I IMS-H IDWIiïfflTIHllll NOR D! No. 98. 1887. T W E EE N V E E H, 1 1 G S T E 1 I <D E 33 13 E 11. 7 r getal kiezers voor den gemeenteraad aanmerkelijk In de zaak contra de vrouw uit Heinkenszand, r L ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. van geest, een reeks van jareu geregeerd, De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen baandag 19 December, ten 9 ure ’s avonds. verdediger pleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. at r- e- id 18 der radicalen, maar i hare werking echter kan met ernst de strijd worden aangevangen tegen de economische on gelijkheid. Als einddoel van dien strijd zien de sociaal democraten den comraunistischen staat. De aannemers van de fondamentwerken voor de bekapping achter het nieuwe centraalstation te Amsterdam hebben besloten de werkzaam heden dag en nacht voort te zetten, ten einde de premie ta behalen, die aan een vroegere aflevering is verbonden. Het terrein wordt daartoe electrisch verlicht. tellen in De ware bezieling missen zij. Waarom regeerden -zij niet, terwijl zy in beide Kamers de meerderheid De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan den burgemeester van elke gemeente een circulaire verzonden, waarbij uitvoerig worden toegelicht de verschillende veranderingen, die thans in de regelen voor het opmaken der kie zerslijsten zijn gebracht. Een nieuw model voor de kiezerslijsten is daarbij gevoegd. Daar het SJ X. De heer jhr. C. D. A, G. Everts, adjunct- ingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen te Sneek, is met 1 December e. k. benoemd tot adjunct-ingenieur bij de werken tot verleg ging vau den Maasmond in Den Bosch. De minister van waterstaat heeft aan de commissarissen des konings een circulaire gezon den waarin iets naders wordt meegedeeld over de enquête. Het is de bedoeling der regeering om, indien de vertegenwoordiging de op de be groeting aangevraagde gelden toestaat, een op neming van fabrieken en werkplaatsen te doen geschieden ten einde de eventueele hervatting van het werk te vergemakkelijken. In dat geval zal in den aan vang van 1888 aan éen of meer deskundigen een opdracht worden gedaan, om een zoo groot mogelijk getal fabrieken en werk plaatsen te bezoeken en een statistiek samen te stellen als die, welke in ’t verslag der commissie ten aanzien van Limburg en van Tilburg is op gemaakt. Opdat deze deskundigen binnen een niet te lang tijdsverloop met die taak gereed komen, acht de minister het noodig dat hun een over zicht ten dienste sta van de bestaande fabrieken en werkplaatsen, zoomede van het getal en den leeftijd der aldaar in het werk gestelde personen, waardoor het hun gemakkelijker zal vallen zich aanvankelijk een oordeel te vormen, waar hun bezoek het meest aan het doel zou beant woorden. Die opgave zou de minister gaarne bijeengebracht zien vóór 15 Februari a.s. Uit Vlaardingen wordt bericht, dat het log- gerschip Haringvliet waarschijnlijk met de gehee- le bemanning is vergaan. Blijkens de vonnissen van ’t kantongerecht te Zwolle is de heer 8. H.directeur van do Ned. Tramwegmaatschappij te Heerenveen, ver oordeeld wegens weigering van zijn plaatsbiljet in den spoortrein voor een ander te doen ver wisselen toen de beambte hem dit vroeg. Met het oog op den persoon en het begano vergrijp is zeker eenige toelichting niet onge- wenscht. Sedert eenigen tijd heeft men op de Centraalspoorweg een nieuw middel van controle ingevoerd. Het eerst afgegeven plaatsbewijs wordt door een spoorwegbeambte verwisseld tegen een ander. De heer H nu had geweigerd dit bewijs af te geven. Hij verdedigde zich voor den kantonrechter met de verklaring, dat een plaatsbewijs