Geen frustraties bij insprekers? Veel .nietszeggende’ reakties op Streekplan Ook Gaasterland weigert een alternatief te kiezen Tekenwedstrijd „De Kreek Ir. B.H.H. MULLER: aksent op versobering in de bouw Woningbeheer ZW-Friesland Door het inpassen van vijf puzzelstukken in de vorm van de gemeentes Gaasterland, Sloten, workum, Hindeloopen en Staveren, de participanten in de Stichting Woningbeheer Zuidwest Friesland (Hindeloopen en Stavoren nemen alleen in administratief opzicht deel aan de Stichting) opende hoofdingenier-direkteur van volkshuisvesting en bouwnijverheid B. w ftfl mHk /W van Sneker sloeg de boel kapot in woning aan de 2e Woudstraat en Officieel Orgaan Sneek heft belasting op vermakelijkheid op de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ■l I ||J| M IB k de Beperking roken in Sneker openbare gebouwen - ie k (vervolg zie pagina drie) Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN, RAUWERDERHEM e.o. P v. en <fe Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van en intussen hebben b en w gezorgd voor (vervolg Zie pagina one) een „opstelling van cijfers”. Daarbij werden wel een aantal ideeën uit het verhaal van de CDA-fraktie verwerkt. H. H. Muller, het nieuwe „optrekje” van eerdergenoemde stichting aan de Tjalke de Boerstraat in Balk. NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKISHKOERIER (vervolg zie pagina drie) J FF I - 'Ft 7^7LT Mfc;. 4.,X, F i I 38 t IS f Op een andere punt hebben b en w zich niet laten „ompraten”: het kollege voelt er weinig voor om honderdduizend gul den te reserveren voor de aanleg van fietspaden en dat bedrag reeds in 1979 te besteden. Daarvoor echter had de voorzitter van de Stichting Woningbeheer Zuidwest Fries- MAANDAG g FEBRUAR11979 134ste JAARGANG No. 11 LIGPLAATSEN DUURDER Misteverstaan is ook niet de mededeling van burgemeester en wethouders, dat vanaf 1 januari 1979 de huurders van ligplaatsen in de Jachthaven Lutsmond achttien procent BTW zullen moeten betalen. het een Burgemeester en wethouders van Sneek heb ben besloten geen rookgerei meer beschik baar te stellen tijdens vergaderingen in ge meentelijke gebouwen. Men wil door deze maatregel het roken beperken. Het besluit heeft geen betrekking op recepties of verge lijkbare bijeenkomsten. In het voorstel wordt over deze zaak ge zegd: „Uiteraard vinden wij de aanleg van fietspaden een zeer belangrijke zaak. Wij zijn echter van mening, dat op dit moment een reservering van een ton niet nood zakelijk is. Immers, momenteel is er overleg gaande met de provincie over subsidie mogelijkheden voor de aanleg van fiets paden. Tevens werd onlangs bekend, dat er voor het Noorden een „miljoenenregen” van de rijksoverheid is neergedaald, onder meer voor de aanleg van fietspaden. Het is onze stellige overtuiging - aldus het kollege - dat uit deze ekstra gelden ook bijdragen komen voor rijwielpaden in onze gemeente. Indien er werkelijk gelden beschikbaar moeten komen voor de fietspaden, dan kunnen deze altijd nog uit de reserve ge haald worden”. Eén van de aktiviteiten waarmee de vereniging De Kreek In Sneek deze maand haar tien-jarig bestaan viert was een tekenwedstrijd voor kinderen, die zaterdag in de verfspui- terij van de firma Sluyter aan de Kamerllngh Onnesstraat werd gehouden. Het zou aanvankelijk een teken- en-kleurwedstrljd op straat worden, maar de weers omstandigheden waren van dien aard dat men naar een dak boven het hoofd moest omzien. Dat werd door de he ren Sluyter spontaan aangeboden. De kinderen werden in drie kategoriën verdeeld. De prijswinnaars van de diverse groepen waren: 4 tot en met 7 Jaar: 1. Jackie Polesz, 2. Claudia Haaasma. 