1 Jj J SwP No. 89. T W E E-E N-V EERT I G S T E 1887. O Oproeping onder de Wapenen. fid. ing .00 U I T DE PERS. r. u s Wgt de Standaard: I B U T E A L i M>. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. lie ido ch- ing Te ers ;en w ilo. 30. •d: ia- en eur 4e 00, en 17 A er- ran 3 i 3e 00. oei ll11 ldt .en en ,00 DO. ilo. 6, Het bericht, dat de vervolging tegen den bekenden Methofon den schrijver van het artikel in Recht voor allen, getiteld „Dorncla Nieuwenhuis en Jeanne Lorette” zou gestaakt zijn, kan het Dagblad ten stelligste tegenspreken. Het O. M. is integendeel in hooger beroep ge komen van het vonnis in raadkamer gewezen en waarbij rechtsingang tegen Methofen geweigerd was. Een ongeval, dat gelukkig zonder persoonlij ke ongelukken afliep, veroorzaakte de storm jl. Zondag te Zaandam. Daar is aan het station een ledige goederenwagen door den hevigen wind in beweging geraakt én zoo snel voortgedreven, dat hij, vóór het verhinderd kon worden, de openstaande spoorbrug over de Achter Zaan had bereikt. De wagen stortte naar beneden en was weldra in de diepte verdwenen. Bij den jongsten storm is een Nederlandsch schip op de Belgische kust bij Duinkerken ge strand. Het was de te Groningen thuis behoo- rende koftjalk Helena, kapitein II. E. Pluktje. De geheele equipage, uitgezonderd de stuurman, is bij de ramp omgekomen. Wel deed de be manning van de reddingsboot haar best, maar de boot kantelde zelf; en zij slaagde er slechts in den stuurman en den loods aan wal te bren gen. De Scheveningsche vissch ersvloot is den storm veilig doorgekomen. Volgens te Schevëniögen ontvangen bericht lagen tijdens het onstuimige weder de meeste Scheveningsche schuiten aan de vleet onder de Engelsche kust. Vau bijzon dere schade was niets bekend. De heer E. C. van Leersum, arts te Utrecht, is benoemd tot gemeente geneesheer te IJlst. SN EE K, 4 November. f Naar ons wordt meegedeeld zal met Sept, a. s. ook op de scholen 2, 3 en 4 de jaarlyksche aanneming van leerlingen worden ingevoerd. De herten van ’s Konings domeinen op de Veluwe richten groote verwoestingen aan op de akkers en in de tuinen van de bewoners der omliggende boerderijen en erven. De dieren zijn zoo onbeschroomd, dat zij op klaarlichten dag tot zelfs in de onmiddellijke nabijheid der woningen alles opvreten wat de kleine boer en de arbeider voor zich en zijn gezin opzijn stukje bouwgrond heeft staan. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk op 14 of 15 November weder bijeenkomen. OVERZICHT. De toestand inFrankrijk is minder ge spannen, nu Grevy het zijne heeft gedaan om een conflict tusschen den president der Republiek en de Kamer te voorkomen. Het zal nu van de Kamer en hare commissie afhangen, of de regeeringscrisis wordt vermedenin den Minis terraad heeft de heer Grévy namelijk verklaard, dat hij dadelijk zou aftreden, indiea de enquête de waardigheid van het presidentschap aanrandde. Clemenceau, die niet tegenwoordig was in de Kamerzitting van 25 Oct., toen over het voor stel van Cunéo d’Ornano betreffende de enquête eene voorloopige beslissing was gevallen, neéft in de couloirs der Kamer Jules Ferry, dien hij vergadering, op 2 Nov. in Maison Stroucken bijeengekomen, noodigt het bestuur der Unie uit, zich tot de regeering en de volksvertegen woordiging te wenden met verzoek aan den herhaaldelijk uitgesproken wensch van den heer Willink Ketjen om een nieuw onderzoek naar zijn grieven, gehoor te geven”. Hoewel het bestuur en de heer Ketjen deden uitkomen dat deze motie niets bedoelde dan het provoceeren van een rechterlijk onderzoek, kwam het tot geen beslissing. De hoofdzaak werd door on derscheidene sprekers, waaronder de hh. Croll, Van der Stadt en Schröder, zoodanig uit het oog verloren, dat de vergadering gaandeweg rumoeriger werd en zonder te stemmen om streeks half twaalf uiteen ging. Het Orchest is samengesteld uit dat van de Hollandsche ope ra, onder directie van den heer Coenen. De zuivere opbrengst van het avondfeest zal worden aangewend tot den bouw van een monu mentale bank, gewijd aan de nagedachtenis van den dichter, en te plaatsen in het rij- en wandel park bij Vondel’s standbeeld, met welk plan het bestuur van het park zijn volkomene instemming heeft betuigd. De eere-commissie, onder wier patronaat dit avondfeest zal worden gegeven, bestaat uit