Jelle Bouma met Maaike mooiste Friesland maalt: ijs wordt nu uitermate onbetrouwbaar! snekerWkoerier FINSE TAMPERE WON IJSHOCKEYTOERNOOI I o 'L Friese amateurf otografen eksposeren in Amicitia” I fa en van IJLST Slachting onder de meerkoeten i r de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan IJlst groeide met 180 tot 2686 inwoners jlg O Bij zuiveringsinstallatie s :us Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. en de Mede door de gunstige weersomstandigheden is het belslydjejijen op de ijsbaan in Uitwellingerga zaterdagmiddag een sukses geworden. Er brak een winterzonnetje door net voordat om een uur het startsein zou worden gegeven, hierdoor was het dan ook nog wel vrij aangenaam vertoeven op de ijsbaan. Er waren ruim elfhonderd bezoekers en dit viel de organi satoren achteraf niet tegen. Het was sinds 1963 niet meer voorgekomen dat in Uitwellingerga, waarbij ook Oppenhuizen gerekend moet worden, belslydwedstrijden werden gehouden. Het evenement werd grotendeels op touw gezet door de kulturele raad van Wymbritseradeel, maar het initiatief om belslydwedstrijden te organiseren kwam van de plaatselijke ijsclub „Rept U”. De ijsclub droeg zorg voor de baan en de kaartenver- koop. Donderdagmorgen leek het ernog op dat het feest niet zou doorgaan, omdat het evenement nogal wat geld zou gaan kosten. Omdat de kulturele raad bijsprong was dit echter al geen punt meer en ook omdat Jutrijp/Hommerts had ge steld: wanneer ze het in Uitwel lingerga niet gaan houden zullen wij het organiseren, wilden de initia tiefnemers van Top en Twel zich niet laten kennen en brachten het gebeuren verder aan het rollen. (Vervolg zie pagina 3) Hei Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD a A J t SNEEKER NIEUWSBLAD I- I Elfhonderd toeschouwers de bij ’t belslydjeijen in Twel 11 ia- Links in beeld Jelle Bouma, die de prijs van het schoonste geheel werd toebedeeld. Al klingelend en keurig aangekleed stapte Maaike over het terrein. Jelle bindt hier de strijd aan tegen Hessel Bouma, van wie hij ten slotte zal winnen. De deelnemers waren zeer tevreden, zo kon van alle kanten worden gehoord, over de ba nen. Ook voor de toeschouwers wa ren echter de nodige maatregelen genomen. In een tentje kon men even bijkomen van de kou door bijvoor beeld een lekkere kop chocolade melk te kopen. De ijsclub „Rept U” van Oppenhui zen/Uitwellingerga heeft zaterdag middag belslydjeijen gehouden op de ijsbaan in Uitwellingerga. Op de foto Hessel Bouma, hij mocht wel niet een van de drie eerste plaatsen be zetten, maar toch vond de fotografe van Studio Ger Dijs het geheel fraai genoeg om er een plaatje van te schieten. MAANDAG 8 JANUARI 1979 134ste JAARGANG No. 3 r. jl In de gemeente IJlst werden het voorbije jaar 33 babies geboren. Van buiten de gemeente kwamen naar IJlst 356 personen. lijken voltrokken ingeschreven. I 5 '‘A 'J Namens de werkgroep-tentoonstelling over handigt de heer G. Werker uit Leeuwarden de beker aan de vertegenwoordiger van de BNAFV-club te Dokkum. die de eerste prijs won in de groep zwart-wit. (Foto Studio Ger Dijs). SA f Het is niet alleen voorlopig uit met de ijspret en een eventuele Elfstedentocht, maar het schaatsen op alle wateren (tot aan de „kikkerslootjes” toe) wordt een levens gevaarlijke bezigheid, omdat om twaalf uur hedenmiddag de Friese gemalen in noord en zuid in werking zijn gesteld. Ook het vaarverbod is vanmorgen opgeheven. ainwwi ^voo> mbu aa oaunuua Het aantal inwoners van IJlst is in 1978 gestegen met 209 personen en was per 1 januari ’79 2686. Daarvan waren er 1356 mannen en 1330 vrouwen. Toch wel tot verrassing van de mensen, die enige kijk hebben op de krachtsver houdingen in de Europese ijshockeywereld, is de Finse club Ilves Tampere winnaar geworden