niet mag worden afgegeven, volgens de bepalingen der spoorwegwet, maar door den houder gedurende de geheele reis bewaard moet worden om het ver- De kantonrechter kon zich echter met Uit Noorddijk schrijft men aan de N. Gron. Ct. z De volgende niet onaardige jachthistorie doet hier de ronde. J. R. kwam den onbezoldigden rijksveldwachter te H. verwittigen, dat mijnheer P. van Onderdendam een dag kwam te jagen. Daar mijnheer” echter niet bekend was met het veld, waarop hij volgens gegeven toestem ming mocht jagen, wilde hij gaarne iemand als „polsstokdrager” hebben, die daarmede bekend was. Na eenig praten nam de genoemde veld wachter op .zich om dien dienst waar te nemen. Een paar dagen later kwam „mijnheer P.”, en de jacht begon, niet de korte, maar de lange. Tevens had „mijnheer P.” nog een paar personen meêgenomen om te jagen, en het viertal ging op vangst uit. Daar zij „in slag” liepen, merkte „mijnheer P.” op, dat dit niet mocht, maar de veldwachter antwoordde: „wat zou dat Ik ben er immers zelf bij.” Heel groot was de vangst niet, maar men had een zeer pleizierigeu dag. Wat bleek even wel later? Dat „mijnheer P,” een geheel ander persoon was, die niet te Onderdendam woonde, wat erger is, die volstrekt geene permissie had om te jagen en wat het ergste is, die zelfs geen jachtacte bezat. De onbezoldigde rijksveldwach ter was alzoo eengeheelen dag de „polsstokdrager” van een strooper geweest. Gelukkig werd hij het daags niet gewaar, wat hem zijne illusion niet benomen heeft. Hij was echter zoo opgetogen dat hij „mijnneer P.” aanbood om gaarne nog eens weer met hem ta willen jagen. eenige kans op welslagen te voeren. getal kiezers voor den gemeenteraad aanmerkelijk De politieke gelijkheid is het eerste streven grooter dan tot nog toe zal worden, wordt den niet het hoogste. Onder burgemeesters verzocht te overwegen, in hoe verre het noodig zal zijn de gemeente, overeen komstig art. 6 der gemeentewet, in afdeelingen te verdoelen, ter vergemakkelijking van de inle vering der stembriefjes. De gemeentebesturen worden verzocht te zor gen dat uiterlijk op 7 December ter secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn de modellen van aan giften A voor inwonende eigenaars, of B voor hen die wegens een aandeel in den aanslag in de grondbelasting van ten minste f 10 zijn aan geslagen. Deze moeten zich vóór 21 December 1887 aanmelden. De kiezerslijsten worden dus uiterlijk 18 Jan. 1888 vastgesteld en gesloten uiterlijk 15 Febr. 1888. Met het laatstverloopen dienstjaar, waarvan in de veranderde kieswet gesproken wordt, is be doeld het dienstjaar 1886/1887 van de personeele en het dienstjaar 1887 van de grondbelasting. Ten aanzien van de zoogenaamde kamerbewo ners, die op de keizerslijsten meenen geplaatst te kunnen worden, wordt o. a. opgemerkt dat daarvoor in de eerste plaats alleen in aanmer king komen mannen, die hoofden van gezinnen of alleen wonende personen zijn. Van personen die samen wonen, zal alleen het hoofd des ge- zins op de kiezerslijst gebracht kunnen worden. Het is noodig dat deze personen van 21 Maart 1887 tot 21 December 1887 een en hetzelfde perceelsgedeeite in huur gehad en bewoond heb ben. Later zal die termijn van 15 Mei tot 15 Februari loopen. Voorts zal geen aangifte gelden, in dien de belanghebbende het perceelsgedeeite niet in huur had, doch vrije woning genoot, of indien hij het niet gedurende genoemden termijn van negen maanden heeft bewoond. die in koelen bloede haar 8jarig zoontje heeft I desverlangd aan den beambte te kannen vermoord, is door ’t O. M. bij de rechtbank te toonen. Middelburg levenslange gevangenis geëischt. De die meening niet