogelijk, maar het blad wijst er toch op dat, niettegenstaande de scherpe ontleding, waaraan het leerstuk der troonopvolging nu al maanden lang van de zijde der geleerdste rechtskenners heeft blootgestaan, oog niemand ook maar de minste kleinigheid heeft weten op te sporen, die tot strijd of mis vatting zich leeneu zou. „Ous dunkt, meent het blad, we moesten het dan maar wagen met de nieuw voorgestelde i artikelen, liever dan de tegenwoordige met hun •■«kende geschilpunten en leemten te bestendigen.” Het Venl. Weekbl. ziet „nog een kansje” om van de fatale grondwetsherziening bevrijd to blijven. „Het is wol een heel klein kansje, zegt het, maar gy kent het spreekwoord „Een drenkeling grijpt zich aan een stroohalm vast.” En de tegenstanders der herziening zyn het spijt ons, maar het is zoo drenkelingen. Ja drenkelingen zijn wij en dat dank de wankel moedigheid der anti-revolutionairen, die met ons tegen de onbetamehjke wijze waarop de grond wet is herzien, fulmineerden om er zich ten slotte gedwee bij neer te leggen.” Het blad wijst op de voorwaarde door de I ktand. gesteld voor het méégaan harer partij i Diet de grondwetsherziening, nl. het afleggen oener belofte doer don premier, dat hij de Kon. bekrachtiging voor de grondwet niet zal vragen, indien de add. bepalingen mochten verworpen Worden. Dr. Kuyper wil dus geen kat in den zak koopen, en dit is nog al verstandig van I hem,” zegt het Venl. Weekblad. „Hy ver- y E'ouwt Heemskerk eve r weinig als de liberalen. f Ofschoon beide morel 1 verplicht zijn, de ad- ditioneelo artiken met de grondwet te laten passeerenofschoon het bepaald eer- en trou weloos van de hoeren zou zijn, den staart (waar- Over den toestand en de werkzaamheden der Zuiderzee-vereeniging is het eerste verslag ver schenen. Daarin wordt herinnerd aan hetgeen de oprichting der vereeniging is voorafgegaan, hoe na do oprichting een dagelijksch bestuur werd gevormd en hoe dat bestuur pogingen deed om leden te winnen. Uit het verslag blijkt dat die pogingen metgunstigen uitslag zyn bekroond: do contributie toch van de leden, in 1886 ge zamenlijk f 2565, kon over 1887 geraamd wor den op f2995 en is in werkelijkheid nog hooger. Ook het bedrag aan giften is vermeerderd. Met het oog daarop en ook op den steun, dion de vereeniging van verschillende andere zijden vindt, blijkt dan ook, zoo eindigt het verslag, dat de vereeniging meer en meer gewaardeerd begint te worden. Weldra zal dan ook een poging gedaan worden om nog meer algemeen steun te verkrijgen. Als bijlage is bij het verslag gevoegd een overzicht van hetgeen door do Ingenieurs der vereeniging is verricht. Zij hebben een onder zoekingstocht op de Zuiderzee ondernomen, die voorloopig beperkt moest worden tot het noor delijk gedeelte, dat ten zuiden van de ontworpen afsluitlyn Noordholland-Wieringen-Eriesland is gelegen. Ofschoon dit bodem-onderzoek nog ge heel onvoldoende geacht moet worden, om op genoegzaam juiste gronden daarop nu reeds een bepaald en afgerond ontwerp te kunnen opmaken cn daartoe een meer volledig onderzoek van den bodem, door het verrichten van grondboringen en peilingen in meer uitgebreiden zin, wordt ver- eischt, kan toch in hoofdtrekken aan dat verslag nu reeds het volgende worden ontleend a. Dat het eiland Wieringen zeer geschikt is om het als deel van de ontworpen afsluiting tusschen Noordhollaud en Friesland op te nemen; dat het aan de noordwestzijde over groote lengte bestaat