SLAVENBURG’S BANK OP HET WAAGPLEIN? Gaasterland: voorzichtig met het „Nabije Westen” VEEL animo voor een avondj e-Patrimonium Plan voor verbouwen van woonomgeving oud-IJlst Trainers moeilijkheden bij HUBERT SNEEK opgelost! - is en van NU REEDS EEN „AKTIEGROEP” Mooie opdrachten voor Estel en machinefabriek W. Hubert Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST r,* I i iS y Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. (vervolg zie pagina 31) NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKER^KOEglER en de (vervolg zie pagina 31) Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van De gemeenteraad van Gaasterland schaarde zich dinsdagavond achter het voorstel van het samenwerkingsverband Zuidwest-Friesland inzake de altematievennota voor het toekomstig streekplan voor geheel Friesland. Gedeputeerde Staten heeft twee alternatieven, die, aldus het voorstel van het dagelijks bestuur van het smanewerkingsorgaan, zo lijnrecht tegeno ver elkaar staan, dat een goede keuze ónmogelijk is. In het voorstel van Zuidwest-Friesland worden diverse kanttekeningen gemaakt betreffende de groei van kleine kernen, industrie-uitbreiding, rekreatie en dergelijke, met betrekking tot de altematievennota. Naast de akkoordverklaring van het voorstel in grote lijnen, gaf de Gaasterlandse vroedschap wel de aanvulling dat de rekreatie in - vooral - Zuidwest-Friesland een bijzondere zorg behoeft, gezien de ligging ten opzichte van het „nabije westen”. stadsgezicht en in het kader daarvan zijn aangepast, komen nu vier andere straten en de overkluizing in aanmerking om gerehabiliteerd (herstel in vorige staat) of gesaneerd (verhelpen van gebreken) te worden. Het betreft de gebieden Zevenpelsen, Uilenburg, Geeuwkade, Popmawal en een klein gedeelte van de stadslaan. In totaal zijn 103 panden een onderdeel van de werkzaamheden: 64 worden gerehabiliteerd en 6 gesaneerd. Het is de bedoeling dat gelijk met de rioleringswerkzaamheden in een gedeelte van oud-IJlst, waarvoor de weg opgebroken moet worden, het wegdek wordt herbestraat. Met de rioleringswerkzaamheden zal na de huidige winter periode worden begonnen. Bovendien zullen herstelwerkzaamheden aan verschillende overtuinen plaatsvinden. (vervolg zie pagina 29) (vervolg zie pagina 31) Nadat de Ee- en Galamagracht in IJlst aangewezen waren als beschermd - - 2^5® I de Kolk niet Is opengemaakt - daar moet Gemeentereinigingbij ijzel en sneeuw tussen twee vuren baar te houden nam aan, dat ook andersom die behoefte bestaat. DONDERDAG 11 JANUAR11979 134ste JAARGANG No. 4 namelijk worden gekeerd. Het kan ook nog wel even duren voordat de Ijsbreker weer beschikbaar Is, omdat de Ijsbreker- vereniglng nog meer leden heeft, die aan bod komen. (Foto Studio Ger Dijs) Voor de komende avonden in andere hoeken van de stad zal het stichtingsbe stuur er echter voor moeten waken, dat men zich niet te veel verliest in kleine details, in individuele probleempjes ron dom huis en haard. bij Hubert Sneek was, legde hij begin decem ber het bijltje erbij neer, omdat hij geen i nemen met de door het bestuur gevolgde benoemingsprocedure met betrek- „Op gevaar af, dat milieu(zeer)bewuste mensen me op de nek springen, wil ik vt'el zeggen, dat er sinds de komst van sneeuw en ijzel vrijwel alle dagen is ONGELUKKIG TIJDSTIP „De winterse sneeuw en ijzel begon in de nacht van vrijdag op zaterdag, van de 29ste op de 30ste december. Dat was op zich al de winterse kalamiteiten, is de heer N. Bouwman, opzichter bij de reiniging. Hij pittig ingezonden zegt: „Hoe zwaar moet je nu precies aan zulke klachten tillen. Overigens komen die nooit allemaal gemakkelijker gezegd dan gedaan. In de vergadering van het samenwerkings verband Zuidwest-Friesland van 14 decem ber besloot het algemeen bestuur een voor lopig oordeel te geven over