IKI1WS- B 1DIMMJI) TOOR N HEK B I® IMffNSm SIB II. No. 91. T W E E”E N-V EERTIGST E 1887. 18. ren. z t h: fit i> 13 I>ir O V 1: M B F It. B^BIS U I T DE PERS. )0. zoo I op 17 November. 1^1 >n 2 a ;ur 4e )0, a a ie h 3e JO. oer ar n- ot Q> te tre- ee- »rdt 3N, rat, K- Io. >0. 00 )0. Io. 1: a- aa innigste overtuiging ia deze: ware er geen dr. Schaepman geweest, geen enkel katholiek orgaan had zicti in strijd met Tijd en Maasbode, die er bepaald tegen waren, voor deze grondwets herziening verklaard.” Do verklaring van hot Centrum, dat een niet verwerpelijke minderheid der katholieke leden in de Tweede Kamer voor eerste en tweede lezing heeft gestemd, beantwoordt het V. W. aidus „Wij steken er onze hand voor in het vuur; zonder den doctor (dr. Schaepman) had er niet één voor gestemd.” En het derde motief van het Centrum, dat de katholieke kiezers in Almelo in de plaats van den heer Corver Hooft, een anti-grondwetsman, den heer mr. W. Cremers kozen, die aan do grondwet zijn stem gaf, wordt door het V. W. aldus weerlegd: „Eilievc, gij weet immers even goed als wij de katholieke kiezers in Almelo kozen den heer Cromers niet omdat hij voor do herziening, maar omdat dr. Schaepman voor hem was.” Ook om het beroep op den bond van katho lieke kiosvereenigingen lacht het Vent. Weekbl. ’t Is toch bekend, dat deze geheel loopt aan den leiband van dr. S. Het artikel ’t welk den schrijver geheel teekent wordt aldus besloten Op deze aanmerkingen welke de Maasbode geducht" noemde antwoordt het Centrum ’i volgende Ook do Tijd behelst eou artikel over de staatkunde der katholieken eu betoogt daarin, dat door hen geen zuivere politieke leuze kan worden aangenomen, zonder rekening te houden met het gezag der Kerk, ’t Blad beroept zich hierbij op de Encycliek van Leo XIII over de christelijke inrichting der staten. Ook de Stand, blijft net oog gericht houden op den economischen toestand van ’t volk en den socialen toestand, In een tweetal artikelen heeft zij haar standpunt nader uiteengezet en betoogt, dat men tot dit uitgangspunt moet komen ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’,'a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Op dozo lijn heeft de anti-revolutiouaire partij zich, volgens de Stand., sinds 1872 bewogen. Ze blijft op die lijn. En een eere zal ze het achten, zoo ze, door samenwerking met andere partijen, iets althans vau dit schoone ideaal ten bate van ons lijdend volk mag verwezenlijkt zien. Aan do D. Crt. wordt opgemerkt, dat aan het recht om te zijn kiezer van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, voor de Pro vinciale Staten en voorden Gemeenteraad, volgens de nieuwe kieswet onder anderen verbonden is de voor waarde, dat de aanslagen in de grond belasting en personeele belasting ten volle vol daan ziju. Zonder die betaling van den geheelen aanslag, kunnen derhalve de belastingschuldigen geen kiesrecht uitoefenen. De bekendheid van deze vóorwaarde kan er toe leiden om te bevorderen, dat niemand van zijn kiesrecht verstoken blijft. Naar men meedeeldt, heeft Z. M. de Koning het verzoek van den heer Smit tot nietigver klaring van het besluit van den raad der ge meente Apeldoorn, afgewezen. De heer G. J, A. de Cocq van Del wijnen, agent van Nederland voor de internationale tentoonstelling, in April a. s. te Barcelona te houden, noodigt in het dagblad de Wereld alle industrieelen in ons land uit zich op de expositie te doen vertegenwoordigen. Do hooge Raad heeft hot cassatieberoep van Baije, president der Haagsche afdeeling van den sociaal-democratischen boud, verworpen en hem veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, wegens het openbaar maken van,een smaadschrift. Do justitie te Tiel heeft, naar men aan