HP KIEHÏS- ffl MiifflMI) M OS «■TB ffl E mwfflfflf Ml D J ir No. 93, T W E E-E N-V EERTIG-STE J 1887. 11 k 19 JX O V E >1 B E R. 3. is k w e k i, a a a®. r U I T DE PE II 3. a 9 V E W E .3® X E 31 I. 3 t ir Le 0, oe en 7c- h. Je 0. er 0 ier Cohen, corrector der socialistische drukkerij Excelsior, die terecht stood wegens opzettelijke beleediging des konings, is door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf. TWEEDE KAME R. Het bericht, dat de heer Willink Ketjen zou worden vervolgd, wmrdt door het Ütr. Dagblad, ten stelligste tegengesproken. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. werking op deugdelijken grond is geregeld. Zij wijst waarschuwend op de mogelijkheid dat de komende stembus den anti-liberalen een meerder heid van bijv, zes stemmen geeft en dat de meerderheid dan zal moeten optreden. Zulk optreden kan geschieden, maar een vast program moet er zijn. Voor de vele bewijzen van belang stelling en vriendschap, ons betoond bij gele genheid van ons Gouden Huwelijksfeest, betui gen wij onzen hartelijken en innigen dank. Sneek, 19 Nov. 1887. W. A. EISMA. A. EISMA—Faber. if. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voerwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De Hooge Raad heeit vernietigd het arrest van het gerechtshof te Leeuwarden, waarbij in hooger beroep 14 dagen hechtenis is opgelegd aan den opzichter-machinist van den stoomtram weg Heerenveen-Joure, wegens het als bestuur der van een extra-tram veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. De raad heeft dezen requiraut van alle rechtsvervolging ontslagen. Het uitvoerend comité van de nationale ten toonstelling vau oude en nieuwe kunstnijverheid, in 1888 in Den Haag te houden, is thans nage noeg gereed met de plannen tot inrichting van het terrein in den Koekamp. Gelijk men weet, zal het hoofdgebouw in het midden van dat veld verrijzen en met een monumentalen gevel prijken, ontworpen door den heer A. W. Stor tenbeker. Het gebouw zal door een behoorlijk park oingeven worden, waarvan de aanleg vermoedelijk zal geschieden door de ’s Graven- haagsche tuinbouwvereeniging. Te Krawinkel, gemeente Geleen, heeft Maan dag een vechtpartij plaats gehad, waarbij zekeren H. de buik werd opengesneden. Hg is reeds aan de bekomen wenden overleden. De toestand der beide andere verwonden is bevredigend en zonder gevaar. De vermoedelijke hooiddader is in iianden der justitie. Een minnehandel zou aanleiding tot deze moorddadige vechtpartij heb ben gegeven. SNEEK, 18 November. De IJsvereeniging „Sneek" hield jl. Dinsdag avond bij den heer Agema hare jaarlyksche vergadering, die echter weinig bezocht was. Uit het verslag omtrent den toestand der vereeniging bleek, dat het ledental 185 bedroeg. De uitgaven over het afgeloopen jaar hebben bedragen f 681,59de ontvangsten beliepen f 578,76, nadeelig saldo alzoo f 102,83. In plaats van het aftredend bestuurslid de heer W. Veen, werd benoemd de heer R. Re genbogen, terwijl de contributie voor het nieuwe vereenigingsjaar werd vastgesteld op f2,50. Nog werd op voorstel van het bestuur beslo ten te bedanken voor het lidmaatschap van den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond. Woensdag avond jl. hielden de leden van de IJsvereeniging „de Friesche Jeugd" hunne jaarlijksche aigemeene vergadering ten huize van den heer W. Haanstra alhier. Na opening der vergadering en goedkeuring der notulen, deed de penningmeester rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer, waaruit bleek dat het voordeelig saldo f39,82 bedroeg en het ledental 388. Thans kwam aan de orde benoeming van een directeur, tengevol ge periodieke aftreding van den heer G, W. Visser. Deze werd met bijna aigemeene stem men herbenoemd. Daarna benoemde de verga dering 2 keurmeesters. De heer K. van der Veen, volgens rooster moetende