de SNEEKER NIEUWSBLAD Waar het de bestrijding van gladde wegen en vooral het sneeuwruimen betreft, pleegt een nog niet door opinie-onderzoek vastgesteld aantal Snekers de laatste weken naar hartelust te kankeren op „de gemeente”. De stoutmoedigsten onder hen schreven een stukje naar onze krant, waarin doorgaans ordentelijker termen werden gebruikt dan de man-in-de-straat er in zijn gramschap uitflapt als hij onderuit gaat of met zijn voertuig een pirouette maakt. Gebeurt er nu echt te weinig? Is er van overmacht sprake, of verlangt de burgerij gewoon tè veel van de overheid? Wethouder B. de Vries geeft als zijn mening: „De mensen van de reiniging hebben met veel inzet alles gedaan wat in hun vermogen lag, maar natuurlijk zijn er wel stukjes aan te wijzen waar méér had kunnen gebeuren groep, besloten de training te hervatten. Abma betreurt het effekt van d: d:: De kommissie ruimtelijke ordening, de mi lieuraad van Sneek en de kommissies voor openbare werken en financiën zullen zich vandaag bezig houden met een konsept voorstel van het kollege van burgemeester en wethouders om Slavenburg’s Bank toestem ming te verlenen tot de vestiging van een bankgebouw op het Waagpleintje. De Bank schijnt niet te willen afzien van de plannen om hotel „De Wijnberg” te ver- en herbouwen tot bankgebouw, - als de ge meente geen gelegenheid geeft dat op het Waagplein te doen. Het voorstel van b en w, zal na het passeren van de diverse kommissie onveranderd of aangepast in de gemeenteraadsvergadering van dinsdag 23 januari worden behandeld. Die zal dan de definitieve beslissing moeten nemen. Na de zaak Sint Antonius Ziekenhuis al weer een „moeilijk punt”. Nog maar nauwelijks is de bedoeling van het kollege van Sneek bekend geworden of er heeft zich reeds een „Aktiegroep Waag pleintje” gevormd, die zich ten doel stelt handtekeningen te verzamelen op een lijst met als motto „Geen bankgebouw op ons Waagplein”. Die lijsten liggen ter tekening in „Het Bolwerk”, in de Wereldwinkel, in de Meerpaal en op de adressen Water- poortsgracht 1, Scherhemstraat 27 en Kruiswater 7. In een breedvoerig epistel heeft de „Aktie groep Waagpleintje” uiteengezet waarom men vindt, dat op „die historische plek” niet het zoveelste bankgebouw moeten ko men, maar dat men er iets neer moet zetten, De Estelondememing voor milieutechniek - waartoe Hubert behoort - heeft opdrachten ontvangen voor de levering van een drink- waterinstallatie en een afvalwaterinstallatie, respektievelijk in Irak en Brazilië. Met deze opdrachten, die uitgevoerd zullen De heer De Vries heeft onder meer „open bare werken” in zijn wethouderlijke porte feuille en dat houdt in, dat hij „politiek De Ee- en Galamagracht in Ijlst vormen een voorbeeld van hoe andere straten in Ijlst eruit moeten komen te zien. Bij het verloop van het verhaal elders in deze editie, is te zien hoe Uilenburg er op het ogenblik voorstaat. Duidelijk is dat hier wel het een en ander aan gedaan moet worden. In dit nummer is als bijlage opgenomen „Uit de Marktstraat” (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). Als die voor hetzelfde geld ten kantore van Patrimonium aan de Bothniakade afgedaan kunnen worden, dient men te voorkomen, dat er tijdens de kontaktavonden tè veel tijd aan wordt besteed - anders is het gevaar niet denkbeeldig, dat de belangstelling vroegtijdig wegebt en men zich volgende keer minder gemotiveerd voelt voor een avondje Patrimonium. De heer Otter achtte het gewenst, dat het bestuur beter geinformeerd wordt inzake de wensen en verlangens van de huurders en altematievennota. Eerst moeten, ondermeer op voorstel van W. de Boer (Sneek), de Vervolg zie pagina 31 aanspreekbaar” is voor het beleid van de reinigingsdienst. De man, die gaat over de praktische uitvoering van de bestrijding van ADVIESKOMMISSIE? Hij