vereenigen en veroordeelde De rechtbank te Amsterdam heeft P. C. de Ruyter, aangeklaagd wegens beleediging van den minister van justitie, in het bekende liedje „Du Tour van Bellinchave, die lage konings - knecht”, tot een celstraf voor den tijd van vier maanden veroordeeld. in het stelsel van dien staat niet de mensch Zij zijn van oordeel dat de staatsalmacht in den communistischen staat belemmerend zou werken op de ontwikkeling van het individu en in tegenspraak is met den ieder mensch aangeboren vrijheidszin, die een der grootste prikkels is om hem naar ’t hoogste te doen streven. Daarom staat het radicaalste liberalisme vierkant tegenover de sociaal-demo cratie. „Het liberalisme gaf ons de vrjjheidin menig opzicht en wij moeten waardeeren wat het gaf, want het stelt ons in staat voort te gaanmaar aldus besluit de schrijver wij moeten dan ook voor geen enkele consequentie terugdeinzen en zoodra mogelijk aanvangen het beginsel der gelijkheid op het economisch bestaan der men- schen toe te passen.” De heer Bronsveld blijft in zijn kroniek van de Stemmen ijveren tegen de anti-revolutio naire partij zooals zij zich onder de leiding van de Standaard vertoont. Hij acht haar verzwakt, zij gelijkt als twee druppelen water op de ul- tramontaansche. Haar kapelaans zijn christelijke onderwijzers, haar wapenen verdachtmaking, haar parool de kerk. Haar heulen met Rome, haar verloochening van den protestantschen geest, haar ongoddelijke ijver voor christelijk onderwijs, haar methode van strjjdvoeren, is dr. Bronsveld reeds lang tegen de borst, en het verheugt hem, dat zijn stem eindelijk in den lande weerklank begint te vinden. Over de liberalen schrijvende, wijst hij er op dat in hun gelederen eenige aarzeling heerscht. Dit is gemakkelijk te verklaren Zij maken de oudste partij uit, en vertoonen dus de gebreken den ouderdom. Er is door hen, of in hun en alles wat nu niet goed is, wordt aan hun verkeerd beleid en aan hun verkeerd beginsel geweten Zij missen een eminenten leider, en hunne gelederen vele malcontenten, bezieling missen zij. hadden? Waarom brachten zij de grondwets herziening niet tot stand, ofschoon zij op dien wetgevenden arbeid zoo lang hadden aangedrón- gen? De liberale partij heeft behoefte aan een zui veringsproces. Het waarlijk liberale, het nati onale, dat zy bevat, moet worden versterkt, en het doctrinaire, het uitheemsche, dat zij in zich opnam, moet verwijderd worden. Zy moet worden geënt op den wortel van het godsdienstig geloof, en zij zal, naar hij durft voorspellen, met nieuw leven bezield worden en de schoonste vruchten voortbrengen. UIT DE PERS. In het artikel in de Nieuwe Gids, aan de Nederlandsche Politiek gewijd, doet de heer P. L Tak uitkomea aan welke dringende eischen de nieuwe vertegenwoordiging zal hebben te voldoen. In de eerste plaats kiesrecht voor den werkman. Dan wijziging der schoolwet zóó dat onmiddellijke invoering van den leerplicht kan volgen. Dan een wijziging der belastingen in den geest, dat eerlijk toegepasle heffing naar draagkracht gepaaid ga met behartiging der be langen van voortbrenging en omzet. Dan een ernstig onderzoek ten opzichte van onze koloniale politiek. Dan de zoogenaamde sociale wetgeving. Hij noemt haar het laatst, niet omdat hij haar het minst gewichtige dezer onderwerpen acht; inaar omdat zy, wanneer men de daarover ver kondigde leeringen met eenigen ernst in praktijk wil brengen, zoo stevig ingrypt in het leven nes volks, dat de toekenning van politieke rechten, de regeling van de belastingen en de vestiging Van het recht van elk individu op een minimum van onderwijs aan haar dienen vooraf te gaan. De schrijver acht