Mr.ins fHDlM.fflHl.ID Mil 1 1901 BffiTIHMM Sffi. 1 No. 87. T W E EE N“V E E R T I 1887. 0 4 3e 00. oer KALVEHN4RE4.T Z AT ERI) A i 29 O <J T O JL5 JE IT. 50 I - nn nog Alle brieven in te zenden. n J d: ia- eti Ste ade oil ing Te iur 4e 00, tiak re en e- ad 00 10. lo. iet iid oi lo ƒ17595,—. lager onder wijs Gymnasium H. B. School lager onderwijs. voor den veearts Schoolgeld der bewaarschool der personeele belasting Ontvangst der gasfabriek Tegemoetkoming onderhoud rechtsgebouw Geldloening ovens gasfabriek Verkoop losse goederen Alsvoren van stukken ter Secre tarie Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco Begrootin Ontvangsten Batig saldo over 1886 Opcenten grondbelasting Hoofdelijken omslag Hondenbelasting Opbrengst bruggelden enz. enz. der waag van de veemarkt enz. van begrafenisrechten van loges en trouwen zen grondrenten trek weg naar Leeu warden renten visscherij, maalgelden enz stadsreiniging bank van leening regen waterbakken Subsidie Gymnasium De weinige ingenomenheid, van welke de Tijd, doet blijken bij het voormeld artikel in de Standaard, heeft ’t laatstgenoemde blad niet verwonderd. Zichzelf de rol toebedeelende van den jongen die een oud en genielijk heer bij ongeluk op de eksteroogen trapt, kan de Stand. zich begrijpen dat de arme patient, het van pijn uitschreeuwende, zonder te weten wat by uoet, den knaap een duchtigeu klap om de ooren geeft. Als straks de pyn weer over is, steekt de patient u heel goedhartig en vertrou- ;welyk dezelfde hand weder toe, waarmede hij iu iu Zijn verwoede vlaag van pijn mepte. DeStandaard zet daarop nogmaals uiteen waarom in de gegeven omstandigheden samen werking met de roomschen niet wel kan be stendigd worden. Het blad beweert niet, dat de roomschen het vaderland uit het oog verloren, maar wel: lu. dat ze meenden ook voor het gemeene vaderland het best te zorgen, zoo ze der gemeente Sneek voor 1SS8. Uitgaven Jaarwedden en presentiegelden Kosten van bestuur Drukkosten, advertentiën enz. Onderhoud gemeentehuis Burgerlijken stand Verkiezingen Staatsblad, boekwerken enz. Zegels reiskosten Wegen, straten, wallen, bruggen, plantsoen enz. enz ■Gasfabriek Gemeentereiniging Begraafplaats Brandweer Onderhoud gemeente-eigendommen Belastingen Kamer van Koophandel Armvoogdij Geneeskundige dienst krankzin nigen Hooger onderwijs Middelbaar onderwijs Lager onderwijs Bewaarschool Kunsten en wetenschappen Militie en Schutterij Uitkeeringen Kleeding politie, invordering mid delen, brandassurantie enz. Rente en aflossing Pensioenen Proceskosten Subsidiën Vergaderingkosten Onderhoud rechtsgebouw Gezondheidspolitie Onvoorziene uitgaven Memorie-post (zie ontvangsten) Te samen ƒ224684,73- 2850,—. „19880,—. „18820,—. „37480,—. 1850,—. 1600,—. 1901,—. 3125,—. 3430,—. 24925,—. 700,—. 250,—. 755,—. 300,—. 400,—. 1040,—. 2221,23. Onder het opschrift: „De nieuwe evolutie” gat de Stand, onlangs in een hoofdartikel aan, "Wat de houding der anti-revolutionaire partij na den reformbill moest zijn. Hadden tot dus ver de verbonden groepen der rechterzijde éen doelhet tot stand komen van den reformbill, Du dat doel bereikt is, zouden zij, bij verdere samenwerking, weldra misschien voor het feit unnen staan dat zy meerderheid waren, zoo i doel kan dus alleen zijn: inwendige zuivering maar, zonder program. „En dat, zei de Stand., gevoelt onze geheele party dat niet kan. Onze conclusie is derhalve dat de samenwerking, die ter oorzake van den reformbill van 1878—1887 Plaats greep, thans uit heeftdat de anti-revo- otionaire partij, tenzij er een geheel andere samenwerking tot stand kome, terug moet treden ia haar politiek isolement.” Deze conclusie heeft eenige pennen in bewe ging gebracht. Het Centrum, dr. Schaepman’s orgaan, j8 door de nieuwe evolutie niet zoo erg ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. aan i alles gaan. Ên ’t is de vraag of dit belang ge diend zou worden door zulk een isolement. Te meer daar volgens het Centrum een andere weg mogelijk is. Ook de Tijd noemt het artikel van de Stand. zonderling. Evenals het Centrum meent het blad, dat er nog reden genoeg voor samenwerking tusschen de fractien der rechterzijde bestaan met het oog op