aftreden, werd als zoodanig met bijna aigemeene stemmen her kozen. Als keurmeester werd gekozen de heer G. T. Fokkema, in de plaats van den heer M. Vierstra, die daarvoor heeft bedankt. Het getal dergenen, die zich tot den Koning wenden, ter zake van liet pensioenfonds van burgerlijke ambtenaren neemt toe. liet bedraagt thans reeds 3598. Ambtenaren van alle rangen hebben geteekendeen der eerste onderteeke- naars van een adres uit Den Bosch is o. a. de Commissaris des Konings in Noord brabant ’t W ordt dan ook tijd dat eindelijk deze on billijkheid een eind neemt. OVERZICHT. Bij den hartstocht, die in Frankrijk zich zoo onstuimig uit, is het moeielyk de waarheid van logen of inbeelding te scheiden, maar ook wanneer men deze en andere omstandigheden ten gunste van Wilson laat gelden, valt het ónmogelijk te ontkennen, dat hij aan de repu bliek en aan haren president onberekenbaar nadeel heeft berokkendzoowel door hetgeen hij deed als door hetgeen hij heeft uitgelokt. Alleen door het recht ongehinderd zijn loop te laten kan de misdaad worden gezoend. „Men moet weten, wat men wil” schrijft het Journal des Débat». „Wil men, dat deze zaak ook verder alleen een onderwerp blijft van interpel lation in de Kamer, politiek getwist en dag bladartikels Dan heeft de justitiö er niets mede te maken. Maar wil men daarentegen, dat de justitie behoorlijk een crimineel onderzoek in stelt, met de mogelijkheid licht te doen schijnen en, als het noodig is, den schuldige te straffen? Dan moet men het ernstig willen. Dan moet de rechter van instructie niet worden belemmerd in zijn recht, alle getuigen, die hij noodig acht, te hooren en van hen de volle waarheid te eischen en des noods alle verzet te breken.” Ter wille van Grévy en van de republiek schijnen inderdaad hooggeplaatste en invloedrijke peisonen hun best te doen om het aan den dag komen der volle waarheid te belemmeren. Zij hebben niet kunnen verhinderen, dat uit hetgeen bekend is geworden gevolgtrekkingen worden gemaakt, die voor den persoon, dien zij willen beschermen, niet minder noodlottig zijn dan de waarheid zou kunnen wezen. Bovendien is het twijfelachtig, of het mogelijk is de ergerlijke schandalen te bemantelen. Zelfs indieu het ge lukt, zou de prijs te hoog zijn, wanneer, zooals te vreezen is, de achting voor de wet, de eer bied voor de rechtelijke macht, het vertrouwen in het ministerie en het gezag vau den presi dent der republiek er door worden geschokt. Onder ieder regeeiingvorm kunnen dergelijke dingen voorkomen, altnans iu Frankrijk, maar het wekt gegronden twijfel aan een voldoende levenskracht, wanneer men niet het scherpe ge neesmiddel durft aanwenden. De commissie van enquête vergadert intusschen voortdurend en een depêche uit Parijs aau de Köln. Zt, verzekert, dat de minister van justitie Op last der regeering werden te Amsterdam vele personen, waaronder een achttal verslag gevers, door den commissaris van politie Zur- mühlen verhoord over de beleedigende woorden tot de regeering en tot een Kamerlid gericht door Van der Stad op de meeting over de zaak Ketjen. Vermoedelijk zal er een vervolging worden ingesteld. Herhaaldelijk is nog in de laatste dagen in de roomsch katholieke bladen geschreven over een program van beginselen. Voorloopig schijnt men het onmogelijke ingezien te hebben van overeenstemming op dit gebied. Het Centrum althans komt tot het besluit dat een program van beginselen wel wenschehjk, maar niet on misbaar is, terwijl een program van werkzaam heden niet alleen wenschelijk, maar ook nood- zakelijk moet worden geacht, „Een program van werkzaamheden teekent, zegt bet blad. Het geeft, zij het dan ook in groote lijnen, de toe passing der aigemeene beginselen op zeer bepaalde punten van staatkunde. Het zegt wat men wil en hoe men het wil. Het vereenigt, niet alleen tot betoogingen, maar