het U. D. meldt, een instructie geopend tegen den van zijn ambt ontzetteu notaris Sweemer. Woensdag avond is te Zwolle in het station zekere D. Medema gearresteerd, verdacht van een diefstal den vorigen nacht te Groningen gepleegd. Omtrent deze diefstal meldt de W. Gron. Crt. eenige bijzonderheden In den nacht van Woensdag op Donderdag is te Groningen een diefstal gepleegd met inbraak in het kantoor van uen ontvanger der directe belastingen, de heer Van deNiepoort in de Oude Boteringestraat. De politie was in ’teerst zoo goed als zonder aanwijzingen, alleen werd het door hare naspo- ringen weldra duidelijk, dat de dief uit den Pausgang door den tuin van een belendend per ceel was gegaan, een muur overgcklommen en zoo in den gang naast het gebouw was geraakt. Hier was op de bij inbrekers niet onbekende wijze een ruit, na met groene zeep besmeerd te zijn, gebroken en uitgenomen. Misschien heeft de dief zich hierbij gekwetst, ten minste men vond op het kantoor van den ontvanger bloed sporen. De dief heeft, hier aangekomen, een lessenaar geopend, waarin het geld geborgen was, en blijkbaar beproefd met een beitel ook nog een kastje te openen. Intusschen vond hij in den lessenaar reeds een aanzienlijke som, ruim f4300 Wegens opzettelijke beleediging van den koning stond Woensdag voor de rechtbank te ’s Hage terecht de 21 jarige Cohen, beklaagd van op 16 September, bij de terugkomst des konings in Den Haag, op den stationsweg, bij het voorbij gaan van het rijtuig des konings, te hebben geroepen„Leve Domela Nieuwenhuis I Weg met koning Gorilla 1” of (hierover was men het oneens) „gekroonden Gorilla Cohen verdedigde zich met de bewering, dat hij geroepen zou hebben „Leve Domela Nieu wenhuis Leve de socialisten Weg met Go rilla en ware hij niet aangepakt dan zou hij er bijgevoegd hebben „Leve Willem III!” Met den geheelen uitroep bedoelde hij naar hij wilde doeu voorkomen een hul debetoon aan den koning wegens de invrijheid stelling van Nieuwenhuis. De eisch is 1 jaar. De uitspraak is bepaald Het kantongerecht te Dordrecht heeft den dlrecteur-generaal der maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen, wegens het niet voldoen aan een beslissing van den minister van waterstaat, waarbjj aan de exploitatie-maatschap- pij gelast werd binnen zes maanden de noodige versterkingen aan te brengen aan de brug over de Oude Maas te Dordrecht, tot 71 geldboeten, elk van 15 gulden, veroordeeld. Te Baarn heeft bij het boren van een put De politie kwam tot de ontdekking, dat de vermoedelijke dader met den trein van vijf uur naar Amsterdam was vertrokken. Onmiddellijk werd door den commissaris van politie het sig nalement van den verdachten persoon naar Zwolle getelegrafeerd. Over de arrestatie wordt van daar nog het volgende meegedeeld Bij aankomst vau den sneltrein, Donderdag avond te 7 ure, was de commissaris vau politie en een tweetal inspecteurs aan het station. De verdachte persoon werd spoedig gevonden en naar ’t bureau van politie overgebracht. Terwijl hij tusschen een inspecteur en een agent van politie voortliep, wierp hij in de vestibule van het station een portefeuille weg, of liever hij liet die vallen. Zij werd onraiddellijk gezien en opgeraapt door den inspecteur Van der Wal en den commissaris van politie, die zich vlak achter hem bevonden. In deze portefeuille bevond zich ongeveer t 2940 aan bank- en muntpapier, terwijl de heeren nog in zijn koffer, portemonuaie enz. f513 aan goud- en zilvergeld vonden. Dit cijfer komt niet geheel overeen met het gestolen bedrag, maar hij heeft blijkbaar den geheelen dag geld uitgegeven. Hij was althans geheel van nieuwe kleeding voorzien, had een nieuw zilveren horloge met een gouden ketting, een nieuwen koffer