MJ I US a IIHllill I III BUD Ml ill (■HiraimiNSHn» I I No. 82. T W E EE N-V EERT I G-ST E J 1887. KALVERMARKT it. n. it. W O E A S IA. 13 O C? T O 13 13 K. 3 )0, rechtmatige grie- ;he 3 3 5 75 it em de ■te re- sn, ie- >e- do id ee} >or nd jze er en ikt er de eel je- de am De ede >0. 50 Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats de gemeente Leeuwarden, H. J. Sierevelt, cand.- notaris te Arnhem. Tusschen Naarden avond een r~ zoodat hij bij eerste stemming reeds werd ge- J sprong, zonder 1 - Kruseman te Gorkum en ds. I. J. de Bussy te Volgens de Maasbode is de levering van 6700 helmhoeden, onlangs aanbesteed, door de re- geering geguud aan de firma J. F. Segers Zn. te Breda, tot den prijs van f2.59 per stuk. De laagste inschrijver de Belgische firma die de hoeden ontwierp is dus gepasseerd. Aan de stemming voor een algemeen secretaris van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen hebben 311 van de 322 departementen, die de Maatschappij op heden telt, deelgenomen, zoodat 11 zich om onbekende redenen of' uit onver schilligheid onthielden. Uitgebracht werden 958 stemmen, waarvan de volstrekte meerderheid, die een der candidaten volgens de wet der Maat schappij hebben moest, thans 480 bedroeg. De heer ds. Bruinwold Riedel te Hoorn, de tweede op de voordracht, bekwam 524 stemmen, i kozen; terwijl op den heer dr. Niouwenhuizen in aantocht was, bijna oogenblikkelijk ^door Kruseman te Gorkum en ds. I. J. de Bussy te trein aangereden en gedood. Zaandijk respectievelijk 279 en 137 stemmen Al vindt het schrijven van den heer Ketjen, oud-zeeofficier van ’t Indische leger, bij velen afkeuring wat den vorm betreft, onderscheiden bladen dringen aan op herstel van het onrecht, hem feitelijk opgelegd. Het Vad. durft hopen dat de regeering, althans do ministers van bin- nenlandsche zaken en van justitie, den moed zullen bezitten zich over valsche schaamte heen te zetten en recht te doen, en ’t Hand, schrijft: „De regeering moefc geen voedsel geven aan den schijn, alsof willekeur de plaats van het recht inneemt. Haar prestige wordt veel meer benadeeld door een zwakke, lijdelijke houding, dan door openlijk herstel van rechtmatige grie ven.” bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK maken bekend, dat de dit jaar invalt op MAANDAG den 17en OC TOBER 1887. Sneek den 4 October 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWTTZ, Secretaris. UIT DE PERS. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. In het October-nummer van de Stemmen voor Waarheid en Vrede wijdt dr. Bronsveld een woord aan de laatste Kamerverkiezingen, meer in ’t bijzonder om de opmerking te beantwoor den van de anti-revolutionaire bladen, als zou zijn advies en dat van het Wag. Weekbl. wei nig uitwerking op de kiezers hebben gehad. Dat hij bij den verkiezingsstrijd een nederlaag zou hebben geleden, is zoo ongerijmd mogelijk, zegt dr. Br., want hij heeft zich om zoo te zeg gen niet in het strijdperk begeven. Al wat hij deed was zijn stem uitbrengen en een artikel schrijven in ’t W. W, ter beantwoording van een vraag, daarin gedaan. De Stand, heeft trachten aan te toonen, dat de kiezers zich niet wilden laten leiden door den kroniekschrijver uit de Stemmen, omdat deze wel gaarne gehoord wordt waar hij zijn oordeel uitbrengt over din gen, zijn studievak betreffende, maar geen zier kennis van staatkunde heeft. Hebben wij ons dan ooit met staatkunde afgegeven? vraagt dr. Br. En gesteld wij hadden het gedaan, dan zouden wij ons kunnen beroepen op het voor beeld, door den doctor theoloog en voormaligen predikant Kuyper gegeven. Ten opzichte van deze zaken zouden wij ons dus allerminst het zwijgen laten opleggen door een mede-theoloog, en daarin zal ieder ons gelijk geven. Is het niet wat hoog van zich zelven gedacht, gaat dr. Br. voort, om, als men zichzelf een oordeel heeft aangematigd over allerlei vraag stukken van staatsrecht, strafrecht, militie, enz., het een collega kwalijk te nemen dat hij waar schuwde tegen het heulen met Rome? Wij zien ons vaderland bedreigd door de samenspan ning van anti-revolutionairen en roomschen en duchten van het ineenstorten onzer kerk, die met ’t leven onzer natie zoo innig is verbonden, voor ons volksleven de grootste gevaren. Dat zullen wij big ven uitspreken totdat algemeen de oogen voor dat gevaar opengaan. „Dat er op den 1 September jl. vele anti- doleerende op anti-revolutionairen hebben ge stemd, zoo besluit de