Kollege Sneek over Bank-op-W aagplein: Toon Hermans in Sneek .SNEKERS’ gaven stoot tot de oprichting Tj. DE JONG; twintig jaar opperbrandmeester Sloten IJLST snekerWoerier *too« «ra» m aunMH Friesch Rundvee Stamboek ’n eeuw kwaliteitsbewaker Bil lli» Officieel Orgaan en van WH de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL (vervolg zie pagina 27) (vervolg zie pagina 37) Op vrijdag 20 april en zaterdag 21 april komt Neerlans top- artist Toon Hermans met zijn allernieuwste show in het Cul tureel Centrum Amicitia te Sneek. De direktie van het Amicitia Theater en het Snee- ker Nieuwsblad zijn er in ge slaagd deze produktie naar Sneek te halen, zodat het theaterminnend publiek in ei gen omgeving weer eens een avond ekstra-gezellig kan uit gaan. Kaarten zijn d 25 gulden per stuk vanaf dinsdag 23 ja nuari van elf tot vijf uur ver krijgbaar aan de kassa van Amicitia. Men dient dan plaats te bespreken. en de Slotsom van een nogal ongebruikelijk lang voorstel - waaraan na de diverse kommissievergaderingen nog gistermorgen de allerlaatste hand „In 1938 was er iemand bij de brandweer nodig, die hard kon lopen. Deze moest langs de huizen van de vrijwilligers rennen en ze optrommelen voor de brand. Er waren toentertijd nog maar zo’n stuk of zeven telefoontoe stellen in het stadje Sloten. De aangewezen figuur voor dat baantje was ik wel. Ik was een lange slungel en midvoor bij de voetbalclub. Rennen, dat kon ik wel. Zo ben ik mijn loopbaan bij de brandweer begonnen. Het zou echter nog tot 1941 duren voordat ik daadwerkelijk een brand zou blussen - en dat was direkt een grote boerderijbrand”, vertelt Tjipke de Jong, onlangs eervol ontslagen als brandweerkommandant van het Sloter korps. Hd Smelter Nieuoblad is een geeombmeerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD werd gelegd door burgemeester en wethouders - eindigt met het advies aan MERKWAARDIG FEIT de gemeenteraad van Sneek om (komende dinsdagavond) te besluiten om Om te beginnen schrijven b en w, dat het een bepalen op vierhonderd gulden per vierkante meter. Verkoopvoorwaarde vullen”. tuur te herstellen- is, dat de vereiste bouwvergunningen worden verleend. (vervolg zie pagina 27) Er was voor ons geen andere redelijke keuze gekozen vertegenwoordigers van de Sneker panden en van zichtbaar gekomen achter- tuur te herstellen. houders van oordeel dienstig om wat uitgebreider in te - I gelegen ruimten. In de raamnota-Binnenstad is gesteld, dat het open gat als bijzonder storend wordt ervaren. In de voorloper van het struktuur- ->lan-binnenstad wordt dan ook in de her bouw van een pand ter plekke voorzien om l met het honderd-jarig bestaan van het Friesch De heer J. de Boer had gistermiddag helemaal niet te klagen over belang stelling tijdens de receptie die ter- gelegenheid van zijn 40-jarige dlenst- jubiieum bij de technische dienst van de PTT In hotel Bonnema in Sneek werd georganiseerd. De Boer Is dienst- krlnglelder in Sneek. ’s Morgens werd de jubilaris thuis al bezocht door de di- rektie en kreeg toen een ere-medallle opgespeld. Op de receptie sprak onder meer zijn kollega de heer L. Koers. Hij memoreerde nog even hoe de loopbaan van De Boer was verlopen. Elders in deze editie vertelt De Boer daarzelf over. De heer Koers verklapte in zijn speech echter ook nog dat de jubilaris zeven jaar geleden de beste schutter van Nederland was. „Toen zei hij dat het de moeite niet was om daar ophef over te maken, „het is allemaal geluk”, aldus de heer Koers, die deze uitspraak overigens wel Iets voor De Boer vond. Hij Is altijd onbaatzuchtig, zijn ego be staat niet en daarom Is het een prima leider”. De Boer werd ’s morgens ook nog In zijn tuin verrast door een aange klede pop, „dat moet Ik In jongere jaren voorstellen”, zegt De Boer lachend wanneer hij tijdens de receptie naar de pop kijkt. DONDERDAG 18 JANUAR11979 134ste JAARGANG No. 6 Tjipke de Jong, geboren in 1918, kwam op twintigjarige leeftijd bij de alarmerings dienst van de brandweer. Later, in 1941, begon zijn loopbaan bij de Stoter brandweer pas echt met het blussen van zijn eerste brandje, een felle uitslaande boerderijbrand. In 1959 werd hij benoemd tot kommandant van het korps. TOON HERMANS - 20 en 21 april in Sneek - Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. 