enz. Door hem was plaats genomen naar Amsterdam, vanwaar hij, naar hij meedeelde, voornemens was geweest naar Amerika te vertrekken. De man is onmiddellijk met den trein van 8.15 weder naar Groningen getransporteerd. Te Arnhem is in den nacht van Maandag op Dinsdag op twee plaatsen in de voorstad Kla rendal ingebroken. De dader, zekere 8., werd nog denzelfden nacht gearresteerd. II j had zich aan de glasscherven eener gebroken ruit gewond aan de hand; het bloed had de geldstukken be zoedeld en deze sporen leidden tot de arrestatie. Tegelijk bleek, dat men den vermoede! ij ken dader in handen had van een diefstal van kleeding- stukken, circa 2 maanden geleden ook in Kla rendal gepleegd. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. 1 Met het oog op het verschil van meening, dat zich bij de stemming over de verschillende hoofd stakken der Grondwet bij do roomsch katholieke partij heeft geopenbaard, is het niet van belang ontbloot de houding der verschillende organen meer nauwkeurig gade te slaan, ook in verband met hetgeen de Standaard over de verdeeldheid der roomsch katholieken en de beide afdeeiingen de conservatieve en do ultramontaansche fractie, die zich daar sedert eenigen tijd duidelijk attee- kenen, schreef. Het Centrum, ’t welk meer bijzonder als het orgaan van dr. Schaepman wordt beschouwd, is van oordeel, dat de katholieken in Nederland op staatkundig gebied zelfstandig moeten blijven optreden. Zij hebben trouwens, meent het blad, m de laatste tijden niet anders gehandeld. Men behoeft slechts een blik to slaan op hun klesvor- eenigingen. Overal, zij het dan ook ouder ver schillende benamingen, treden kath. kiesveree- mgingen op. Niet minder dan een 25tal van deze hebben zich vereenigd tot een algemeenen boud van katholieke kiosvereenigingen in Neder- and. Sommige, die zich hierbij niet wenschten aan te sluiten, weigeren toch den naam van kath. kiezersvereenigingen niet. Welnu, welk bezwaar biijft cr dan tegen het zelfstandig ‘optreden der katholieken op staatkundig gebied? Misschien zal men zeggen, dat dit zelfstandig optreden geen eenheid van meening onder do katholieke afge vaardigden bracht. Het feit valt niet te loochenen. Maar behoefde dit verscüil van meening een scheiding teweegbrengen? Er is menigmaal ver schil van mooning tusscheu de kath. afgevaardig den geweest. Men heeft verschillende wegen gökozeu om to komen tot het éóuo doel en zonder atbreuk te doen aan het ééno beginsel. Dit geschiedt bij alle partijen, altijd en overal. Het 13 dikwijls beter dat een verschil van meening ïich openbare; openbaart het zich niet, dan brengt het de scheiding, wanneer men haar noch Voorziet, noch verwacht. Wij staan op dit oo- genblik voor een nieuwe toestand. Zj, die dien toestand niet wilden, zijn te goedo on voorzich tige leiders om met dien toestand geen rekening G houdon. Er bestaat dus geen punt van striid ’neer; allen zijn overtuigd dut men moet stry- öen. Wat anders blijft ons dan over dan te strijden man aan man Een geheel andere toon wordt aangeslagen in een beschouwing, die wij in het laatste nommer TiaaH?^et ^en/'00)iC^ WeeM., het orgaan van mr. taifmans, vinden. Naar aanleiding van een ar- ip doür hetzelt’de Centrum gericht tot het ag. Weekbl., ter weerlegging van de bewering a|s zouden de roomsch katholieken eigenlijk weinig met de herziene grondwet zijn ingeno- 'Qeu, geeft het Venl. Weekbl. als haar meening e kennen, dat liet Wag. Weekbl. h. i. den spijker °P den kop heelt geslagen. Achtereenvolgens eerlegt het Vent. Weekbl. wat het Centrum Sr bestrijding aanvoerde. j i Yuureerst onjuist, dat de meerderheid ei' katholieke organen haar steunde. «Laat ons eens zien”, schrijft het blad. „Welke ‘‘taoheke organen hebben de