3. André Roskam. Van 8 tot en met 10 FRUSTRATIES Deze drie konklusies waren veel wikken en wegen uit de inspraakrekreaties van bevol king en gemeenteraden gehaald. Zowel de voorzitter van Sudergoa, de heer J.F.A. van Straaten, als het raadslid W. de Boer uit Sneek en de FNP-wethouder van Donia- werstal M. Postma, vroegen zich af of wel voldoende rekening was gehouden met die Door de gemeentepolitie Sneek werd afgelopen weekend de 22-jarige A. H. uit Sneek aangehouden die bekende in de nacht van vrijdag 26 op zaterdag 27 januari 1979 te hebben Ingebroken in de afdeling Boso van Lankhorst Touwfabrleken b.v. aan de Prinsengracht, in de afdeling visserij aan de R. Bockemakade van dezelfde b.v. en in het clubhuis de Espel aan de R. Bocke- makade. De totale bult bedroeg 150,-, de toegebrachte schade tenge volge van gebroken ruiten, beschadigde kasten en deuren is echter veel groter. Tot nu toe waren de huurders geen BTW verschuldigd, maar als uitvloeisel van een regeringsbesluit dient vanaf dit jaar acht tien procent BTW te worden afgedragen. De huur als zodanig zal niet verhoogd worden, doch de huurders zullen de volle Hoofdingenieur B. H. H. Muller verricht de officiële opening van het nieuwe gebouw van de Stichting Woningbeheer Zuidwest Fries land door middel van het plaatsen van enkele puzzelstukken op de kaart van Friesland, symboliserend de in de stichting participeren de woningbouwkorporaties, waarna hij de hoop uitsprak de kaart binnenkort vol te mogen komen bewonderen. Naast hem de heer J. B. van der Goot, voorzitter van de Stichting. Sinds 1 januari neemt ook Sloten deel aan de stichting, terwijl Hindeloopen en Stavo ren in administratief opzicht participeren. Een gevolg hiervan is dat de gezamenlijke bouwkorporaties in bovengenoemde ge meentes zo’n slordige 1500. voornamelijk na-oorlogse, woningen beheren. Deze sa menwerking heeft met name voordelen voor wat de nieuwbouwprojekten betreft; dankzij het samengaan komen ook de klei- wette- t om bij de invoering van de onroerend goed belasting per 1 januari 1979 de „gemeentelijke” belastingen, zoals ingang bijvoorbeeld de straat- en rioolbelasting en vervallen. De ook de vermakelijkheidsbelasting op te hef fen. Wat was er aan de hand? Van drie zijden was een lawine van kritiek over de hoofden van het dagelijks bestuur uitgestort. Die lawine was veroorzaakt door het stuk „voorstel met betrekking tot het basisrekreatieplan". Een bijzonder belangrijk voorstel van het dage lijks bestuur, omdat er in vastgelegd was hoe het bestuur zich de toekomst van de rekreatie in Zuidwest-Friesland denkt. jaar: 1. Bennie Polesz, 2. Yvonne Sluyer, 3. Roberto Spoel stra. Van 11 tot en met 12 jaar: 1. Monique Sluyter, 2. An nette Feenstra, 3. Hans Hoogma. Op 11 Januari jongst leden - de eigenlijke oprlchtingsdag - had de buurtvereni ging De Kreek reeds bloemstukjes bezorgd bij alle leden en bij de bejaarden aan De Griend. Komende vrijdag orga niseert men in het kader van het jubileum voor leden van twaalf tot tachtig een wandel-puzzeltocht door Sneek. Er volgt ter afsluiting nog een feestelijke ledenvergadering, waarbij onder meer de afgelopen zaterdag vervaardigde tekeningen ten toon gesteld zullen worden. (Foto Studio Ger Dijs). In grote lijnen moet de toekomstige ontwik keling er als volgt uit zien: Verblijfsrekrea- tie niet bevorderen, maar ook niet geheel stopzetten. Rekening houden met het ren dement van de bestaande bedrijven. Een maksimale groei van 5000 slaapplaatsen toestaan in dejaren tot 1990. Dagrekreatie: mogelijkheden kreëren voor 4000 amfibi sche rekreanten (en wat men daaronder verstaat, mag men zelf invullen), 500 vissers en voor 5000 mensen rekreatiemogelijk- heden in natuur en landschap opzetten. Voor de watersport wordt een uitbreiding van 3500 ligplaatsen (voornamelijk in jacht havens) voldoende geacht. inspraak. „Ik hoop”, zo zei bijvoorbeeld de heer Van Straaten, „dat de insprekers hier geen frustaties aan over houden”. De Boer vreesde voor verspilling van geld en ener gie. Van de gezapige sfeer die jarenlang de vergaderingen van Zuidwest-Friesland kenmerkte, was vorige week donderdag niet veel meer te merken. Notabene op de dag dat het tien jaar geleden was dat dit samenwerkingsorgaan formeel tot stand kwam, knetterden de verwijten door de grote vergaderzaal van het Mienskipshüs in IJlst. En terwijl buiten de auto s door de kleffe sneeuw glibberden, probeerde burgemeester F. Faber van Lemsterland, voorzitter van het algemeen bestuur van ZW-Friesland, de