schrijver, kan wel waar zijn. Maar wij weten dat velen, die vroeger steeds de candidaten van het centraal-comité steunden, dit nu niet hebben gedaan. Wij weten, dat ve len zich hebben onthouden. Wij weten, dat ve len nu nog op de zooeven aangeduide candida ten hun stem hebben uitgebracht, maar zonder geestdrif, en met een voorgevoel, dat zij het de den voor het laatst. Ons advies, om liever een eerlijk liberaal te stemmen dan een bondgenoot van Rome, druist ook zoozeer in tegen de tra ditie, waarin onze orthodoxe kiezers zijn opge voed. Men kan zich er nog niet goed in vinden. Doch men zal er hoe langer hoe meer toe ko men. Rergens gaat de anti-revolutionaire partij meer vooruit. Overal slinkt het aantal stemmen op haar candidaten uitgebracht en de Stand. weet het ook wel, ook al zoekt het blad dit verschijnsel te loochenen of te bemantelen. „Wat in ons nadeel is? Ons gebrek aan candidaten, dien wij zouden stellen kunnen tegen over de mannen van het centraal-comité. Maar er is een tijd geweest waarin de heer Groen slecht drie candidaten stelde voor ’tgeheele land en ééu hunner was eeu openbaar onderwijzer, de heer Van Otterloo. „Daar komt bjj, dat wij er niet aan denken een nieuwe politieke partij in ’t leven te roepen en geen „program” vertoonen kunnen, waarmee men zoo geschiktelijk manoeuvreeren kan. Wij hebben slechts beginselen, waarvan wij de toe passing op de verschillende voorkomende gevallen willen overlaten aan het christelijk geweten van onze vertegenwoordigers. Dat klinkt vaag en onbestemd. Dat is niet geschikt om te agiteeren, maar het is in overeenstemming met den geest Op het thans nog onbebouwd terrein vóór den Seinpost te Scheveningen zal, naar men meldt, aan de landzijde een groot hotel verrijzen met 120 kamers. ’t Is een Engelsche maatschappij, die ’t zal exploiteeren. van het Evangelie en daarmee willen wij te vreden zijn. „Mannen, die zich op dit standpunt plaatsen en het ook in de Kamers vertegenwoordigen, zijn er, of zullen er komen op Gods tijd. Over de toekomst van hetgeen waar is maken wij ons nimmer ongerust.” Over de tweede lezing der Grondwet zegt de Standaard Reeds Dinsdag komt de tweede lezing der Revisie aan de orde. Drieërlei belang staat hierbij voor ons op het spel: 1°. dat de Reformbill doorga; 2°. dat de Additioneels Artikelen niet in de prullemand verzeilen en 3°. dat zooveel mogelijk aan een volgende Rivisie worde overgelaten. Op het eerste punt zijn we nu tamelijk ge rust. De Reformbill zal niet verworpen word m. Wat het tweede punt aangaat, poogt het Verslag reeds bevestiging te erlangen vanHeems- kerk’s verklaring in de Eerste Kamer, ook bij tweede lezing. En wat de derde quaestie betreft, wijst, dunkt ons, de verklaring der Deputaten-vergadering den besten weg. Die verklaring toch hield in1°. dat de Re visie waarop wij doelen nog pas na deze Revisie komen moet2°. dat de Reformbill dient door te gaan3°. dat Successie en Defensie er door kunnen, wat onze beginselen betreft; en 4°. dat al het overige ons als partij onverschillig is. Het liefst zagen we daarom, dat men zich tot de aanneming van het Hoofdstuk over de ReformbM, de Successie en de Defensie bepaal de of na de bedenkingen, die tegen Hoofd stuk II nogmaals met zooveel kracht rezen, alleen zijn stem gaf aan. Hoofdstuk III en Vlll. Want wel geven we toe, dat de revisie der overige hoofdstukken tamelijk lood om oud ijzer ismaar vergeet nietZoo ge er eenmaal uw stem aan geeft, zijt ge voortaan zelf voor de nieuwe redactie verantwoordelijk, wat zeer be lemmeren kan voor de toekomst. En ook door te veel onbeduidendheden door te laten, worden de eerst onschuldige sneeuw vlokjes toch allengs een tamelijk stevige bal, die u terdege wouden kan, als men u dien op het oog werpt. werden uitgebracht. Aangezien mr. A. Kerdijk, de nog fungeerende secretaris, zeer waarschijnlijk binnen korten tijd reeds Amsterdam metterwoon verlaat, om zich in den Haag te vestigen, zal de heer Riedel yermoedelijk reeds spoedig zijn nieuwe betrek king aanvaarden. Aan het zoo wenschelijk toezicht op het sluiten Van verzekeringen in ’t algemeen en de levens verzekering in het bijzonderzijn door het Vaderland eenige artikelen gewijd. „De besten onder de verzekeraars aldus besluit het blad zijn beschouwing zijn zelf Van het urgente eener ingrijpende wettelijke regeling overtuigd, en de vereeniging van direc teuren van Nederl. verzekering-maatschappijen, die zich onlangs heeft geconstitueerd, heeft