grondwetsnerzie- joU>f gesteund? De zoogenaamde „kleine blaad- Es die, gelijk algemeen bekend is, door dr. ciaejiium geïnspireerd worden. Uit eigen eweging zou geeu katholiek orgaan ooit op liet ee gekomen ziju, om voor de herziening in e strijdperk te treden. Onverschillig kon mén sa°ods wezen, maar er voor te ijveren 1 dat or waarlijk niet op. Om daartoe over te au, moest men bepaald aangezet worden. Dr. c aepman neme het ons uiet kwalijk wanneer D 21ju invloed zoo hoog aanslaan, maar onze - SWEEKB UR.41WT wen- i 1 I r i. Lt lat. Wanneer do grondwetsherziening hetgeen wij vurig «vu- schen, maar volstrekt niet verwachten ooit heilrijke vruch ten draagt, dan zijn wij die (wat ook dr. Schaepman in het Ccntium schrijven moge) verschuldigd noen aan „de meerderheid der katholieke organen, die de herziening zouden gesteund hebben”; noch aan de „niet geheel verwerpelijke minderheid, die in eerste en tweede lezing voor stemden” noch aan de katholieke kiezers te Almelo, die mr; Cremers, een voorstander der herziening, kozen noch aan den Algemeenen bond vim katholieke kiesvereeni- gingen in Nederland met zijn apodictisch en geheel ongemoti veerd decreet neen! dan zyn wjj die heilrijke vruchten verschuldigd aan dr. Schaepman en aan hem alleen. Bij leven en welzijn zullen wij dan ook casu quo niet nalaten hem daarvoor openiyk onzen oprechten dank te betuigen. Eere wien eere toekomt ook al wil de eerwaardige er zelf niets van weten. Nu zult gij vragen: „Maar wanneer het tegenvalt, gelijk het zich thans (na de „nieuwe evolutie” van de Standaard) meer dan ooit laat aan zien. Wat dan Dan zullen wij ons dat in *s Hoeren naam getroosten en denken: dr. Schaepman heeft het in allen gevalle goedgemeend. De uitkomst beantwoordt wel niet aan zijn hooggespannen verwachtingen, maar men kan niet alles voorzien. Vooral niet wat anderen zullen doen Wat is het geval Dr. Schaepman wikt, Dr. Kuyper beschikt. Geen wonder dat de boel misloopt. Zoodat eigenlijk, volgens hot Venloosch Weekblad, alle katho lieken in Nederland tegen de grondwetsherziening waren minus één. Derhalve zij die er tegen waren en zich er toch voorverklaar den, moeten, volgens de redenering van het Venloosch Weekblad, bepaald aan de een of andere zielsziekte geleden hebben. Wy hebben er niets tegen, dat deze bewering „geducht” woidt genoemd; maar dan onkel voor dengene, die ze uitspreekt of als zoodanig meent te mogen quaiiiiceeren. -J; „le. tot het bieden van staatswege aan liet kapitaal van geen enkelen steun, die het kapitaal verlokt en in staat stelt, om den arbeid te beperken in zijn natuurlijke vrijheid van le vensbeweging, eu dlensvolgens tot een onttrekken aan het ka pitaal vau eiken steun, dien het tot dusver van den staat ge noot 2e. tot een eeren in ons staatsrecht ook op electoraal ter rein, van den menseh, als zijnde niet een individu, maar lid van een gezin, en alzoo tot toekenning vau het stemrecht aan alle hoofden van huisgezinnen 3e. tot het bieden van staatsrechtelijke gelegenheid aan den arbeid, om zich te organiseeren, opdat uocli de patroon ziju knecht noch de knecht ziju patroon belemmere in het najagen van zijn rechtmatig belang; 4e tot een in verband stellen van don aldus georganiseerden oe. tot een wetboek van arbeid, waardoor de arbeid waarbor" ontvangt, dat zijn voorwaarden van existentie en bloei, vast heid en duurzaamheid ontvangen, en in die existentie van den de arbeidcr als mensch: d. i. als sociaal eu zedclijk-gods- dienstig wezen, een menschclijke existentie genieten kunne, en 6e. tot zoodanige regeling van de armverzorging dat niet Pauperisme gevoed, maar de voortwoekering ér van voorkomen vy oi vic. K 3.4 X K X L, A X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1