3 o o eeuwfeest is al gevestigd door het uitgeven van een Jubileumkalender en er wordt driftig gewerkt aan het samenstellen van een gedenkboek, waarvan er zo’n vijfdui zend eksemplaren gedrukt zullen worden. SNEEKER NIEUWSBLAD De tentoonstelling en beurs zullen een breed scala van de rundveehouderij omvat ten. Voor de dames van de veehouders komt er een aparte afdeling waarin demon straties worden gegeven. Gedacht wordt verder aan een modeshow. Voor de vak beurs, binnen en buiten de Frieslandhal, verwacht „Objekt” ongeveer 25.000 be zoekers. Voor de jubileumkeuring en alles eromheen blijkt ook in het buitenland veel belang stelling te bestaan. Met name uit Amerika kan officieel bezoek worden verwacht. Ook andere landen in Europa en van over de oceanen tonen interesse. „ADRESBOEK” Hoewel er in 1879 al een Nederlands Rund vee Stamboek bestond, voelde men honderd jaar geleden in „it Heiteldn” toch echt behoefte aan een typisch Fries stamboek. Het Nederlandse stamboek werd wel eens sma- en het grote demonstratiedetilé. Die tweede ^en<^ "^el adresboek genoemd, omdat het dag gaat het om ongeveer duizend dieren. ^inig meer was dan een registratie van de Het paardenstamboek heeft op 8 september dieren. haar jubileumkeuring, hetgeen niet wil zeg- De Friezen wilden niet alleen l J J f'!' “z u" Rundvee Stamboek geen paarden betrok ken zullen zijn om het geheel tot een „Die eerste brand in ’41 was in een grote boerderij. Op Sint Nikolaas- avond moesten we met de kar met hand pomp uitrukken. Het was bar koud, die nacht. Het vroor zeventien graden. We waren nog maar vijf minuten op de plaats van de brand, toen de Duitsers uit Lemmer er al aan kwamen. Die zagen natuurlijk het felle lichtschijnsel van de brand tegen de lucht. Het was direkt een chaos, kan ik me herinneren. De Duitsers, die er rond renden en kommentaar hadden op het bluswerk, de brandgasten zelf, een stier die overdekt met brandwonden als een gek ronddraafde en uiteindelijk door de Duitsers neergeknald imoest en dan natuurlijk het boe rengezin, dat bestond uit tien kinderen. Zij kwamen er levend vanaf. De boerderij en de veestapel gingen echter verloren. Dagen zijn we met blussen bezig geweest. Het hooi vatte telkens vlam en dan moesten wij er weer opuit. Het was overigens wel een wonderbaarlijk gezicht de boerderij de och tend na de brand te zien. Door het spuiten en de strenge vrieskou hingen er aan de zwart geblakerde balken lange ijspegels. Het was een triest gezicht”, beschrijft de nu zestig-jarige oud-brandweerkommandant. en zang zullen de bijeen- Wel zijn er enkele pogingen ondernomen, maar die haalden geen van alle de eind Het Friesch Rundvee Stamboek viert dit jaar met een aantal bijzondere gebeurtenissen haar eeuwfeest! De glans van het bereiken van die eerbiedwaardige leeftijd straalt ook een beetje af op de afdeling Sneek en omstreken van de Friese Maatschappij voor Landbouw, die al ruim vijf-en-twintig jaar daarvóór was ontstaan. Reeds in 1877 hadden de mensen van de „Friese Mij” in Sneek en omstreken de eerste pogingen gedaan om een rundveestam- boek op te richten. In het voorjaar van 1879 schaarde het hoofdbestuur van de „Friese Mij” zich achter de plannen van