van de Snikkers-series, een vier- banentoemooi, dat door de Feenstra Flyers op poten was gezet. Vrijdagavond werden de Flyers in het nieu we kunstijsstadion van Enschede voor drie duizend toeschouwerd voor de finale uitge schakeld door Ilves Tampere. Het werd 5-3 Onder de meerkoeten in en bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie van Sneek heeft de afgelopen dagen een ware slachting plaatsgevonden. Beheerder R. Bruinsma heeft in de periode van dinsdag tot heden zeker driehonderd dode dieren gevist uit het water van de nabezinkingstank en de omgeving daarvan. Het waren bijna allemaal meerkoeten, slechts een enkele eend. Wat nu precies de oorzaak van de sterf gevallen onder deze watervogels is geweest, blijkt nifet helemaal duidelijk. Normaal le ven de meerkoeten van plantenresten, die ze uit het water vissen. Uiteraard hadden ze daartoe na het dichtvriezen van de wateren geen gelegenheid. De diertjes zochten hun heil in het zuivere open water van de nabezinkingstank. dat een temperatuur heeft van één tot twee graden boven nul. In de tank bleven de meerkoeten bedrijvig naar voedsel zoeken. Dat was er echter niet. Waarschijnlijk zijn de diertjes daarna van uitputting en kou gestorven. De kadavertjes zagen er overigens niet vreselijk vermagerd uit. zodat ze niet alléén van de honger zijn weggeteerd. Dat de vogels wel erge honger hadden bleek echter wel uit gevallen van kannibalisme daar de heer Bruinsma uit de Leden van de werkgroep waren met het strijd tegen de winterse elementen nog vóór materiaal namelijk op weg naar ..hoogst- de grens met Overijssel opgaf.... De foto's deskundigen" in Utrecht, toen de trein de (vervolg zie pagina 3) tanks ook een aantal vogelgeraamten heeft opgevist. Dinsdag begon de ramp onder de meerkoe ten zich af te tekenen. Bruinsma ..oogstte” toen de eerste tien dode vogels. Woensdag liep het aantal op tot boven de honderd. Donderdag waren er in totaal al 180 ge sneuveld en het totaal is nu de driehonderd al gepasseerd. Eenden komen ook wel een bad nemen in de bezinkingstank. maar deze dieren schijnen beter bestand te zijn tegen de ontberingen. Over het uitblijven van hulp van de Vogel wacht is de heer Bruinsma niet best te spreken. Hij heeft al in het midden van de vorige week .bestuurderen van de Vogel wacht opgebeld, maar hulpakties van die kant zijn tot heden uitgebleven... Het parkoers op de baan was goed ver zorgd. Er was zelfs een laagje sneeuw op de baan blijven liggen, zodat de paarden wat houvast zouden hebben. Van alle kanten was ook te horen in wat voor prachtige entourage het gebeuren plaatsvond. Er wa ren twaalf deelnemers die over een afstand van ongeveer driehonderd meter tegen el kaar streden. Voor wie aan de finish stond was het spijtig dat men niet kon horen wie er kwamen aanstuiven, de geluidsinstallatie was namelijk niet helemaal in orde. De storing was wel opvallend, vooral omdat het gebeuren verder prima verliep. In het begin moest men wel even op gang komen, maar dit mag geen naam hebben. Omroeper Wybe Spoelstra probeerde er in ieder geval het beste van te maken. Er werd een open strijd gestreden, zij het dat Haye Attema uit Makkum evenals in Spannenburg ook nu weer met Bruno bij de Bovenlanders de top-positié innam. De voskleurige Bruno lijkt op het eerste gezicht een echte draver, maar hij moet niet tot dit soort worden gerekend. Aan Bruno is niets te houden. Met gestrekte rug en benen stuift ie vooruit en dan hebben Friezen en andere Boven landers geen schijn van kans meer. Sybe Attema uit Makkum had dan ook een zware dobber aan dit sterke span en nam de tweede plaats in. Hij werd gevolgd door A. van Dijk uit Cornium met Beatrix. GEREGISTREERDE PAARDEN Bij de geregistreerde paarden was de overwinning voor H. van