uit vrij hooge gronden en dat wanneer eukele der bedijkingen aan de noordoostzijde eenigszins versterkt worden, het eiland een vol komen veilige waterkeering zal zyn voor het daarachter gelegen gedeelte der at te sluiten Zuiderzee, en eindelijk dat nabij het noordoost- einde van het eiland gelegenheid bestaat, om de noodige sluizen tot loozing der af te sluiten Zui derzee te maken, terwijl de grond, die voor de sluizen en daarbij behoorende toeleidingskanalen ontgraven zal moeten worden, een betrekkelijk belangrijk gedeelte zal opleveren van den grond, dio voor het maken van den afsluitdijk tusschen Wieringen en Friesland wordt vereischt b. Dat de bodem der Zuiderzee in de rich ting van den ontworpen afsluitdijk Wieringen Friesland over het algemeen bleek te bestuan uit vrij harden grond en dus een vasten grondslag voor dien dyk zal kunnen opleveren c. Dat volgens door hen gedane onderzoe- Door de Stand, wordt gemeldt, dat de anti revolutionaire club weder is herleefd en nogmaals op den grondslag van het program is geconsti tueerd. Het moderamen werd eveneens in ouden staat hersteld, zoodat prof, baron De Geer van Jutphaas voorzitter werd en de heer mr. T. baron Mackay secretaris. Voorts is besloten dat drie leden uit de Karner- club met do politieke commissie van het centraal- comité over de politieke aangelegenheden der partij zullen beraadslagen. Als zoodanig zijn de hh. Beelaerts, Keuchenius en TE. Mackay aan gewezen. Voor het centraal-comité treden de hh. De Geer, Kuyper en Lohman op. Zuiderzee, ten zuiden van de lijn Noordhollaud-— Tegen dit vonnis in hooger Wieringen—Friesland, waar de aard van den om het ook dr. Schaepman en zijn zeven pla neten te doen is) af te kappen dr. Kuyper is er niet gerust op.” Het V. W. wijst op sommige omstandigheden, waaruit het afleidt, dat „de verraderlijke „coup de Jarnac” alge meen „best mogelijk” wordt geacht. Het blad acht het echter zeker, dat do libe ralen, als zij vreezen daardoor bij de verkiezingen het ondefspit te zullen delven, tegèn de additi- oneele bepalingen zullen stommen en dat de heer Heemskerk aan de uitdaging der anti revolutionairen geen gevolg zal geven. Daaruit zou dan moeten volgen, dat de anti-revolutionai ren tegen stemmen en de grondwetsherziening verworpen wordt. Daarbij vergeet men echter, zegt het Venl. Weekbl.„de weifelmoedigheid der anti-revolutionairen, die bij dozo herziening wederom zoo herhaaldelijk en zoo schitterend gebleken is. Het gaat hen als de ganzenzij blazen wel, maar zij bijten niet. Al weigert Heemskerk iets te beloven, zij zullen toch voor stemmen. Dit weet de premier ook wel en daarom zal hij niet aarzelen, de heeren met een kluitje in het riet te sturen.” Het „kleine kansje” bestaat echter hierin, „dat de anti-revolutionairen oens bij uitzondering standvastig zouden kunnen blijven. Het is wel niet waarschijnlijk, maar het kan toch. Hooft zegt: „Geen man zoo dapper, die niet bijwijlen door vlagen tegen zijnen aard verrukt wordt.” Zoo kan een wankelmoedig man ook wel eens eene standvastige bui bobben.” Het U. D. voegt hieraan toe„Hoe liefelijk weten de organan der beide korkelijk partyen elkander te streoleu; dat belooft wat, als eenmaal het reeds nu zoo kameraadschappelijk nagejaagdo doel zal zijn bereikt en de verworven buit moet worden verdeeld.” essst I 22 1 B IL A &T53e I 1 I I I 2 7 r 5 r 5 r 1 r 5 r 2 r e i- s. 9 - -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1