ook tot daden. Het maakt een overleg mogelijk met andere partijen en een overleg, dat waarlijk vruchtbaar kan zijn.” De punten, die het omvatten moet, zyn aller eerst onderwijs, kiesrecht, sociale quaestie. In overeenstemming met deze opvatting wordt door t blad een begin gemaakt met een beschouwing over het kiesrecht. De Standaard, welke nogmaals wijst op het verschil dat tusschen de roomschen onderling blijkt te bestaan op staatkundig gebied, wijst er thans op dat het Centrum niet is de roomsche Partij en dat een program van werkzaamheid alleen uit kan gaan van de geheele partij. Meer ui den breede doet het anti-revolutionaire orgaan Uitkomen, dat samenwerking zeer goed mogelijk 18 ook met de radicalen, mits zulk een samen door haar uitgenoodigd is om aan de Kamer verlof te vragen om tot vervolging van den afgevaardigde voor Tours (namelijk Grévy’s schoonzoon Wilson) over te gaan. Zelfs als dit geschiedt, voegt de berichtgever er bij, zal Grévy eerst het resultaat van dit proces afwachten, voordat hij eenig besluit neemt. Zooals men weet is generaal Caffarel even als Mme Limousin op vrije voeten gesteld, daar hun proces in afwachting van den afloop der instructie betreffende de brieven des heeren Wilson geschorst is. Middelerwijl is dat be treffende generaal d’Andlau én Mine Ratazzi voortgezet en ten einde gebracht. Generaal d’Andlau is (bij verstek) veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, 3000 frs. boeten en 10 jaar ontzetting uit zijn burgerschapsrechtenMme Ratazzi tot 3 maanden gevangenisstraf en 2000 frs. boete Bayle tot 4 maanden en Coustauil tot 2 maanden gevangenisstraf, terwijl Saint- Sauveur vrijgesproken is. Intusschen nemen de beschuldigingen tegen Wilson met den dag in omvaug toe en sommi gen daarvan dragen een zeer ernstig karakter. Zoo beweerde Laurent, de directeur der Paris, dat Wilson in overleg met generaal d’Andlau voor 80,000 francs een grondeigenaar het legioen van eer heeft bezorgd en wees hij de personen aan die over dit feit bijzonderheden konden me- dedeelen. Tevens g-if Laurent zeer in vertrou wen aau den president der enquête-coramissie den naam op van een agent, die een geheel pak brieven bezit, tusschea W’iison en d’Andlau hierover gewisseld. De commissie heeft daarom den rechter van instructie machtiging verzocht dezo stukken in beslag te nemen. Dinsdag werd de barones Reymond Scillière door de commissie ondervraagd, naar aanleiding der beweringen van de XIX Siècle, dat deze door Wilson letterlijk geruïneerd zijn zou. De barones verklaarde van haar gemaal vernomen te hebben, dat deze aan Wilson ongeveer twee millioen betaald zou hebben om leverancies van het rijk te bekomen, die hij echter nooit kreeg. Ook andere beschuldigingen bracht zij tegen hem in, doch alles had zij alleen van haar gemaal vernomen. Daar de baron zelf krankzinnig is, zal dit getuigenis wel niet veel gewicht in de schaal leggen. Het heet nu dat er heden, Vrijdag verlof gevraagd zal worden om tot vervolging van Wrilson over te gaan. Met hem zouden zoowel Gragnon, de chef dor politie, als Gorot, de sous-chef van den veiligheidsdienst, van verdui stering van papieren beschuldigd worden. Volgens instructie van den graaf van Parijs zijn de monarchale leden van den Senaat en de Kamer overeengekomen, om bij een eventueele benoeming van een opvolger van Grévy noch op Freycinet noch op Ferry te stemmen. Iu republikeinsche kringen houdt men zich even eens met deze eventualiteit bezig en tracht num het ouderling over een candidaat eens te wor den. Alleen in dat geval toch heeft men kans aan de rechterzijde de gelegenheid te benemen om bij deze gelegenheid den doorslag te geven, hetgeen natuurlijk voor de republikeinen zeer onaangenaam wezen zou. SI I C, OU RAW !