de heeren: mr. G. van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, voorzitter prof. dr. J. A. Alber- dingk Thijm en H. Th. Boelen te Amsterdam; prof. dr. J. ten Brink te Leidendr. L. A. J. Burgersdijk te Deventer; prof. dr. A. G. van Hamel te Groningen W. J. Hofdijk te Amster dam prof, dr. H. E. Moltzer te Utrecht; M. A. Perk en prof. mr. II. P. G. Quack te Amster dam dr. H. J. A. M. Schaepman te Den Haag prof. dr. B. J. Stokvis en prof. dr. J. Verdam te Amsterdam; prof. dr. M. deVries te Leiden; A. C. Wertheim te Amsterdam en dr. J. te Win kel te Groningen. Woensdag avond heeft te Amsterdam in Mai son Stroucken een door de vereeniging de Unie belegde volksvergadering plaats gehad, teneinde den heer W. E. Willink Ketjen gelegenheid te geven zijn grieven tegen de regeering over zijn ontslag als kapitein der infanterie bij het Indische leger uiteen te zetten. Vyf jaren lang heeft hij eerst in Indie en daarna nier te lande langs onderscheiden wegen gezocht herstel van die Baertje Hooft zal voorstellen, wordt geheel vermeend onrecht te erlangen. Thans kwam I nij zoover, dut door het bestuur werd voorge- I steld deze motie aan te nemen; De openbare hoe eer hoe beter van die dure zeekasteeltj es at waren, waar toch niemand voor cas van oorlog fidutie in heeft. En als men nu hoort, dat de torpedobooten ook al een deel van hun crediet bij Spithead en Ajaccia verspeelden, en men bedenkt dat Nederland de laatste 40 jaren pl. m. een 400 millioen voor zijn vloot gespild heeft, zonder ook nog maar een kiempje van een deugdelijke vloot te bezitten, dan vraagt men zich toch af, of het aangaat, dit kwaad langer te laten voort kruipen en of vaststelling van organisatie om althans continuiteit onder de opvolgende mini- steriën te verkrijgen, niet steeds meer eisch van den toestand wordt. De openbare uitvoering ter herdenking der 300ste verjaring van Voudel’s geboorte door de rederij kerskamer „Joost van den Vondel”, waar van wij reeds melding maakten, zal 11 Nov. a.s. in den Amsterdamschen stads-schouwburg plaats hebben. Alhoewel de gedenkdag feitelijk 17 Nov. is, heeft de Kamer gemeend zich met aan den datum zei ven te moeten houden, daar andere feestelijkheden voor het zelfde doel, even eens vóór dien dag plaats vinden. De feestrede zal worden uitgesproken door den heer dr. Jan te Winkel te Groningen. Daarna worden voordrachten gehouden uit de werken van Vondel, of van gedichten op hem vervaardigd, doorleden der kamer, artisten van Nederlandse he tooneelgezelschappen en door een kweekelinge der tooneelschool. Voordrachten door artisten van ’t Hollandsche opera-gezelschap zullen daarna volgen. Ten slotte wordt door leden der kamer met welwillende medewerking van enkelegenoodigden opgevoerd het blijspel „de Zegepraal der Schoon heid” van prof. J. A. Alberdingk Thijm. Het in dit tooneelstuk voorkomende borstbeeld der dame. (11- - TT- -ft. 1A_11. Ia. - -11 I belangeloos vervaardigd door den beeldhouwer hij Van den Bossche. I kennisgeving. Naar aanleiding der missive van den heer Commissaris des Konings dezer Provincie, van den 2 November jl., Ie Afdeeling M S no. i45, wordt de Milicien-Verlofganger JACOB SCHUIL, loteling der lichting 1884 dezer ge meente, onder nummer 70, behoorende tot het le Regement Infanterie le Bataljon der 4e Com pagnie, opgeroepenzich dadelijk te vervoegen ter Secretarie dezer gemeente, om krachtens art. 137 der Wet op de Nationale Militie, voor den tijd van drie maanden, onder de wapenen te komen, wegens overtreding van art. 133 dier Wet. Genoemde verlofganger zal op Leeuwarden worden gedirigeerd, waar hij op den 28 No vember e. k. aanwezig moet zijn. Sneek den 3 November 1887. De Burgemeester van Sneek, a. i., JOIIs. SCHIJFSMA. De kapelaan v. d. V. te ïïoensbroek is,naar de N. R. Ct. meldt, eindelijk in de vorige week uit Hoensbroek vertrokken en heeft zich naar zijn vader te Sittard begeven. Ook de weduwe S. is dien dag verhuisd en woont thans te Roer mond. De kapelaan moet voor zijn verplaatsing naar Neeritter hebben bedankt en een andere benoeming van den bisschep tegemoet zien. Bij beider vertrek uit Hoensbroek, losten de boeren aldaar vreugdeschoten. De ketelmuzikanten heb ben terstond hunne muziekuitvoeringen laten varen en jl. Zondag was aan de vogelstang al daar een lat vastgenageld, waaraan een aantal