het verkrijgen van een betere school wet. De Tijd zal ten minste, zooveel in haar vermogen is, er tegen waken, dat deanti revolutionaire partij al haar zetels op vijf of zes na ziet verloren gaan. De Haagsche correspondent der Zutph. Crt. heeft, naar aanleiding van het artikel in de Stand., een onderhoud gehad met een invloedrijk anti-revolutionair, een van de mannen der droite. Deze hechtte niet veel gewicht aan ’t artikel. Dr. Kuyper, zei hij, weet zeer goed dat hij re kening moet houden met den afkeer zijner geest verwanten van Rome, omdat anders de invlood van ds. Bronsveld en ds. Buitendijk toeneemt. Bij de laatste verkiezingen was die invloed nog niet te vreezen, omdat hun aanhangers niet georganiseerd waren, maar merkbaar was hy wel. Daarom wil dr. Kuyper vóór alles zorgen dat de anti-revolutionaire troepen bij elkaar blijven, en dat doet hij door tegen Rome uit te varen. Later zal hij zijn volgelingen wel weder weten te overreden om nog eenmaal met Rome samen to gaan, ter verkrijging van een betere schoolwet. Het kan niet dr. K.’s bedoeling zijn, het bond genootschap prijs te geven, nu het de meeste vruchten kan atwerpen. Alleen zou hij dat mis schien doen om de droite de Beelaerts en de Schiminelpennincks uit zijn partij weg te krij gen. Maar waarschijnlijk is het dat do partijen bij de eerstvolgende verkiezingen weder op de oude wijze tegenover elkander zullen staau. Zoover de anti-revolutionair. De correspondent der Zutph. Ct. zelf is vast overtuigd dat er scheu ring komen zal, niet allleen tusschen katholieken on anti-revolutionairen, maar ook tusschen de laatsten onderling. Ook de katholieke kiezers zullen moeten kiezen tusschen Schaepmannianeu en anti-Schaepmannianen. De laatsten, gesteund door de hoogere geestelijkheid, die voor het groot ste deel behoudend getint is, verwijten in Tijd rede over hoofdstuk III dér grondwet, onzijn verdediging van het algemeen stemrecht en van de eedsafschaffing. De partij van Schaepman zelf heeft bij de jongere geestelyken grooten aanhang. Meer en meer komt zij er in de Ka- mer, by monde van dr. Schaepman, rond voor uit, dat zij breken wil met de oude conservatieve j .(staatkunde, en de belangen van Rome wil ver- 855,—. 1150,—. 850,—. 340,—. 200,—. 110,50. 150,—. „12372,—. „31500,—. „11030,—. 150,-. 1250,-. 2510,-. 2175,-. 200,-. „20720,-. 6522,3 76. 6075,46. „61000,—. 650,-. 3570,31s. 7329,49. 4905,18. 1396 25. ..«««vu 174 30. schoolgeld II. B. School 2233^85^ n lager onder- 3679,—. 5440,—. 3075,—. „11881,58®. 3538,32. 939,—. 120,—. 648,65. 11430.—. 50,—. 183,50. 7220,—. 8500,—. 9847,50. 200,—. 245,10. 24409,85 s. 39000,—. 400,—. memorie. 10,-. 10,-. Te samen ƒ224684,73. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK maken bekend, dat de jaar invalt op MAANDAG den 31ea OC- 1 OBER. Sneek den 21 October 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. UIT DE PERS. alle.partiy°n,.s?m?ene vaderland moet boven Rome’s invloed sterkten; 2°. dat ze op politiek terrein aan roomschgezinden, zonder eenigszins i scherpe onderscheiding van hun politieke ge- ziadheid, steeds boven m^-roomschen de voor keur geven; 3°. dat hun politiek beleid, voor zooveel ’t een vaste lijn volgde, meer door op- portuniteit dan door een tegen de revolutie anti thetisch overstaand beginsel geleid werd4°. dat hun politiek ten onzent niet organisch samen hing met de principiëele actie, die in andere landen juist door roomsche staatslieden tegen de revolutie te werk was gestelden 5°. dat hetgeen de fractie-Schaepman van de overige ultramontaansche fractien onderscheidde, juist gelegen was in het bewust opnemen van dit principiëel en wezenlijk politiek element. Het Hdbl. maakt, naar aanleiding van de laatste evolutie van de Stand., waarbij de leus „in ons isolement ligt onze kracht”, weder wordt te voorschijn gehaald en aan de Roomsch Katho lieken de medewerking wordt opgezegdde opmerking illusiën, die de Stand, zich van den invloed van het „volk achter de kiezers” schept, wat zullen zijn verbleekt, zal de Tijd zijn ouden bondgenoot wel weer zien terugkeeren. Zoo ernstig moet men trouwens de artikelen van de Stand, niet opnemen. „De hoofdredacteur houdt er