emoties van de bestuursleden in het goede spoor te houden. Wat overigens lang niet altijd even objektief gebeurde en derhalve zo nu en dan een slip van de tong, om de Engelse uitdrukking eens populair „oer te setten”, opleverde. De organisatoren van evenementen, kermis- "rend goed belasting. Het is namelijk sen of andere openbare bijeenkomsten in lijk verplicht u" Sneek behoeven voortaan geen vermakelijkheidsbelasting neer te betalen. Deze gemeentelijke belasting is met i van l januari 1979 komen te vc- reden hiervan is de invoering van de onroe- Inzake de „Alternatieven Streekplan Friesland” worden gedeputeerde staten van onze provincie zo zoetjesaan opgescheept met een heleboel reakties van gemeenten en samenweikingsverbanden, die veel te vertellen hebben door hun nietszeggendheid.... Ook de gemeente Gaasterland zal morgenavond in de raadsvergadering wel meegaan met een voorstel van burgemeester en wethouders om zich in grote lijnen aan te sluiten bij het standpunt van het samenwerkingsorgaan Zuidwest Friesland. De laatste zin van de uiteenzetting van het Gaasteriandse kollege luidt dan ook: en daarom kunnen we geen keus maken uit één van de beste alternatieven”. De Gaasteriandse raad krijgt verder nog een staartje voorgeschoteld van de begrotingsbehandeling. Er werden toen - met name door het CDA - een aantal zaken naar voren gebracht, waarvan op dat mo ment de financiële konsekwenties niet te overzien waren. Enkele knelpunten werden omzetbelasting moeten betalen, in die begrotingsvergadering aangehouden land, de heer J. B. de Groot, zijn hart al gelucht over de nauwelijks sociaal meer te noemen huurprijzen van 425,- per maand, die berekend zullen moeten worden voor het nieuw gestarte woningprojekt in Gaas terland en Workum. Met name de jongge huwden, die financieel meestal niet al te draagkrachtig zijn en de werknemers met het zogenaamde „modale inkomen” zullen erg diep in hun buidel moeten tasten. De heer Van der Goot dook nog even terug in het verleden om de totstandkoming en de ;roei van de woningstichting de revue te aten passeren: de uitbreiding van woningpark in 1962 mondde uit in eigen technische onderhoudsdienst, waar aan later een kleine kantoorruimte werd toegevoegd. „Alhoewel deze uitdbreiding van het woningpark tot 370 een moeilijke leek, bleek het later een goede zet te zijn geweest”, aldus de heer Van der Goot. Een en ander leidde weer tot toename van het administratief personeel en het toenmalige „jasje” aan de Trompstraat begon al erg nauw te worden. De techni sche en administratieve samenwerking van Gaasterland en Workum, hetgeen uiteindelijk leidde tot de oprichting van de Stichting Woningbeheer Zuidwest Friesland, was eigenlijk de druppel die de emmer deed overlopen; er kwamen plannen voor een nieuwe akkommoda- tie. nacht van zaterdag op zondag amok in de sproken werd - - - - - - - schade. De gemeentepolitie meldde in het afgelo- weer een rijtje gevallen van diefstal en baldadigheid. Bij de firma aan de Oosterdijk werden in de (Vervolg zie pagina vier.) „Zuidwest-Friesland” akkoord met kleine rem op de rekreatie SNEEKER NIEUWSBLAD De Boer vond het vooral sneu voor de insprekers, dat zij nu niet te weten komen, waarom hun wensen door Zuidwest-Friesland niet worden gehono reerd. Hij had het gevoel dat de samen stellers van het plan gewoon naar hun eigen mening toegeschreven hadden aan de hand van de binnen gekomen reak ties. De „grootste” grap vond hij het, dat alternatief drie als het resultaat van de inspraak werd aangemerkt. Stuurgroep en dagelijks bestuur moeten hun huiswerk afmaken door de insprekers De 27-jarige K.C. uit Sneek maakte in de was voor een proces-verbaai waarin ge- -i van enkele duizenden guldens woning van mej. P. Bolderman in de 2e Woudstraat in Sneek. Enigszins onder in- vloed van alkohol vernielde hij in een boze pen weekeinde ook bui wat meubilair, een kleuren-tv en andere 21 goederen. De man werd door de politie Repko ingesloten en in de loop van zondag op vrije voeten gesteld. Echter niet nadat gezorgd

Sneeker Nieuwsblad nl | 1979 | | pagina 1