zwepen, ketels, gieters enz. waren opgehangen hierby bevond zich een briefje van ongeveer den volgenden inhoud: „Nu beiden vertrokken zijn, staken wij de muzieK, leveren onze instrumen ten hierby in en verleenen voor het overige amnestie.” De burgemeester van Hoensbroek had zich Maan dag voor de rechtbank te Maastricht te verant woorden, ter zake van zijn gedrag tijdens de ongeregeldheden in zijn gemeente en van de dooi den kapelaan tegen hem iugediende klacht wegens een met een valschen naam ondertee- kend mandaat van gedane kiozelopmeting ten behoeve der gemeente. Naar ’t zelfde blad ver neemt, heeft de burgemeester zich in dier voege kunnen verantwoorden, dat aan de zaak geen verder gevolg zal worden gegeven. De Standaard verklaart, dat zijn veel bespro ken artikel over de evolutie der anti-revolutio- naire partij, waarbij de isolementsleuze opnieuw werd aanvaard, wel wat te hoog is opgenomen. Men zag er een „hooghartig zeggen”, een „bedreigen”, een soort „oorlogsverklaring” in, terwijl het eenvoudig bedoelde: het constateer en van een feit. Het blad licht daarom zijn bedoelingen nog maals nader toe, om tot deze slotsom te komen 1. dat in een land van staatkundige minder heden, samenwerking der minderheden eisch van politiek doorzicht en van liefde voor het vaderland is 2. dat deze samenwerking beurtelings met allerlei minderheden kan en moet plaats hebben 3. dat ze uitsluitend berusten mag op poli- tieken grondslag 4. dat ze niet op avontuur mag zeilen, maar een vaste bestemming moet hebben 5. dat het program van actie, waarop men aanstuurt, zulk een broeden grondslag moet hebben, dat er een Kabinet op kan staan. en 6. dat de medewerkende partijen elk voor zich geheel vrij in de keuze van haar candidaten moeten blij ven, en dat voor de andere partijen geen andere reden als motief van uit- stooting mag gelden, dan niet-adhaesie aan het gemeenschappelijk overeengekomen program van actie. Het Vad. had van den Minister van Financiën niet anders verwacht, dan dat hij evenmin van verlaging als van afschaffing van den zoutaccijns iets zou willen weten en zyn wetsontwerp tot verscherping van dien accijns weder bij de Kamer zon inzenden, zonder aan het daartoe in het voorloopig verslag uitgesproken verlangen gevolg te geven. Maar het blad hoopt en vertrouwt, dat de Tweede Kamer zich door de jammer klachten en reactionaire beschouwingen van den Minister Bloem niet zal laten weerhouden, om by deze gelegenheid althans een kleinen stap te doen op den goeden weg. Bij de suikerwet is het niet gelukt de scherpere heffing, waardoor millioenen meer moeten worden opgebracht, met eenige verlaging gepaard te doen gaan bij de wet op het gedisteleerd heeft men de gele genheid te baat genomen om de belasting nog te verhoogen, maar bij de zoutwet behoort de Kamer te toonen, dat zij niet verder mee wenscht te gaan in de richting, haar door den Minister Bloem aangewezen een richting, die uitloopt op voortdurende vermeerdering van druk voor den kleinen man en op instandhou ding van de privileges, die de meergegoeden genieten. Naar aanleiding van de Marine-begrooting zegt de Standaard: Van de vier schepen voor diep water zullen we voorshands wel af zijn. De oppositie er tegen, om deso vier monsters ontijdig, hangende een kamerontbinding, geboren te laten worden, was in de sectiën derwijs al- gemsen, dat Minister Tromp ze wel in hun embryo zal tsrugleiden. Toch maakt, ook zonder deze vier schepen Van tien millioen, het debat over deze begrooting Vieer een pijnlijken indruk. Men heelt blijkbaar geen grond onder de Voeten. Er zit geen leidende gedachte in onzo Marine. Alles is geprobeerd en alle probeersel is tegen gevallen. Nu blijkt het weer glad mis te zijn met onze peperdure ramtorenschepen in Indie, die schatten verslonden hebben, en nog altoos, als ze onder stoom zijn, door hun steenkolenhonger, met hun beidjes f2300 per dag alleen aan steenkolen oppeuzelen en dan nog, zeker uit indigestie, gedurig naar den duren docter van Soerabaja boeten, en reparatie-iekeningen maken van soms tonnen gouds. Minister en Kamer wilden dan ook wel, dat ze i WA SHE mb i iDinntD mu ns comEiHfinmmM. S i BIX.X K VLA H M. We ’ll j i 5 •ee is* g9. 5 je Bi w !0 12 6 ■11 15 iot 36 ■or 56 W 11 ■or 25 or 42 ■or gk ,(2

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1