van nu en dau een steen in het politieke vischwater te gooien. De visschers halen dau den hengel verstoord op, spreken over uiteengaanmaar na een oogenblik drijven de dobbertjes weer vreedzaam naast elkaar op ’t spiegelgladde nat. „Visschers zijn geduldige menschcn 1” Hot W^geningsch ^Veekblctd bovat don eerston eener reeks „Politieke Brieven” van de hand van dr. E. H. van Leeuwen, kerkelijk hoog- leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Iu dezen brief richt de schrijver een woord vaa waarschuwing tot zijne geestverwanten, van dezen inhoud Met verbazing, om niet een sterker woord te bezigen, heb ik opgemerkt, hoe zelfs nog bij de allerlaatst gehouden politieke verkiezingen vele predikanten, van wie het toch vaststaat dat zij de kerkelijke revolutie, die in vollen gang is van ganscher harte verfoeien, arm in arm liepen met hunne tegenstandersdat dit wil zeggen hoe velon zich ook toen nog hebben laten in spannen en voorspannen om dienst te doen als haast had ik gezegdals ezels, maar het zy dan als jockeys bij het politieke tweespan, dat ons helpt van den wal in de sloot. Hoe? is men dan volslagen blind, en wil men het dan met zien, waar de beslissing ligt in dezen grie venden strijd, die zoovele krachten verlamt en verteert Is het dan zoo onduidelijk, waartoe men de hand leent, als men draaft in het gareel der roomsch-anti-revolutionaire coalitie altoos is het zonde en jammer geweest, dat zoovele predikanten zich hebben laten medeslee- pen op de modderwegen der politieke kiesma- noeuvres. Maar indien men iets verstaat en ter harte neemt van de duidelijke dingen, die God ons door de groote en zware lessen dezer tij den aan het verstand heeft willen brengen, dan is het, dunkt mij, wel allereerst dit, dat Hij ons losgeeselt. van alle kerkelijke politiek! En nu zou ik het allen wel willen toeroepen: mannen broeders! wilt toch gewaarschuwd zijn Herneemt uwe vrijheid, voor zoover gij zo geofferd hebt aan de idolen der politiek, en bewaart die vrijheid, als gij haar behieldt, als den kostelijksten schat! Het is bekend, dat reeds nu op vele plaatsen gewerkt en gekuipt wordt met het oog op de dingen die komen verrast; voor alle partijen toch wordt, na den reformbill, de noodzakelijkheid van een nieuw partij kiezen geboren, voor dezo in mindere, voor gene en met name voor de anti-revolu tionaire in meerdere mate. Maar anders is “uw wiwyitm m ayu het met de conclusie, waartoe de Stand, komb. eu andere bladen den radicalen doctor heftig zyn Het doel, waartoe anti-revolutionairen en katho- -ttt. lieken samen werkten, zou bereikt zijn, zegt het blad. Het zij zoo. Maar moet hieruit nu als onvermijdelijk besluit volgenpolitiek isolement? De partij mag daardoor misschien winnen aan hetgeen men „zedelijke volkskracht” noemt, maar wat wordt er van het parlementair cijfer, zonder ’t welk die zedelijke volkskracht geen practische beteekenis heeft? En hoe moet het gaan op „eenigen met de eischen van het radicalisme, parlementair terrein Daar vindt men het goede niet, daar moet men er voor strijden. Eu hoe kan dat zonder bondgenooten Een anti-revolutionaire meerderheid in de Kamer te krijgen, kan het doel van het isolement niet zijn. Daartoe zou minstens vier vijfde der protestantsche kiezers de Stand, moeten volgen, wat met de helft nog niet het geval is. Het en versterking der eigen partij. Dit doel mag in sommige gevallen lofwaardig zijn, in deze is het dat zeker niet. Na den reformbill komen zeer gewichtige vragen aan de orde. De ver kiezingen beslissen over het politieke leven van vier jaren. Wanneer nu door een fier isolement of door overdreven zelfgevoel der anti-revolutio naire partij, de meerderheid aan de liberalen wordt verzekerd, dan zal de zuivering der Stand.- partij, ook voor haar zelven, tot een te duren prys zijn gekocht. Het gemeene belang van het skeek: e ii lo. 10. o 0 JJ n J) 7) 77 77 9 77 17 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 EH1 .0 i 77 77 77 JJ 77 77 J> 77 6 V ee s« 12 6 27 15 or 35 or 56 or 11 ar 25 ar 42 or ssel vergunningsrecht van landerijen en hui- 77 77 77 77 77 77 77 J> 77 77 77 V 77 77 77 77

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1