®5K£ i B V I 'I’ E N E A I>. ■N i i W Dm. De beraadslaging over de Indische begrooting is in de zitting van Woensdag jl. aangevangen. Bij liet algemeen debat drong de heer Cremer aan op decentralisatie van het Indisch bestuur en hot verieeneu van gewestelijk en plaatselijk zelfbestuur ter ontwikkeling vau land en volk. Voorts dringt hij aan op wij ziging der bepalingen omtrent verloven van Indische ambtena- ren. De heer Van Gennep drong aan op opheffing van denuitzet- tmgsmaatregel, tegenover de hh Sol en De Sturler toegepast. Hij verheugde zich in de intrekking der tabaksbelastingen steun de sterk den aandrang tol decentralisatie van het bestuur. be heer Kielstra keurt goed het vasthouden van de gedrags lijn in Atjeh en dringt aan op stelselmatige vredelievende annexatie. De heer Vau Baar vraagt finantieele ophelderingen. Be neer uK. van Dedeiu achtte ook de inrichting van het Indisch bestuur hoogst onvoldoende. De heer Rooseboom drong aan op het hooren van deskundigen bij de samenstelling der organisatie van de infanterie. De minister van koloniën waarschuwt tegen behandeling van een ommekeer in het Indisch bestuur zonder weloverwogen plan. Bezwaren tegen decentralisatie bleken steeds overwegend. Overwogen wordt een regeling omtrent het verieenen van ver lof aan Indische ambtenaren, ook buiten ziekte. In de Tjiomaszaak moet de gouverncur-geueraal beslissen, De heer Van Houten verklaarde dat alleen de exceptioneele omstandigheden waarin wy verkeeren beletten een liberale koloniale politiek nader te verdedigen, speciaal een admini- koSccultuuCentraliSatie iU lndiö CU geleideliJke opheffing der Die decentralisatie achtte hij stellig wenschelijk en mogelijk. Hij vroeg pertinent welke redenen nu nog motiveerden tot vasthouding van het uitzettingsbesluit van de hh. Sol en De Sturler. Het debat is Donderdag voortgezet. De heer Cremer drong nader aan op decentralisatie. De minister bleef de mogelijkheid betwijtélen. De heer Heldt bfaeht de zaak-Will ink Ketjen ter sprake. Hij deed een beroep op diens verhalen om te consta- teeren, dat de Indische militaire strafwetgeving onrecht in de ham] werkt eti, als Ketjen geen leugenaar is, dat hoogst ver wonderlijk en voor het gezag nadeelig is; dat de regeering ongeschikte o meieren hier eene burgerlijke betrekking aanbiedt en zonder strafvervolging toelaat dat die officier autoriteiten aanvalt en de regeering insuiteert. De heer Reuther, gewezen Voorzitter der commission, constateerde, dat hetontslag-Ketjen vojkomen wettig was en hij gepensioneerd is; dat volstrekt met al zijn straften door stilstand van het gerechtshof zijn vernietigd. De minister van koloniën protested de tegen het verwijt van onrecht tot Indische militaire autoriteiten gericht. Zij leefden de wet na en waien geen instrument van willekeur. Ketjen is eerst ontslagen en gepensioneerd met f1550. Niet hem den mond te stoppen, maar uit medelijden boden de ministers hem aan hem eene betrekking te bezorgen. Dut me delijden wordt door hem geëxploiteerd als volkomen onwaar en dat hij met de hondenzweep heeft gedreigd. Hij blageert op niet begane misdrijven en kan deswege niet vervolgd wor den. De minister Heemskerk voegde daarbij dat, als de be- hebhJn^ Ui8^ &ewees^ WttS» hij Ketjen niet meer zou ontvangen Bij de replieken verklaarde de heer Heldt, na de mededee- nngen der regeering, van de zaak-Ketjen af te stappen. Do neer Keuchenius verklaarde geen slechten indruk van Ketjen hebben ontvangen, drong sterk aan op intrekking van het uitzettingsbesluit van de heeren Sol en de Sturler en verhoo- gmg van het plantloon op de koffiecultuur. Ook do heer Bor- gesms drong daarop aan in het belang eentr sterk gedrukte nikindsche bevolking. De minister van koloniën bleef bij zijne verklaringen omtrent Tjiomas; zoodra de omstandigheden ver anderd zijn zal het uitzettingsbesluit worden opgeheven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1