der Meer uit Donkerbroek. Zijn ruin Ronald was wel iets sneller dan de merrie Saniera van zijn broer N, deze bezette de derde plaats achter J. Visser uit Spannenburg met zijn ruin Pier. De eerste plaats in de rubriek Friese paar den was voor Johan Abma uit Hartwerd met Jean Tille. Jelle Bouma uit Hidaard bracht het er met Maaike ook niet slecht af: ze waren goed voor de tweede plaats. Tjitte Hettinga uit Arum volgde tenslotte met Tjipke. De prijsuitreiking, die in clubhuis de Lan- tearne plaatsvond, was een heel gebeuren. De prijzen waren ook niet mis. Alle eerst geplaatsten kregen een Zaanse klok, de winnaars van de tweede prijs namen een speciaal vervaardigd dienblad in ontvangst en wie een derde plaats in de wacht had voor de Finnen, die tot verbazing van velen de Feenstra Fivers bij tijd en wijle stevig in de houdgreep namen. In Amsterdam traden op dezelfde avond het Tsjechische Poldi Kladno en Bisschop- Amsterdam tegen elkaar aan. De mede- kanshebbers op de Nederlandse titel kon den het niet bolwerken en gingen met dezelfde uitslag ten onder als het team van Feenstra: 5-3. De eerste finale (om de derde en vierde plaats) ging zaterdagavond in het Thialfsta- dion dus tussen Fivers en Bisschep. Het werd een vrij spannende aangelegenheid waarbij het „Friese" team tenslotte met 11-8 aan het langste eind trok. Tijdens de finale tussen Tampere en Kladno werd al spoedig duidelijk, dat de Finnen niet „zo maar" van Flyers hadden gewonnen. Met 6-3 legden de Tsjechen het loodje. Bij de eindstrijden waren ruim 2500 toe schouwers aanwezig. Voor de Nederlandse kompetitie treedt Feenstra Flyers op zater dag 27 januari aan tegen hetzelfde Bis- schop-Amsterdam. dat zaterdag in de strijd om de derde en vierde plaats van het Snikkers-toernooi werd geklopt. Voor een zelfde resultaat op de 27ste zullen de Hee- renveners wel willen tekenen, want dat zou betekenen, dat men vrijwel zeker is van een derde Nederlandse titel. De provinciale waterstaat heeft heden morgen. na het inwinnen van veel informa tie over de (water)stand van zaken, dit besluit moeten nemen omdat bij het inval len van de vorst het boezemwater reeds zeer hoog stond en bij de huidige dooi over stromingen van landerijen en dergelijke Als er met wat tegenover had gestaan zou dat een vermeerdering hebben betekend van 389. In het jaar 1978 vertrokken uit IJlst echter 165 personen en er waren vijftien gevallen van overlijden. In het stad huis te IJlst werden vorig jaar twaalf huwe lijken voltrokken en drie echtscheidingen dreigen. Inmiddels zijn namelijk ook de polderbemalingen in werking gesteld, zodat de Friese boezem ekstra wordt belast. Daar het water van Friesland onder meer op het Ijsselmeer wordt geloosd, zijn ook de zee sluizen in de Afsluitdijk geopend voor het spuien. Het is duidelijk, dat. nu het water onder het ijs wordt weggemalen, het uiterst gevaarlijk is om op het ijs te komen. De schijn bedriegt in dit geval, want al lijkt het ijs op het oog nog betrouwbaar genoeg, het kan als er enig gewicht op komt zonder waar schuwing breken. Provinciale waterstaat vindt een dringende waarschuwing dan ook z.eer op zijn plaats. lx Dezelfde sneeuw, hetzelfde ijs, dezelfde rijp en ijzel, die tientallen beroeps- en amateur- fotografen en grote aantallen gelegenheidskiekjesmakers er de laatste week toe heeft aangezet het nodige (en onnodige) filmmateriaal te „verschieten", was er bijna oorzaak van, dat het ekspositiemateriaal voor de tentoonstelling van het Rayon Friesland van de BNAFV in de hal van het Cultureel Centrum Amicitia in Sneek de mist inging - het in ieder geval haast moest doen zónder een beoordeling van een jury en dus zonder het toekennen van prijzen. 1 -x ’-A A 26

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1