voelde zelfs wel iets voor een soort advieskommissie van huurders omdat soms zeer verstrekkende besluiten genomen moe ten worden door een betrekkelijk klein aan tal personen. In een globaal overzicht van het reilen en zeilen bij Patrimonium werd meegedeeld, vervolg zie pagina 11 Voor de schepen van Wouda’s meng voederfabriek heeft een Ijsbreker het wa ter „vrijgemaakt”. Volgens een woord voerder van de fabriek was dit hard nodig j||| omdat er vijf geladen schepen waren; om- dat maar twee schepen binnen de brug mogen liggen moesten de andere aan de Pampuskade worden afgemeerd. Nadat het vaarverbod was opgeheven werd de vereniging Ijsbreken Friesland gevraagd een Ijsbreker te sturen. Men had er dan ook genoeg van om alles per as te vervoe- ren - veel wagens konden met het slechte weer de Afsluitdijk niet eens opkomen. Spijtig vind men het nu dat de Geeuw bij Nadat in het verleden verschillende pogingen daartoe schipbreuk leden, heeft het er thans alles van weg dat het de Woningstichting Patrimonium zal lukken de „afstand" tussen verhuurder en huurder te verkleinen. Voor de eerste kontaktavond. die gisteravond in de konversatiezaal van het bejaardencentrum Frittemahof werd gehouden, bestond veel animo. Er kwamen namelijk tegen de honderdvijftigpersonen opdagen. Dat was bijna één-derde van de huurders van Patrimoniumwoningen in de wijken Stadsfenne en De Domp, al waren daarbij de nodige „dubbelgangers”. De voorzitter van het bestuur van de stich ting, de heer T. Otter, noemde die grote opkomst een verheugend verschijnsel, dat de burger moed geeft voor een tweetal soortgelijke bijeenkomsten, die in andere wijken van Sneek op touw worden gezet. Als belangrijkste verklaring voor de grote belangstelling, gaf de heer Otter: het ont staan van de wijkverenigingen. Via die organisaties kwamen de eerste gedachten wisselingen op gang en in de verenigings- blaadjes kreeg de woningstichting de ge legenheid ideeën te lanceren en de behoefte aan een beter samenspel aan te wakkeren. worden door drie dochters van Esmil, te weten Esmil International bv, Esmil do Brasil en Machinefabriek W. Hubert en co. bv te Sneek is een bedrag gemoeid van 25 miljoen gulden. een ongunstig tijdstip. Vanaf die dag tot heden is men alle dagen in touw geweest. Daar kwam nog bij, dat je soms niet wist waar en wanneer je moest beginnen en waar en wanneer je moest ophouden met zoutstrooien. Het is voorgekomen dat de rechtstreeks bij óns terecht. Het is ook gladheid erg plaatselijk was. In de ene hoek J van de stad spiegelglad, in de andere wijk Van mensen, die in zomer en winter dagelijks niets aan de hand”, aldus wethouder De hun brood langs de weg verdienen, krijg je Vries. „Wat men ook beweert, men kan de nooit kommentaar. Die aanvaarden de onge- reinigingsdienst niet in de schoenen schui- maklien van de natuur als ietsnatuurlijks, ven, dat men geen rekening had gehouden Heb je bijvoorbeeld wel eens een melkboer met de kans op sneeuw en ijzel. De voor- echt horen klagen? Vanzelfsprekend mompe- raad strooizout was, en is, ruim voldoende len die ook wel eens een verwensing als het en er zijn zelfs andere gemeenten geweest, bar en boos is maar we hebben geen enkele die van de Sneker reinigingsdienst zout melkboer op de stoep gehad, die zegt dat de hebben geleend”. En die uiteenzetting komt gemeente niet aktief genoeg is bij de pogin- dan weer van de heer Bouwman. gen om de wegen zo goed mogelijk begaan- X' (bestuur, spelersgroep en trainer Abma) kompetitie aan het bestuur te kennen had waaruit bleek, dat het Bestuur achteraf de gegef™dal gevolgde procedure inzake het benoemen van t een nieuwe trainer betreurt, heeft Gerrit Abma, vooral op aandrang van zijn spelers- genoegen kon de door hem king tot zijn opvolger. M.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1