de Snekers. Op 1 mei 1879 werd de grondslag gelegd voor het Friesch Rundvee Stamboek in een vergadering in „De trije romers” te Roordahuizum. De officiële oprichting volgde op 12 juli van dat jaar. Het café bestaat niet meer, maar één van de herdenkingsgebeurtenissen is op de komende 1 mei het planten van een goud-es in de omgeving van de bushalte in Roordahuizum, dicht bij de plaats van „De trije romers” waarin de historische bijeenkomst plaats vond. Bij het te planten boompje zal een gedenk- dan een herdenkingsrede en belangrijke figu- steentje geplaatst worden, die de herinne- ren uit de Friese wereld van de landbouw en ring aan de oprichtingsvergadering van het veeteelt krijgen de gelegenheid hun zegje te FRS levendig moet houden. Op dat bordje zeggen. Muziek zullen waarschijnlijk ook de letters FPS komst omlijsten. voorkomen, omdat in die vergadering van 1 - mei 1879 ook de grondslag werd gelegd terreinen volgt op dinsdag voor de oprichting van het Friesch Paarden en 1" "fj Stamboek. Het planten van de es is slechts die deze keer en héél bijzonder karakter zal xx_ j_ i-i-1 n £je eerste jag js uitgetrokken voor de keuring van „aparte” koeien en stieren i zevenhonderd stuks vee in de ring); de JUBILEUMBIJEENKOMST Op de dag af honderd jaar na de oprichting - op donderdag 12 juli 1979 - zal er in de Grote kerk te Leeuwarden een feestelijke jubileum- feestelijke in-Friese gebeurtenis te maken. bijeenkomst gehouden worden met aan sluitend een receptie. De kommissaris van de GROTE VAKBEURS Koningin in Friesland, mr. H. Rijpstra, houdt Om het gebeuren van de jubileumkeuring heen zal er voor deze gelegenheid een vak beurs op het gebied van de rundveehouderij zijn. De organisatie daarvan is in handen van organisatieburo Objekt te Groningen. Over het plan van burgemeester en wet- de motieven werden al bij voorbaat aan de houders van Sneek, en wat daarvan bij kant geschoven en daarom is het misschien streep. De tijdelijke inrichting werd ook een stukjes en beetjes tot de openbaarheid door- voor het vormen van een ietwat bezonkener paar keer gewijzigd, vroeger parkeerterrein - J - - - -- -■> en de laatste jaren een aanmerkelijk vnen- gaan op wat er nu precies aan de gemeen- delijker inrichting met wat groen en zitban- teraad wordt voorgesteld en wat daarvoor ken. Het blijft echter qua aanblik een open de motieven van het kollege zijn geweest, plek in de bebouwing en geeft een weinig Uiteindelijk zal dan over enkele dagen het fraai beeld, ondanks de kamouflage van de vrijgekomen zijgevels van de belendende burgerij in de gemeenteraad. drong, is al zo het één en ander te doen geweest. Een aktiegroep rees als de ge bruikelijke paddestoel uit de grond en trok fel van leer onder de strijdkreet: „Geen bankgebouw op ons Waagplein”. De in een konsept-voorstel door het kollege neergeleg- laatste woord zijn aan de één-en-twintig is In de Frieslandhal en de erbij gelegen en woensdag 11 12 september de vijf-jaarlijkse keuring, één van de „happenings” in verband dragen. De eerste dag is uitgetrokken Rundvee Stamboek. De aandacht op het (naar schatting komen er dan zo’n zes- a -l is al gevestigd door het uitgeven zevenhonderd stuks vee in de ring); de van een Jubileumkalender en er wordt nog tweede dag volgt het keuren van de groepen het grote demonstratiedefilé. Die tweede t om ongeveer duizend dieren. Het paardenstamboek heeft op 8 september i een regi- gen, dat er bij de jubileumkeuring van het stratie, maar ook het vastleggen van officië- le gegevens over eksterieur en produktiekapaciteit van de ingeschreven koeien en stieren. Heel kort na de oprich ting werd dan ook al een inspekteur aange- het geheel o 0 0 O •o 3 9''

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1