o. a.’ als doel van die vereeniging in hare statuten geschreven invloed uit te oefenen op de wet geving. Zou de regeering zich niet met een der gelijke vereeniging of syndicaat in verbinding kunnen stellen, ten einde ook door de mannen van de practijk het vraagstuk te zien toegelicht Ongetwijfeld is hot een zeer gecompliceerd en moeilijk onderwerp van wettelijke regeling, maar do belangen, die op het spel staan, zijn zoo Velerlei en zoo gewichtig en worden door den toestand van onzekerheid en handelsvrijheid, die op dit oogenblik bestaat, in zoo hooge mate ge schaad, dat geen regeering zich mag onttrekken aan hare verplichting om het vraagstuk onder de oogen te zien en in den vorm van een wets- Voordracht een oplossing aan de goedkeuring der btaten-Generaal te onderwerpen.” Ook mr. J. A. Levy heeft in de Verzekerings- bode op deze leemte van onze wetgeving gewezen. Op de vraag; „Hoe moet de stelling der re geering tegenover de levensverzekering-maat- schappijen zijn geeft hij tot antwoord„Voor die maatschappijen behoort de regeering in te Voeren een wettelijk geregeld, onverbiddelijk gestreng, onafgebroken, preventief en repressief staatstoezicht. Mijn overtuiging op dit punt is, sedert het onderwerp in de N ederl. J uristen-ver eeniging werd ter sprake gebracht, onverzwakt dn myn standpunt ongewijzigd.” In een korte beschouwing zet hij nader de gronden voor die meening uiteen, voor het ove rige verwijzende naar de handelingen der Juris- tenvereeniging, 1884. Hij besluit aldus: «Zoolang de staat niet stap voor stap de levensverzekering nagaatde sterftetafelen, balansen, wijze van belegging, reserve-rekening, Premiestelsel aan scherp toezicht door bij uitstek deskundige, onafhankelyke ambtenaren niet on- erwerptzoolang kan de beoefenaar der Matschappelijke wetenschap hare ontwikkeling met met gerustheid gadeslaan. Voorzeker en gelukkigook thans bestaan er bestuurderen van maatschappijen, die bevroeden welke ontzettende verantwoordelijkheid op hunne schouders rust daarnaar hun gedragslijn inrichten. Zij echter zullen de eersten zijn om te beamen, dat het Waarlijk niet ontbrekend kaf uit het koren moet Worden gewied. De eersten, omdat zij niets te ^erliezen, alles te winnen hebben, ook bij een aatszorg, die den stempel van deugdelykheid aan hunne eerlijkheid toevoegt. Wie echter stelt 0 ongelukkigeu, door even onhandige als ge wetenloze avonturiers misleid, bij ontstentenis au Staatstoezicht schadeloos?” ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. en Hilversum is Dinsdag remmer, die van een zandtrein af- na te denken dat er een trein trein aangereden en gedood. Zaterdag namiddag is de lampenist van het Rijnspoor te Arnhem overleden. Na een kort, doch hevig lijden overleed hij. De rijksveldwachter J. Vliem te Ermelo deed Donderdag 11., naar de Hard. Crt. meldt, een eigenaardige vangst. In het Speulderbosch zijnde om op stroopers te letten, betrapte hij daar iemand, die een haas schoot en deze daarna dadelijk wilde gaan ophalen. Bij onderzoek bleek, dat deze persoon was de onbe zoldigde rijksveldwachter, tevens jachtopzichter v. d. II. Tegen den man werd proces-verbaal opgemaakt. Den vorigen dag had hij nog zelf een ander om een dergelijk feit bekeurd. Onder de vakmannen te Amsterdam loopt volgens de Amst. Crt., het gerucht, dat de heer 13. M» Heldt daar tor stede oen coöperatieve centraalmeubelfabriek zal oprichten, geheel inge richt volgens de ideeën van den heer Heldteu zijn volgers, dat wil zeggen: verdeeliug van de winst onder de arbeiders. Het benoodigd kapi taal zou reeds gevonden zijn. Een 44jarig man, onlangs uit een krankzin nigengesticht ontslagen, heeft te Haarlem een schot gelost, gaande door het raam van de wo ning zijner vrouw, van wie hij gescheiden leefde, zonder gelukkig iemand te hebben gekwetst. Hij is als verdacht van poging tot moord naar het huis van bewaring overgebracht. Naar t Haagsche Dagblad verneemt zullen de verschillende -Nederlandsche spoorweg-maat- schappijen onderling in overleg treden, ten einde het gebruik maken van de stoomfluit zooveel doenlijk te verminderen, hoofdzakelgk bij het veitrek van treinen, t Is te hopen dat de heeron het eens worden en dat het noodelooze oorver scheurend gegil en gekrijsch eindelijk ophoudt. oeeke 3 M JK M IL A Xn. jor 2 2 -f 7 af fan on- uk- jo- te Itje iske ien- .Itje >og* >ng- •tha lo in 53 i6 -c?-'•w*.' (Wil

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1