voor de opkomende radicale partij ernstig onderzoek en rondborstige uiting plicht. De naam radicaal is niet gelukkig, daar het woord geen richting aan wijst. Hij is gegeven aan hen die een consequente doorvoering eischen van de beginselen van het liberalisme ia tegenstel ling met degenen die men thans liberaal heet. De zoogena.rmde radicalen hebben dun ook, in ’t oog van den heer Tak, het beste recht op den naam Van liberaal, een naam die in de laatste twintig jaren ten onzent wel wat in discrediet is geraakt, maar die toch te groote beteekenis heelt om hem prijs te geven. Het beginsel van het liberalisme: de absolutie geiykbeid van allen voor de wet, is geen ander dan de theorie, die de liberalen in deze dagen halverwege in hare ontwikkeling Willen stuiten, terwyl de radicalen haar in ai haar noodzakelijke gevolgen willen aanvaarden, kr is dus veeleer sprake van een scheiding tus- schen liberalen dan van de oprichting eener nieuwe party. Het radicale liberalisme bestaat leeds even lang als het liberalisme zelf, evenals in elke geestesrichting onderscheid is te vinden lusschen radicale en halve toepassing op het leven. Het radicale liberalisme moet weten waar het sUat. Het liberalisme huldigt de vrye ontwikke- hüg van alle maatschappelijke krachten als voor gaarde voor een vruchtbaar streven naar geluk. -T den staat, als dienaar van de samenleving, lust de taak te zorgen, dat de ontwikkeling Merkelijk onbelemmerd kan plaats hebben. Tot toe deed hei; liberalisme niet veel anders Qaa den strijd om het beslaan ontboeien, aan de beesten de wapenen onthoudende om dien met 1 TWEEDE KAMER. 1 cmra hi nil misshdt sm 0 II I.WE XL1 Ml. IC. I n s n, aa it lt el id a- le ik li la er fr ee, te na ft* ke rl. na d. i (1 OEEKER COURANT. Het algemeen debat over de Staatsbegrooting is gisteren, Maandag, aangevangen. De heer Gildemeester besprak het financieel beleid. Hij bleef de houding van den Minister inde :onv ersiezaak scherp at keuren, erkende dat de financieele toe stand was verbeterd, maar ontkende dat die bevredigend zou mogen heeten, Hij hield vol dat te veel uitgaven als buiten gewone worden beschouwd, waarvoor geleend mag worden; daardoor wordt de goede belastinghervorming belet, De heer van Baar acht den iinancieelen to.stand niet onbevredigend; juaar bedachtzaamheid en bezuiniging blijft plicht, Hy wil de begroetingen als wezenlijke credietwetten beschouwen, De Be liberalen veroordeel ÖD (lit einddoel, omdat hver Kooseboom dringt aan op bevordering eener spoedige i J regeling der levende strijdkrachten door benoeming eener •*-*- ataatsCommissie tot samenstelling der wetten, 1 past ZOOals hij is. De heer de Savornin Lohman kwam op tegen de inmenging, - onder anderen te Amsterdam, van de politie in kerkelijke verschillen en het partij trekken voor éene richting, Hij wees op het gemis van rechts veiligheid en rechtszekerheid, De üoleerenden worden door de hoogste ambtenaren bemoeilijkt, on tegen hen wordt beslist, zonder de beslissing der rechters af te wachten, Op die wijze wordt de bevoorrechte staatskerk ingevoerd, Overigens verdedigde hij het goed recht der dolee- renden en drong hij aan op maatregelen om de zelfstandigheid der ambtenaren te waarborgen. De heer van den Biesen wees op den voortdurend gedrukten toestand van landbouw en nijverheid, terwijl wy een der zwaarst belaste volken zijn, Hij zou wenschen vermindering der uitgaven, vooral voor het on derwijs, en vermindering der directe belastingenook wenscht hy eene andere regeling aangaande de heffing van invoerrecht €n bescherming der Ncderl, industrie bij bestellingen,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1